DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum sa iti construiesti un garaj..., ...folosindu-ti mainile...

SiloS
post 4 Oct 2016, 15:43
Post #1


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Omul cat traieste invata. Daca are de la cine. Eu nu am prieteni zidari, constructori, nu am nici prieteni care sa fi construit ei ceva vreodata cu mana lor si nici carti in biblioteca cu titlul "Cum sa iti construiesti un perete in 2 zile. Metoda usoara" nu am.

Asa ca ma vad nevoit sa cer sfaturi in mediul virtual.

Treaba e, in mare, cam asa. Vreau sa construiesc o incapare, cu destinatia de garaj. Nu stiu in detaliu nici despre materialele din care se poate face, nici despre costurile de constructie.

In mare, am ca optiuni:

1. Structura din profile metalice cu:
1.1. Placaj exterior din tabla.
1.2. Placaj exterior din tabla, mijloc din polistiren si interior din PAL.
1.3. Placaj exterior din tabla, mijloc din polistiren si interior din tabla.

2. Zidarie, folosind ca material de baza:
2.1. Caramida poroasa.
2.2. BCA.

Ma intereseaza ca garajul sa aiba o oarecare eficienta termica si fonoizolatie si totodata, o constructie oarecum simpla si cu costuri reduse.

In mod intuitiv, cred ca este mai ieftin sa il fac din profile metalice decat prin metodele clasice de zidarie, dar inclin catre o constructie din BCA.

1. Cum se construieste fundatia? Cum se construieste podeaua garajului? Pe ce anume se va aseza prima caramida?
2. E nevoie de o structura de rezistenta din fier beton avand in vedere dimensiunile reduse si lipsa etajelor?
3. Ce se pune intre caramizi? Ar trebui sa fie un ciment de legatura, pentru lipire.
4. Cum se procedeaza pentru taierea blocurilor de BCA, ce fel de aparat se foloseste?
5. O data ce peretii sunt finalizati, cum se procedeaza pentru a construi un acoperis? Structura acoperisului e musai sa o fac din cherestea rindeluita, nu se poate face si din metal? Cum se fixeaza structura acoperisului pe pereti?
6. Cum se realizeaza finisajul peretilor din BCA, astfel incat sa se ajunga la un perete varuit?

Astea sunt marile probleme. Restul, daca e sa existe sprijin pe forum, pe parcursul lucrarii.








--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 4 Oct 2016, 15:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




Io as vedea si cat costa panouri tip sandwitch pe stuctura metalica. Au si partea de izolatie fonica si termica inclusa, acoperis, etc.

Desi, daca e sa faci in curte, arata cam prea industrial.


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Oct 2016, 15:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sa te intreb de autorizatie, proiect etc?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 4 Oct 2016, 15:56
Post #4


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Lasa-ma sa ghicesc. Ai vrea sa incapa 4 masini inauntru, si nu te-ar deranja existenta unui elevator.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 4 Oct 2016, 15:59
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




pai daca avea proiect, probabil nu mai punea intrebarile alea referitoare la calculul structurii, alea alea


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 4 Oct 2016, 16:26
Post #6


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




QUOTE
sa te intreb de autorizatie, proiect etc?


Proiectul acum il facem... Daca ma incadrez in bani, il si autorizez spre a se concretiza intr-un garaj!

Nu vreau sa incapa 4 masini, vreau sa incapa una singura cu suficient de mult spatiu pe langa ea cat sa pot lucra linistit si cu ceva spatiu de depozitare.

Revin cu detalii...


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 4 Oct 2016, 16:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06






--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 4 Oct 2016, 16:45
Post #8


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




In functie de dimensiuni, alcatuire si reglementarile locale, autorizatia poate sa nu fie necesara.

