DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RCA Asirom

RamsesII
post 14 Apr 2006, 13:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




Salut,

Am tot cautat prin forum, dar nu prea am gasit ce vroiam, iar ce am gasit m-a confuzat si mai tare smile.gif Imi cer scuze daca intreb ceva la care deja s-a raspuns.

Am avut o boacana ieri, mi-a taiat un Logan fata si am intrat cu coltul dreapta fata in el. Nu sunt stricaciuni mari, coltul aripii putin spart, bandoul fata crapat, spoilerul fata crapat. De fapt, politistul a trecut la avarii exact asta: Aripa dreapta fata, spoiler fata si bandou. Mentionez ca e primul meu eveniment si ca nu cunosc procedurile legate de asigurari.

Acum, tipul in care am intrat are RCA la Asirom. Am sunat la Asirom si m-au trimis la niste service-uri care au agenti de constatare Asirom: DacoServ, Radacini si GrandGarage. Mie service-urile astea nu imi spun nimic... si nici nu as avea incredere sa ii las pe ei sa repare masina. Ce ar insemna sa-mi repar masina pe RCA-ul aluia intr-un service ales de mine? (Serus, de ex, ca e la 2 pasi).

Se deconteaza direct? Platesc eu si dupa aia deconteaza Asirom? Daca da, deconteaza total? E nevoie sa-mi folosesc propriul Casco pt a putea repara masina la Serus? E cazul?

Multumesc,
Alex


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 14 Apr 2006, 15:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Te-au trimis acolo ptr. ca se fac decontari directe intre soc. de asig. respectiva si service, sunt asa zisele service-uri agrate....in alta parte poti avea surpriza sa nu te desdauneze....


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 14 Apr 2006, 15:32
Post #3


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Asirom au decontare directa cu Auto Marcus Grup dar nu iti recomand de nici o culoare... wink.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 14 Apr 2006, 17:02
Post #4


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




eu nu lucrez decat cu asirom, la ei am si casco, lucreaza foarte bine cu service Radacini, in special de la Marasesti (pe linia de tramvai, cum vii dinspre restaurantul (fost) Budapesta, pe stanga inainte de intrarea in pasajul Marasesti. Am dus Meganele la ei joia trecuta si ieri l-am scos, reparat impecabil.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 14 Apr 2006, 18:58
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(RamsesII @ Apr 14 2006, 02:40 PM)
Am tot cautat prin forum, dar nu prea am gasit ce vroiam, iar ce am gasit m-a confuzat si mai tare smile.gif Imi cer scuze daca intreb ceva la care deja s-a raspuns.
*



Citeste te rog Ghidul Casco, sectiunea 13 Cum se combina casco cu asigurarea RCA? si cred ca vei gasi raspunsuri la intrebarile tale. Daca tot esti nelamurit revino aici cu intrebari.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RamsesII
post 15 Apr 2006, 09:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




Mersi Tudor, trecusem in fuga peste pasajul ala. Acum sunt cat de cat lamurit. Oricum, trist sad.gif


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RamsesII
post 18 Apr 2006, 21:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




Salut,

Pt cine e interesat (sper sa fie cat mai putini smile.gif ), am fost la BCR Asigurari si tipul de acolo (f. amabil, de altfel, spre deosebire de inspectorul Asirom) mi-a spus ca pot sa repar masina pe CASCO, urmand ca ei sa recupereze banii de la RCA, adica exact ce scrie si in ghidul CASCO. Ce e si mai interesant e ca tipul mi-a spus ca diferenta intre contravaloarea reparatiei si banii dati de Asirom NU imi va fi imputata si cota mea nu va creste. Hmmmm. Am mai intrebat o data, am crezut ca nu am auzit bine, dar mi-a repetat acelasi lucru.

Acum ca stau si ma gandesc, nici nu m-a intrebat cat de lovita e masina. Ma intreb daca masina era, sa zicem, avariata in proportie de 50%, oare mai era valabil? Ciudat.


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 18 Apr 2006, 22:28
Post #8


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




@RamsesII: da, BCR Asigurari are aceasta politica de a nu considera dauna pe casco, daca isi poate recupera banii de la un alt asigurator RCA.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 04:45
Forum Renault