DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> discuri ventilate pe 1.4 mpi, - am schimbat discurile standard -

vampiru
post 31 Jul 2009, 11:39
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 28 June 06




salut, o intrebare pt "dr_mKe" daca se poate....si anume ce discuri de frina "merg" pe sn...am inteles ca ai ceva de la tarox. daca imi poti spune modelul exact si de unde l-ai achizitionat...multumesc.


--------------------
dacia supernova 2002 confort - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 31 Jul 2009, 13:35
Post #122


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Tarox-urile le-am returnat din cauza distantierelor si prezoanelor care costau mult prea mult. Am montat discuri Klaxcar imperecheate cu placute Ferodo Premier FDB114.
Cauta pe net dupa Autoalfa si gasesti si discurile. Au si Valeo, ceva mai scumpe, cand le-am luat eu nu aveau pe stock, mie mi se fisurasera si mai rau discurile de pe masina si trebuiau urgent inlocuite.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 31 Jul 2009, 13:43
Post #123


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




si cu discuri Klaxcar si zici ca ai tuning la frane? eu zic ca te faci de rusnine, sa nu mai zici..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 31 Jul 2009, 14:05
Post #124


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu zic sa vedem care se opreste mai scurt dupa 10 franari consecutive de la viteza mare. Eu sau tu wink.gif Raspunsul il stim deja wink.gif
Discul trebuie sa faca un singu lucru: sa existe si sa nu se ovalizeze. Punct wink.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 5 Aug 2009, 21:54
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Ce ai gasit mai exact de la Tarrox? Intra pe jantele de 13? Placute ferodo am vrut si eu pt Supernova mea, numai ca nu exista model dedicat... ce ai tu sunt cele de Reno 12/Dacia 1300, si nu imi place cum se aseaza in etrier (parerea mea). Deocamdata raman la placutele "de uzina" cu senzor. Ce rugaminte am, cei care au Logan si au dat jos de pe masina discurile uzate, pot face o proba daca se potrivesc pe SN? Ma gandeam la un transfer (disc/port etrier/etrier) dar tind sa cred ca nu va fi totul "bolt on". Are cineva idee ce fuzeta de Logan (daca) se potriveste pe SN (prinderi planetara/amortizor/pivot/capat de bara)?


Si ca idee am nevoie de un up-grade de frane pt ca tind sa merg mai tare in afara localitatilor si nu odata am fost pus in situatia de a frana la limita... iar limita la franele de fabrica e mai jos decat ar trebui sa fie...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 5 Aug 2009, 22:42
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Eu zic sa te mai documentezi in privinta diferentelor dintre placutele de 13XX si cele de Nova / SRN / SLZ. Sunt putine, de fapt una singura, dar care face placutele de 13XX utilizabile pe variantele de mai sus doar daca bagi putin flexul in ele. Si nu cred ca doctoru' s-a complicat.
Mai cauta si vezi ca sunt placute Ferodo Racing pentru Nova / SRN / SLZ care se potrivesc pe 13XX.
Nu merge sa pui discuri de Logan pe SRN.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 5 Aug 2009, 22:45
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




SN si Solenza au placute diferite... si ma interesa sa schimb tot ansamblu frana fata, nu doar discul (eventual cu fuzeta)

This post has been edited by Bogyciu: 5 Aug 2009, 22:49


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 5 Aug 2009, 23:02
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Si eu ce am spus ?
Placutele standard de 13XX nu se potrivesc pe Nova / SRN / SLZ decat cu o mica modificare, pentru ca nu poti monta siguranta aceea.
Placutele de Nova se pot monta pe 13XX fara nici un fel de problema.
Mai mult ca sigur nu va merge, decat, poate, cu modificari serioase. Fuzeta este diferita, distantele dintre gauri sunt altele, portetrierul nu va putea fi montat pe aceleasi gauri.