Unul facut de mine pentru un prieten, cam trei zile de munca cu totul, dar cu pauze...adica a luat vreo doua saptamani facut printre picaturi.

fundatie-centura de beton, 60cm sub pamant, 20cm deasupra (mai putin la usi), parca vreo 30 sau 40 grosime. cate 3 stalpi pe fiecare latura (8 in total - 4 in colturi, cate unul pe mijloc laterale si spate, unul putin excentric in fata (cat sa incapa o usa tip rulou de vreo 2 metri juma) dimensiuni de cca 6 metri si ceva pe 4 si ceva. Stalpii din profil rectangular 100 x 100 x 5 mm. Tot din profilul asta (pe care il aveam deja) am facut si grinda perimetrala desi mergea si profil ceva mai mic. stalpii bagati in centura si sudati de armatura (bare de 8 am avut eu, merg si de 6). Etrieri am folosit tot din ce ii ramasese de la casa, pusi la bunul simt.
Peste structura asta de baza, am sudat un schelet din rectangulara de 30x50x3. Pe asta am pus panouri sandwich pereti si acoperis. Ulterior a vrut sa arate cam ca si casa de langa si a pus Lindab peste panouri iar la pereti am inventat ad-hoc din ce avea prin curte un termosistem. (aveam materiale ptr alcatuirea standard de la Baumit) Singura smecherie a fost ca intre tabla si polistiren am bagat pentru preluarea diferentelor de dilatatie un strat de OSB montat cu prinderi articulate. Cum spuneam, probabil a durat 30 de ore cu totul. Cel mai putin a luat montajul panourilor sandwich, vreo ora, le-am cumparat gata taiate pe dimensiuni si s-au potrivit la fix. Iti trebuie ca sa mearga repede trei oameni.
Din cate am inteles de la amicul meu l-a costat pana la final cu instalatii si ce-a mai bagat dupa aia vreo 5000 de euro.

This post has been edited by Ake: 4 Oct 2016, 16:50


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 4 Oct 2016, 16:52
Post #9


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




O amprenta la sol de 63m2 sper sa fie ok. 7m lungime, 6m latime, cu 3m/7m spatiu depozitare acareturi.

Inaltime perete 3 metri.

Aproximativ 78 m2 de perete.

Din care imi scad usile si cu ferestrele si raman cu ~70 m2.

Apare problema urmatoare:

Un m3 de BCA costa aproximativ 227 de lei. "Bca Elpreco 650x200x250 " Daca fac un perete gros de 20 de cm (e suficient, e prea gros? merge si de 15cm?) inseamna ca dintr-un metru cub pot construi 5 m de perete.

Dupa un calcul sumar rezulta ca imi trebuie ~3000 RON doar pentru BCA.

Cat m-ar costa si lipiciul dintre caramizi pentru asa ceva ?

Dar fundatia? Cum se construieste fundatia? Sapat, turnat pietris in groapa, batatorit pietrisul si apoi turnat beton?

4 Oct 2016, 18:02:
Panourile de tip sandvich sunt mai scumpe decat BCA-ul. Costul total al peretelui de BCA creste in functie de preturile cimentului de legatura, glet, var... Avantajul BCA-ului e ca imi permite evolutia in etape... In prima faza un perete din BCA chel, urmand ca dupa un an sa il finalizez cu glet/var.

This post has been edited by SiloS: 4 Oct 2016, 17:02

Attached thumbnail(s)
fg.jpg ( Size: 43.06k ) Number of downloads: 516


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 4 Oct 2016, 17:03
Post #10


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Sef, lipiciul dintre caramizi nu te costa prea mult daca nu te arunci la super-glue din ala scump de 15 lei sticluta de 8 ml
Eu l-as face exclusiv cu fieratanii, castigi timp la greu, e infinit mai simplu, nu faci nici un pic de mizerie...si probabil materialele costa cam la fel...poate doar putin mai scump, dar scutesti din alte chestii.

La ce dimensiuni zici tu acolo, autorizatie iti cam trebuie. Eu aveam conditie (primita de la primarie) de 2 m sub cornisa si metal ca material ca sa nu am nevoie de autorizatie



--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 4 Oct 2016, 17:18
Post #11


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Avantajul la fieratanii e ca il poti fixa de fundatie prin suruburi.... ceea ce il face demontabil... ceea ce inseamna ca nu trebuie autorizatie.


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 4 Oct 2016, 17:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Posibila solutie alternativa (nu inseamna neaparat ca este si buna pentru tine): 2 containere de 40', lipite unul de altul pe latura lunga si apoi izolate termic cu polistiren.
Rezulta un spatiu intern total de cca. 12m (L) x 4.7m (l) x 2.3m (h), cu o rezistenta structurala foarte buna si loc super suficient cam pentru orice activitate de garaj.

