DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recuperare datorii Orange - Eos Ksi, dupa 8 ani

Laurentziu83
post 15 Mar 2008, 14:25
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cum pot sa ma inscriu si eu la concursul asta? tongue.gif

Sa-mi zica aia si ailalta de plata si dupa aceea sa-l intreb pe ce numar m-a sunat si daca sunt sau nu pe abonament? tongue.gif Si pe numele cui e?
Si eu am datorie la fabrica de portocale, si tot la fabrica de portocale am abonament pe numele meu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
je_design
post 15 Mar 2008, 14:35
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 27 August 06




o sa iti trimita ei o scrisoare NERECOMANDATA si pe urma daca vrei show suni la ei. mie imi pare rau ca n-am fost pe faza sa inregistrez convorbirea ca a fost de efect smile.gif)


--------------------
Logan Laureat plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 15 Mar 2008, 20:56
Post #93


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(klaus @ 12 Jul 2007, 11:45)
AMW, eu am bagat la cap ce ai zis tu.
Acum am o rugaminte si la tine: baga si mata la cap ca in tara asta sunt niste legi care trebuiesc respectate.
Si printre aceste legi e si Decretul 167/1958 republicat privitor la prescripția extinctivă care este cam in vigoare, nu-i abrogat.
*


Bagati la cap bey si platiti orice datorie reala sau nu , prescrisa sau nu etc. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by big2003: 15 Mar 2008, 20:57


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 15 Mar 2008, 20:59
Post #94


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




QUOTE(skyspot @ 15 Mar 2008, 13:30)
am primit si eu scrisorica de la eos, cam 100 RON de plata, am sunat la ei si i-am intrebat cu ce as putea sa ii ajut? ma suna dupa 5 minute si incepe ala cu amenintari ca ma da la biroul de credite si nu mai pot lua credit niciodata, ca sunt rau platnic, era foarte inversunat, imi da tot felul de detalii, cod de abonat & stuff, si cand a terminat de ciripit ma intreaba cum putem sa rezolvam treaba.
si eu l-am rugat sa imi repete tot ce a zis ca nu am inteles prea bine smile.gif)
cu multa rabdare incepe iar si imi zice toata povestea. asta tot repeta faza cu datoria, eu zic: "ce datorie?" , el : "datoria pe care o aveti la orange", eu(fac pe prostu'): "deci am castigat bani?", el:"nu d-le, nu ati inteles, e vorba de datoria dvs.", eu:"ma , tu ma minti, mie nu imi plac oamenii mincinosi. fa bine si trimite-mi toti banii prin posta ca de nu te ia mama dracului", el crispat:"va repet, e datori...", nu il las sa termine: "ma put(Z)a tu esti prost? daca nu imi dai banii pe care mi-i datorezi iti mananc ficatzii", si ala a inchis..
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 15 Mar 2008, 21:20
Post #95


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Eu de atunci nu am mai fost apelat/contactat de nimeni în privința asta. Strategia apelată: ignorare totală. tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 17 Mar 2008, 16:08
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Pentru cei care nu vor prea multe batai de cap, asta cred ca este cea mai buna varianta.

Daca le dai telefon, sar pe tine mai ceva ca niste animale, asa ca mai bine le dai "ignore" sau daca vrei sa te amuzi, faci misto de ei 10561582.gif (vezi exemplul lui skyspot) radmasa.gif

Am auzit din ce in ce mai multa lume in ultima perioada ca se plange de scrisorile de "amenintare" a celor de la EOS si de atitudinea lor "razboinica" atunci cand sunt bagati in seama; banuiesc ca sunt in lipsa mare de fonduri si incearca si ei unde se poate, mergand "la impresionare" (ca toti romanasi smekeri) ph34r.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 17 Mar 2008, 17:25
Post #97


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Dupa ce am citit cate ceva prin topicul asta ma declar dezamagit de gandirea catorva persoane...
Pai cum sa nu platesti ce ai consumat tu? Nu ti se pare normal? daca cineva te-ar tepui in felul asta pe tine, persoana fizica cum ar fi?

Mentionez ca si cei de la firmele de telefonie mobila nu au actionat exact cum trebuia (taiat abonamentul imediat, instiinare exacta si fara tergiversari), poate si penalitatile sunt mult prea mari.... dar totusi, oameni buni, sa incercam sa fim civilizati.

Daca as fi in locul celor datornici as incerca sa platesc, mi-ar fi si rusine, in nici un caz nu m-as lauda pe aici cu isprava mea si m-as bucura ca nu au ce imi face.

