DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema pinion vitezometru D1310

ionut.tanase
post 21 May 2008, 07:25
Post #31


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Am schimbat aseara pinionul de kilometraj si as mai avea o precizare de facut: nu poti sa scoti pinionul pana nu scoti bucsa in care este bagat ... de fapt asta este partea cea mai grea: sa scoti bucsa (de bucsa nu mi-a spus nimeni!!).

Intr-adevar, dupa ce am scos bucsa+pinion am constatat ca pinionul este blocat in bucsa si ca avea dantura distrusa paft pentru care nu mai antrena cablul.

Am schimbat ansamblul (bucsa + pinion = am pus noi) si am introdus si cablul in el dupa care am facut o proba: indica viteza dar pana la 80 km/h trepideaza acul ... dupa 80 se stabilizeaza.

Acum suspectez urmatoarele:
- cablul de kilometraj (din comoditate l-am pus tot pe cel vechi ... acesta are mantaua smulsa din bucsa care intra in cutia de viteze dar se invarte).
- pinionul tahometru din CV (din moment ce bucsa de kilometraj am gasit-o distrusa ma gandesc ca intr-o mai mica sau mai mare masura e si asta afectata ... sau poate nu).
- in cele din urma chiar si ceasul de kilometraj de la tabloul de bord cu toate ca la invartirea cablului cu mana acesta se ridica frumos fara sa aiba vreo trepidatie.

Pareri ... sugestii?

Va voi tine in continuare la curent cu noutatile!

PS: o sa mai incerc sa scot (din ceas si CV) si sa bag inca o data cablul de kilometraj ca este posibil si sa nu-l fi bagat cum trebuie ...

This post has been edited by ionut.tanase: 21 May 2008, 07:34


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 18 Jun 2008, 08:11
Post #32


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Am remediat problema din postul anterior.
Am pus cablu de kilometraj nou si acum nu mai sunt probleme: acul indicator se ridica lin si nu mai are nici un fel de trepidatie.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 05:27
Forum Renault