In plus, nu-ti trebuie fundatie si sunt convins ca nici autorizatie de constructie, de vreme ce in esenta sunt 2 cutii puse pe sol.

Info:
https://en.wikipedia.org/wiki/Intermodal_co...#Specifications


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 4 Oct 2016, 17:21
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




6x7 nu e 42? wacko.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 4 Oct 2016, 17:47
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ake @ 4 Oct 2016, 17:45)

fundatie-centura de beton, 60cm sub pamant
*



Adica adancimea de inghet ii pe la 50cm??? blink.gif


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 4 Oct 2016, 18:55
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(SiloS @ 4 Oct 2016, 18:18)
Avantajul la fieratanii e ca il poti fixa de fundatie prin suruburi.... ceea ce il face demontabil... ceea ce inseamna ca nu trebuie autorizatie.
*


imi place cum gandesti... da-le consultanta alora de-au facut asta ca-i tot dă fer. biggrin.gif


Ma, cel mai simplu si ieftin il faci din lemn da tot iti trebuie dimensionat lemnul ala ca s-a mai bazat unu' p-aci pe un tigan si a consolidat planseul de doua ori (si nici acum nu cred ca stie unde a gresit).
Pentru fundatie si placa chemi un negru sa ti-o faca, nu merita nici munca si nici banii in caz ca nu iese pentru cat iti cere ala pe manopera.

Zidaria iar n-o sa-ti iasa daca nu ti-a aratat nimeni si-o faci din carti, pentru metal fie ti-l pregateste cineva si tu doar il montezi fie il il tai si-l sudezi tu la pozitie... daca te pricepi si ai cu ce da' chiar si-asa, sa te vad cum aliniezi elementele verticale.

Pentru lemn iti trebuie un joagar si-un ciocan. Ca sa-l protejezi de umiditate, carton bitumat sub perete si ridicat 15-20cm pe fetele peretelui si membrane anticondens si bariera de vapori sub finisaj.

Oricum, daca nu stii nimic asigura-te ca ai disponibil cel putin dublul bugetului calculat.

This post has been edited by zax: 4 Oct 2016, 18:56


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 4 Oct 2016, 19:23
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




QUOTE(zax @ 4 Oct 2016, 18:55)
(si nici acum nu cred ca stie unde a gresit)
*


stie ma, stie sad.gif
constructia e la locul ei de vreo 10 ani si nu da semne de oboseala
dar nu recomand


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 Oct 2016, 19:50
Post #17


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Ake @ 4 Oct 2016, 17:45)
Din cate am inteles de la amicul meu l-a costat pana la final cu instalatii si ce-a mai bagat dupa aia vreo 5000 de euro.
*


Cât Loganul doh.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 4 Oct 2016, 19:52
Post #18


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Serje @ 4 Oct 2016, 17:47)
Adica adancimea de inghet ii pe la 50cm???  blink.gif

eee...e mai jos, da atat am avut materiale, plus ca e naspa de sapat mai adang cu harletul. In plus, proprietarul a zis ca daca e frig afara pune el o plapuma de jur-imprejurul garajului sa nu moara fundatia de frig....

QUOTE(zax @ 4 Oct 2016, 18:55)
... daca te pricepi si ai cu ce da' chiar si-asa, sa te vad cum aliniezi elementele verticale.


sfoara...plumb, d'astea din popor...sau un laser frate!...ca au aparut pe la magazine unele ieftinache sub 200 de lei


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 4 Oct 2016, 20:04
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(Ake @ 4 Oct 2016, 20:52)
sfoara...plumb, d'astea din popor...sau un laser frate!...ca au aparut pe la magazine unele ieftinache sub 200 de lei
*



Nu m-am exprimat destul de complet smile.gif Ce intentionam sa spun ca-i mai simplu de lucrat cu lemnu' decat cu metalul, e mai usor, mai simplu de prelucrat, ceva mai iertator la greseli...

