DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Boxe spate DSN

Phileas
post 6 Nov 2004, 16:40
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




Salutare,

am achizitionat recent o DSN Rapsodie SH si as vrea sa cumpar si boxe spate pentru ca cele mici din fata sunt cam slabute. Pe masina e un casetofon Panasonic 4x40W.

Am inteles ca locurile pentru boxe au diametrul de 13 cm.
M-am uitat astazi la CORA si am retinut 4 tipuri de boxe pentru 13 cm:

PIONEER 25W RMS 899000
SONY xPLOD 20W RMS 1099000
Panasonic ?W 1199000
ALPINE 30W RMS 1499000

Ma gandesc ca pe aici trebuie sa fie oameni mult mai priceputi ca mine la muzica si poate imi dau si mie un sfat ce sa imi iau. Iarasi, daca aveti alte variante (alte magazine, alte modele de boxe de 13 cm) va rog sa mi le spuneti.



--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Nov 2004, 10:07
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Sa inteleg ca nu vrei sa iei in consideratie o pereche de difuzoare mari, ovale , de putere/fidelitate mai mare ?

Ma refer la doua difuzoare serioase pe spate (in jur de 2-3 mil perechea) care sa le montezi pe placa din spate ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djonexx
post 7 Nov 2004, 23:35
Post #3


Dupa 4.5 ani de DSN


Group: Members
Posts: 86
Joined: 21 November 02
From: Cluj-Napoca




Eu mi-am pus o pereche de Blaupunkt GTx 542 (13cm). Calca exact pe cele 4 dibluri mai lungi, dar din pacate ramane un spatiu de 1-2 cm in fata pana la "tubul" de plastic care ar trebui sa le etanseizeze... nasol, ca nu suna bine.

Asa ca vei avea probabil problema asta cu orice difuzor de 13 in locasurile respective.


--------------------
Ford Focus Trend CL Wagon 2006 - CJ-11-NEC
Ford Focus Trend CL 1.6 tdci 110 cp
Dacia Supernova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 8 Nov 2004, 09:34
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




@Liviu: ma gandeam totusi sa nu investesc asa multi bani pentru niste boxe pe care oricum nu le-as folosi la capacitate maxima in primul rand si in al doilea rand nu as fi vrut sa decupez placa. totusi am vazut la cineva cu o supernova o solutie: aveam boxele prinse sub placa fara sa decupeze mocheta asa ca din exterior nici nu se vedeau.

@djonexx: la chestia asta ca ramane spatiu intre boxa si capac nu m-am gandit. chiar nu se aude bine din cauza asta ? eu ma gandeam ca alpine alea de 30W la 1,5 mil ar fi chiar prea bune pentru ce pretentii am eu.

deci sa inteleg ca si daca imi iau boxe de 13cm care s-ar monta in lacas tot mai bine e sa le pun sub placa ?


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djonexx
post 8 Nov 2004, 11:51
Post #5


Dupa 4.5 ani de DSN


Group: Members
Posts: 86
Joined: 21 November 02
From: Cluj-Napoca




Pai nu suna bine - "teoria" spune ca la orice incinta acustica, lungimea drumului undelor intre "fata" si "spatele" difuzorului trebuie sa fie mai mare decat jumatatea lungimii de unda a celei mai joase frecvente care se doreste a fi reprodusa... asta daca-mi aduc bine aminte wink.gif

De aceea si boxele bass-reflex (deschise) au un tub - care "lungeste" aceasta distanta.

Ori, in cazul nostru, practic difuzorul se comporta ca si cum ar fi "scurtcircuitat" acustic - presiunea sonora din fata scapa si se anuleaza cu cea in antifaza din spate.

Probabil ca asa cum sugereaza si Liviu, solutia cea mai buna ar fi o pereche de difuzoare montate "etans" in cartonul din spate. Problema va fi daca vei avea ceva de carat care implica demontarea acelui carton ...


--------------------
Ford Focus Trend CL Wagon 2006 - CJ-11-NEC
Ford Focus Trend CL 1.6 tdci 110 cp
Dacia Supernova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 8 Nov 2004, 12:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Si mai e o problemuta: "te fac" baietii mai usor!

Eu inca nu am avut probleme, si am doua boxe ovale pe cartonul ala (care de fapt e plastic). Dar si cand plec mai mult timp de acasa duc sus cartonul si cass-ul.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 8 Nov 2004, 12:48
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




Pai daca dezlipesc mocheta de pe carton mai intai, tai apoi cartonul in forma boxelor, pun boxele pe el si apoi lipesc si mocheta nu au de unde sa stie ca nu se mai vad boxele sub mocheta.


