DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria, Bucuresti-Ruse-Shumen-Varna-Vama Veche

alecsz99
post 31 Aug 2007, 16:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




In weekend-ul viitor intentionez sa fac o excursie in Bulgaria pe ruta Bucuresti-Ruse-Razgrad-Shumen-Varna-Albena-Balchik-Cap Kaliakra-Vama Veche-Bucuresti.

Subiectul "Bulgaria" a fost discutat si rasdiscutat insa orice informatii despre ruta mi-ar fi de mare ajutor.

De asemenea as aprecia si orice detalii legate de obiectivele turistice din zona, cu precizarea ca nu plec pentru plaja si nisip ci pentru plimbare.

Tin sa vizitez orasul Varna, domeniul de la Balchik, Cap Kaliakra si manastirea Aladzha. Astept si alte recomandari si va multumesc!



--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hai-hui
post 1 Sep 2007, 22:17
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 September 07




Iti recomand doua orase mai putin cunoscute turistilor din Romania, caci nu se inscriu in categoria statiunilor "clasice", de tip Albena, Nisipurile de Aur, etc. Este vorba de Nessebar si Sozopol. Ambele se afla in zona orasului Burgas, primul la cca. 40 km. nord, iar al doilea la 30 km. spre sud. Sint remarcabile in primul rand prin arhitectura tipica a caselor din orasul vechi (atat in Nessebar cat si in Sozopol exista si orasul nou, construit pe vremurile comuniste, deci nu despre acesta e vorba, chiar daca nu ar fi tocmai urat). Atractiile sint in primul rand arhitectura (pe care, spre meritul autoritatilor si al proprietarilor, o preiau si casele nou construite, toate integrandu-se cu mult bun simt si responsabilitate in ansamblul istoric general), marturii foarte vechi ale civilizatiei locului (biserici, ruine, etc.), terase, restaurante, zone comerciale, etc. O mentiune in plus pentru Nessebar, care este un oras absolut fermecator, fara indoiala la nivelul multor orase turistice consacrate din tarile occidentale. Voi incerca sa postez si cateva fotografii cat mai sugestive.


--------------------
AUDI Allroad Quattro 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 4 Sep 2007, 01:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




in sozopol am fost si eu in august, dar doar sa vad cum este. mi s-a parut cam ca eforia noastra-zona cu vile.....parca erau ceva palmieri...dar tot ca la noi, adica se vindea porumb fiert pe trotoar-one leva...
nu am vazut biserici sau alte cladiri de interes turistic



--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 4 Sep 2007, 16:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum. Sper insa ca si vremea sa tina cu mine in weekend... excl.gif


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oureche
post 4 Sep 2007, 17:36
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 July 07




Salutare,

In august am fost in concediu in Bulgaria, la Albena. Cu Megane-ul personal fireste... smile.gif .

Ruta: Brasov Bucuresti Ruse Razgrad Varna Albena. Distanta ~477Km.
La dus politia bulgara ne-a dirijat pe niste sate (chiar de la iesirea din Ruse). Cu cateva zile inainte o aversa de ploaie crease o viitura care a izolat localitatea Tar Caloian care se afla pe E70. A fost si la stiri ca un grup de romani in drum spre casa au fost afectati.
Revin... drumul bun pana la Razgrad, doua benzi late, trafic redus, bulgarii merg incet. Dupa Razgrad se intra pe autostrada mergi intins pana la Varna.
La intors am venit pe acelasi traseu in sens invers, de acesta data am trecut prin Tar Caloian (drumul fusese redeschis circulatiei), si se vedeau ravagiile facute de apa.

Eu am cumparat o harta rutiera a Bulgariei, m-am orientat dupa ea si dupa indicatoare, mai greu a fost sa ies din Ruse si din Varna.

La Ruse se face stanga spre Varna.... indicatoarele sunt putin aiurea adica dupa intersectie... dar merge .. nu te ratacesti.

In Varna se trece prin oras trebuie sa urmaresti indicatoarele, oricum daca nu esti sigur intrebi ca te ajuta oamenii.

Ca si viteza i-am dat 120-130 pe E70 si 150 pe autostrada. Acuma, ce sa zic, la ei viteza este limitata la 70 sau 80, oricum este marcat cu indicatoare. Alti colegi spun ca am avut noroc ca nu m-a luat radarul, ca politia sta la panda si da amenzi....eu nu am avut probleme.


Drum bun.


