DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1 Euro = 2.8 lei?, A-nnebunit lupu'

IsNa
post 25 Aug 2005, 13:19
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




valuri.gif valuri.gif valuri.gif valuri.gif

Creditul e luat la cursul de 42.000 iar salarul e in Lei.

This post has been edited by IsNa: 25 Aug 2005, 13:19


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Aug 2005, 13:26
Post #32


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(tragedy @ 25 Aug 2005, 09:29)
Le plang de mila celor care au salarul negociat in Euro...

Pai si eu il am in euro...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 25 Aug 2005, 14:10
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Euro e cam la limita acum, deja. Daca mai scade, pe fondul unor intrari speculative de valuta, va duce la un deficit extern imens si apoi la o explozie a cursului. Asta pentru ca intrarile speculative de valuta de obicei se si retrag odata, iar intre timp exportatorii sau au renuntat la export sau sunt faliti.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leone
post 25 Aug 2005, 14:21
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Mey copii, care plingeti ca va ajunge 10.000 euro Amibitonu'? Iete nu mai pot io! Ce, Preference-ul n'o fo' 6300 si l'o facut 6680, da' uite ca in lei nu mai incepe cu 24 pretul ci cu 23!!
Nu va temeti, ca nu se duce euro asa de jos, n'o sa'l lase nici Mugurelu' nostru, nici maharii germano-franco-italo-spanioli de la Frankurt (unde e localizata BCE).
Numa' ca io m-am capatat cu o dilema acum - ce masina imi iau io la anu' cind vreau sa schimb berlinuta?


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 25 Aug 2005, 14:23
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Dar daca ajunge Euro=0 lei??? Ce facem?


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 25 Aug 2005, 18:51
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Nu-ti mai bate capul atat ca nu are cum.........


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 25 Aug 2005, 19:13
Post #37


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




da invers are cum? wacko.gif


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 25 Aug 2005, 19:17
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Dupa ce am cumpatat 25min. mi-am dat seama ca da... tongue.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 25 Aug 2005, 19:54
Post #39


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Am sal in lei... Dar nu va speriati, ca se mareste TVA, ati uitat? Tot acolo se ajunge! SI daca scade euro, importatorii de masini cresc pretul automat! Nu se stie, ce naiba....


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValentinnoRossi2005
post 25 Aug 2005, 20:14
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 25 August 05




QUOTE(asarban @ 25 Aug 2005, 10:09)
DAAAAAAAAAAAAAAA DOAAAAAAAAAAAAAAAMNEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!
*



exact: DA DOAMNE !!! deoarece am credit in euro ... si cand te gandesti ca euro era 41000 ROL cand am luato.... happy.gif


--------------------
* * *
The DOCTOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 25 Aug 2005, 22:33
Post #41


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




faza de cacao tipic romaneasca: creste euro si toti comersantii sar repede sa mareasca preturile in lei la orice, de la un capat de ata la masini, de parca totul s-ar importa. scade euro si nu numai ca nu reduce nimeni preturile in lei corespunzator, dar mai sunt si unii car fac magaria sa le indexeze in euro ca sa le aduca la acelasi nivel in lei... deci oricare ar fi cursul, magarii ajusteaza fie in lei fie in euro ca sa isi pastreze scorurile astronomice.

si bietul meu salariu tot scade...scade...scade... ar fi fost mai bine in lei. sad.gif


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Aug 2005, 13:23
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si la mine la facultate ma tot invata despre economia de piata, da nu ma invata de economia din romania. La noi nu exista relatia dintre cerere si oferta, exista preturi fixate.
La noi nu se respecta principiile economiei de piata S-au saturat deja seminaristii de intrebarile mele incomode. De ce la noi cand creste euro, e rau, cand scade, e si mai rau. Creste pretul petrolului pe plan mondial, creste si la noi, ca deh. Scade pretul, la noi creste iar, ca-i numa bine sa se coreleze. Uite asa am ajuns cu pretul benzinei acelasi cu cel de prin UE. Ar cam trebui sa-i mai scada pretul totusi de-acu, nu? Dimpotriva va creste, ca accizele sunt in euro, da isi amintesc bajetzii ca erau stabilite la un curs de 4,1 ron, si ca ar trebui marite. Si tot asa. Pentru ce mai fac finante-banci? 022.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thegodsglory
post 28 Aug 2005, 18:02
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 31 December 04
From: B




QUOTE(bertro @ 25 Aug 2005, 22:33)
Si tot asa. Pentru ce mai fac finante-banci? 022.gif


Ca sa-i iei matale de guler p'aia de fac magarii, sa-i scuturi bine si sa le dai un sut in derriere. SI daca ai nevoie, mai venit si noi cu ajutoare biggrin.gif

ca sa citez pe mugurel, n-or sa mai vada bancile un an ca 2004 popa.gif haiducie ca anu' trecut nici ca a mai vazut lumea!


