DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despagubire Dacia catre inventator român, titlu vechi: Conturile Dacia Grup blocat

ghc
post 27 Feb 2004, 11:52
Post #1


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




In sfarsit inventatorul eleronului spate incorporat a castigat procesul cu uzina.

http://www.expres.ro/topstory/?news_id=147...cf1f8366e7cbd69


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 27 Feb 2004, 16:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




Nu prea pot sa emit opinii autorizate pe teme legislative, dar 15 milioane $ pentru un profil de tabla mi se pare ridicol.

Adica Romica se trezeste intr-o dimineata, se uita la eleronul de cauciuc (50 $ bucata), il da jos, nu ii place cum arata fara el masina (ca o dacie 1300) si zice: bai, da' daca l-am face noi din tabla? Ca ne-ar costa doar 10 $...

Daca asta e inventie, eu sunt popa...


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 27 Feb 2004, 16:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Stii care e toata faza (nu ca lucrez eu cu avocati): Uzinele (ca fabrica ceausista) nu aveau contracte cum trebuie cu angajatii. In orice fabrica/uzina "privata", e de datoria patronului sa cuprinda in conmtractul de munca o clauza in care inventiile/inovatiile trec in mod automat in propriateatea firmei. Dreptul de proprietate le apartine, cu exceptiile negociate direct, de la caz la caz. De altfel, este pana la un punct cat se poate de normal: tu ai o idee, insa o materializezi pe banii mei, testele le faci din nou pe banii mei.

Asadar, saracii francezi si-au luat-o pe degeaba. Nu e vina lor ca pe timpuri contractele erau facute cu picioarele iar proprietatea intelectuala era lasata la intamplare. Statul roman (adica noi toti?) ar cam trebui sa plateasca despagubirea.

Despagubirile sunt ridicole dar corecte pana la urma. Omul are drept de proprietate intelectuala, s-au facut x masini la y reduceri de costuri, deci merita x*y bani. Aberant, insa poate francezii ar fi avut o scapare daca ar avea niste clauze favorabile in contractul de privatizare.

Si da, mare inventie! Eu zic ca pericolul este in alta parte: precedentul. Poate se mai trezeste un nea Gogu cu brevet, demonstreaza ca s-au facut produse pe brevetul lui (il are pe numele lui) si sa vezi procese...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 27 Feb 2004, 17:11
Post #4


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




As fi de acord ca pretentiile lui Romica erau exagerate (mai ales avand in vedere legea romana privind inventiile), insa halul in care s-au purtat cei de la Dacia cu el in toti acesti ani justifica pana peste poate actiunea sa in justitie.

In mod normal, da, pentru orice inovatie facuta sub un contract de munca, poti lua eventual o prima, in rest este atributiune de serviciu.
Dar daca contractul e facut cu picioarele, sau/si daca Romica are grija intre timp sa-si breveteze inventia, atunci legea e clara.

Cat despre pericolul unui alt Gogu care sa sara cu brevetul... pai daca patronii sunt balalai si nu stiu sa incheie contracte, care-i problema? Sa plateasca! Oricum, asta este exceptia, iar nu regula...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 27 Feb 2004, 17:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Cum s-au facut contractele pe vremea lui Ceasca? Cineva are brevet pe pompa care se invarte invers si vine acum si o sa ceara zeci de milioane pe toate pompele ce s-au produs in ultimii 30 de ani.

Nu vreau sa-i apar pe cei de la Renault, ca asta inseamna sa nu-ti faci bine temele, insa statul roman e o mare curva. De ce nu l-a despagubit el pe nefericitul asta, de ce nu au picat ei la o intelegere cu el. Trebuia tras in proces statul roman, ca el nu i-a recunoscut dreptul. Cumparatorul a fost de buna credinta, e ca si cum ai cumpara de la magazin (de stat!) o marfa furata. Vine si te leaga pe tine in calitate de cumparator, cand infractiunea s-a produs inaintea intrarii tale in posesie? Statul roman in cazul de fata a vandut marfa partial furata. Cumparatorul a fost prost si nu a pus mai multe intrebari, fara indoiala.

