DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

vv
post 22 Dec 2008, 11:25
Post #151


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(corba @ 21 Dec 2008, 00:57)
procesul verbal a fost intocmit pe 13-11-2008 si a fost pus la posta pe 15-12-2008 stampila posta Strehaia eu l-am primit pe 20.12.2008
Poate sa imi zica cineva daca Proc verbal a fost trimis in termenul de valabilitate?
Daca nu atunci ce pot sa fac.  In Pr Vb scrie ca pot sa fac plangere impotriva pv de constatare a contravenientei in termen de 15 zile de la data comunicarii si ca trebuie sa depun plangerea si copia PV la judecatoria strehaia MH. Eu sunt in Bucuresti.
Cineva mi-a zis ca nu ar fi valabil decat 1 luna si de-aia intreb. Imi trebuie avocat?
*



P.V. e nul, fa contestatie. Nu iti trebuie avocat. Ai mai jos model de plangere:
QUOTE
Domnule Presedinte,




Subsemnatul Victimus, cu domiciliul _________________

depun prezenta
PLANGERE iMPOTRIVA PROCESULUI VERBAL SERIA CC NUMAR 11111111
din data 13.11.2008 incheiat de catre agentul Scarbus din cadrul SPR- Mehedinti


Va rog sa dispuneti anularea executarii sanctiunii amenzii contraventionale.

Motivare :

In fapt,
Comunicarea procesului-verbal de constatare a contraventiei intocmit in data de 13.11.2008 am primit-o in 20.12.2008 (dovada copie xerox plic stampilat de oficiul postal _____ ), la mai mult de o luna de la intocmirea acestuia. Mentionez ca si data in care comunicarea a fost depusa la posta Strehaia (15.12.2008) depaseste termenul legal de o luna de la data intocmirii respectivului proces-verbal.

In drept,
In conformitate cu O.U.G. nr. 2/2001, art. 14, alin. (1), modificata si probata de catre Legea nr. 180/2002, „executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca prcesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanciunii”, va rog sa dispuneti anularea executarii sanctiunii amenzii contraventionale.
De asemenea, solicit judecarea cauzei conforma art. 242 Cod Procedura Civila, in lipsa subsemnatului.
Anexez la prezenta:
copie xerox după procesul-verbal,
copie xerox dupa plicul cu stampilele datate ale oficiilor postale,
copie xerox dupa CI și permisul de conducere.

Cu stima,
Victimus

(de pe amenda.ro)
Observa ca ceri judecarea in lipsa, deci nu va fi nevoie sa te prezinti. Sigur castigi, n-au ce sa raspunda.
Trimite plangerea scrisoare recomandata instantei (sau chiar cu confirmare de primire), ai grija sa o trimiti in cel mult 15 zile de la data postei (data cand ai ridicat tu plicul).
[l.e.] Nu plati; n-ai cum sa pierzi, daca faptele sunt asa cum le-ai prezentat aici; dup-aia nu poti plati 50% (daca pierzi), dar pe de alta parte sunt sanse foarte foarte mari sa castigi, si daca platesti si vrei sa recuperezi ulterior banii, e foarte multa bataie de cap si multa umblatura/timp pierdut.
Nu uita sa semnezi si sa datezi plangerea; si de asemenea, nu uita copiile pe care trebuie sa le anexezi.

This post has been edited by vv: 22 Dec 2008, 11:28


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Dec 2008, 16:21
Post #152


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(vv @ 22 Dec 2008, 11:25)
si daca platesti si vrei sa recuperezi ulterior banii, e foarte multa bataie de cap si multa umblatura/timp pierdut.
*

Ca sa se inteleaga ce inseamna "multa bataie de cap" la mine asta a insemnat 3 luni de zile si s-au miscat doar dupa ce le-am facut o scrisoare in baza codului fiscal ca vreau si dobanzi de intarziere pentru ca nu mi-au platit in termen de 30 de zile cum scrie la lege. Chiar si asa au incercat sa ma plimbe de la Ana la Caiafa ca nu la noi, ca la sediul de dincolo chiar daca cererea ati depus-o la noi (eu venind de la sediul "de dincolo"...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Dec 2008, 17:53
Post #153