Oricum, asta cu invatatul meseriei de constructor de pe forum devine din ce in ce mai interesanta smile.gif



--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 4 Oct 2016, 22:02
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ake @ 4 Oct 2016, 20:52)
eee...e mai jos, da atat am avut materiale, plus ca e naspa de sapat mai adang cu harletul. In plus, proprietarul a zis ca daca e frig afara pune el o plapuma de jur-imprejurul garajului sa nu moara fundatia de frig....
*



Nu fundatia sufera de frig, asa puteai pune direct pe pamant si tot cam acelasi drac era si mai facea si economie de material si nici nu mai dadea la harlet atata.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 4 Oct 2016, 22:31
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Blasfemie, ar spune taica Dragos... El are obsesii cu constructorii tongue.gif

5 Oct 2016, 08:31:
QUOTE(zax @ 4 Oct 2016, 21:04)
Nu m-am exprimat destul de complet smile.gif Ce intentionam sa spun ca-i mai simplu de lucrat cu lemnu' decat cu metalul, e mai usor, mai simplu de prelucrat, ceva mai iertator la greseli...

Oricum, asta cu invatatul meseriei de constructor de pe forum devine din ce in ce mai interesanta smile.gif
*




This post has been edited by luck33ro: 5 Oct 2016, 07:31


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 5 Oct 2016, 07:43
Post #22


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Dragul meu, încearcă să nu mă mai aduci în discuțiile care nu mă privesc, cel puțin pentru că nu m-am implicat în ele.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Oct 2016, 10:56
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Avand in vedere ca initiatorul doreste o constructie izolata cat de cat (ca vad ca vrea sa puna polistiren intre straturi), in locul lui eu l-as face din lemn.
N-as face fundatie continua ci doar niste piloni din cand in cand pe care m-as lega cu suporti speciali pentru lemn.
As ridica constructia cativa cm de la sol cu ajutorul suportilor, as pune barne orizontale intre piloni si as pleca in sus cu o constructie cu cusaci de lemn, cu contravantuiri. Sub barnele (patrat de lemn) orizontale as baga niste caramizi sa reziste la eventuala umezeala ce ar veni de la sol, puse pe o folie bituminoasa)
Pe exterior as pune tabla (cel mai ieftin) cu vata minerala intre si cu un interior din scandura sau OSB (scandura iese mai ieftin, dar se strange in timp, ca nu se gaseste la noi scandura uscata). Vata minerala nu e cu mult mai scumpa decat polistirenul (cu 10-20% mai scumpa) dar umple mai usor goluri atipice (rezultate din contravantuiri, de ex)
Structura metalica ar avea problema trasnferului termic si daca nu se izoleaza in afara structurii metalice, degeaba se pun materiale izolante intre peretii exteriori si interiori.

De asemnea, oberv ca problema la constructia dorita deschiderea mare. Pentru 6 metri deschidere, indiferent daca la acoperis sunt barne de lemn sau profile de metal, sunt necesare contravantuiri sau grinzi "compuse" (nu stiu care e denumirea inginereasca, gen cele de poduri de metal cu grinda jos, grinda sus si intre ele cu contravantuiri).
Daca iarna e cu multa zapada, la prima "indoire" de acoperis o sa se intelega de ce sunt necesare masurile de intarire...

Suportii de lemn sunt de genul celor atasati. 2 sunt pentru a fi inglobati in beton, al treilea se prinde cu buloane in betonul gata turnat si intarit

Attached thumbnail(s)
suport_pt_stalp_2.jpg ( Size: 68.66k ) Number of downloads: 318
suport_pt_stalp.jpg ( Size: 73.52k ) Number of downloads: 301
suport_stalp_3.jpg ( Size: 111.1k ) Number of downloads: 297


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Oct 2016, 11:06
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




silo, tunel nu vrei?

ps klaus cam greu sa tina o masina, si colegu are cateva chiar grele, pe podea de lemn ridicata de la sol.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 5 Oct 2016, 11:24
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(DragosP @ 5 Oct 2016, 08:43)
Dragul meu, încearcă să nu mă mai aduci în discuțiile care nu mă privesc, cel puțin pentru că nu m-am implicat în ele.
*



Nu erai tu "fanul" declarat al constructorilor?


