DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Proces verbal

cristi_supernova
post 4 May 2012, 15:46
Post #31


Membru Dacia Club!


Group: Members
Posts: 344
Joined: 5 August 08
From: Pitesti/ Brasov




Nu am mai facut contestatie... Motivul pentru care nu am facut contestatie nici eu nu il cunosc. Poate nemaiavand treaba cu judecatoria sa fie motivul...


Sincer, nu stiu sa iti spun detaliile acestea. Era masina unui prieten. Tata lucreaza in agricultura si a avut ca masina de serviciu intre 2002 si 2007 o Toyota Hilux de care au fost tare nemultumiti, tin minte ca a inghitit ceva bani si nu era in stare sa urce pe Transfagarasan incarcata cu niste talare de disc ce cantareau cam 800, 900 kg cu care un Nissan Navara nu a avut nicio treaba. Ii fierbea motorul rau de tot. Din 2007 au zis sa nu mai auda de Toyota si au achizitionat un Nissan Navara de care au fost mai mult decat multumiti, acel Navara este in posesia lui si in acest moment, iar dupa 5 ani si 190 000 km dintre care 90% i-a facut doar pe camp prin gauri, namol, drumuri foarte grele. Toyota Hilux cu care eram eu este din 2009. O sa ma interesez si la tatal meu pentru Nissan si la prietenul meu pentru Toyota si iti voi spune impresiile lor. Ce am vazut eu doar ca simplu sofer de ocazie, Nissanul are 6 trepte si sistemul de cuplare este electronic, Toyota are 5 viteze si sistemul de cuplare este pe schimbator. Ca mers este mult mai sportiv Navara.

This post has been edited by cristi_supernova: 4 May 2012, 15:47


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Drumuri bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 May 2012, 15:52
Post #32


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(cristi_supernova @ 4 May 2012, 15:32)
Aveti idee din ce se da?
*


Istoria României, scriitori clasici interbelici, ceva fizică și o întrebare din biologie.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_supernova
post 4 May 2012, 15:57
Post #33


Membru Dacia Club!


Group: Members
Posts: 344
Joined: 5 August 08
From: Pitesti/ Brasov




Iti multumesc pentru raspunsul tau ironic.

Numai bine!


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Drumuri bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 May 2012, 16:00
Post #34


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Păi la așa întrebare...


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_supernova
post 4 May 2012, 16:04
Post #35


Membru Dacia Club!


Group: Members
Posts: 344
Joined: 5 August 08
From: Pitesti/ Brasov




Am pus intrebarea, pentru a fi sigur din ce sa da. Nu ma asteptam sa imi dea din istorie, biologie etc. Vroiam sa stiu daca se acelasi examen pe care il dai prima oara pentru a obtine permisul sau se da ceva in plus ori ceva in minus.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Drumuri bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 May 2012, 21:34
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu cred ca se cere ceva in plus sau minus de la cunostintele soferilor in afara de OUG 195 dimpreuna cu ROUG-ul ei, ca doar trebuie sa indeplineasca conditiile de cunostinte legislative standard...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4u
post 4 May 2012, 21:39
Post #37


Ultima scursura' umana


Group: Members
Posts: 2.131
Joined: 19 March 10
From: Scursureștii de Campie




Spui si tu ca erai sub influenta alcoolului sau a etnobotanicelor cand ai semnat si nu raspunzi de faptele tale:))


--------------------
EX:DACIA BERLINA TX 1987
Ex Bmw e36 318i
Ex Opel Astra G 1.6 - Vand piese
Ex Audi A4 1.6 105 HP
Ex Peugeot 206
Ford Focus II 2009.
Opel Astra G 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 May 2012, 23:05
Post #38


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




da, clar, nu e decat circumstanta agravanta...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 May 2012, 23:25
Post #39


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(cristi_supernova @ 4 May 2012, 15:46)
Nu am mai facut contestatie... Motivul pentru care nu am facut contestatie nici eu nu il cunosc.
*

ahahahahahahahahahahahahahahahahhaahhahahahahahahaha..... moooooor maaaaaaaaaa, nu mai poooooooot!!!! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 7 May 2012, 01:08
Post #40


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




Hmm.. am primit si eu o amenda de la unii care stateau la ciupeala. Motivul: nefolosirea luminilor de intalnire pe timp de zi pe drum national expres/european, mai exact pe dn1/e60. Corect, sigura problema e ca bucata aia de drum face parte din municipiul brasov. Adica in oras.

Cum e? chiar si in localitate se aplica? asa si kisselef cred ca e drum european, si stefan cel mare, bld unirii, etc. Asa si in brasov e un E60 care circula pe acolo.

