DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noul cod rutier

vijelie
post 24 Jan 2007, 12:09
Post #151


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Paul-Iasi @ 24 Jan 2007, 12:05)
...Le-am pus asa cum le-am primit si eu...
*

Eu cred ca ai primit un Cod Rutier personalizat... special pt cei care citesc emailurile si raman cu impresia ca au vazut Monitorul Oficial al Romaniei...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul-Iasi
post 24 Jan 2007, 12:16
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 19 October 06
From: Iasi




Probabil...


--------------------
Renault Clio Symbol 2006 1.5dCi - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Jan 2007, 12:50
Post #153


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 Jan 2007, 12:54
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




las' ca le dam in cap gaborilor cu codul rutier asta primit pe mail. Cu tot cu calculator. 04.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 25 Jan 2007, 14:55
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




am mai vazut undeva pe forum elucubratiile astea!
doar ca nu-mi pot aminti pe ce topic...s-au raspandit ca ciupercile!


ce bine ar fi sa ii poti cere politistului care te opreste toate chestiile alea...oare exista toate??!!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 25 Jan 2007, 16:29
Post #156


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Dragi colegi,

de fapt in general VREI ca politia sa fie mai prezenta, de vapt VREI ca politia sa te intrebe de sanatate si asa, pur si simplu (nu numai cind ai trecut pe rosu).

Motivul pentru care vrei toate astea este ca in felul acesta cresc sansele sa fie depistati diversi cintravenienti/infractori (nu va ginditi imediat la Rîmaru, mai exista o multime de oameni care conduc cu actele/masina in neregula, care au baut samd).

Desigur ca nu e in regula ca politia (precizez: politistii) sa caute nod in papura si greseli acolo unde acestea nu exista - dar atitudinea "m-a oprit degeaba, deci e un bou si ia sa-l silim sa-mi arate vreo cinci dosare cu acte inainte de a putea sta de vorba" nu-i cea mai potrivita...



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 25 Jan 2007, 17:02
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Auzi auzi, la amenda semnezi in doua locuri, intr-o parte iei la cunostiinta si in alta esti de acord. Nu, e de fapt gresit, mai e o semnatura pe spate in coltul sus, pentru aia cu pile la seful politei rutiere si cunostiinte la minister, asa ca voi nu trebuie decat sa intoarceti procesul si semnati si acolo. O sa vedeti imediat ca poltistul stie cehstia asta secret si instant o sa va lase sa plecati, ba a testat un prieten de-al meu poanta si a primit si niste bani de benzina la faza asta!

Trebuie sa fii chiar idiot sa crezi ca sperii sau impresionezi un agent cu "am citit eu pe net". Ca o sa iti iei in schimb amenda maxima si poti sa iti iei adio de la orice forma de intelegere sau clementa, aia da.

Spamul asta ma gandesc ca totusi e bun de pus pe toate forumurile, eventual trimis si la un ziar, doua : sorteaza soferii cu permis pe baza de IQ.

***

Revenind la lucruri serioase : In noul cod (respectiv ordonanta de urg) la articolul 100 (3) punctul g) zice ca pentru nerespectarea prevederilor art. 79 (2) se ia permisul 30 de zile ca sacntiune suplimenatara la amenda din clasa II-a de sanctiuni (3-4 puncte de amenda)

Tot despre asta insa citim si la art 102 (1) punctul 18, adica de fapt stai pentru neindeplinirea obligatiilor de la 79 (2) de fapt e amenda de 9-20 de puncte si nu se acorda nici un punct de penalizare sau vre-o suspendare drept de conducere.

Cum e pana la urma?

***

Alta tampenie : Art 39 din Regulament : (1) Persoana care solicita permis pentru C sau D trebuie sa aibe mai intai B
(2) Persoana care solicita permis pentru CE sau DE trebuie sa aibe mai intai C sau D.

Buuuun

Citim insa cu stupoare la art 40 (2) ca permisul de cat. CE sau DE e bun si pentru BE, daca persoana are permis pentru B

Cum DACA ma fratilor, pai nu scrie mai sus ca altfel nu se poate? Alo, voi si cititi ce scrieti?

This post has been edited by GunX: 25 Jan 2007, 17:04


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 25 Jan 2007, 19:53
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




si cu semnatura aia ce ai vrut sa zici de fapt?
aaa, era o glumita subtila.siguir ca te lasa sa pleci, mai ales ca semnai un pv intocmit!ce facea cu el, il inghitea??!!!

