DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cum se schimba arcurile pe spate la break

mihai7575
post 29 Jun 2011, 06:21
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 1 December 10
From: SLATINA




QUOTE(tynn @ 27 Jun 2011, 17:55)
Pe mine m-ar interesa sa pun doar cele de cauciuc (pt. arcuri), fara cele de amortizoare. Sau tot la fel de mult se ridica?
*


daca vrei sa montezi la arcuri inaltatoare vezi ca sunt 2 modele in comert,un model mai inalt si unul mai putin,pune-l pe cel mai putin inalt.


--------------------
Dacia 1300, dacia solenza, 1981,2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crizarachetelordincuba
post 5 Apr 2014, 22:05
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 28 December 12




cine are arcuri spate break de vanzare pe aici? sa fie in stare buna si ieftine smile.gif


--------------------
DACIA 1310 1999 L
"Muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Hermenean
post 16 Jul 2014, 23:29
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 February 14




Am schimbat arcurile si amortizoarele spate la o Dacie 1310 a unui prieten.El mi-a adus arcuri de fata, le-am montat, iar acum suspensia e foarte tare si masina topaie la denivelari.Se poate face ceva in privinta asta?


--------------------
Oltcit Logan 91 & 05 - BV 05 GTF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 16 Jul 2014, 23:50
Post #34


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




stiu ca atunci cand pui arcuri uzate de pe fata pe spate trebuie sa le modifici putin (parca se taia o jumatate sau o spira) ...ar fi bine sa nu mai circuli cu arcurile astea pana nu le modifici mai ales daca ai pus amortizoare noi deoarece ele nu lucreaza bine si le forteaza pe capat de cursa si in maxim 2-3 luni iti vor curge


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalin78
post 17 Jul 2014, 00:30
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 27 April 13
From: pitesti




Inaltatore ....daca nu cari cu masina....pentru ce?
Arccuri am eu noi lnumai bune da pui inaltatore fava vre ...sunt fe spate si cred ca am si inaltatore dar sunt ceva mai groase de pe timpul lui tata....


--------------------
dacia sport 1986 - ag ygi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BuggyDacia
post 17 Jul 2014, 05:45
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 18 April 14




George Hermenean, schimbă arcurile alea. Ai transformat-o în căruță. Arcurile pentru față sunt prea mari și rigide pentru puntea spate. O să ai impresia că mergi cu căruța sau cu papucu, plus că nu mai lucrează cum trebuie limitatorul de presiune de pe conducta de frână. La fel și cu înălțătoarele... pe lâng faptul că dacă te oprește ARR-ul, rămâi fără talon și te pune să cotizezi la bugetul local. Ca să-l iei înapoi trebuie să plătești amenda și pe urmă să te duci cu ea la RAR să constate că le-ai demontat.

P.S. Folosiți acele cleme din platband dacă vreți să nu rămâneți fără mâini. Există și cleme cu tija filetată pentru comprimat arcul. Se pot confecționa foarte ușor, nu se merită riscul unui accident ca să te zgârcești la 3 fiare, plus că-ți ușurează munca și nu le vei folosi doar o singură dată.


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axll
post 17 Jul 2014, 08:10
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 11 December 05




in primul rind daca pui arcuri de fata pe spate , TREBUIE sa pui inaltatoare la amortizoare, altfel o sa "bata" amortizorul in cap de cursa superioara si ai doua dezavantaje: 1. o sa farimi amortizoarele, si 2. e forte posibil sa te si rasorni cu masinuta.

In alta ordine de idei exista prese pt arcuri de spate si arata cam asa Presa_pentru_arcuri_de_suspensi_4409161_1327691882.jpg ( Size: 9.64k ) Number of downloads: 172


In felul asta scapati si de prietenul " durduliu " si de riscul de a ramine fara furtunul de frina.

Spor la mesterit


--------------------
dacia 1300 - BZ 04 BJL
am vrut mai mult...decit normal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cudry
post 20 Jul 2014, 13:11
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 14 August 09
From: tulcea




eu miam facut singur presa din platband si tije cu filet din comert si treaba merge bine inainte le comprimam pentru montare cu un cric de 2 tone la un stalp de inalta tensiune din acela patrat legam bine cu sarma ,acum vreau sami schimb la break pe spate cu unele de fata dar nu tai nimic doar imi scot inaltatoru de cauciuc ,numai tine nici 2 saci de nisip nu stiu ce sa intamplat cu ele tocmai de aia nutai nimic din arcuri am inteles ca se lasa in timp daca cari greutati exact cazul meu


--------------------
dacia 1310 cl 1999 - TL 52 leo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Hermenean
post 22 Jul 2014, 22:58
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 February 14




Asa mi-a spus si mie un mecanic cu experienta, ca arcurile se vor mai lasa cu timpul.
Arcurile le-am schimbat foarte usor cu ajutorul unui cric pe care l-am fixat intre bratul de la punte si podea. Scrie mai jos cum se face

This post has been edited by George Hermenean: 22 Jul 2014, 22:58

Attached thumbnail(s)
Suspensii_amortizoare.jpg ( Size: 86.52k ) Number of downloads: 139


--------------------
Oltcit Logan 91 & 05 - BV 05 GTF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nix0010
post 23 Jul 2014, 17:44
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 February 14




salut am constatat azi ca dupa ce trec de 80 km cu masia se aude un zgomot din spate(parca flambeaza cv ) poate cineva a mai intalnit aceasta problema multumesc anticipat


--------------------
dacia 1310 1998 - b 17 flh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 23 Jul 2014, 17:52
Post #41


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




nix ai dat prea putine elemente ca sa ne dam seama cam din ce ar fi si sa te putem ajuta


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nix0010
post 23 Jul 2014, 18:48
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 February 14




bate cam in dreptul franei de mana....m,am uitat la cablul acela ca am zis ca e de la el dar nu e nu stiu ce sa mai zic si cand peasesc 90 nu se mai aude poate sa fie de la bara acea care vine pe puntea din spate ?


--------------------
dacia 1310 1998 - b 17 flh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 23 Jul 2014, 21:39
Post #43


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




nu`mi dau seama cam din ce ar fi dupa spusele tale, mai ales ca dispare dupa o anumita viteza..termenul asta de flambare,asa cum il denumesti tu, ar trebui sa apara din ceva slabit dar daca ziceai ca huruie sau bate ceva poate te indrumam sa te uiti la cateva elemente (rulmenti,anvelope,tampoane esapament,traversa cutie,colier esapament,scut motor,toba finala freaca/bate pe bara spate,ulei cutie,tampon motor rupt/imbatranit etc)


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nix0010
post 23 Jul 2014, 22:41
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 February 14




multumesc pt sfaturi o sa ma uit maine poate gasec cv


--------------------
dacia 1310 1998 - b 17 flh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 18:38
Forum Renault