In fine, n-am semnat PV-ul, am intrebat care e numarul PV-ului de curiozitate pt a-l contesta si a refuzat sa-mi zica.
Deci in termen de 1 luna astept ceva in cutia postala? Mai pot contesta? Daca nu ma duc la posta se intampla ceva? (se trece automat pe impozit chiar daca n-o sa intru niciodata in posesia PV-ului?)


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 7 May 2012, 06:12
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




daca semnai, puteai contesta oricand. asa, de la primire ai 2 saptamani de la data postei. daca ratezi procesul verbal, amenda se va duce la financiar.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 May 2012, 08:36
Post #42


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Iar ma intorc la ce zicea Klaus: faceai o poza a locului cu pricina, de preferinta cu militienii in cadru. Doar ai telefon. Sa nu semnezi e o gresala pe care militistii abia o asteapta.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 7 May 2012, 08:44
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1358658

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...pageID_0/1.html

http://www.politisti.ro/topic/558-politia-...dpost__p__14697

QUOTE
Art. 114
(1) Conducatorii de autovehicule, tramvaie si mopede sunt obligati sa foloseasca instalatiile de iluminare si/sau semnalizare a acestora, dupa cum urmeaza:
...
cool.gif luminile de intalnire sau de drum, in mers, atat in localitati, cat si in afara acestora, dupa gradul de iluminare a drumului public;


http://www.legislatia-rutiera.ro/reguli-de...r+de+intalnire/

QUOTE
Art. 44
...
(2) In circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule sunt obligati sa foloseasca si in timpul zilei luminile de intalnire.


http://www.legislatia-rutiera.ro/ordonanta-de-urgenta/

...

Cu alte cuvinte este obligatorie folosirea si in localitati a luminilor de intilnire dar coroborata cu gradul de iluminare a drumului respectiv. Or daca fapta a fost constatata ziua, in amiaza mare, pe timp senin, cu vizibilitate mare, in interiorul localitatii este un abuz din partea militienilor si se poate intoarce cu actiune impotriva lor, pe linga anularea procesului verbal si restitutirea sumei platite ca amenda contraventionala.

This post has been edited by klaus: 7 May 2012, 11:05


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 7 May 2012, 10:35
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




jorjica, ca de obicei esti ep langa subiect. nu ai tu capacitatea de intelegere a lucrurilor astea.

Infractiunea e clara. Legea prevede luminile aprinse pe europeana, nu face distinctie ca e in localitate sau in afara. Nu poti contesta ca esti nevinovat.
Faci contestatie in temeiul
QUOTE
Art. 7. - (1) Avertismentul consta in atentionarea verbala sau scrisa a contravenientului asupra pericolului social al faptei savarsite, insotita de recomandarea de a respecta dispozitiile legale.
(2) Avertismentul se aplica in cazul in care fapta este de gravitate redusa.
(3) Avertismentul se poate aplica si in cazul in care actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiei nu prevede aceasta sanctiune.
din OG 2/2001. Instanta va transforma amenda in avertisment. Ca spui in contestatie ca drumul nu e semnalizat clar sau deloc ca e european, ca amenda e prea mare si nu prea ai bani, ca nu era noapte, nu ploua, nu ningea in asa fel incat sa fie indeplinite conditiile sa fie obligatorii luminile indiferent de drum, ca esti genul care conduce preventiv si nu prea ai multe amenzi, ca esti sofer vechi, e treaba ta. Cam asa as face eu o contestatie. Si am experienta, am destule contestatii la activ, toate castigate. E important sa faci act de prezenta la proces, e un singur termen, judecatorul apreciaza asta, evident nu te duci cu cercei in nas, parul verde cu mov...

PENTRU A MIA OARA SE REPETA PE FORUMUL ASTA: SEMNATI PROCESELE VERBALE. NU SE SEMNEAZA RECUNOASTEREA FAPTEI, CI FAPTUL CA AI LUAT LA CUNOSTINTA, macar ai procesul-verbal in mana, faci contestatia linistit, nu astepti un proces care vine prin posta, risti sa nu-l primesti si sa te trezesti cu amenda direct la financiar.

p.s. Parca era si o sectiune legislatie, nu?

This post has been edited by kxz: 7 May 2012, 10:36


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 7 May 2012, 10:54
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ce vorbesti frantz... radmasa.gif de cind contraventia este infractiune ??? blink.gif sau ai facut facultatea cu madam dumitrescu pe la vreun standford... icon_mrgreen.gif laugh.gif

cum poti sa spui ca sint pe linga subiect cind am citat exact textele din legea, inca, in vigoare ?

este undeva acolo cheia da' mintea ta, pusa sa ma atace, nu a perceput-o...asta e...si eu nu am zis in localitate sau in afara...mai citeste baietas... rolleyes.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 May 2012, 11:10
Post #46


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Sa dovedeasca militienii ca strada x din Brasov e drum european. Cu act normativ, nu cu cascheta-n mina.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 May 2012, 11:24
Post #47