@os:nu are a face "prezenta "politiei in trafic cu abuzurile pe care le fac unii dintre politisti!

am ptit-o si eu cu radarul, pe iuliu maniu, dadusem coltul, nu bagasem nici macar a 4-a(si am 6 trepte icon_mrgreen.gif ), si ma opreste unul ca am avut 69 la ora!
doar sa imi fi luat dumnezeu mintile!eu veneam pasnic cu vreo 40-45, lejer!

mai ales ca stiam ca stau frecvent pe acolo!
scuze, incepem sa deviem, da am vrut sa precizez!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 26 Jan 2007, 10:07
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ia aruncati-va un ochi aici: http://www.youtube.com/watch?v=BY9TvHS-7gU
pe scurt, o tanti a decis sa se plimbe cu copilul in carut pe carosabil, intrucat pe trotuar era noroi. evident, destul de curand i-a maturat un sofer de pe strada. conform protv, soferul a ramas fara permis si asteapta sa vada de cate zile de spitalizare e nevoie, pentru a se decide ce consecinte suporta.
lasand deoparte tragedia evidenta, ce se intampla cu noul regulament rutier care prevedea ca vina apartine in totalitate pietonului? au inteles astia de la protv totul aiurea(asa cum au des obiceiul)?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 26 Jan 2007, 10:20
Post #160


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ca de-obicei prostv bate cimpii cu gratie, si reporteritele lor se informeaza dupa cit de lung dildoul folosit noaptea :angryevil:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 27 Jan 2007, 12:40
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




cODUL ERUTIER APROBAT CU OG 195 /2002 ARE ULTIMA MODIFICARE CU OUG 63/2006M.OF.729/20.09.2006 IAR REGULAMENTUL DE APLICARE APROBAT CU HG 1391/2006 M.OF, 876/26.10.2006LA STUDIU BAIETI FETE A APARTU IN EDITURA MONITORULUI OFICIAL7.5 LEI


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 27 Jan 2007, 12:58
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




pE DRUMURILE CU O SINGURA BANDA, PLUS A DOUA DESTINATA TRAMVAIULUI , ART 99 PCT 10, CONSTITUIE CONTRAVENTIE INCADRATA LA CLASA i. mAJORITATEA STRAYILOR PE CARE CIRCULA TRAMVAIE SUNT IN ACEASTA SITUATIE. CE E DE FECAUT DECAT O COADA DE SUTE DE METRI CARE AR BLOCA TAOATA CIRCULATIA. SA DE DOMNUL SA SE RESPECTE ACEASTA REGULA. dACA ESTE LUMINA ROSIE, CE FACE TRAMVAIUL TRECE PE STE ROSU, SAU ASTEAPTA CUMINTE IN SPATELE MEU.
lA STATIILE CU REFUGIU, NERESPECTAREA SEMNALULUI DE OBLIGARE A LOCULUI CONSTITUIE CONTRAVEN'IE ART 100 PCT 3/ NERESPECTAREA INDICATOARELOR DE OBLIGARE - CONTRAVENTIEI INCADRATA LA CLASA II SI ART 108 LIT cool.gif PCT 5/ INDICATORUL OBLIGARE DE OCOLIRE A REFUGIILOR, ADICA SA NU FII SMECHER SA TRECI INAINTEA CELORLALTI, VII PE LINIA DE TRAMVAI SI PAC INAINTEA CELORLALTI, ESTI MILUIT CU TREI PUNCTE PWENALIZARE PE LANGA AMENDA DE LA ART 100 PUNCT 3
SA AUZIM NUMAI DE BINE
B 33 HRZ


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 27 Jan 2007, 13:04
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




GunX nu aiauzit bine.
Formularul procesului verbal are prevazut doar o rubrica pentru contravenient de semnat pentru luare la cunostinta. Ai grija ca este dreptul tau sa mentioneazi obiectiunile fata de modul de constatare a contraventiei in rubirca Alte mentiuni, altfel cade sub sanctiunea nulitatii abseolute conform OG 2/2001 privind regimulu juridic al contraventiilor.Pe pagina 2 daca ai semnat, pentru luare la cunostinta, semnezi pentru primirea lui, , in capitolul DOVADA, Pparte ce o detaseeaza agentul si o retine pentru a fi prezentata la unitate , fila 1 se da contravenientului.