De asta suntem unde suntem...

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 17 Mar 2008, 18:12
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Daca citeai TOT TOPICUL, si nu numai "cate ceva", ai fi constatat ca o mare parte din cei care au cerut sfatul nu aveau asemenea debite, care fie au fost pur si simplu inventate, fie au fost "umflate" artificial (cunosc cazuri concrete in care oameni care si-au achitat pana la "ultimul leut" toate datoriile, s-au trezit dupa o perioada, din diverse motive, ca sunt urmarite de "firmele de recuperatori"; inclusiv pe acest topic sunt persoane care au renuntat la contract si care au fost taxate in mod abuziv si dupa acest moment), asa ca ar trebui macar sa-ti nuantezi raspunsul anterior.

Asa cum am mai spus-o si intr-un mesaj mai vechi, dezaprob si nu incurajez neachitarea debitelor reale (legale sau conventionale), insa ma enerveaza la culme atitudinea acestor firme fata de cei care nu au un asemenea debit si sunt "haituiti" degeaba, motiv pentru care ma bucur cand se gaseste cineva dispus "sa le dea peste nas". wink.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
je_design
post 17 Mar 2008, 18:29
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 27 August 06




indiferent daca ai sau nu datorii, NIMENI nu le da dreptul acestor jegosi de la eos ksi sa te ameninte.


--------------------
Logan Laureat plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 17 Mar 2008, 20:20
Post #100


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@GabyT - Daca citesti cu atentie ce am scris, vei observa ca eu ii condamn pe cei care nu au platit si mai mult, se lauda cu asta, nicidecum pe cei care din greseala au fost retinuti in baza de date cu restantieri. De asemenea am mentionat ca nu sunt de acord cu practicile actuale de recuperare, cu penalitatile mult prea mari.

Fiecare face ce crede, eu am simtit nevoia sa imi exprim parerea, asa din spirit civic.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasicamelsyn
post 13 May 2008, 11:08
Post #101





Group: Members
Posts: 0
Joined: 13 May 08




salut,spuneti-mi va rog care sunteti mai cunoscatori in problemele astea ce sa fac eu la situatia care sa creat: in 2001 am facut un abonament la DIALOG RO. care mi-a fost intrerupt in urma intirzierii cu 2 sau 3 zile a abonamentului.De pe acest abonament nu s-a vorbit si nu am avut de plata convorbiri sau telefoane [ca aparat in sine] de plata.in 2001 imi vine sa platesc deconectarea si conectarea in jur de 300.000 lei la care eu am refuzat pt. ca nu eu am cerut sa ma deconecteze.Mai mi-a venit vreo 2 luni dupa care liniste totala pina acum 3 saptamani cind mi- a venit o scrisoare de la orange precum ca am la ei o datorie de 1100 RON.N-am reactionat in nici un fel si ieri la telefonul fix un robot telefonic imi spune din partea Eos Ksi ca am datorii la orange si sa pun banii intr-un cont anume.Intrebarea mea este: atunci cind m-a deconectat sa reziliat si contractul automat? si daca datoria de 300.000 sa prescris si cum au reusit ei sa faca 11 milioanedin 300 de mii,si deci ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca nu am primit nimic recomandat sau cu confirmare,decit un robot telefonic!!!!!!!!! wacko.gif


--------------------
dacia nova 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 13 May 2008, 11:12
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Ignora-i deocamdata!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 13 May 2008, 13:10
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Ignora-i total!!Nu au ce sa-ti faca,in afara de amenintari false!


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 13 May 2008, 13:13
Post #104


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Da, ignora-i, dar intre timp pune bani deoparte fiindca vei plati, altfel... tot vei plati, dar cat nu face wink.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 13 May 2008, 14:10
Post #105