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Acu', daca e drum european si incumba toate drepturile si obligatiile de pe drum european, sa intreb de ce nu pot merge pe el cu 100 km/h prin localitate?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 May 2012, 11:41
Post #48


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Eu prin Bv nu merg cu luminile aprinse (ziua), si n-am avut nici o problema legata de asta, pana acu'. E drept ca pe strazi nu prea vezi politisti, si e la fel de drept ca drumurile sunt f. bune, marea majoritate (te cam trag la viteza). La intrare in oras au pus indicator de 70, deci e rezonabil, zic eu...in orice caz, daca as fi din alta localitate si n-as cunoaste orasul, indicatoarele de "drum european" ar fi ultimele dupa care m-as uita; in primul rand directia, sensurile giratorii, etc.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 May 2012, 11:45
Post #49


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




In primul rind casti ochii la sensurile giratorii. In Brasov a aparut meseria de "pilot de sens giratoriu". Te preia de la intrarea in oras si te lasa la iesire. Fac cam aceeasi meserie ca si pilotii navali. Inca nu sint obligatorii, dar dupa alegeri nu se stie.

This post has been edited by corbex: 7 May 2012, 11:45


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 7 May 2012, 12:07
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




QUOTE(corbex @ 7 May 2012, 11:45)
"pilot de sens giratoriu".
Fac cam aceeasi meserie ca si pilotii navali.
*



vorbim cu catalin si asa cred ca ii satul de mare si pedeasupra mai sta si la brasov(parca)....


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 May 2012, 12:28
Post #51


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(george_scala_2004 @ 7 May 2012, 11:54)
cum poti sa spui ca sint pe linga subiect cind am citat exact textele din legea, inca, in vigoare ?

este undeva acolo cheia da' mintea ta, pusa sa ma atace, nu a perceput-o...asta e...si eu nu am zis in localitate sau in afara...mai citeste baietas... rolleyes.gif
*



Giorgele, esti bine, ma? mellow.gif

QUOTE(bucatzel @ 7 May 2012, 12:11)
george_scala_2004. Off-topic pe arie tehnica. Nefiind prima sa abatere, 3 zile pauza.
*




--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 7 May 2012, 14:55
Post #52


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(kxz @ 7 May 2012, 10:35)
jorjica, ca de obicei esti ep langa subiect. nu ai tu capacitatea de intelegere a lucrurilor astea.

Infractiunea e clara. Legea prevede luminile aprinse pe europeana, nu face distinctie ca e in localitate sau in afara. Nu poti contesta ca esti nevinovat.
Faci contestatie in temeiul
din OG 2/2001. Instanta va transforma amenda in avertisment. Ca spui in contestatie ca drumul nu e semnalizat clar sau deloc ca e european, ca amenda e prea mare si nu prea ai bani, ca nu era noapte, nu ploua, nu ningea in asa fel incat sa fie indeplinite conditiile sa fie obligatorii luminile indiferent de drum, ca esti genul care conduce preventiv si nu prea ai multe amenzi, ca esti sofer vechi, e treaba ta. Cam asa as face eu o contestatie. Si am experienta, am destule contestatii la activ, toate castigate. E important sa faci act de prezenta la proces, e un singur termen, judecatorul apreciaza asta, evident nu te duci cu cercei in nas, parul verde cu mov...

PENTRU A MIA OARA SE REPETA PE FORUMUL ASTA: SEMNATI PROCESELE VERBALE. NU SE SEMNEAZA RECUNOASTEREA FAPTEI, CI FAPTUL CA AI LUAT LA CUNOSTINTA, macar ai procesul-verbal in mana, faci contestatia linistit, nu astepti un proces care vine prin posta, risti sa nu-l primesti si sa te trezesti cu amenda direct la financiar.

p.s. Parca era si o sectiune legislatie, nu?
*



Mersi, tocmai a sosit la posta, sa ma duc sa o iau?, data tot n-o iau la cunostinta scap?

Cred ca mai bine o iau si fac contestatie. (sa o platesc preventiv in 48 de ore?)
Circumstantele sunt: ORAS!, zona urbana, gen calea victoriei, ziua n-amiaza mare ora 10 dimineata, soarele sus pe cer, caldura mare, senin (de 29 aprilie) etc.
Sofer profesionist (cica, toate categoriile dar nu prea coduc des camioane/autobuze), sunt singurele doua puncte si prima amenda in ultimii 3 ani. Student => cu banii mai putin.. desi sar peste doo saorme si niste beri si am platit amenda ca nu-s decat doua puncte si 48 de ore vin juma, dar as prefera berea daca se intelege.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 May 2012, 15:03
Post #53


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Daca n-o iei, urmareste sa nu-ti lipeasca PV-ul pe usa in urmatoarea luna.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 7 May 2012, 16:33
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(klaus @ 7 May 2012, 11:24)
Acu', daca e drum european si incumba toate drepturile si obligatiile de pe drum european, sa intreb de ce nu pot merge pe el cu 100 km/h prin localitate?
*



pai drumul european trece prin localitati, nu e autostrada. ca e brasov, ca e satul cuca macaii, e tot aia. respecti viteza din localitate.