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Jan 2007, 20:16
Post #164


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(crintea1949 @ 27 Jan 2007, 12:40)
[...] ARE ULTIMA MODIFICARE CU OUG 63/2006M.OF.729/20.09.2006. LA STUDIU BAIETI FETE A APARTU IN EDITURA MONITORULUI OFICIAL7.5 LEI
*

Nena Crintea, pana te trezesti matale, mai baga un ochi prin monitoarele oficiale ca o sa ai surpriza sa observi ca ultima modificare este Legea 6/2007.
La studiu mosule, ca esti in urma cu legislatia!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 28 Jan 2007, 10:49
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




si cat studiezi cu atentie, daca auzi un vajait puternic undeva sus, sa stii ca ala e vuietul ironiei care trece pe deasupra capului tau si nu-ti arunca si tie o sfoara sa te prinzi (io in postul ala nu vb serios)


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel
post 29 Jan 2007, 17:51
Post #166


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 20 May 04
From: Galati




poate pune cineva ultimile modificari la lege. Multumesc.


--------------------
Clio Symbol Alizee 1,5dci -VANDUT :))
Logan 1.4 MPI Laureate / Alb Artika, mai 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Jan 2007, 20:02
Post #167


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai sus Al le-a sintetizat f. bine:
QUOTE(AL @ 17 Jan 2007, 16:48)
beeeiii... lasati gargara ca s-a modificat schimbarea.... in Monitorul Oficial nr. 30 de azi a aparut Legea nr. 6/2007 care aproba (cu modificari) OG 63/2006 care modifica OUG 195/2003 aprobata prin Legea 49/2006 si republicata in MO 670/2006.

ati inteles!

buuunnn..... acu sa trecem in revista modificarile cu impact asupra vietii de sofer...
1. trebuie degraba dat doctorat in drept pentru cei care au terminat dreptul iar pentru ceilalti trebuie de urgenta studii superioare de drept (cele inferioare nu va ajung pentru a descifra codul rutier si a scapa de pericolul de a fi contravenienti sau infractori!!!)
2. in caz de accident fara victime (art.79), trebuie declarat IMEDIAT accidentul la sectia aferenta locului unde a avut loc accidentul.... daca una dintre masini nu se poate deplasa, se va chema politia rutiera...
3. a disparut posibilitatea de a incheia o constatare amiabila
4. pentru a dobandi permisul si apoi periodic trebuie facuta si testare phihologica in afara de cea medicala (art.21)... testul psihologi nu se mai poate realiza si de psihologi liber profesionisti atestati ci doar de unitati specializate
5. cateva revederi privind inmatricularea, detinatorul mandatat etc.
6. se revine la forma anterioara OG63 in privinta autovehiculelor care pot circula cu girofar albastru
7. sunt abrogate contraventiile de la punctele 7 si 18 de la alin 1 al art. 102 (la adresa medicilor de familie si cea care dubla o prevedere similara de la atrt. 100, alin 3, pct. g) privind neprezentarea cu masina accidentata)
*




--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 30 Jan 2007, 12:35
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




S-a modificat SI regulamentul cumva?
Intreb ca sa nu-l listez degeaba, pe Legis are 54 pag.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jan 2007, 13:59
Post #169


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




regulamentul nu s-a modificat inca esential, decat oarecum nesemnificativ prin Hotărârea nr. 56/2007


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XMihai
post 3 Feb 2007, 21:45
Post #170


Carcotasu' de Serviciu


Group: Members
Posts: 1.785
Joined: 31 January 06
From: Dr Tr Severin




Recunosc, nu am citit tot de la cap la coada, dar e pe aici pe undeva tot codul rutier de la cap la coada? daca da, rog pe cineva sa-mi dea si mie un mp cu link-ul.

MERCI !!!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 4 Feb 2007, 10:10
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ti-am da, dar probabil ca nici PM-urile nu le citesti toate, asa ca.....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 4 Feb 2007, 12:50
Post #172


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




In Norma de metrologie legală NML 021-05 "Aparate pentru măsurarea vitezei de circulație a autovehiculelor (cinemometre)" din 23/11/2005 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1102bis din 07/12/2005 se specifica urmatoarele:
CODE
4.4. Măsurările efectuate cu ajutorul cinemometrelor nu pot constitui probe pentru aplicarea legislației rutiere dacă nu sunt respectate cerințele 4.1. ... 4.3. din prezenta normă, precum și în următoarele cazuri:
- dacă măsurările au fost efectuate în condiții de ceață, ploaie, ninsoare sau furtună;
...