This post has been edited by cristio_79: 5 Aug 2009, 23:03


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 5 Aug 2009, 23:56
Post #129


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Poti pune discurile de Clio 1.4 @ 238 mm cu minime modificari din cauza diametrului, cu piese cu certificare TUV. Numai ca vor costa adaptarile mai mult decat discurile. Eu am cumparat discurile, dupa care le-am returnat din cauza costurilor prea mari pentru restul.
Am deja vre-o 4000 km cu discurile "ordinare" Klaxcar imperecheate cu Ferodo Premier FDB114. Daca te risti sa pui DS 2500 o faci cu rezerva de a ramane cu frana foarte slaba la rece. DS -uri am pus pe berlina si la rece frana pauza. Incepeau sa prinda tot mai bine pe masura ce se incalzeau. Discurile "de uzina" s-au facut praf inaintea placutelor.
Pana cand s-au calcat si am facut ceva km si sute de grade cu ele, am avut rezerve in privinta calitatii. La 75 de lei bucata, sincer, costa setul cat placutele si chiar sunt ok. Poate sa comenteze cine ce-o vrea, obiectiv lucrurile stau cam asa cu ce am montat eu: 4 persoane in masina, 10 franari consecutive din 110 kmh pana la oprire.
Prima franare este mai slaba decat urmatoarele 4-5 cat placutele intra in domeniu de temperatura care le place. Dupa 6-7 franari apare si fading, nu mare, poti controla dozajul, nu ajunge pedala la podea. Discurile raman mai reci decat cu placutele de uzina. Alta mica modificare, in carenajul dinspre spoiler am facut o fanta cam cat 2 pachete de tigari, sa intre aer rece la frane.
Sincer iti spun ca nu merita sa te complici cu sume care pot ajunge lejer la 15 mil pentru franele fata, cu modificarile de rigoare.
Cu maxim 4-5 mil poti aduce sistemul de franare in conditie echitabila si sa te poti baza pe frana in orice moment. Dupa un Transfagarasan facut cat de repede s-a putut iti spun ca n-am ramas nici un moment cu senzatia ca nu vor tine la urmatorul ac de par. Asta in conditiile in care n-am sarit de 120 pe portiunile abrupte.
Din punct de vedere pret/calitate/performanta combinatia asta este dupa mine cea mai buna alegere.

PS > modificarea consta in 1 bucata gaura intr-una din aripioare. Placutele Ferodo pt. R12 vin cu gaurica gata facuta wink.gif

This post has been edited by dr_mKe: 5 Aug 2009, 23:58


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 6 Aug 2009, 00:04
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




La Solenza, acea gaurica nu influenteaza cu nimic. Ca e sau nu e, tot un drac.
Singura chestie e sa aiba tesitura aceea pe un colt pentru a intra clema de fixare.
Seturile Ferodo au in cutie niste dopuri de plastic cu niste sarme in ele. Se pot baga in acele gauri la care se face referire, avand rolul de avertizor acustic cand placuta ajunge la un anumit grad de uzura. Eu nu le-am pus, am jante de aliaj si pot vedea usor uzura uitandu-ma la semnele de pe etrier si portetrier.

Pentru adaptarea discurilor de Clio trebuiesc ceva modificari, le-am studiat pentru ca am vrut sa fac asta.
Una ar fi diametrul, a doua ar fi inaltimea discului ( este diferenta de 10 mm intre discul de Solenza si cel de Clio ) si trebuie niste distantiere pentru ca discul sa vina exact pe pozitie in portetrier, altfel nu se poate monta. Si ar mai fi prezoanele.
Mai bine adaptezi discuri de Suzuki Baleno. Modificarile sunt mai mici, doar distantiere de 1,5 mm grosime.

This post has been edited by cristio_79: 6 Aug 2009, 00:09


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 6 Aug 2009, 00:06
Post #131


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(dr_mKe @ 31 Jul 2009, 15:05)
Eu zic sa vedem care se opreste mai scurt dupa 10 franari consecutive de la viteza mare.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Sa moara Bibi daca tu nu te crezi pe circuit! radmasa.gif
Ce plm iti trebuie sa se opreasca de 10 ori consecutiv de la 100 si ceva?


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Aug 2009, 00:14
Post #132


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pentru ca asa am eu chef, bre' si pentru ca proba este standard in testarea franelor, impreuna cu 10 franari de la 80% din viteza maxima a masinii respective, plus o serie de alte torturi laugh.gif
Cu franele standard, expertule, o SN sau SLZ ajunge la fading dupa o simpla franare din 130 kmh (viteza legala si cat se poate de civilizata pe autostrada) cu 4 oameni in masina si bagaj. Un Golf 3, exceptie gti si gtd, are frane cam la fel de proaste. La fel un Reno Megane prima generatie, Opel Astra tot de atunci si asa mai departe. Asta era standardul atunci pentru masinile de categoria asta.
Masinile moderne au in mare parte frane care fac de rusine masini "sport" de acum 10 ani. Presupun ca o frana eficienta in orice conditii nu-i esentiala pentru siguranta.
Hai ca ne-ai spart radmasa.gif