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Am mai primit o hârtie în care spune că am de plată de 185 ron. Observ că în timp scade! radmasa.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 May 2008, 18:55
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(vasicamelsyn @ 13 May 2008, 12:08)
salut,spuneti-mi va rog care sunteti mai cunoscatori in problemele astea ce sa fac eu la situatia care sa creat: in 2001 am facut un abonament la DIALOG RO. care mi-a fost intrerupt in urma intirzierii cu 2 sau 3 zile a abonamentului.De pe acest abonament nu s-a vorbit si nu am avut de plata convorbiri sau telefoane [ca aparat in sine] de plata.in 2001 imi vine sa platesc deconectarea si conectarea in jur de 300.000 lei la care eu am refuzat pt. ca nu eu am cerut sa ma deconecteze.Mai mi-a venit vreo 2 luni dupa care liniste totala pina acum 3 saptamani cind mi- a venit o scrisoare de la orange precum ca am la ei o datorie de 1100 RON.N-am reactionat in nici un fel si ieri la telefonul fix un robot telefonic imi spune din partea Eos Ksi ca am datorii la orange si sa pun banii intr-un cont anume.Intrebarea mea este: atunci cind m-a deconectat sa reziliat si contractul automat? si daca datoria de 300.000 sa prescris si cum au reusit ei sa faca 11 milioanedin 300 de mii,si deci ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca nu am primit nimic recomandat sau cu confirmare,decit un robot telefonic!!!!!!!!! wacko.gif
*


Zi-le sa ti-o s*ga. tongue.gif

Eu sincer ma indoiesc ca macar 1 ron din banii stransi asa de Ksi a ajuns in contul Orange, asa ca...

This post has been edited by Laurentziu83: 13 May 2008, 18:56


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasicamelsyn
post 15 May 2008, 08:39
Post #107





Group: Members
Posts: 0
Joined: 13 May 08




radmasa.gif salut, si multumesc tuturor pentru raspunsurile postate,dar intre timp am mai sapat si eu ca sa fiu foarte bine documentat, si iata ce am gasit........??http://www.buhnici.ro/2008/01/08/nu-platesc-doamna/!!!! biggrin.gif
AICI se explica clar pentru ca toata lumea care se incadreaza in termenul de prescriptie a unei datorii ca nu au ce sa-ti faca sarlatanii de la firmele de recuperare, decit sa incerce sa te faca sa le bagi ceva in cont .chiar si un leu,pentru ca astfel se considera ca ti-ai recunoscut datoria si termenul de 3 ani se muta de la data de cind le-ai bagat ceva in cont?!?.Da deci sunt plini de smecherii ca doar din asta traiesc nu?????Deci cititi cu atentie ce scrie la adresa de mai sus si cei care va incadrati in termeni ,dati-le ignoreeeeeeee total.Bafta!Asa ca nu am de ce sa pun bani deoparte ca doar nu-s prost sa platesc pentru 30 RON cit aveam eu 11ooRON cit au facut ei.Dar asta e lacomia lor, niste hiene!!!!!!!


--------------------
dacia nova 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 15 May 2008, 09:01
Post #108


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ma intreb cine e mai "sarlatan": ala care nu plateste ce a semnat sau ala care incearca sa-si mai recupereze din datorii pe diverse cai la limita legii.
Oricum, bunul simt pare a fi exclus din discutie...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 May 2008, 09:28
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Bre, vijelie, toti furnizorii de servicii din Romania au contracte in care numai ei au drepturi, iar clientul numai obligatii. Ai de ales intre a semna un contract din asta sau a trai ca omul padurii.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 15 May 2008, 09:48
Post #110


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




vijelie, vina-ncoa sa-ti dau 20 lei de lei ca-mi placi. da sa stii ca dupa 5 ani vin si-ti cer inapoi cu dobanda , adica vreo 100 de lei. o sa ne intelegem noi atunci cine-i sarlatanul.


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 15 May 2008, 09:59
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(vasicamelsyn @ 15 May 2008, 08:39)
...
AICI se explica clar pentru ca toata lumea care se incadreaza in termenul de prescriptie a unei datorii ca nu au ce sa-ti faca sarlatanii de la firmele de recuperare, decit sa incerce sa te faca sa le bagi ceva in cont .chiar si un leu,pentru ca astfel se considera ca ti-ai recunoscut datoria si termenul de 3 ani se muta de la data de cind le-ai bagat ceva in cont?!?.Da deci sunt plini de smecherii ca doar din asta traiesc nu?????Deci cititi cu atentie ce scrie la adresa de mai sus si cei care va incadrati in termeni ,dati-le ignoreeeeeeee total.Bafta!Asa ca nu am de ce sa pun bani deoparte ca doar nu-s prost sa platesc pentru 30 RON cit aveam eu 11ooRON cit au facut ei.Dar asta e lacomia lor, niste hiene!!!!!!!
*




Imi permit sa te contrazic : concluzia trasa de tine este ERONATA din punct de vedere juridic.
Fata de "lumea care se incadreaza in termenul de prescriptie a unei datorii", creditorii (fie ei firmele de telefonie sau societatile de recuperare a creantelor) au la indemana actiunea in justitie pentru recuperarea debitelor respective si a penalitatilor aferente.
Tot in aceasta situatie se poate discuta si de "recunoasterea de datorie" care duce la curgerea unui nou termen de prescriptie din momentul in care s-a efectuat "gestul" susceptibil de a fi interpretat ca o recunoastere.