--------------------
dacia 1310 alb-ruginiu :) - b14
it's a feature, not a bug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 28 Aug 2005, 19:31
Post #44


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




care quote bertro? huh.gif afirmatia de mai sus e a lui Laurentziu83, eu am scapat de facultate de vro 2 anisori, slava cerului...

oricum, sunt total de acord cu el. e o maaare magarie. si asta pentru ca la noi e plin de bisnitari, samsari si speculanti care impun preturile. sa luam un exemplu de nesimtire care pe mine m-a lasat cu gura cascata:

2003 - curs euro = 35.000, apartement cu 2 camere = 30.000 euro, adica ~1miliard
2004 - curs euro = 40.000, acelasi apartament desigur cu pret mai mare 1,2 mld, ca deh a crescut euro si "noi in euro vindem"
2005 - curs euro = iar 35.000, acelasi apartament nu costa inapoi un miliard cum ne-am fi asteptat, ci tot 1,2 miliarde, ca acu pretul in euro a fost "recorelat" la 33.000 ca sa compenseze pierderea vanzatorului. de pierderea cumparatorului nu doare pe nimeni in cot...

si ia uite minunatie de specula nesimtita si crestere artificiala cu 20% a pretului numai ca sa vanda ei la cat mai mult posibil. sa nu le dai in cap? partea proasta e ca noi fraierii de cumparatori nu facem gat, cumparam ca nu avem alta solutie... 243.gif

This post has been edited by bertro: 28 Aug 2005, 19:35


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 28 Aug 2005, 20:55
Post #45


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




iti dai seama ca daca va fi realitate dacia logan va avea un pret de 10000 euro smile.gif)


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thegodsglory
post 28 Aug 2005, 22:18
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 31 December 04
From: B




scuze daca am amestecat autorii


--------------------
dacia 1310 alb-ruginiu :) - b14
it's a feature, not a bug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 29 Aug 2005, 11:12
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Hehehe...asta cu preturile la imobiliare si fluctuatia euro, deja baietii (in unele orase) cer acum pret in lei...grei...dar asa de grei ca un apartament care costa 30.000€ (vara asta) acuma face... 125.000 lei (la sfarsitul verii)... marfa nu?

Daca pui 125.000 / 3,6 (lei/€) = 34.722€ ...peste 10% odata cu denominarea!

Totusi nu cred ca va fi lasat euroiu sa scada asa de mult, ptr. ca va fi destul de multa jale in romanica noastra cu preturi luate pe aratura si salarii "corelate"...invers...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Aug 2005, 19:31
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(thegodsglory @ 28 Aug 2005, 20:02)
Ca sa-i iei matale de guler p'aia de fac magarii, sa-i scuturi bine si sa le dai un sut in derriere. SI daca ai nevoie, mai venit si noi cu ajutoare  biggrin.gif 

Teoretic da. Dar eu termin la anu' facultatea si FEAA-ul o sa-mi dea o diploma de somer, mai mult de-atat, nema. mad.gif Poate am noroc si ma lipesc de vreun post prin finante la mine acasa, nu in Iasi si ajung si eu "enspector", cu un mare salariu de 5-6 milioane (daca io-i lua si p-aia). Cine zice ca in finante se plateste bine se inseala. Iar la spaga riscurile sunt mult mai mari decat la politie. Pe politai nu-l filmeaza nimeni cand ii pui in talon 10-50 de lei nu suficient de grei incat sa-l rupa. Asa ca nu mai asteptati de la alde noi sa va scapam de spagari ca s-o patim mai rau. Tre sa traim si noi nu? Fara sa sughitam cand suna telefonul sau la usa. ph34r.gif Si ca sa ajungi la un post la care ii iei la puricat pe cei cu magarii mari (si implicit primesti spaga mare) e cale lunga si nebatatorita, crede-ma.
Asa ca tre sa ne adaptam si cu asta basta. Pana una-alta mai degraba cautam metode sa nu cumparam muzica originala, sa ne luam detectoare de radar si multe alte metode mai putin ortodoxe, si toate astea ca sa ne scoatem parleala cu diferentele de curs valutar si alte chestii la care "avem dreptul" in calitate de romani.