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Adevarul e ca prescriptia nu e totuna cu nulitatea...
Iar legea (ma rog, ordonanta) prevede ca se prescrie, nu ca se anuleaza.
De altfel si exemplu de contestatie dat de vv cere "anularea executarii sanctiunii amenzii" si nicidecum anularea PV-ului...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 Dec 2008, 18:13
Post #154


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Eu m-am exprimat gresit cand am zis ca PV e nul.
De altfel, in cazul asta, cred ca daca platesti amenda nu mai ai motiv sa ceri banii inapoi biggrin.gif (caci PV nu e nul, singura chestie e ca nu poate fi executat, da' daca l-ai executat tu de buna voie.... nu mi-e clar daca mai poti cere banii inapoi)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Dec 2008, 22:09
Post #155


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cum dracu' sa mai poti cere banii inapoi daca PV-ul nu e nul?
In cazul asta daca se plateste e bine platit...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 23 Dec 2008, 12:03
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Fratilor! Am castigat! Contestatia mea referitoare la incadrarea gresita in actul normativ, la depasirea cu 30km\h dar sanctionata conform intervalului 31-40km\h a fost admisa, iar PV-ul, anulat. Iata expunerea de motive:
"Petentul a invocatt ca si motiv de nelegalitate a procesului verbal, aplicarea unei sanctiuni nelegale raportat la fapta savarsita.
Motivul de nelegalitate invocat de catre petent in prezenta cauza este intemeiat, intrucat temeiul de drept pentru fapta savarsita este nelegal retinut. Pentru temeiul de drept retinut de agentul constatator petentul ar fi trebuit sa conduca autoturismul cu o viteza de peste 31km\h peste limita legala.
In cauza petentul a fost inregistrat cu viteza de 80km\h deci cu o viteza peste limita legala dar care atrage incalcarea unei alte norme legale decat cea retinuta in procesul verbal.
Retinerea gresita a unui text legal raportat la savarsirea faptei de catre petent este de natura sa cauzaza vatamare. Deoarece sanctiunile aplicate sunt nelegale raportat la fapta savarsite, vatamarea nu poate fi inlaturatadecat prin anularea procesului verbal. (....)
De asemenea si numarul punctelor de penalizare stabilit in cuprinsul procesului verbal ca si sanctiune complementara este nelegal stabilit."
Mai departe Instanta hotareste anularea PV cu drept de recurs in 15 zile de la data comunicarii. Instiintarea a fost redactata in data de 9 decembrie, stampila postei din Huedin e cu data de 17 iar cea de la mine cu data de 22.
Precizez ca sedinta a fost facuta in lipsa partilor, eu am depus o cerere, trimisa prin fax, in aceasta privinta, fapt retinut in preambulul comunicarii.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 23 Dec 2008, 22:17
Post #157


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




Multumesc pentru ajutor.
Am pus plângerile la poștă fără sa citesc aici si nu am cerut sa fiu judecat în lipsă și nici nu am pus copii după CI și permis conducere, așa ca probabil va trebui să merg acolo.
O întrebare mai am Pot să nu plătesc amenda până la judecată?

Merci


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Dec 2008, 23:17
Post #158


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




poti sa trimiti actele in completare prin fax sau posta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 24 Dec 2008, 09:51
Post #159


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




Procesul va fi după expirarea termenului de 15 zile in care pot plăti amenda. Asta înseamnă că voi fi dat în debit?
Ce se va întâmpla dacă nu plătesc în termen de 15 zile de la data primirii PV?
Trebuie să mai trimit ceva la poliție să știe ca fac contestație?

QUOTE
daca esti dat in debit la administratia financiara si ei incep executarea silita, prescriptia poate fi invocata pe calea contestatiei la executare.

OMG ce înseamnă asta, trebuie sa mai merg in vre-un tribunal, cum se face?
Nu cred ca a fost o idee bună contestarea asta.
Thank you !