@ cristi: dap, offsetul pentru discurile de Baleno era diferit cu 7 mm, diametrul 235 mm, restul nu chiar la indigo. Problema a fost insa pretul distantierelor de 15 mm (totusi arata mai bine asa biggrin.gif ) si prezoanelor de calitate. Pentru ambele putin, set de distantiere si prezoane Eibach, cu tot cu transport ajungeau in zona de 200 euro. Initial am vrut numai prezoane (3-4 euro bucata) si sa fac la CNC distantierele, numai ca aluminiul disponibil se dilata cam mult si exista riscul ca in timp sa oboseasca prezoanele.
Pentru jugul etrierului 2 distantiere sub forma de saiba de 7 mm si bolturi mai lungi rezolvau problema fara batai de cap.

This post has been edited by dr_mKe: 6 Aug 2009, 00:30


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 6 Aug 2009, 00:20
Post #133


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Lasa-ma cu teorii d-astea de mosnegi constipati. Eu am intrebat altceva. Daca nu intelegi intrebarea mai citeste odata. Daca mai citesti si tot nu intelegi culca-te!

Si renunta dracu` la obsesia cu fadingu` ca nu impresionezi pe nimeni!


Tre sa ai probleme mari de tot ca sa-ti cumperi discuri si placute si sa te duci de nebun sa pui frane de la 100 la ora...


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Aug 2009, 00:24
Post #134


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sau sa ai logica ta excl.gif si sa nu ai capacitatea sa intelegi de ce se testeaza in felul asta eficienta franelor. Esti atat de ingust la minte incat nu realizezi ca de fapt a costat mai ieftin decat taxeaza Dacia pentru un set de discuri & placute de calitate inferioara.
Forza prostia omeneasca excl.gif

This post has been edited by dr_mKe: 6 Aug 2009, 00:26


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 6 Aug 2009, 00:30
Post #135


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Bai nene, testele astea le face fabricantu`, nu te-apuci tu sa pui frane de nebun pe strada si vii dupa aia aici si-o bagi p-aia cu fadingu tau ala obsesiv. In 5 ani de condus si aprox 300k km n-am avut nevoie nici o data sa pun 10 frane consecutive de la 100 si ceva la ora pana la oprire. Si nici n-am auzit pe cineva sa pateasca asa ceva.
Si motoarele se testeaza, se tin turate la maxim nu stiu cata vreme sa vada daca crapa. Ce faci acum? Te duci si pui o caramida pe acceleratia de la masina ta?
Daca vrei sa testezi franele te duci frumos la service, pui masina pe banc si vezi acolo. In nici un caz nu te transformi in Loeb si vii dupa aia si debitezi aberatii pe-aici.
N-am zis nimic pana acum da prea ai devenit obositor cu franele si cu fadingu tau.


Ingusti la minte sa-i faci pe prietenii tai aia retarzi cu care testezi fadingu de la masina.

This post has been edited by pastrama: 6 Aug 2009, 00:36


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Aug 2009, 00:38
Post #136


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Dacia nu a facut nici un fel de teste de gen tongue.gif
Iti mai spun o data ca-i vorba de metode standard de testare a eficientei sistemului de franare folosite de mai toate revistele auto respectabile. Tii ca stii tu cine de bata radmasa.gif cu treaba asta. Vad ca esti mai destept decat cei care s-au gandit ca n-ar fi rau sa reziste franele normale la oboseala, nu se stie cand merge omul la munte, sau e trafic de gen stop & go pe autostrada, etc, etc.
Motoarele se testeaza SI in regimul asta pentru evaluarea uzurii, etc, etc, pentru ca atunci cand incap pe mana clientului sa reziste mult si bine.
Hai zi, cu euroNCAP n-ai nimic ? Doar aia nu pun frana de 10 ori, aia dau cu masina in perete frate radmasa.gif Iti dai seama cat sunt de nebuni ? radmasa.gif

Lipsa oricarei licariri de IQ din discutia asta ma oboseste. Eu zic sa renunti la sistemul de franare, mai scazi masa masinii si faci economie la carburant radmasa.gif Daca totusi vrei sa mai ai frane, ar fi bun si ceva pe tambur, cu comanda pe cablu, oricum in urmatorii 300.000 km nu vei avea nevoie nici macar de un sistem de actionate hidraulic radmasa.gif

