DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pneuri iarna Dacia 1300

kog
post 19 Nov 2011, 11:34
Post #31


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




se trece si in cel nou, mie mi-au trecut. Am 3 dimensiuni trecute


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Nov 2011, 12:48
Post #32


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.111
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Cand e emis ?
Al meu e emis 14.12.2009, si nu are NICAIERI loc (la nici o litera) pt. anvelope (doar eventual daca le-ar fi trecut politia - dar evident n-au de ce sa faca asta- la "observatii"). Le-aveai trecute in carte ? In baza a ce ti le-au trecut in talon ?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vincere
post 19 Nov 2011, 15:23
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 June 10
From: IASI




Certificat de inmatriculare - nov. 2008, pagina 3, la rubrica 20 (sub 18. viteza maxima constructiva 140 km/h si 19. capacitate rezervor 48 litri - scrie Dimensiuni anvelopelor : Fata 155 R 13, Mijloc-Spate 155 R13

Cartea de identitate autovehicul, pagina 2, la rubrica 13 (sub 11 Nr axe 2 si 12. Tractiune Fata) - scrie Dimensiuni anvelopelor : Fata 155 R 13, Mijloc-Spate 155 R13

Totusi sa nu exageram - cate controale politie + RAR se fac in trafic pentru insemnele de pe roti ? Vii cu o pila si smirghel si s-au dus dimensiunile necorespunzatoare, cica ar fi si actzibilduri vulcanizabile cu tot ce trebuie. Am hashcait-o nene de bordura nu se mai vede inscrisu, ia badie sublerul si masoara-le, eu stiu ca am rotile bune !

Eu le-am schimbat ca erau cam uzate - iar in oras ca drumul sa NU fie inzapezit si cu polei Primaria e responsabila. Iar inafara orasului cand o fost sa ninga o nins si nu mai ieseai nici cu 4x4, iar cand nu o nins sosea a fost curata, in rest am avut si 15 C in ianuarie acum vreo cativa ani.

Legea a fost data ca sa gaseasca mai usor vinovatul pentru iesirile in decor, acolo unde drumarii nu isi fac treaba, pentru niscai smecheri importatori de cauciucuri, si pentru Asiguratorii de pagube !!!! - pe gheata si mazga, mai ales in panta, chiar daca mergi usor oricum iesi in decor daca e sa iesi indiferent de roti - le-ai stricat balustrada, ai intrat in altul sau ti-ai avariat-o plateste cel fara cauciucuri de iarna si nu asiguratorul. Majoritatea tamponarilor au cauza derapajul sau cum se zice "neadaptarea vitezei de mers la conditiile de carosabil". Si cu asta basta sa lasam naivitatile !

Uite aici:

http://www.savetubevideo.com/?v=Wp2sqrfGSPI

This post has been edited by vincere: 19 Nov 2011, 15:37


--------------------
DACIA DUSTER 1.2 TCe, 125 CP, 4x4, E6 2015 - IS31DIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut 88
post 19 Nov 2011, 21:53
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 26 February 11
From: Popesti-Leordeni




Fie ca suntem obligati, fie ca nu, trebui sa ne echipam masinile cu anvelope. Chestia care nu imi place este ca trebuie sa te verifice. Drept era ca atunci cand faci accident, blochezi circulatia sau m-ai stiu eu ce reguli incalcai cand este zapada sau polei pe sosea si nu ai anvelope de iarna, atunci sa te sanctioneze. Nu zic bine??? Nenorociti de oameni. La anul imi cumpar 4 anvelope resapate dimensiunea potrivita si sa fie sanatosi.


--------------------
Dacia Logan /exSolenza /ex1310 2007 /2003 Scala/1999 L - IF __ PTR/IF 05 SYZ/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 20 Nov 2011, 01:36
Post #35


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




e emis in august 2010 si mi l-au negrit la observatii cu marimi de anvelope, desi in datele tehnice ale masinii sunt prevazute. Pe talonul vechi apareau doar 14 si 16 toli. Pe asta nou apar si alea 15, bag seama ca daca ma prindeau cu roti de 15 si nu erau trecute ma amendau


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut 88
post 20 Nov 2011, 22:37
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 26 February 11
From: Popesti-Leordeni




Daca sunt trecute in cartea de identitate, esti in regula. Pe taloanele astea noi, nu sunt trecute dimensiunile doar daca sunt trecute in cartea de identitate la observatii, atunci le trec si in talon.