This post has been edited by corba: 24 Dec 2008, 09:52


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 24 Dec 2008, 13:07
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Iti faci prea multe probleme. Chiar daca apari in debit la primarie, ceea ce nu cred ca se va petrece prea curand, vei arta sentinta judecatoreasca. O data ce faci contestatia, Judecatoria va informa Politia. In cazul meu, chiar daca nu s-au prezentat, au trimis inainte certificatul de atestare metrologica, semn ca au stiut de proces.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulush
post 23 Jan 2009, 17:40
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 15 July 08




eu zic ca cele 30 de zile pot trece in favoarea "contravenientului", adica daca in 30 de zile de la INTOCMIREA pv politia nu ti-l comunica(adica sa aiba semnatura ta pe el sau semnatura ta pe confirmarea de primire de la posta) sanctiunea se prescrie! adica nu mai trebuie nici sa le dai permisu, nici sa platesti vreo amenda!!! eu asa vad problema! astept argumente contra


--------------------
Renault Laguna II 2003 expression 1,9 dci 110 hp
multi stiu multe, nimeni pe toate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 25 Jan 2009, 16:15
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




dar trebuie sa faci contestatie, si eventual sa mergi in instanta pe raza careia s-a petrecut abaterea. Sanctiunea nu se prescrie de la sine.


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabyan
post 29 Jan 2009, 18:48
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




Salut am si eu nevoie de ajutorul vostru, astazi am fost oprit pentru depasirea vitezei in localitate cu 92 km/h, 6 puncte de penalizare si 540 lei amenda.
Ca destept ce am fost am uitat sa cer certificatul de verificare a radarului.
Vreau sa va intreb daca nu platesc amenda ce se intampla ? intra la impozit sau...?
Multumesc anticipat


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 29 Jan 2009, 22:01
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Chiar daca ceri certificarea radaruluil, iti da cu tifla, nu e obligat. Doar in Instanta e obligat sa o prezinte.

In alta ordine de idei, in cazul meu, Politia a facut recurs si a cerut mutarea cazului de la Huedin la Cluj. Orice ar face, PV-ul e gresit oricum. Si pt ca s-a mutat in orasul meu de bastina, am si eu cunostinte pe acolo. Iau avocat si cer cheltuieli de judecata.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabyan
post 4 Feb 2009, 13:10
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




Spuneti-mi si mie cum se face o contestatie radar si ce trebuie scris in ea


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Feb 2009, 16:19
Post #166


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai daca ai gresit...de ce nu platesti si gata...ce anume vrei sa contesti???


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 4 Feb 2009, 16:44
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@fabyan:
Modelul de contestatie este chiar in postarea #1 de la acest topic.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabyan
post 5 Feb 2009, 03:10
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




Pai am gresit stiu dar acum am 12 puncte pe permis ori 6 luni... e mult sa nu mai primesti nici o amenda ca daca primesti adio permis si eu chiar am nevoie de el in munca mea si oricum daca e pana aici nici ei nu sunt corecti. In primu rand afara ploua , in al doilea rand in bord aveam mai putina viteza decat au zis ei, in al treilea rand a scris ca nu era nici un martor in auto si erau 3 ,in al patrulea rand politistii au voie sa umble cu masinile beti si sa te depaseasca si apoi sa-ti puna frana in fata asa aiurea doar ca el e politist? sau sa-ti ceara actele mut de beat? Ei circula cu 50 in loclitate? ei de ce nu se amendeaza? pentru ca sunt corecti? Si atunci eu de ce sa nu fac o contestatie cand am gresit? pentru ca nu sunt politist? Pentru ca nu merg cu viteva a treia in localitate?


Multumesc Batranul up.gif


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghiocel
post 12 Feb 2009, 23:50
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 10 June 05




Am si eu o intrebare: sunt din Bucuresti si am primit acasa o recomandata de la oficiul postal. Banuiala mi s-a confirmat: era de la Ministerul de Interne. I-am spus functionarei ca nu o iau in cazul acesta iar ea, amabila fiind, mi-a spus ca de fapt este o revenire dupa ce a mai fost trimisa la 6 fev. Eu banuiesc ca este vorba despre "radar". Ce se intampla mai departe daca procesul verbal tot nu ajunge la mine? Aveti idee?
Va multumesc anticipat!