Asa cum am explicat suficient de detaliat (zic eu) in mesajele mele anterioare referitoare la acest aspect, pentru a produce efecte juridice, "recunoasterea de datorie" este necesar ca aceasta sa se fi produs in termenul de prescriptie.

Daca "recunoasterea" s-a facut dupa expirarea termenului, ea nu mai poate repune in termenul de prescriptie pe creditor. Daca "recunoastere" consta in efectuarea unei plati, ea este valabile iar debitorul nu poate solicita restituirea; repet, creditorul nu poate sa beneficieze in aceasta situatie de suportul statului pentru recuperarea pe cale silita a debitului, insa daca debitorul plateste de buna voie, plata este valabila.

This post has been edited by GabyT: 15 May 2008, 10:01


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 May 2008, 11:36
Post #112


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




GabyT, super tare cat de bine ai rezumat decretul 167/1958 up.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasicamelsyn
post 15 May 2008, 15:20
Post #113





Group: Members
Posts: 0
Joined: 13 May 08




gabyT,TU ai perfecta dreptate si te-ai facut pe deplin inteles, insa ca sa amplificam mai pe larg problema exemplific aici pe larg.
Intr-adevar prescriptia dreptului la actiune opereaza la 3 ani de zile de la nasterea unei restante. Dincolo de acest termen, creditorul nu mai poate sa actioneze debitorul in judecata pentru plata unei datorii, adica nu mai poate obtine concursul fortei coercitive a statului roman pentru constrangerea debitorului.
Cei de la EOS KSI incearca sa te convinga sa platesti restanta si asta este ok, insa sub nici o forma nu ar putea sa te induca in eroare , sa iti spuna ca te baga pe liste negre, pentru ca nu pot face acest lucru si nu este deontologic profesional.
Notiunea de lista neagra in schimb, inseamna ca , in baza de date a EOS vei ramane ca nu ai achitat aceasta datorie si aici trebuie sa intelegi doua aspecte :

1. nu vei fi inregistrat la Biroul de Credit pentru ca asa cum vei citi aici, practic de la 01.01.2008 la Biroul de Credit nu se mai inscriu decat strict restantele din segmentul de creditare bancara;
2. tu vei ramane probabil in baza de date a EOS
3. mai exista de asemenea un aspect : intre Vodafone si Orange exista incheiat un acord de prin 2000, in baza caruia, ei schimba date si inregistreaza pe cei care nu isi platesc datoriile ; aceasta baza de date, incepand cu 01.01.2008 este insa ilegala, adica Orange nu te poate refuza sa iti faca abonament pentru ca ai o restanta la Vodafone, intrucat Autoritatea pentru Protectia Datelor Personale , a spus clar ca nu se pot constitui intre agenti economici, care opereaza pe aceeasi piata sau pe piete diferite, structuri similare cu birourile de credit; asta inseamna ca, doua firme nu pot sa utilizeze cu consecinte impotriva unor consumatori, datele legate de restantele inregistrate de acestia; daca tie ti s-ar interzice la Orange sa iti faci abonament pentru ca ai o datorie neachitata din 2000 la Vodafone, poti sa dai in judecata Orange si, 100 % ai castiga procesul si acestia ar fi obligati sa iti deschida contract.

Prescriptia dreptului la actiune in sens procesual inseamna de fapt o sanctiune stabilita prin lege, indreptata impotriva creditorului, care timp de 3 ani de zile , demonstreaza nepasare in recuperarea banilor sai, astfel incat daca el nu da in judecata un debitor in acest interval, se presupune ca nu a fost interesat in colectarea banilor, si atunci nu mai poate actiona in judecata debitorul.
Sper ca acum este pe intelesul tuturor.Bafta!