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 8 Nov 2004, 12:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE(Phileas @ 8 Nov 2004, 14:48)
Pai daca dezlipesc mocheta de pe carton mai intai, tai apoi cartonul in forma boxelor, pun boxele pe el si apoi lipesc si mocheta nu au de unde sa stie ca nu se mai vad boxele sub mocheta.
*



Daca faci asta, nu o sa mai ai bass... Am vazut eu membrana la mine ce cursa face (si am si eu un Panasonic 4x40W, iar boxele duc 150W). Crede-ma ca daca ii lipesti mocheta aia, nu o sa mai sune bine, si cred ca si sare mocheta din loc (sau se deplaseaza difuzoarele, sau se arde cassul)... Plus ca la mine pentru prindere a ramas si deasupra de carton o parte din difuzor (nu mai stiu exact cum am facut, dar parca era o piesa care se punea deasupra, sa nu atarne in 4 suruburi toata chestia). Oricum eu nu ma stresez prea tare, ca pe masina am casco (geamurile) iar daca imi fura boxele, o sa ascult muzica "Dacia" - tronc, scarț


De fapt m-am razgandit. O sa ai bass, ca ala cumva trece el, dar inalte - adio! Claritate, fidelitate - adio... Asa ca mai bine sa le lasi descoperite, sau daca insisti ca ti-e frica de hoti, iti iei de 13 si gata. Mai montezi ceva carton in forma de cilindru sau con ca sa conduci sunetul de la difuzor la taieturile pe unde trebuie sa iasa sunetul.

This post has been edited by Sergiu: 8 Nov 2004, 13:00


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 8 Nov 2004, 14:31
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




pai mocheta aia de pe cartonul din spate nu e asa groasa. e acelasi lucru ca la o boxa de combina care are o panza (un burete ceva) in fata boxei. la fel arata si la masina. poate il conving pe om si venim impreuna joi la intalnire sa va aratam. se auzea destul de bine, nu cred ca influenta mocheta aia in vreun fel sunetul.


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 14 Nov 2004, 18:47
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




gata am cumparat boxele: /////ALPINE 30W RMS - 150W peak.


sper ca maine dimineata sa reusesc sa le si montez sa va zic cum se aude.


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 14 Nov 2004, 21:33
Post #11


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu am alpine de 17 cu tweeter coaxial mobil 40 W rms peak 200 pe fata si se aud superb ..
daca vroiam sa-mi pun boxe pe spate in locul prevazut de constructori imi puneam de 13 alpine cu tweeter separat, mai mari nu incap in locul ala.. iar pe fata poti sa-ti pui cu succes alpine de 17 cu tweeter coaxial mobil 40 W rms peak 200W pret 1800 k lei

This post has been edited by djtzeava: 14 Nov 2004, 21:48


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 15 Nov 2004, 09:32
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




eu le-am luat deja asa ca nu mai pot sa fac nimic. din pacate astazi ploua si nu am fost sa le instalez. o sa ma duc in prima zi mai "uscata".

eu totusi as pune boxe mai puternice pe spate si mai slabe in fata. cand o sa fiu in bani poate iau unele ca ale tale de 17 si le mut pe cele de 13 pe fata, ca am inteles ca se potrivesc in usi cu mici modificari.


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djonexx
post 16 Nov 2004, 17:44
Post #13


Dupa 4.5 ani de DSN


Group: Members
Posts: 86
Joined: 21 November 02
From: Cluj-Napoca




djtzeava, poti sa imi dai mai multe detalii despre cum ai potrivit boxele de 17 in fata ? Le-ai facut ceva adaptare speciala ?


--------------------
Ford Focus Trend CL Wagon 2006 - CJ-11-NEC
Ford Focus Trend CL 1.6 tdci 110 cp
Dacia Supernova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ronnie
post 20 Nov 2004, 16:13
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 29 February 04
From: Bucuresti




Mare grija la detinerea de boxe pe spate...se fura fratilor, se fura ca-n codru' .....io am renuntat de muuult la idee, dupa ce am ramas fara o pereche supeerba de JBL, si fara luneta...da exact...si fara luneta. MARE MARE GRIJA. Vecinului meu i-au spart masina ca au vazut mocheta falsa...defapt o uitase acolo de la fostele boxe, care i le furasera cu 1 luna inainte...deci io zic sa renuntati la idee. La berlina e mult mai greu pt ca se pun pe tabla aia, la SN se fura cu totu'..., asta e....Mai am un preten care pleaca in fiecare seara cu ele in casa...si cand te mai gandesti ca unora le e greu sa-si ia fatza de la cas dupa ei.. tongue.gif