--------------------
Renault MEGANE Sedan Manager 2007 1.5 dCi E4 85CP - B 67 FGZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 5 Sep 2007, 09:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




Tocmai m-am intors din Nessebar. Recomand vizitrarea orasului vechi. E comparabil cu mici orasele grecesti de coasta sau cu satucuri siciliene. F. frumos, din pacate kitch-ul apare si aici iar bulgarul balcanic nu se sfieste sa te si tepuiasca daca poate. Cineva din grup si-a furat-o la casa de schimb iar altii au fost tepuiti la souvenirs (care se negociaza).
Pe de alta parte mi-a palcut cum ne invitau la masa de pe strada, intr-un mod frumos, ne-agresiv, cat sa te eimnti bagat in seama.
Mi-a placut si centul Burgasului, cica-s preturi ok pt cumparaturi (noi n-am luat prea multe insa altii din grup da). Benzina e 1 euro (2 leva) si eu am luat de la shell - lukoil banuiesc ca-i la fel de bun - insa nu recomand benzinarii no-name.
Drumul a fost descris mai sus; aseara am tinut Varna-Ruse in 140 (mai putin in localitati unde mergeam cu aprox 70, depinzand de drum). e bine sa vezi totusi si restrictiile de viteza. traficul e mai ljer ca la noi insa nu chiar pustiu. Unde-i depasirea interzisa nu-i pus semnul degeaba si e bine sa-l respecti. Bulgarii cam alearga, inclusiv camioanele si autocarele (nu alea rusesti care se mai gasesc din belsug).
Drumul intre Varna si Burgas e bun dar mai aglomerat, destul de ingust si cu ceva serpentine (multe zone unde nu poti depasi).
Una peste alta a meritat Bulgaria in sud - imi pare rau ca n-am vazut si Balchik sau Capul Kaliakra - poate alta data.
Alte detalii utile: la ducere vigneta de 7 zile am luat-o din vama, de la unu care statea in mislocul strazii - era antedatata cu o zi si fara chitanta - cel de la ghiseul din vama se saturase de coada creata si ne-a trimis la prima benzinarie - e bine sa lasi masina in rand si sa mergi la ghiseu, daca este coada.
La intoarcere am luat vigneta in gluma (expirase cea de ducere). A fost bine pt ca la ruse la vama bulgarul ne-a verificat-o.
5 eur vigneta pt o sapt (sau 10 levs), 6 eur pod la ruse la intoarcere si 225 mii ron la ducere, parcare 3 levs pe ora (cam scump) insa recomand lasarea masinii in parcarea cu plata.
2 leva = 1 eur, 1 leva cam 1.6 ron.
Vremea n-a fost chiar caniculara inca clar mai cald ca la noi - 200+ km mai la sud.
De sezonul cred ca mai tine insa am prins si dimineti cu 16 grade.
Marea in principiu linistita si f curata, intrare lina si ok pt copii - asta la Nesebur sud, la IFA.
Info nu sunt neaparat structurate intr-o ordine, am zis sa traga si altii concluzii cum am tras si eu inainte de a pleca. Daca sunt intrebari, pm.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 5 Sep 2007, 10:46
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(alecsz99 @ 31 Aug 2007, 16:41)
o excursie in Bulgaria

Subiectul "Bulgaria" a fost discutat si rasdiscutat insa orice informatii mi-ar fi de mare ajutor.

nu plec pentru plaja si nisip ci pentru plimbare.
*


Eu cu madam bulan fiind doi oameni in varsta cand avem chef sa ne plimbam cu masina plecam in Bulgaria.Nu facem vreun traseu anume pur si simplu ne plimbam pe unde ne trazneste prin cap.Trafic lejer,drumuri bune,participantii la trafic disciplinati,restaurante ieftine si cumparturile fac excursia gratuit.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 6 Sep 2007, 22:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Acum cateva zile s-a intors o colega de servici dintr-o "minunata" excursie petrecuta in Bulgaria, impreuna cu sora ei.
Ambele cu familiile, colega cu o Dacie 1310 iar sora cu un Passat.
Inainte de plecare i-am zis sa-i dea dracu pe bulgari, sa nu se duca la ei ca-s niste nenorociti si ei si autoritatile.
In fine... nu tine ea seama de sfatul meu si pleaca.
Ca dupa o saptamana sa se intoarca neagra de suparare.
Ii furase masina surorii. Politistii niste imputiti, nici n-au vrut sa o bage in seama, nici macar nu i-au dat o dovada ca masina a fost furata. Saraca avea casco, dar a uitat sa adauge la clauzele alea si asigurare de furt peste granita.
Asa ca mare grija, in nici un caz nu plecati fara casco la nenorocitii astia. Bine, de preferat sa nu dam pe la ei deloc, sa contribuim la ridicare nivelului lor de trai, pt ca nu merita.
Daca eu care practic nu sunt direct implicat simt o revolta de nedescris, va dati seama ce a fost in sufletul acelor oameni care s-au trezit pe nisipurile lor de rahat fara masina, fata in fata cu niste autoritati surde (ce zic eu aici... fata in fata cu niste politisti umflati si imputiti, care probabil au comision la fiecare masina furata).