PS > ai bunul simt si foloseste calificativul cu "r" doar in cazul tau wink.gif

This post has been edited by dr_mKe: 6 Aug 2009, 00:43


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 6 Aug 2009, 00:44
Post #137


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Nuuu, ca n-am cu cine discuta...
Doctorasule, am mai zis. Una-s testele adevarate(aici intra si euroNCAP) facute de profesionisti cu aparate de masura si tehnologia necesara si alta-s franele puse pe strada de gigi tuningaru care se crede pilot. Tu te urci in masina, pui 30 de frane si vii aici si ne povestesti noua de fading. Acum te crezi pilot de teste, ce-ai?
Am incheiat discutia ca n-am cu cine sa ma inteleg.

Si mai usor cu jignirile ca-ti zic si eu vreo 2 despre ma-ta si nu-i frumos.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Aug 2009, 00:51
Post #138


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Testele de frane sunt facute cu aparatura de masura, de catre persoane calificate, dupa metode standardizate, iar presa auto europeana cu greutate face presiuni pentru niste norme obligatorii. Tot presa este responsabila pentru directiva care stipuleaza echiparea obligatorie cu ABS a masinilor noi comercializate in EU.
A se vedea testul de frane auto motor und sport care este de multa vreme "un standard" in sine.

A se revedea ce ai debitat pana acum, fara respectarea regulilor gramaticale sau de ortografie pe care le stapaneste un scolar de ciclu primar wink.gif

Pana una alta ti-ai batut joc de topicul unui om serios, pasionat de motorsport.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 6 Aug 2009, 00:56
Post #139


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(dr_mKe @ 6 Aug 2009, 01:51)
Testele de frane sunt facute cu aparatura de masura, de catre persoane calificate, 
*


Pai asta am zis eu pana acum. Am impresia ca esti beat, daca ai ajuns sa te contrazici singur. Sau poate te crezi "persoana calificata".

Arata-mi o greseala gramaticala facuta de mine.

Nu eu mi-am batut joc ci tu cu fadingu tau.



Posturile se pot sterge.

This post has been edited by pastrama: 6 Aug 2009, 00:57


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Aug 2009, 01:01
Post #140


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Cu scuzele de rigoare pentru initiatorul topicului, unul din putinele care prezinta imbunatatiri substantiale realizate profesional, cu piese autorizate si fara modificari dubioase, discutia din ultima jumatate de ora a fost raportata moderatorilor.
Acum o dai ca zici de fapt cum ziceam eu din capul locului.

Inca o data stimabile, ti-ai batut joc de topicul unui om pasionat de motorsport.

slap.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vampiru
post 6 Aug 2009, 14:14
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 28 June 06




din ce am citit DS 2500 frineaza foarte bine la rece, ciudat cum zici ca aveai frina slabe cu ele. poate nu aveai forta in servo?


--------------------
dacia supernova 2002 confort - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Aug 2009, 14:36
Post #142


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Nu servo era problema. Daca ai sa cauti dupa graficele de functionare, au nevoie de minim 80-100 de grade celsius pentru functionare optima. La 50 kmh in oras simti ca prind mai slab decat cele de Fermit de exemplu. Pentru acelasi efect trebuie sa faci mai multa presiune asupra pedalei. La viteze mari simti mult mai putin.
Daca citesti ce scriu ei pe site, si DS3000 prind excelent la rece, mai putin mesajul "NOT SUITABLE FOR ROAD USE". De ce crezi oare daca nu din cauza franarii la rece & viteza mica wink.gif

La fel sta treaba si cu placutele de frana pentru bike, la fel si la saboti. Ori la cald bine, ori la rece sa prinda bine.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vampiru
post 6 Aug 2009, 15:46
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 28 June 06




DS3000 cred ca nu sint recomandate pt uz normal din cauza ca au durata foarte scurta de viata, si omorind in acelasi timp si discul. de DS2500 nu numai pe site la ei am citit ca sint ok la rece dar si pe forumuri externe, unde erau laudate ce utilizatori...ma batea gindul sa le incerc, dar ceea ce mi-ai zis m-a pus pe ginduri.