--------------------
Dacia SuperNova - B68USD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 22 Nov 2004, 08:46
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




pai eu de aia am si optat pentru boxe de 13'' puse in lacasul din lateral si nu pentru boxe mai mari (si mai bune) puse pe mijloc. oricum e bine sa ai si CASCO pentru orice eventualitate


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 15 Dec 2004, 18:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




mi-am luat si eu boxe spate; imi spune cineva cit costa instalarea ? pot sa mi le pun singur? daca da, se gaseste cablaj/mufe in tirg? imi confectionez singur?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Dec 2004, 21:46
Post #17


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Poti sa le montezi foarte usor. Eu am avot la berlina veche 2 sony Xplode, pe care mi le-am montat. In cutia boxelor e de obicei un carton oval sau rotund, pe care il pui pe platforma. Apoi trasezi cu un creion pe langa carton. Tai exact pe unde ai insemnat. dai gauri potrivite si le instalezi. Cabluri nu trebuie speciale, gaesti pe oriunde. Apropo, ce boxe ai?? smile.gif Ca vreau sa imi iau si eu pt dsn sa le pun in platforma. Eu am vazut la metro 2 jvc ovale la 2.200.000


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 16 Dec 2004, 08:53
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




pentru garantie eu am inteles ca trebuie montate numai intr-un service autorizat. eu mi-am cumparat ///ALPINE si am sunat la toate service-urile trecute in fisa de garantie si cel mai ieftin de instalat era la un service din targul Vitan - 150.000 lei. ceilalti cereau toti intre 2 si 3 sute.


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 16 Dec 2004, 12:22
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




A e OK atunci, nu merita sa ma bag la desurubat praguri si bordul.
Boxele sint niste no name-uri (poloneze) de pe un Peugeot 307 si le-am luat de pe forumul reno. Pt mine sint suficiente.
Andy ACS vezi ca tipul de acolo mai are doua boxe ovale de 17" made in France, tot de pe Peugeotul lui pe care le dadea ieftin (600.000 parca)
Eu zic ca merita daca nu esti mofturos: http://forum.reno.ro/viewtopic.php?t=755


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 16 Dec 2004, 23:50
Post #20


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




costi, multumesc pt informatie, dar eu stau pe langa Craiova si nu cred ca pot veni in Bucuresti pt niste boxe, desi cred ca merita.
Multumesc .
De boxe noi pt spate (de preferat ovale) ce mai ziceti?? marci/puteri/preturi??


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@RIAN
post 17 Dec 2004, 08:59
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 October 04




am vazut odata la unu' cu o dsn din Ploiesti o chestie care mi-a placut[..si cred ca incerc si eu...smile.gif]:...tipu' decupase plasticul de la bancheta din spate si a montat acolo doua boxe de 25W(fiecare)...maricele de altfel...Zicea ca s-a inspirat din 'Pimp my ride',emisiunea aia cu X-zibit de pe Mtv
...ideea era ca s-auzea super...eu am in portbagaj un subwoofer in care dau cu 50W si tot nu s-aude asa.


--------------------
DACIA SN
Chiar daca ma superi,eu tot te-as tine numai in puf!puf cu stanga,puf cu dreapta!!!:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 17 Dec 2004, 20:45
Post #22


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




M@rian, de care plastic zici? Platforma?(placa aia care acopera portbagajul). Nu prea inteleg care plastic... Oricum, de aia vreau sa vad mai intai toate variantele, daca tai ceva pe la masina macar sa merite, sa se auda bine si sa nu-mi para rau.
Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phileas
post 18 Dec 2004, 18:36
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 October 04
From: Bucuresti




cred ca se refera la policioara aia de la luneta din spate. cred ca e aceeasi idee care am dat-o si eu mai sus, decat ca eu ii spuneam "carton" nu "plastic".

daca se dezlipeste mocheta de pe ea, se taie in forma boxelor si se prind boxele acolo si apoi se pune mocheta la loc nici nu se vede din exterior.