Vrei sa-ti spun eu ceva, ce e mai mult decat un feeling? Chiar statul roman l-a folosit pe acest Romica acum impotriva Renault! Nu e un secret pentru nimeni ca Renault are anumite pretentii, anumite nemultumiri, iar 15 milioane USD "amenda" ii ustura rau de tot, sunt in stare sa dea plan de afaceri compleyt peste cap. Nu trebuie sa ne mire daca Renault va ameninta verbal sau chiar isi va schimba nitel strategia fata de fabrica de la Mioveni. Unii se tot mira ca prostii de ce nu sunt investitii straine in Romania. Motivele sunt la tot pasul, doar trebuie sa le pui pe lista...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 27 Feb 2004, 17:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




Haideti mai oameni buni, ce naiba... au mai fost si alte modificari la masina pe vremea lui Ceasca. Asta inseamna ca Dacia trebuie sa plateasca cate n milioane de dolari la proiectantul care s-a hotarat sa puna 4 faruri in locul celor 2 de la Renault 12? Sau sa faca manerele la usi din plastic in loc de tabla, ca e mai ieftin?

Dati-mi voie sa ma indoiesc de faptul ca "eleronul de tabla" nu a existat pe masini inainte de Romica. Si nu am auzit sa fi dat Buick in judecata pe Dacia ca i-a furat ideea.


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 28 Feb 2004, 01:31
Post #7


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Deoarece acel "inventator" al eleronului de tabla lucra la dacia, nu mi se pare corect ca el sa primeasca ceva, mai ales dupa ataitia ani, si o schimbare a regimului, dar asta e Romania..


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rew
post 28 Feb 2004, 10:49
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti




Mascariciul a abuzat de lege si trebuie sa si-o ia in bot. Daca era vreun postas de la care Dacia a furat o idee stralucita se puteau da despagubiri. Idioti sint aia care i-au dat brevet pe-o tabla indoita la servici.


--------------------
Dacia 1310 Break 2000 - B 04
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 28 Feb 2004, 12:23
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Mascarici sau nu eu cred ca trebuie sa fie clar: proprietatea intelectuala se plateste! Si nu doi-trei lei ci cit face ea. Altfel de ce ne miram ca oameni destepti se duc sa-si vinda ideile in vest pe care le cumparam inapoi la pret marit. Esti destept, ti-a stralucit mintea si cineva poate sa faca bani cu ce ai gindit tu atunci sa primesti bani. Altfel adio Romania- raminem o tara de femei de servici blazate si ranchiunoase!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 28 Feb 2004, 14:03
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Sunt sigur ca toti cei care si-au dat cu parerea despre "mascarici" habar n-au de fapt care sunt datele problemei. Nu pot sa inteleg cum poti sa-ti dai cu parerea despre un lucru despre care n-ai habar (ma rog, doar 1-2 articole de pe net) ... :?


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 1 Mar 2004, 10:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Toata "zarva"-i in zadar. Daca nu ati aflat inca, mult iubitul nostru Reno are o clauza la ctr, prin care statul Roman isi asuma responsabilitatea pt eventualele plati/revendicari similare.

Asa ca, dragii moooooooooosului, nu frantuzu' il va despagubi pe "mascarici" si Statul, adicatelea eu si ti si tu si tu..........


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 1 Mar 2004, 11:16
Post #12


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Dupa ce i-am "despagubit" atitia ani pe Sidex, Caritas, FNI, CAsa Fotbalului, vilele de la Cornu si mai stiu eu ce spumele marii de constructii, banii pentru Romica mi se par mizilic si cheltuiti cu un scop cinstit!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 1 Mar 2004, 11:28
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Te rog frumos, in capul listei Bancorex! Nu se poate sa ratam aceasta minune a galaxiei, o gaura neagra cu autori necunoscuti, investigata de savanti habarnisti...Poate dupa alegeri mai avem subiect de discutie si BCR...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 1 Mar 2004, 12:35
Post #14


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Eu nu voi despagubi pe nimeni, pentru ca am "eleron" de plastic (sau cauciuc, ce-o fi) laugh.gif
Si daca ma enervez il dau jos de tot!


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 1 Mar 2004, 13:03
Post #15





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Exact model romanesc in care ala 'mic si prost' tre' s-o ia in freza... Uite ca 'ala mic si prost' n-a stiut ca-i mic si prost si i-a dat in judecata si a cistigat...
Ca doar puteau sa-i propuna de la inceput : ia de colea si tu 100,000$ si gata, oricum era mai mult decit spera el sa cistige, si gata, dar asa, uite unde s-a ajuns.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AL
post 1 Mar 2004, 14:02
Post #16


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Toata \"zarva\"-i in zadar. Daca nu ati aflat inca, mult iubitul nostru Reno are o clauza la ctr, prin care statul Roman isi asuma responsabilitatea pt eventualele plati/revendicari similare.

Asa ca, dragii moooooooooosului, nu frantuzu' il va despagubi pe \"mascarici\" si Statul, adicatelea eu si ti si tu si tu..........