--------------------
dacia Logan Ph.2, 1.6, 16V, Supernova, Solenza 2008, 2001, 2003 - B.--.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 13 Feb 2009, 08:48
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Eu cred ca in recomandata respectiva nu era procesul-verbal, ci notificarea prin care ti se cere sa comunici cine era la volanul masinii cu nr. ... in data de ...
Daca nu le raspunzi, sau nu esti de gasit, proprietarul masinii este amendat cu 9 - 20 puncte-amenda.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghiocel
post 13 Feb 2009, 13:18
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 10 June 05




Am vaga idee ca nu e chiar asa. Daca nu sunt instiintat, la ce sa le raspund?


--------------------
dacia Logan Ph.2, 1.6, 16V, Supernova, Solenza 2008, 2001, 2003 - B.--.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 15 Feb 2009, 20:31
Post #172


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Pentru a contesta o amenda luata in Sinaia la iesire spre Bucuresti unde depun contestatia?..la Judecatoria Sinaia sau la Judecatoria Ploiesti(care am inteles ca tine de Prahova)?


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabyan
post 16 Feb 2009, 02:16
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 18 September 08
From: Brad/HD




La judecaoria sinaia.


--------------------
Renault, laguna 1 / laguna 3 1995 2,2 dT / 2008 1,5 dci - HD 07 TZG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 16 Feb 2009, 09:32
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Si care ai fi motivul? Ningea rau?


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 16 Feb 2009, 11:25
Post #175


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Neacordare de prioritate la iesirea de pe centura.


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 16 Feb 2009, 11:25
Post #176


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Neacordare de prioritate la iesirea de pe centura.
Dublat din greseala.

This post has been edited by vali79m: 16 Feb 2009, 11:26


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 16 Feb 2009, 12:35
Post #177


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Am si eu o problema . Pe undeva prin august am fost oprit pe centura Buzaului pt radar . Viteza era ( conform militienilor ) de 82 km/h la o zona unde e restrictie de 70 km/h . Nu comentez ca opreau decat masini cu numere altele decat BZ sau ca detectoarele (atat al meu cat si al celorlalti 2 cond auto opriti ) nu au semnalizat nimic sau ca nu au vrut sa ne spuna nici macar unde era amplasat radarul . Eu personal cred ca erau opriti la furaciune .
Buuun , nu am semnat PV , iar de atunci tacere , nu am primit nimic acasa , in schimb acum figurez la administratia financiara cu amenda circulatie si sunt aproape sigur ca despre fapta asta ar fi vorba .
Deci ei nu au trimis ( sau ma rog - eu unul nu am primit ) PV-ul , trecand de la intocmirea lui circa 6 luni . Cum procedez in continuare , pt ca eu vreau sa contest la tribunal , motivul fiind neaducerea la cunostinta in 30 de zile a PV-ului ?

This post has been edited by body: 16 Feb 2009, 12:40


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 16 Feb 2009, 14:56
Post #178


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




vezi ca mmilitieni de la buzau folosesc un radar vechi care a facut multe victime wink.gif e o chestie mare care sta pe scaunul soferului.Si nu chitaie deloc detectoru.Habar n-am ce model e da e renumit radaru buzoienilor tongue.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djxhouse
post 19 Feb 2009, 08:10
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 23 January 08




Salutare tuturor...

Ieri m-a prins radarul in localitate cu 69km/h si am primit amenda de 60 ron si 2 puncte. Am semnat frumos procesul verbal in ambele locuri.

PROBLEMA/INTREBAREA este...
Masina politiei trebuie sa stationeze cand masoara viteza de deplasare sau poate sa fie in miscare? nu de altceva.. din cate am auzit OBLIGATORIU trebuie sa stationeze, si daca ma prinde din mers (adica masina cu radarul merge cu ~30-50km/h) atunci nu ma pot amenda din motiv ca nu este autorizat metrologic ca sa masoare viteza altor masini din mers...

Nu e problema de 60 de lei sau de 2 puncte, problema ar fii de viitor si nu doar pt mine, ci pentru toata lumea

Va multumesc


--------------------
Dacia Logan 2008 - ABS Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 19 Feb 2009, 10:11
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Masina poate sa fie in miscare, totul este sa fie dotata cu un radar omologat pentru detectarea vitezei in miscare.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:34
Forum Renault