--------------------
dacia supernova 2002 confort - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Aug 2009, 18:56
Post #144


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Nici pe un Audi A6 Avant 2.5 TDI nu prind la fel de bine la rece precum cele de serie.
DS3000 repet iar: diagrama cu plaja de temperatura.
Cel mai bine este sa incerci DS2500 dupa care iti vei forma propria parere bazata pe experienta personala. Mie mi se pare deranjant si intr-o mica masura riscant felul in care raspund la viteze mici, la rece. Nu uita ca discul are 235 mm diametru, nu apropiat de 300 mm.
Placutele de competitie au o plaja destul de ingusta de temperatura in care raspund optim.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
W3f
post 11 Aug 2009, 10:43
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 22 July 07




deocamdata nu imi permit tarox...si alte minunatii smile.gif

dar ca si imbunatatire ma gandeam cat costa de la dealer, sau stiu eu magazin care vinde piese "de origine", exact configuratia de frane care se gaseste pe loganul pick-up/van.
adica discuri ventilate 259mm, placute, etrierii mai fortosi smile.gif - un cost aproximativ ca sa imi fac o idee...

si m-am mai gandit la o solutie cei drept cu risc, trec de multe ori prin spate pe la dealer si vad logane avariate aproape total (din spate din lateral smd) daca puntea fata este nedeteriorata si discurile, placutele, etrieri sunt ok (depinde cati km are si masina).... de ce nu? poate as esi mai ieftin si as avea un sistem de franare mai bun.


--------------------
Dacia LGN ABS + 2008
(D)aca (A)i (C)ap (I)a-ti (A)lta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ety
post 12 Aug 2009, 17:14
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 24 January 07




Am achizitionat si eu etrieri cu tot cu suport de pe un logan van.
Vreau sa mai imi iau si niste discuri de frana ventilate, in functie de buget sa vad de care iau de fabrica sau mai performante ma gandeam la tarox sport.
Problema este alta eu am ABS pe masina discurile astea tarox daca merg si dupa ce montez etrieri cum se face aerisirea instalatiei, din cate am auzit nu stiu sigur ar trebui refacuta presiunea in instalatia de ABS sau merge si normal cum era la berlina?


--------------------
dacia logan 2006 laureat + - B 53 ETY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 13 Aug 2009, 09:24
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.760
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Daca ai ABS, aerisesti franele fara sa pornesti motorul. Altfel se activeaza electrovanele (simt ca roata este blocata). Asa am facut si eu, te chinui putin la pedala dar merge.
Sau daca vrei stiintific, bagi ABS-u din diagnoza in mod test.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 13 Aug 2009, 21:44
Post #148


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




QUOTE(ety @ 12 Aug 2009, 18:14)
Am achizitionat si eu etrieri cu tot cu suport de pe un logan van.




Cat te-a costat? banuiesc ca te referi la un van dauna totala sau dezmembrari, nu?


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
W3f
post 14 Aug 2009, 13:09
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 22 July 07




mai exista o solutie pentru discuri ca si upgrade, discurile brembo, am gasit ambele tipuri pe 238mm plin si 259mm ventilat.
pretul pentru cel plin de la 165 ron pe disc cel ventilat 336.
care ii diferenta dintre un disc destinat unui sitem cu abs si unul standard?


--------------------
Dacia LGN ABS + 2008
(D)aca (A)i (C)ap (I)a-ti (A)lta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ety
post 14 Aug 2009, 19:05
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 24 January 07




QUOTE(razvanamza @ 13 Aug 2009, 22:44)
Cat te-a costat? banuiesc ca te referi la un van dauna totala sau dezmembrari, nu?
*



le-am luat de la dezmembrari 200 ron cu tot cu suporti pot sa spun ca a fost o afacere buna zic eu


QUOTE(W3f @ 14 Aug 2009, 14:09)
mai exista o solutie pentru discuri ca si upgrade, discurile brembo, am gasit ambele tipuri pe 238mm plin si 259mm ventilat.
pretul pentru cel plin de la 165 ron pe disc cel ventilat 336.
care ii diferenta dintre un disc destinat unui sitem cu abs si unul standard?
*



diferenta intre discuri am inteles ca ar fi niste mici senzori pe partea interioara a discului, acum nu stiu ca nu am verificat si nu ma pricep atat de bine, daca verificam sau mai bine zis daca stiam unde sa ma uit nu mai puneam intrebarea. nu?


--------------------
dacia logan 2006 laureat + - B 53 ETY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 04:20
Forum Renault