Revenind la subiect, explicatia pentru care euro si dolarul au inceput sa scada se datoreaza capsunarilor nostri si a celor care lucreaza in Spania, Italia etc si care aduc o mare cantitate de bani straini in tara. Asadar vine italianu' in ro, are nevoie de lei, da euro si ia lei la casa de schimb. Casa de schimb se trezeste ca are cam mult euro pe stoc pe care nu-l vrea nimeni intr-o perioada asa ca ii scade pretul pentru stimula vanzarea lui si a nu mai da lei, pe care ii da mai scump. De asta la inceputul lui august a scazut asa brusc euro, pentru ca a coincis cu venirea prietenilor nostri ce muncesc p-afara. Si cum fiecare cunoaste pe cate cineva ce munceste p-acolo...

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Aug 2005, 19:34


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 30 Aug 2005, 07:32
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Aug 2005, 15:23)
...
Pentru ce mai fac finante-banci?  022.gif
*



Ca sa te angajeze astia si sa le oferi scuze mai inteligente decat "a crescut/scazut dolaru'".

Chestia cu capsunarii si italienii o fi asa, dar pana una alta romania are un deficit extern de cateva miliarde bune. Si creste smile.gif

This post has been edited by Kramer: 30 Aug 2005, 07:40


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 30 Aug 2005, 07:53
Post #50


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Sunt intrari masive de la fonduri de investitii, nu va amagiti. Am citit o declaratie de-a lu' Soros ca s-a bagat in RO, de ex. Astia baga cate 100mil. odata, mai mult decat 100k capsunari.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Aug 2005, 08:39
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Da, dar si cei ce muncesc p-afara baga cateva miliarde de dolari.
@Kramer: care-i legatura deficitului cu cursul valutar?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 30 Aug 2005, 16:50
Post #52


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Pana la urma e mai bine in euro sau in lei (la credite) ? Si nu e vorba doar de evolutia cursului, dar si a dobanzilor la cele doua valute. Se aude ca in euro dobanzile vor scadea si in lei se vor mai reduce ? Deja pt credit auto Banca Transilvania (nu vreau sa fac reclama , doar in scop informativ) are 12% in lei! Dar nu mai ofera in euro.
Pareri ?

This post has been edited by Cornel001: 30 Aug 2005, 16:51


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 31 Aug 2005, 10:30
Post #53


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Laurentziu83 @ 30 Aug 2005, 09:39)
@Kramer: care-i legatura deficitului cu cursul valutar?
*


O valuta slaba, face sa creasca deficitul. Cresc importurile si consumul, scad exporturile....cam asta ar fi legatura.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 31 Aug 2005, 12:09
Post #54


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Mai exact exporturile scad pentru ca pretul produselor autohtone in euro creste si nu mai sunt competitive afara. Scazand exporturile scad si incasarile in devize, aparand astfel deficitul valutar. Iar aia care muncesc pe afara nu cred ca vor putea suplini acest deficit. Si piata se va autoregla din nou prin deprecierea leului. Cam asta este ciclul daca lasi piata libera.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 31 Aug 2005, 15:55
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




As vrea sa vad si eu piata noastra lasata libera. Ca-s curios cum e, nu mi-o amintesc sa fi fost libera vreodata.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 31 Aug 2005, 20:34
Post #56


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Chiar ai vrea sa vezi asta???
Cel putin, la valuta, in conditiile de astazi...ar fi durere. Gindeste-te ca BNR n-ar mai interveni din cind in cind si sa vezi 1 euro=2.5 lei, in doar citeva zile.
Parerea mea, ca Romania nu e pregatita pentru o piata libera 100%, in momentul de fata, nu are sustinerea economica.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Sep 2005, 08:37
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pe de o parte as vrea sa vad piata noastra ca functioneaza dupa legile economiei de piata, adica in relatie cerere-oferta corecta, adica pretul benzinei de exemplu sa varieze in functie de nevoile pietei, nu ale guvernului 022.gif Sunt constient ca tara asta e prea instabila daca o lasi de capul ei. E ca o masina cu jiglerul de relanti infundat. Cum o lasi libera, cum se opreste.
Si cand va fi pregatita Ro pentru asa ceva, in 2050 sau cand?
Da, poate mi-as dori sa vad euro la 25000 dar la noi asta inseamna noi scumpiri, unii s-au acoperit cu contracte in care se specifica ca nu vor pierde nimic daca euro a scazut sub 41000, in situatii dintr-astea chiar nu mai ajuta cu nimic scaderea lui. am intalnit multe situatii dintr-astea si imi spuneau baietii ca de, ei au cumparat marfa la pretul asta si ca nu vor sa piarda. pe noi nu ne intreaba nimeni cat pierdem. cum e posibil ca acum sa te duci sa cumperi o componenta de calculator ce nu se uzeaza moral (ex: floppy, placa sunet ieftina) la acelasi pret in lei ca acum un an si jumatate? sunt facute in ro si nu stiam noi?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 12:34
Forum Renault