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Oct 2016, 11:57
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 5 Oct 2016, 12:06)
ps klaus cam greu sa tina o masina, si colegu are cateva chiar grele, pe podea de lemn ridicata de la sol.
*


Eu n-am vorbit de podea!
Eu am vorbit doar de pereti.
Pe jos poate sa puna ce vrea, de la sapa de beton turnat, la dale cumparate din comert.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Oct 2016, 12:07
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sapa de beton/dale de beton pe structura de lemn, la garaj, ce padure vrei sa taie. o sa ii zici sa nu ridice masina pe cric in garaj, ca poate si in curte.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Oct 2016, 12:09
Post #28


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Pe vremea mea un garaj se facea simpu. Puneai masjna in curte, bateai 4 pari in colturile masinii si puneai o șatra pe ei.

This post has been edited by corbex: 5 Oct 2016, 12:10


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 5 Oct 2016, 12:13
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




madmax nu alta radmasa.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 5 Oct 2016, 12:37
Post #30


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




sa-ti spun cum am facut eu acum ..... cred ca-smai bine de 8 ani

suprafata aproximativ 5,5 * 6,5
teren cu ceva declivitate
constructie realizata pe parcursul a 4 ani .... etapizat pe motiv de buget/timp, de fapt si acum ar mai fi niscaiva bibileli de facut.

- fundatie - sapat perimetru la harlet, latimea harlet si adancime variabila (unde aveam de ridicat terenul mai adanc (peste 60 cm), unde era "la fata" cam 15 cm - opratiune facuta de mine in cca 3 ore
- cofrarea si armarea fundatiei - am folosit ptr stabilirea planeitatii sistemul de "furtun cu apa" .... a iesit chiar super bine, ptr armare plasa de buzau decupata si modelata, in armatura am prins si mustati din fier beton (FI 8) cate 2 din metru in metru si lungime de cca 1m - cam 2 ore;
- nivelare suprafata, ptr a umple am folosit pamantul scos de la sapatul fundatiei, plus compactare - m-a ajutat un vecin ptr asta ... nu cred ca a durat mai mult de 4 ore;
- placa - armatura cu plasa de buzau + turnat si fundatie si placa cu beton facut la minibetoniera - cu 2 ajutoare am lucrat cam 6 ore .... ne tinea in loc betoniera ca se supraincalzea
- a ramas in acest stadiu cam 2 ani, parcam linistit masinile si remorca pe suprafata perfect dreapta
- in vara viitoare am adus 2 "dorei" din care unu cat de cat priceput si am ridicat garajul din lemn (structura din grinzi de 10x10 prinsa de placa cu mustatile din FB si folosit carton bituminat ptr izolatie, acoperit cu tabla galavinzata si pereti din scandura de constrcutii peste care am lipit placi de poliestiren (parca 2,5 grosime) cu adeziv de poliestiren, am folosit ptr ferestre "fixe" recuperari din ce aveam prin batatura. lucrare facuta intr-un singur w/e de vara lucrand zi lumina (estimez ca minim 30 de ore de lucru in 3 persoane);
- a stat in aceasta stare (fara usi, fara pereti finisati, etc) cativa ani buni (il foloseam sa adapostesc peste iarna Dacia 1100, remorca si cutiile de stupi) inchis "provizoriu" cu placi de osb prinse in autofiletante - il desfaceam doar de 2 ori pe an.
- prin 2012 am facut portile, din structura de metal inchise cu osb - cu un meserias sudor" am lucrat un w/e .... dar in acest timp am mai facut si portile de intrare in curte - cam 15 ore 2 oameni estimez
- in vara lui 2015 am finisat peretii cu tencuiala decorativa - cam 5 ore a lucart un dorel



garajul s-a comportat foarte bine cu exceptia unei mici deplasari (am lasat deschiderea fara stalp de sustinere la mijloc) dar pe care am remediat-o "intarind" prin structura de fier a portilor. Este bine izolat termic, iarna temperatura este cu cca 10 grade peste cea de-afara.

ce as fi facut mai bine:
- fara deschidere atat de mare;
- utilizat elemente de prindere in beton;
- izolat si tavanul nu doar peretii, vara se incinge tabla foarte tare

o mica poza din etapa in care nu aveam inca portile facute


Attached thumbnail(s)
06112010047__Small_.jpg ( Size: 70.2k ) Number of downloads: 273


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:48
Forum Renault