--------------------
DACIA SupeRNova 2002 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 18 Dec 2004, 21:27
Post #24


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Asa cred si eu. La fel ma gandeam si eu sa tai platforma (cartonul/plasticul) si sa montez acolo boxele. Eu nu sunt foarte interesat sa nu se vada. Deasupra le montez fetele de boxa.
La metoda data de tine e o problema: dupa ce tai platforma , trebuie sa montezi boxele din portbagaj, si boxele sa ramana asa, atarnate, prinse doar in suruburi. Poate la gropi se rupe platforma. De asemenea nu stiu daca se etansaza bine boxele daca le montezi pe interior.
La metoda mea dadeam gauri si puneam boxele de sus, puteam chiar sa nu mai pun suruburi, suruburile sunt doar asa ca sa nu flencane. Si sigur se etanseaza calumea, adica suna mai bine
Bafta


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hvasi
post 17 Feb 2005, 21:14
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 17 February 05




Mi-am montat acu' 1 luna Sony Xplod 45w rms, 3 cai = 2.800.000 de la reprezentanta. (La magazinele astea Altex etc. erau 3.500.000). Diametru este de 24/16 cm si cum nu am vrut in nici un caz mai mici deoarece fidelitatea ar fi fost la pamant si nu numai, le-am montat oblic in asa fel incat sa le prind in 3 suruburi pe plasticurile laterale ceea ce i-a dat o rezistenta aproape la fel de mare, ( dupa ce am marcat cu creta am decupat cu o panza) dupa care am taiat din "carton" atat cat erau boxele "in afara". Dupa mine a fost cea mai buna idee cu boxe de marimea asta. De furat e cam greu ca nu are cum sa desfaca suruburile, ci doar sa le smulga boxele cumva, lucru destul de greu de realizat. Daca as fi montat pe "carton" de la bass sigur ar trepida si daca cineva vrea sa ti le fure ti le ia cu carton cu tot.
Ca aspect a iesit mai bine decat ma asteptam.


--------------------
Dacia SUper Nova - IS 31 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRE
post 22 Feb 2005, 10:27
Post #26


Pimp inside


Group: Members
Posts: 141
Joined: 12 March 03
From: Bucuresti




In mod cert se referea la plasticul de pe bancheta din spate, la modelele mai noi a disparut, lasand sa se vada buretele. Cand rabatezi bancheta spate, e un plastic pe spatele ei, pe spatele spatarului, sa fiu mai exact. Nu confundati cu policioara minune care se fura cu totul. Dar sunt curios cum se aud boxele montate astfel (pe spatarul banchetei spate, orientate - cred - spre portbagaj)...?


--------------------
Audi A4 2010
Viteza luminii este mai mare decit cea a sunetului. De aceea, unii oameni par straluciti, pina ii auzi vorbind...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shadowc
post 24 Mar 2005, 19:45
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 October 04




Buna. Ca sa nu mai deschid un topic nou,voi posta aici :
Am un cas auto Sony Explode XRCA 600 4x50 W si o DSN din 2002. Inainte am avut o berlina din 2000 de pe care am luat acest cas jos si l-am pus pe dsn. Pe acea berlina am avut niste boxe sony explode mari si ovale montate in spate. Au mers ele f bine (adevarul e ca si le-am folosit la maxim) dar acum una a inceput sa distorsioneze sunetul cand e sonorul mai incet dat ohmy.gif, cand e mai tare nu se prea aude (banuiesc ca sunt inaltele). Oricum am ramas fara bosxele acelea si acum vreau sa-mi iau altele tot pe spate (si pe fata daca mai raman bani) si ma gandeam sa nu mai iau Sony, merita sa iau Infinity,JBL sau Alpine?...habar nu mai am acum ce sa iau..Bugetul ar fi pana in 4 mil. Voi ce m-ati sfatui sa iau? huh.gif


--------------------
dacia supernova - BH-82-SHD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-XX-WRC
post 24 Mar 2005, 20:04
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 March 05




QUOTE(shadowc @ 24 Mar 2005, 19:45)
Buna. Ca sa nu mai deschid un topic nou,voi posta aici :
Am un cas auto Sony Explode XRCA 600 4x50 W si o DSN din 2002. Inainte am avut o berlina din 2000 de pe care am luat acest cas jos si l-am pus pe dsn. Pe acea berlina am avut niste boxe sony explode mari si ovale montate in spate. Au mers ele f bine (adevarul e ca si le-am folosit la maxim) dar acum una a inceput sa distorsioneze sunetul cand e sonorul mai incet dat  ohmy.gif, cand e mai tare nu se prea aude (banuiesc ca sunt inaltele). Oricum am ramas fara bosxele acelea si acum vreau sa-mi iau altele tot pe spate (si pe fata daca mai raman bani) si ma gandeam sa nu mai iau Sony, merita sa iau Infinity,JBL sau Alpine?...habar nu mai am acum ce sa iau..Bugetul ar fi pana in 4 mil. Voi ce m-ati sfatui sa iau? huh.gif
*




ALPINE S type----OBLIGATORIU., sau poate gasesti ceva JBL suparate ca am ascultat unele la un prieten si se auzea miez.


--------------------
Dacia SupeR Nova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 22:27
Forum Renault