Nu e chiar asa!
Pana una alta persoana a dat in judecata o firma care s-a folosit de un brevet al lui fata sa-l plateasca. Justitia i-a dat dreptate si FIRMA trebuie sa plateasca.... nu statul! Daca insa firma are un contract cu statul sau o clauza privind despagubirea de catre STAT a FIRMEI, asta e alta poveste! Nu cred insa asta, deoarece, daca Dacia stia ca isi poate recupera banii de la stat, il platea de mult pe om... sau oricum nu ajungea in postura in care este azi....cu conturile blocate. Si nici statul nu ar fi transat asa usor problema in favoare persoanei respective.... daca stia ca tot in capul ei se va sparge paguba...

Oricum, nu e vina omului ca statul a incheiat un astfel de contract. El trebuie sa fie platit pentru folosirea brevetului sau!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 1 Mar 2004, 16:08
Post #17


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Totusi nu pot sa cred ca ce-i de la Renault sunt batuti in cap. Procesul asta se desfasoara de ceva ani buni, deci in momentul preluarii era pe rol. Probabil frantujii au luat in calcul si posibilitatea pierderii procesului.
Daca ar trebui sa plateasca ei, sunt convins ca ar inchide fabrica pe loc! 022.gif


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 1 Mar 2004, 16:10
Post #18


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Aaaaa.. si atunci: bye-bye X90 :shock: (cel putin sub marca DACIA)


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 1 Mar 2004, 17:52
Post #19


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Un comentariu pertinent si realist

http://www.expres.ro/comments/showtext.php?id=261551


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 1 Mar 2004, 18:18
Post #20


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Mda... dar a stricat tot la faza cu femeile!


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 Mar 2004, 10:35
Post #21


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Printr-o controversata hotarare a Inaltei Curti de Casatie si Justitie
Inginerul pitestean Ion Romica Sandu urmeaza sa incaseze azi 120,25 miliarde lei

Peste 117 miliarde lei din suma vor fi platiti de APAPS, adica de statul roman, respectiv de toti contribuabilii la buget

Dupa ce presedintele Judecatoriei Pitesti, Ionita Cristian, a respins cererea S.C. Automobile Dacia de suspendare provizorie a executiei silite, inginerul Sandu Ion Romica va incasa astazi fabuloasa suma de 120,25 miliarde lei. Ca urmare a deciziei definitive si irevocabile nr. 562 din 12 februarie 2004 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Uzinele "Dacia" au transferat intr-un cont special suma ceruta. Banii au fost blocati la dispozitia petentului, prin executie silita, fara nici un drept de apel. Reamintim ca inginerul Sandu Ion Romica s-a judecat timp de aproape 7 ani cu societatea pitesteana, pe motiv ca aceasta nu i-a platit drepturile ce i se cuvin ca urmare a aplicarii inventiei sale privind inlocuirea eleronului de cauciuc de pe capota spate a masinii Dacia. Tot printr-o hotarare irevocabila si definitiva a Curtii Supreme de Justitie (3326 din 12.10.1999), cand presedinte al Instantei Supreme era Gheorghe Uglean, s-a dispus ca inovatorului sa i se plateasca, pentru economiile aduse, contravaloarea a trei autoturisme. Acum, dupa 5 ani, aceeasi instanta isi modifica decizia si, in baza pledoariei aceluiasi Gheorghe Uglean, acum avocat al inovatorului din Arges, dispune o sentinta care a lasat cu gura cascata intreaga tara. Si nu doar cu gura cascata, ci si cu vistieria goala. Iar asta pentru ca banii pe care-i va primi Romica Sandu trebuie platiti de APAPS (117 miliarde lei), adica de statul roman, Dacia urmand sa suporte doar 3,2 miliarde de lei. APAPS a fost notificat in acest sens de Renault, actionar principal al uzinelor argesene, care, in contractul de privatizare, a avut grija sa precizeze ca orice pretentie de acest gen, care depaseste 100.000 de dolari, sa fie suportata de fostul FPS, adica de APAPS. Dar toate acestea sunt de domeniul trecutului. Inginerul Romica Sandu va fi, de astazi, multimiliardar. Lucru pe care poate il si merita. Ne intrebam, insa, daca in aceeasi cauza Justitia romana a pronuntat doua sentinte contradictorii, cine poate garanta ca nu poate aparea si a treia? Ce va mai judeca Inalta Curte de Casatie si Justitie marti, 16 martie, cand miliardele au fost trase din cont cu o zi inainte? La o alta cerere a uzinelor Dacia de revizuire a sentintei ultime s-a dat termen la 19 mai 2004. Daca va exista atunci o alta decizie, cum si de unde vor fi recuperati banii? Stie oare dl. Uglean, fost presedinte al CSJ, acum avocat al inginerului argesean, ca platitorul sumei de 120,25 miliarde lei nu va fi "Dacia" sau cei vinovati de tergiversarea stabilirii drepturilor pentru sus-amintita inovatie, ci statul, in fapt contribuabilul roman? Ce alta mostra mai clara de incompetenta si lipsa continua de credibilitate, ca sa nu spunem altfel, poate oferi Justitia romana, astazi, cand este aratata cu degetul de toata Europa?