QUOTE(Asi @ 7 May 2012, 14:55)
Mersi, tocmai a sosit la posta, sa ma duc sa o iau?, data tot n-o iau la cunostinta scap?
*



daca nu semneaza un vecin binevoitor, si crede-ma, din astia se gasesc, se comunica prin afisare. il lipeste pe usa, daca il lipeste, face un proces verbal pe chestia asta si se considera comunicat. este un termen pentru comunicare, parca 30 de zile, daca nu se incadreaza in termen amenda devine nula. dar nu te poti baza pe asta.


Daca nu e clar, aia de la drumuri nationale stiu mai bine daca e drumul lor si deci are categorie, sau partea din oras e trecuta la administratia locala.

This post has been edited by kxz: 7 May 2012, 16:34


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 May 2012, 17:36
Post #55


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Asi @ 7 May 2012, 15:55)
Student => cu banii mai putin..
*

Da'n-ai mai terminat frate cu studentia aia?
Ce faci, o repeti pana o intelegi?

7 May 2012, 18:43:
QUOTE(kxz @ 7 May 2012, 17:33)
pai drumul european trece prin localitati, nu e autostrada.
*

Exact.
Tu stii ca esti pe dum european pentru ca e semnalizat prin panouri. In momentul in care intri in localitate, tu, sofer, cu atatea intersectii, nu ai de unde sa stii ca ala e drum european, tu esti pe o strada (cu nume!!!) din localitate (nu se cheama E85 eurpeanul din Bacau, de ex). Daca aia nu pun indicator dupa fiecare intersectie ca esti pe drum european (ca vii de pe o strada laterala si nu ai de unde sa stii daca nu ai indicator dupa intersectie) nu te pot amenda pentru asa ceva.
Plus de asta, gandeste-te la situatia juridica a traversarii, in localitate, a drumului european, tu mergand pe o strada secundara, nu pe european. Ce faci, ai obligatia ca DOAR in intersectie sa aprinzi luminile pentru ca esti pe drum european?
Aia cu luminile pe drum european nu se aplica in localitate, aici are dreptate gerogica.

This post has been edited by klaus: 7 May 2012, 17:43


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 7 May 2012, 18:06
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




ce zice bunul simt e una, legile din romania nu tin cont de el. cat timp legea nu prevede exceptia, asta e. din fericire situatiile nu sunt asa dese, dar se vede ca sunt. tot regula a devenit la noi ca politaiul e prost. cand dai de unul de asta, gata amenda. alta regula in romania spune ca drumurile sunt semnalizate prost. evident, ca se aplica si in acest caz. deci, liber la contestatii.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 May 2012, 18:20
Post #57


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Legea nu prevede ca prin orase trece vreun drum european. In orase sint strazi aflate sub administrarea consiliului local si nu in administrarea CNADR. Deci?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 May 2012, 18:24
Post #58


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Polițaiu' ăla mănâncă kk, faci contestație și câștigi sigur.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 7 May 2012, 18:36
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(corbex @ 7 May 2012, 18:20)
Legea nu prevede ca prin orase trece vreun drum european. In orase sint strazi aflate sub administrarea consiliului local si nu in administrarea CNADR. Deci?
*




mai iesi si tu la plimbare, nu sta numai in casa.

QUOTE
ORDONANȚĂ  Nr. 43 din 28 august 1997 

*** Republicată privind regimul drumurilor

  ART. 11

    Drumurile naționale, județene și comunale își păstrează categoria funcțională din care fac parte, fiind considerate continue în traversarea localităților, servind totodată și ca străzi. Modificarea traseelor acestora în traversarea localităților se poate face numai cu acordul administratorului drumului respectiv, în concordanță cu planul urbanistic aprobat. În cazul drumurilor de interes național se va obține și acordul Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului.


ART. 6

    (1) Drumurile de interes național aparțin proprietății publice a statului și cuprind drumurile naționale, care asigură legăturile cu capitala țării, cu reședințele de județ, cu obiectivele de interes național, între ele, precum și cu țările vecine, și pot fi:
    a) autostrăzi;
    cool.gif drumuri expres;
  c) drumuri naționale europene (E);
    d) drumuri naționale principale;
    e) drumuri naționale secundare.



--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 May 2012, 18:45
Post #60


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




E60 intră în București pe la Băneasa, dinspre Ploiești, și iese din București prin Colentina, spre Urziceni. Între Băneasa și Colentina tre'să aprind farurile? unsure.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 17:01
Forum Renault