--------------------
Dacia Logan /exSolenza /ex1310 2007 /2003 Scala/1999 L - IF __ PTR/IF 05 SYZ/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vincere
post 23 Nov 2011, 18:49
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 June 10
From: IASI




Tin legatura pe yahoo.mess cu unul din baietii de pe forum Lucian L din Tomesti. L-am rugat sa scrie pe forum ce mi-a spus mie, iar daca e adevarat poate confirma si altcineva daca nu e duma asta ca mi se pare prea de tot. Cica undeva in Tomesti (langa Iasi) l-a oprit un echipaj de Politie cu cei de la ARR si i-a aratat un ordin emis de Politia Iasi in care scria ca pot face controale daca afara este sub 8C temperatura, oricand pana in 15 martie. NU s-au uitat la dimensiunile rotilor in schimb i-au verificat sa scrie M + S si culmea !!! cu un subler i-au masurat dimensiunile canalelor sa aiba minim 4 mm. Asta in conditii de carosabil curat !!!

This post has been edited by vincere: 23 Nov 2011, 19:06


--------------------
DACIA DUSTER 1.2 TCe, 125 CP, 4x4, E6 2015 - IS31DIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia-Berlina1997
post 23 Nov 2011, 19:37
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 November 07
From: Bucuresti




Eu in talon am trecut 155 R13 . Masina a avut din fabrica anvelope 165/70/R13 . Presupun ca daca vreau sa-mi cumpar anvelope pe 155 [din cauza ca nu gasesc pe 165 sau ca sunt mai ieftine etc. ] trebuie sa-mi cumpar 155/70/R13 ca sa se potriveasca pe janta sau pot pune si 155/65/R13 , 155/70/R13 , 155/80/R13 ?

This post has been edited by Dacia-Berlina1997: 23 Nov 2011, 20:07


--------------------
vw golf4 variant 2005 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Nov 2011, 09:17
Post #39


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.111
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@vincere: controale se pot face oricand (si la orice temperatura smile.gif ), nu doar pana la 15 Martie. In principiu, cam la orice masina mai veche se poate gasi CEVA la un control amanuntit, depinde cat de fomisti sunt aia, cat de "praf" e masina, si cat de informat soferul. Pe mine m-au oprit in sept. in Oltenia, au verificat lumini, gaze, stopuri, si mi-au dat hartie "ok" valabila (inclusiv anvelope icon_mrgreen.gif ) 3 luni, la cauciucuri n-au masurat nimic, ca erau "ca noi". Presupun ca-ti pune sublerul pe ele (daca or sti sa masoare cu el) daca se vad la ochi f. uzate.
@Dacia-Berlina1997: vezi si ce ai in cartea de id. a masinii (eu am 155/13 doar in carte, nimic in talon). Pe janta merge orice 155/13, trebuie sa vezi daca dimensiunile rotii (diametru, etc.) sunt compatibile in max. 3% abatere:
http://www.anvelopeweb.ro/help/dimensiuni


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut 88
post 24 Nov 2011, 22:48
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 26 February 11
From: Popesti-Leordeni




Da este adevarat, am vazut si eu controale de la ARR, pe DN1, pe centura Bucurestiului, nu m-a verificat pana acum. In legatura cu masurarea anvelopelor cu sublerul se cam pricep, majoritatea din cei care lucreaza la R.A.R. sunt ingineri.

This post has been edited by Danut 88: 24 Nov 2011, 22:50


--------------------
Dacia Logan /exSolenza /ex1310 2007 /2003 Scala/1999 L - IF __ PTR/IF 05 SYZ/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausy78
post 17 Dec 2011, 21:12
Post #41


doar membru


Group: Members
Posts: 72
Joined: 11 September 08
From: Galati




Nu stiu de ce va cramponati cu latimea pneurilor de Dacie. Eu am fost de 3 ori pe la itp , in talon am trecute dimensiunile anvelopelor 155 ,iar pe masina (de cand am cumparat-o) am 165. Si de anul trecut ( eu intrasem in legalitate de atunci) mi-am cumparat doua cauciucuri de iarna ( pe fata )pe 175. De atunci am fost pe la RAR de doua ori si oprit o data de un echipaj de militie insotit de o gasca de tovarasi ingineri si nici unul dintre ei nu s-au legat de latimea cauciucurilor. Si sa adaug la niste comentarii de mai sus : cu cat e mai lat un cauciuc ai mai multa aderenta ,chiar s-a simtit iarna trecuta cum tragea masina din zapada . Oricum eu cred ca anul asta nu o sa fie prea multa zapada in ciuda militienilor care ar face orice numai sa ninga si sa dea amenzi sau sa ia shpaga !


--------------------
dacia 1410 break cu motor in stea 1995 - GL 01 ZEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 11:34
Forum Renault