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 10 Sep 2007, 16:57
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Dupa ce mai bine de o saptamana am urmarit cu mare interes prognoza meteo sambata 08.09.2007, dimineata la ora 6, am plect spre Giurgiu iar o ora mai tarziu intram in vama. Controlul sumar, am aratat doar pasapoartele si/sau buletinele, dupa caz, si iate-ne in Bulgaria.

Abia intrati si doua probleme apar deja. Prima dintre ele este ca dupa ce am intrat in Bulgaria am ratat intratea spre Varna datorita indicatiilor GPS-ului care indica dreapta iar noi trebuia sa facem stanga. GPS-ul avea dreptate numai ca din cauza drumului in lucru traseul ne obliga la stanga. A doua problema - ploaia groaznica care a inceput inca din apropiere de Giurgiu si care nu dadea semne ca s-ar opri prea curand.

Datorita drumului in lucru am intart din greseala pe partea pe care se lucra. Vazandu-ma destul de convins sa merg inainte un bulgar stationat mi-a dat flash-uri si m-am intors. Intre timp o alta masina de Romania facea aceasi manevra.

Odata gasit insa drumul e greu sa te pierzi. Pur si simplu mergi inainte. Drumul bun, o banda pe sens insa asfalt nou si fara denivelari. Probleme poate insa sa puna piatra de pe marginea drumului, pot sari pietre in geam asa ca tine-ti distanta!

Prima oprire a fost la Madara. Zona frumoasa, muntoasa, la cam 12 km de autostrada spre Varna. Cele doua femei de la ghiseul de bilete cand ne-au vazut venind in vizita pe asa o ploaie s-au crucit. Grotele de acolo pe care vroiam sa le vizitam erau inchise asa ca dupa cateva poze am revenit pe autostrada.

Cateva cuvinte despre aceasta autostrada - ultima portiune (data recent in folosinta am inteles) este destul de buna. La fel si prima parte dinspre Varna. Intre ele insa asfaltul este prost si chiar foarte prost iar pe o portiune in care nu este delimitare pe mijloc (ceva gen A1 de la noicand avea celebra pista pentru avioane) sunt numai - dar numai! - gropi.

Odata ajunsi in Varna s-a oprit si ploaia care nu avea sa ne mai deranjeze de aici incolo. Ne-am incurcat un pic cautand magazinul Metro. Am intors la un moment dat pe sens unic pentru ca lipseau cu desavarsire indicatoarele insa mi-am dat seama repede de greseala - cu ajutorul bulgarilor panicati smile.gif. Sper sa ma fi inteles! smile.gif La Metro am cumparam leva la cursul de 1.93/1 euro.

Orasul in sine nu m-a impresionat, nu are mare lucru de oferit.


De la Varna am plecat spre statiunea Sfantul Constantin si Elena. Aici am descoperit o chestie foarte comunista (cel putin asa mi s-a parut mie). La intrarea/iesirea din statiune era filtru de politie iar in dreptul gheretei lor un limitator vertical de viteza. Practic politistul sta la vanatoare si are tot timpul din lume sa isi aleaga prada. Evident ca m-a oprit insa a fost extrem de civilizat, mi-a cerut actele masinii, carnetul si apoi mi-a facut semn ca sunt liber sa imi vad de drum. Foarte interesati sunt de cartea verde, din ce mi-am dat eu seama.

Dupa aceea ne-am oprit inainte de Golden Sands, la manastirea Aladzha. Foarte frumoasa, de la nivelul superior se vede marea, priveliste superba, face toti banii si nu trebuie ratata daca sunteti in zona.

A urmat Golden Sands, statiune foarte frumoasa, insa pe care am vazut-o doar din masina pentru ca e imposibil sa gasesti un loc de parcare. Hotelurile sunt dotate cu asa ceva insa in rest nu am vazut. Si se ridica masini la greu asa ca atentie! Din nou, la intrarea/iesirea din statiune filtru si aici un semn mare de Stop. In fata mea era trasa pe dreapta o masina cu numere de romania care nu cred sa fi scapat asa de usor ca mine la controlul precedent. Am oprit la semnul de stop si m-am uitat adanc in ochii politistului de acolo care insa mi-a facut semna sa ii dau drumu.