--------------------
dacia nova 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 15 May 2008, 15:30
Post #114


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Scurt si la obiect:
QUOTE(Laurentziu83 @ 13 May 2008, 19:55)
Zi-le sa ti-o s*ga.  tongue.gif
*




--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
je_design
post 15 May 2008, 15:34
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 27 August 06




io le-am zis-o smile.gif)


--------------------
Logan Laureat plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 16 May 2008, 08:35
Post #116


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE(je_design @ 15 May 2008, 15:34)
io le-am zis-o smile.gif)
*



Trebuia să le-o zici în gând, că dacă le-ai zis-o în direct.....e cam de ”muncă”! biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacialoganmcv
post 13 Oct 2008, 22:27
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 522
Joined: 9 July 08




m-au gasit si pe mine dupa cca. 5 ani .... eu le-am explicat clar faptul ca n-am nici un contract cu Orange Romania....pan' la urma au inceput ei sa ma abureasca , ca defapt tepele trase la Dialog au fost preluate de Orange Romania... in orice caz , am scapat de ei cand le-am spus ca aici nu mai sta "mafiotu'" care a tras teapa la Dialog 10561582.gif
desigur la-nceput era vorba de vreo 300 lei si dupa vreo 6 luni m-a sunat robotu' sa-mi zica , ca defapt datoria este de 50 de lei si daca o achit in 24 ore nu mai e nevoie de ceilalti 250 lei care defat reprezinta penalizari de intarziere si taxa reziliere contract....
ete ca-mi pun ambitia cu fraierii showfinger.gif

14 Oct 2008, 05:21:
QUOTE(Andy_ACS @ 17 Mar 2008, 20:20)
.... Daca citesti cu atentie ce am scris, vei observa ca eu ii condamn pe cei care nu au platit si mai mult, se lauda cu asta ....
*



in cazul meu , teapa de 50 de lei, le-am tras-o ca urmare a faptului ca mi-a fost umflata factura peste noapte; le-am cerut si eu factura aceea detaliata dar cei de la relatii cu publicul mi-au spus sa o platesc intai si apoi o sa primesc acea detaliere .... deci practic si-au facut-o cu mana lor dry.gif

This post has been edited by Loganel_AG: 14 Oct 2008, 05:21


--------------------
Dacia / Logan MCV / 2006 / Preference / Gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 14 Oct 2008, 07:28
Post #118


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Mie de atunci nu mi-a mai venit nimic din partea KSI si sper sa ramana asa ca sa nu imi fac nervi aiurea.

Mi-a venit in schimb o scrisorica de la TVR ca le datorez 480 RON pe abonament din 2005 pana in prezent, deoarece am o microintreprindere si asa scrie in lege. Asta e alta mancare de peste si mort-copt, trebuie sa o platesc.

Ce mi se pare aberant este ca niciodata nu mi-a venit scrisorica iar acum o trimit si cu amenintari de parca as avea vreun contract cu TVR si nu l-am respectat. Legi idioate facute in Romania. Nici macar nu au emis factura sau altceva, cica se plateste in baza legii.

Culmea este ca platesc abonament la aceeasi adresa si pe persoana fizica, abonament prin Electrica. 2 taxe pentru aceeasi adresa dar nu ai cu cine sa te intelegi. Asta e jaf pe fata la adresa firmelor din Romania cu ajutorul statului. Am inteles ca altii sunt rau de tot, mai ales firmele mari.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 14 Oct 2008, 08:54
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




ceva asemanator mi se intampla si mie,am incheiat un contract cu o firma in iulie 2005 si ma angajam sa platesc valoarea contactului in rate egale pe o perioada de 24 de luni,am platit cateva dar s-au pierdut chitante(nu le-am pastrat nici eu )intretimp ei nu au dat nici un semn de viata pana acu (oct 2008)cand mi-au trimis instiintare ca sunt datornic cu toata suma inscrisa in contract.
datoria se prescrie dupa 3 ani de la inceperea contractului(adica iulie 2008) sau dupa cele 24 de luni(durata contractului) + 3 ani(iulie 2010)?




--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 12 Feb 2009, 11:15
Post #120


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE(Lostboy @ 11 Jul 2007, 07:33)
...... Acum, după 8 ani, primesc o hârtie de la Eos Ksi România în care îmi zice că treb să plătesc 92 lei (abonamentul pt luna în curs) +282 lei (penalizări) + 495 lei (taxă reziliere contract) = 869 ron ca să evit procesul.
.....
*



Ieri a mai venit o solicitare de plată în valoare de 92 lei. Scade, scade valoarea...e bine.....când ajunge la valoarea de 3-4 lei o să plătesc și eu să fiu în legalitate. biggrin.gif

Cu toate că agest ultim gest ar deschide cutia pandorei. Nu încercați asta acasă. tongue.gif

This post has been edited by Lostboy: 12 Feb 2009, 11:16


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 04:27
Forum Renault