DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> nelamurire, Motor OHC pe Dacie Break

Dacia_47_akm
post 25 Apr 2010, 22:52
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 March 10




sallut id-ul meu este forever_dacia, te astept sa conversam,
Buuunn, manta este superba, Fara sa dau in mintea copiilor, dar acesta este un vis de al meu care mi-a ramas imprimat in minte inca de cand eram copil, de pe vremea cand vedeam prima oara seria de filme ale lui Mel Gipson (mad max), daca ar fi fost a mea si as fi avut ceva bani (mult) mai multi, as fi bagat vre-un motor din acela nesimtit in ea si as fi incercat sa o fac ca masina lui Mel Gibson din mad max trilogy, postez si cateva poze cu el si cu masina din film, mai ales ca forma este asemanatoare ca acea masina, am mai spus ca are forma de muscle car;), tot un ford (ford falcon) Asculta sfaturile celorlati si sa nu cumva sa o vinzi, mai tarziu o sa iti para rau;), eu te sfatuiesc sa faci dacia masia de zi cu zi si sa lasi manta de Dumineca seara, Ai dreptate ce incercase ala sa faca cu stilul ala racing, este complet pe dinafara cu tuningul, macar de ar fi facut dungile alea mai late si mai pe centru.
Uite si o manta b tunata

Dacia arata mult mai bine cu bara pusa (spoileul) asa mai merge:) bravo si sa vedem in continuare ce mai faci la ea;)

Am observat pe u-2be ca destula lume si-au tunat mantele lor asta tine de pasiune si de finante, inteleg ca nivelul de trai este destul de jos in romania, dar chiar nu se cnoaste ca dacia a fost infabricata la no in tara timp de 40 de ani, pentru ca pasiunea de a o modifica nu o are mai nimeni, iar altii lipesc tot felul de stikere si tot felul alte chestii care nu au nici un fel de legatura cu tuningul, ba chiar unii da in tiganie cu asa ceva, recunosc ou fost si pe la noi cativa care si-au modificat daciile, ca de exemplu: sgm sau wrc...?!, chiar am si eu pe cineva la mine in oras care si-a pus un motor de renaul pe dacie, dar nu stiu de care renault, oricum motorul este destul de maricel, cred ca este vre-un 2.0 nu stiu sigur, mai este unu care vrea sau si-a pus un motor de 1.6 injectie de dacie nova sau papuc nu stiu sigur, tot pe o dacie 1310, si mai sunt si cei care isi pun motor de golf, sincer as incerca si eu vre-o data cand voi avea bani sa i-mi pun si eu un motor de golf, sa vezi cum sar uita lumea la tine cand ai merge cu 220 cu dacia pe autostrada biggrin.gif , problema este ca oare cati ani o sa mai asteptam pana o sa vedem si noi un V... ceva pe dacie...?! in incheiere spun ca aceasta este mentalitatea romanului, vrea sa faca dar nu are bani, si daca are bani zice la fel cum zice si majoritatea, in felul urmator: (nu se merita sa bagi bani in dacie), de parca dacia nu ar fi masina, dar ce sa le faci

Uitati si continuare clipului cu ford taunus cred ca acum intelegeti dece i-mi pare rau ca am dat fordul,
&feature=fvsr
a fost prima masina a lui tata si in anii 90' mergea cu 160 fara nici un fel de stres, dar s-a intamplat o data de ia sarit cureaua de la semn si prin anii 90" atunci cand mecanicii nu stiau decat sa umble la jiglerul de la dacie habar nu aveau ce faceau si au distrus-o asa ca tata a dat-o aproape pe nimic, avand in vedere ca pe acea vreme piese pentru ea nu se gasea si daca se gaseau erau foarte scumpe asa ca a dat-o, i-mi pare rau ca eram prea mic pe vremea aia si nu am apucat sa o conduc si eu, dar din spusele lui tata era ca un vis, tata a mai avut si un bmw din acela rechin, cu motor de 2.0 cica iar fi dat 220 la ala dar tot asa fiind in anii 90' la lasat ompa de benzina si a fost nevoit sa o dea, dar el spune ca nu a existat comparatie intre ford taunus si bmw, la fel spun si eu, fordul numai ca statea in parcare si cerea respect,
Totu-si trebuie sa recunosc ca chiar daca iubesc fordul taunus, nu as da dacia, poate vre-o data da voi avea bani de cheltuit o sa i-mi iau un ford taunus si o sa ii caut un v8 si o sa il pun acolo, el a fost echipat si cu un v8 care singur ducea pana pe la 240-260, compresat cred ca ducea pana la 280, daca nu pune nimeni in urmatori 5 ani vre-un V6 sau V8 pe o dacie sar putea sa fiu eu prmul care sa il pun, dar nu promit nimic, depinde de bani, daca as avea banii acum, acum m-as apuca de treaba,
Asa ca sa nu vinzi nici una dintre ele, nici manta nici dacia;) tinele acolo ca au amandoua valoare istorica;) smile.gif

This post has been edited by Dacia_47_akm: 26 Apr 2010, 13:37


Attached thumbnail(s)
aa_1973_ford_falcon_mad_max.jpg ( Size: 35.8k ) Number of downloads: 96
O1.jpg ( Size: 26.05k ) Number of downloads: 102
14886_1982_Opel_Manta.jpg ( Size: 31.17k ) Number of downloads: 103


--------------------
Dacia 1310 1992 - b-35-dis
FDF Fan Dacia Forever
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 28 Apr 2010, 15:19
Post #32


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Dacia_47_akm, nu-mi dau seama daca raspunsul tau se refera la mine sau la Manta B, dar din proprie experienta, repet:
- daca n-as fi avut dacia in familie si sa-i stiu problemele n-as fi luat alta;
- dacia mi-a dat tot timpul de lucru. nu neaparat motorul, ca ala il pui la punct cu piese de calitate. restul elementelor iti fac constant mofturi; trebuie sa i te dedici saptamanal sa fie intr-o stare decenta. sau poate am eu pretentii prea mari?

Cele de mai sus le-am scris in urma experientei 'de om pasionat'. Daca timpul mi-ar fi permis, n-as fi lasat nici dacia, nici manta deoparte, desi n-am reusit inca sa ma impart sa circul cu toate 3 in acelasi timp biggrin.gif.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manta B
post 30 Apr 2010, 20:12
Post #33


Membru insurat


Group: Members
Posts: 165
Joined: 14 April 10
From: Bucuresti




..Si baba si-a tras accesorii noi biggrin.gif : un ceas de plafon(sau cum s-o spune) si un buson pentru GPL.....lipsa fondurilor si a inspiratiei si-a spus cuvantul.

Poza cu ceasul de plafon, inainte si dupa(momentan habar nu am daca functioneaza ceasul insa.....macar de estetic si tot e bine pus):

Attached thumbnail(s)
DSC01849.JPG ( Size: 819.63k ) Number of downloads: 51
DSC01850.JPG ( Size: 861.18k ) Number of downloads: 50


--------------------
Dacia Nova R524 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 10:55
Forum Renault