Dupa Golden Sands a urmat Balchik. Am vizitat gradina botanica care mi-a placut foarte mult. Cactusii erau impresionanti. Pacat ca nu am putut zabovii mai mult. Masina am lasat-o intr-o parcare amenajata, 2 leva pe ora.

Am mancat la o terasa din zona gradinii botanice, mancarea nu chiar ieftina insa foarte buna si serviciile excelente. De altfel, de obicei, in Bulgaria se mananca bine.

De la Balchik am plecat spre Vama Veche, lasand Cap Kaliakra pentru urmatoarea noastra vizita. La iesirea din Balchick am vazut si singurul radar in 700 km. Era pe capota unui Opel Astra cu insemnele politiei garat dupa copaci. In general am incercat sa merg legal mai ales in zonele de limitare de viteza. Bulgarii dau flash-uri si nu fac discriminare daca ai masina de Romania sau nu.

Am trecut pe langa Durankulak, lac renumit pentru speciile sale de pasari care ajungeau in stoluri pana pe sosea si puteau lovi masina asa ca zona respectiva trebuie abordata cu grija.

La ora 8 eram in Vama Veche unde am avut o surpriza neplacuta. Dupa ce vamesul bulgar de la Ruse ne-a intrebat doar cati suntem si unde mergem mirandu-se ca plecam la Varna pe asa o ploaie si rezumandu-se la a se uita sumar la pozele din acte, vamesul romana din Vama in loc sa ne ureze bun venit acasa m-a rugat - foarte politicos cei drept - sa deschid portbagajul! (wtf? blink.gif ). S-a uitat jumatate de secunda in el si ne-a urat drum bun.

De aici am avut drum intins pana la Bucuresti avand posibilitatea de a ne da seama ca A2-ul nostru este lux pe langa A2-ul lor. Am observat ca la Cernavoda se lucreaza la greu la statia de taxare pentru pod.


La ora 11:10 intram in Bucuresti.


Detalii:

masina - Dacia Berlina Li 2003
persoane - 4
kilometri parcursi - 700
consum - fix un rezervor (45 l)
taxa de pod giurgiu - 25 ron
vigneta bulgaria - 5 E/7 zile
intrarea la aladzha - 4 leva/persoana
intrarea la gradina botanica din balchik si la castel - 5 + 5 leva/persoana (obligatori se platesc ambele, ni s-a explicat asta in lb. romana)
masa - 65 leva/4 persoane/3 feluri de mancare si bautura de persoana


Impresii - politistii bulgari - ca de altfel bulgarii in general - mi se par civilizati atat timp cat esti si tu asa cu ei. Atitudinea trebuie adaptata pentru ca - sa nu uitati - chiar daca suntem la 60 - 100 km de granita cu Romania suntem totusi intr-o tara straina.
- preturile - in Varna cel putin - putin mai mici insa nu justifica drumul pana acolo doar pentru shopping
- drumurile - unele din ele - cele modernizate in parteneriat cu UE asa cum te anunta placutele de pe margine - bune insa incomparabil mai proaste ca cele din Romania.
- traficul - masini mai vechi in general. Atentie la linia continua, nici un bulgar nu o respecta!
- peisajul - frumos, mai ales in zona de coasta unde plaja se impleteste armonios cu dealul si colinele.


Per total o excursie care a meritat si o tara - Bulgaria - pe care as mai vizita-o cu placere!

Si in final cateva poze:

Madara:
DSC04397__800x600_.JPG ( Size: 111.42k ) Number of downloads: 9167


Pe A2 in Bulgaria spre Varna, dupa ploaie:
DSC04405__800x600_.JPG ( Size: 62.41k ) Number of downloads: 9278

DSC04406__800x600_.JPG ( Size: 69.78k ) Number of downloads: 9109


Evident, mai erau si alti romani prin preajma:
DSC04421__800x600_.JPG ( Size: 127.95k ) Number of downloads: 9276


Statiunea Sfantul Constantin si Elena:
DSC04423__800x600_.JPG ( Size: 94.22k ) Number of downloads: 9521


Manastirea Aladzha:
DSC04439__800x600_.JPG ( Size: 180.8k ) Number of downloads: 1232

DSC04457__800x600_.JPG ( Size: 101.57k ) Number of downloads: 847

DSC04446__800x600_.JPG ( Size: 75.35k ) Number of downloads: 699


Vedere de la Aladzha:
DSC04461__800x600_.JPG ( Size: 58.47k ) Number of downloads: 656


Gradina Botanica din Balchik:
DSC04512__800x600_.JPG ( Size: 76.23k ) Number of downloads: 749