(Adevarul, 15 martie 2004)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 Mar 2004, 10:42
Post #22


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Pai normal ca lui uglean asta sa ii convina acum ca sa ia clientul sau cele 120 miliarde icon_mrgreen.gif Ca judecator, nu avea nici un acces la suma icon_mrgreen.gif Pe cind acum, ca avocat... va fi si el multimilardar icon_mrgreen.gif Partea proasta e ca pe banii nostri! 022.gif :x


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiucornateanu
post 18 Mar 2004, 09:14
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 30 October 03






--------------------
Ex Renault Megane Hatch 2004
Avem o tara frumoasa.Pacat ce este locuita.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 18 Mar 2004, 09:22
Post #24


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




De laudat atitudinea francezilor care au virat suma integrala intr-un cont deschis special pentru aceasta problema! N-am citit articoulul de mai sus, am auzit stirea acum citeva zile la TV. Sa-l vedem pe Bombonel cum se descurca in cazul de fata!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 18 Mar 2004, 10:12
Post #25


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




...in cazul de fata se va descurca cu ... spatele... icon_twisted.gif

(scuze, nu m-am putut abtine...)


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhonutz
post 28 Jan 2005, 12:55
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 7 October 04
From: cj




http://www.expres.ro/afaceri/?news_id=177434

"Inginerul pitestean Romica Sandu, inventatorul eleronului incorporat, a obtinut in justitie recunoasterea inventiei sale si suma de 120 de miliarde lei, reprezentind despagubiri pentru perioada in care realizarea sa tehnica a fost folosita in fabricarea Daciei berline.

Romica Sandu nu s-a oprit aici si a solicitat reactualizarea sumei, astfel incit instanta a stabilit ca Automobile Dacia ii datoreaza, pentru inventia sa, nu mai putin de 1.080 de miliarde, aproximativ 30 de milioane de dolari. In momentul in care executorii judecatoresti se pregateau sa puna poprire pe conturile Uzinei de la Colibasi, patronata acum de francezii de la Renault, guvernul Nastase a intervenit prin doua acte normative, trecind datoria in contul AVAS.
"

1. daca problema a mai fost discutata rog stergerea topicului de catre unul din moderatori! Multumesc.
2. Mie personal nu mi se pare corect si totul depinde de contractul care l-a incheiat cu societatea respectiva. E o aberatie ca un angajat platit tocmai pentru asa ceva sa ceara mai apoi despagubiri.
E drept, societatea ii poate acorda anumite compensatii sau alte beneficii pentru contributia adusa , dar asa ceva e prea mult.
De asemenea e un precedent periculos.

E parerea mea proprie si va rog pe cei care nu sunteti de acord sa nu aruncati cu noroi in mine.Si eu sunt un simplu angajat al unei societati private.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 28 Jan 2005, 13:02
Post #27


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Care?Dacia?
Oricum, cine a gresit sa plateasca, ce treaba are poporul posesor de masina autohtona? smile.gif de aia au scumpit LGN...???


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 28 Jan 2005, 13:12
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




In primul rand, bravo inginerului...in al doilea...sa ma BEEEEP in BEEEEP a lu' nastase si clica lui de nenorociti! mad.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 28 Jan 2005, 13:43
Post #29


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Mai nu va agitati, ca nu e vina numai a lu Nastase ci si a alora din 99 care au negociat privatizarea.
Renault a fost destul de clar si mi s-a parut normala atitudinea lor si anume, orice litigiu deschis inainte de privatizare e de datoria statului sa-l plateasca.
Pai ingnerul ala i-a dat in judecata pe Dacia, hoho, prin 95-96 parca. Si aia de la Dacia si guvernatii au fost niste fraieri care au gindit ca daca cineva se pune cu statul o mierleste. Ete bine ca nu si acum trebuie sa plateasca statul, adica noi. Ratatii dracului.
Ce era mare inginerie sa-i recunoasca lu ala "inventia" rahatul ala de eleron de tabla, il reangajau, ii dadeau cit cerea la vremea aia (muuult mai putin ca acum) si gata.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Jan 2005, 13:52
Post #30


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Si uite asa platim noi oalele sparte de guvern !


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 13:02
Forum Renault