Si totusi azi, pe ninsoare stateau 3 radare intre Iasi si Tg. Frumos si scriau procese verbale la greu. Nu cumva, PV-ul este lovit de nulitate ? Si daca da, nu cumva politistii nu stiu sau nu vor sa aplice legea ?


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C.C.
post 4 Feb 2007, 13:03
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 05




da, daca stau la panda cu.. "cinemometrul" radmasa.gif biggrin.gif ce tare suna


--------------------
opel vectra a 1990, ex. dacia 1310 - abxxxx
scopul NU scuza mijloacele!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_xp
post 8 Feb 2007, 19:34
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 500
Joined: 8 July 04
From: Timisoara




Conform noului cod rutier,politaii astia de la posturile de politie,sunt unii care raspund de circulatie.Astia la o adica...pot sa iti suspende permisul de conducere?Sa dea amenzi pentru parcari...puncte de penalizare?Adica...asta e de (in)competenta lor?Pai astia nici codul rutier cel vechi nu-l stiu...cum sunt ei in stare sa il aplice?Intreb asta pentru ca recent m-am certat cu un personaj de asta care m-a amenintat ca imi ia permisu de conducere dupa ce am depasit un tractor stationat pe trecerea de pietoni...explicatia lui a fost ca trebuia sa stau in spatele tractorului..pana se pune in miscare =))))


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2005 - Neinmatriculata
Vand axa cu came sport de logan /solenza / supernova .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolf_1637
post 15 Feb 2007, 16:10
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 12 January 07




salutare am si eu o nelamurire am 18 ani si sunt la liceul auto din galati mam interesat la unele scoli de soferi si mi sa spus ca noul cod numi da voie sa dau de categoria c si e la varsta de 18 ani, dar daca sunt la lic auto am auzit ca pot da la mine la liceu si c d e fara sa am 21 de ani?
lamuritima si pe me mine va rog! multumesc blink.gif


--------------------
dacia 1310 1987 tlx - gl 04 ugz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 15 Feb 2007, 16:53
Post #176


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




salutare am si eu o lamurire pentru tine am mai mult de 18 ani si nu sunt la liceul auto din galati mam interesat si am aflat ca la toate scoli de soferi trebuie sa sti sa scri corect romaneste sper ca team lamurit si pe te tine! multumesc blink.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 15 Feb 2007, 17:09
Post #177


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




QUOTE(Petea @ 4 Feb 2007, 12:50)
Si totusi azi, pe ninsoare stateau 3 radare intre Iasi si Tg. Frumos si scriau procese verbale la greu. Nu cumva, PV-ul este lovit de nulitate ? Si daca da, nu cumva politistii nu stiu sau nu vor sa aplice legea ?

Poate ca stiu, dar daca le merge... de ce sa nu scrie procese verbale. Nu sunt multi cei care stiu aceste lucruri.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 16 Feb 2007, 08:08
Post #178


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




are cineva idee la ce articol din noul cod rutier se spune despre legalitatea detectoarelor radar si ilegalitatea antiradarelor? multumesc anticipat pentru raspuns!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 16 Feb 2007, 11:45
Post #179


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Art 44, pct 5 din Lege wink.gif pentru detectoare
Art 44, pct 4 din Lege wink.gif si Art 215 pct 1 din Regulament, pentru antiradare smile.gif

Sa nu-mi spui ca pina acu nu ai citit noua lege smile.gif

This post has been edited by paulp: 16 Feb 2007, 11:53


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 16 Feb 2007, 12:12
Post #180


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(paulp @ 16 Feb 2007, 11:45)
Art 44, pct 5 din Lege wink.gif pentru detectoare
Art 44, pct 4 din Lege wink.gif si Art 215 pct 1 din Regulament, pentru antiradare smile.gif

Sa nu-mi spui ca pina acu nu ai citit noua lege smile.gif
*




iti spun ca NU AM CITIT-O!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:59
Forum Renault