DSC04516__800x600_.JPG ( Size: 115.08k ) Number of downloads: 736
DSC04521__800x600_.JPG ( Size: 107.45k ) Number of downloads: 633
DSC04522__800x600_.JPG ( Size: 144.67k ) Number of downloads: 569


Balchik:
DSC04541__800x600_.JPG ( Size: 78.09k ) Number of downloads: 815


Spre Vama Veche:
DSC04542__800x600_.JPG ( Size: 60.73k ) Number of downloads: 861


La apus in drum spre Romania:
DSC04549__800x600_.JPG ( Size: 51.9k ) Number of downloads: 656


This post has been edited by alecsz99: 11 Sep 2007, 07:45

Attached thumbnail(s)
DSC04502__800x600_.JPG ( Size: 101.89k ) Number of downloads: 572
DSC04505__800x600_.JPG ( Size: 75.01k ) Number of downloads: 460
DSC04507__800x600_.JPG ( Size: 58.26k ) Number of downloads: 375
DSC04512__800x600_.JPG ( Size: 76.23k ) Number of downloads: 358
DSC04529__800x600_.JPG ( Size: 53.97k ) Number of downloads: 369
DSC04537__800x600_.JPG ( Size: 62.79k ) Number of downloads: 378


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 13 Sep 2007, 13:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




"""Orasul in sine nu m-a impresionat, nu are mare lucru de oferit."""
Gandeste-te ca dupa 1944 comunistii au preluat puterea si nu au mai facut nimic in plus.Ba mai mult ce a ramas de la capitalisti s-a degradat continuu pana azi.Si apoi si in zilele de glorie ale orasului ce ar fi putut sa impresioneze asa tare.
"""Aici am descoperit o chestie foarte comunista (cel putin asa mi s-a parut mie). La intrarea/iesirea din statiune era filtru de politie iar in dreptul gheretei lor un limitator vertical de viteza. Practic politistul sta la vanatoare si are tot timpul din lume sa isi aleaga prada.""""
Controalele se fac fie prin sondaj fie se posteaza un filtru total in absolut orice tara.Depinde de evenimentele petrecute in zona sau ce actiune au ei stabilita.
"""Dupa ce vamesul bulgar de la Ruse""" vamesul roman din Vama in loc sa ne ureze bun venit acasa"""
Intre tarile membre UE nu mai exista VAMI!Doar FRONTIERE si POLITISTI de FRONTIERA.
"""Masina am lasat-o intr-o parcare amenajata, 2 leva pe ora"""
Oala acoperita nu da gunoaie in ea!Poate ca nu ar fi furat masina dar nu se stie niciodata ce se poate intampla.
"""- preturile - in Varna cel putin - putin mai mici insa nu justifica drumul pana acolo doar pentru shopping"""
Pentru cumparaturi se justifica doar la Ruse si doar pentru cei care nu fac prea multi kilometri dar care cumpara ceva mai mult.
"""Per total o excursie care a meritat si o tara - Bulgaria - pe care as mai vizita-o cu placere!"""
Nu se poate ca toate excursiile noastre sa le facem doar in cele mai frumoase locuri de pe pamant.
Ma bucur ca excursia ti-a placut si sper ca nu te vei supara de comentariile mele!



--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 14 Sep 2007, 15:03
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




In nici un caz nu ma pot supara de comentarii, atat timp cat sunt cu bun simt si de la persoane care stiu ce spun. Ceva de genul "nu mergeti acolo ca nu e bine" venind de la o persoana care niciodata nu a pus piciorul "acolo" e cu totul alta problema.

Cat despre controale...nu cred ca era vorba de vre-un sondaj prea elaborat. Si in nici un caz in statiuni nu era o situatie care sa necesite filtre...practic erau aproape pustii. Doar cativa turisti germani - pe langa cei romani desigur!

Vames...politist de frontiera...ce-o fi el atitudinea e cea care conteaza.

Masina as fi putut la fel de bine sa o las si intr-o parcare cu 5 leva, nu pretul era punctul esential. Important e ca la Balchik am gasit o astfel de parcare, nu la fel si in Golden Sands. Trebuie sa recunosc ca "sperietorile" auzite despre Bulgaria ma faceau sa ma uit din cand in cand din departare dupa masina, insa in cazul meu Bulgaria si bulgarii mi s-au parut cat se poate de ok si cu bun simt. Uscaturi exista insa in orice padure!

Ca un sfat pentru cei ce ajung pe acolo pentru prima oara...nu ezitati sa luati loc la o masa!

This post has been edited by alecsz99: 14 Sep 2007, 15:08


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 16:37
Forum Renault