DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages « < 17 18 19 20 21 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pompa frana dublu circuit si 4 tevi .. garnituri sau corp?

diaconuliviu
post 6 Dec 2011, 13:28
Post #541


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Probabil ca e infrinata, vezi ce scriam pe undeva de reglajul celor 9 mm si 125 mm. Apoi, daca martorul se tot aprinde in bord presiunile fata/spate difera mult, ca atare banuiesc ceva aer...


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_g09
post 6 Dec 2011, 14:32
Post #542


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 June 09




Multumesc diaconuliviu.In primul rand o sa-i fac reglajul acela. Aerisirea am facut-o prin cadere libera pana nu a mai iesit bule. Ce nu prea inteleg partea cu "presiunile fata/spate difera mult". Diferenta asta de presiune poate sa fie si din cauza repartitorului? Eu l-am reglat cand aveam pompa veche sa deschida mai mult. Poate sa fie din cauza asta?

P.S.Pe una dintre cele doua hartii din cutia pompei se recomanda folosirea lichidului dot 4 iar pe cealalta se recomanda lichid dot 3. Eu am pus dot 3. Sper ca nu am facut o alegere gresita.


--------------------
dacia break 1995 - db02els
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daredan
post 8 Dec 2011, 10:47
Post #543


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 9 March 10




Am fost in service si au refacut aerisirea (la pedala) si pedala este "beton" dar tot spatele este cel care blocheaza primul. Fiind papuc si spatele gol si usor tot timpul, mecanicul mi-a zis ca asta ar fi cauza. Dumnezeu cu mila...


--------------------
dacia 1304 1996 pick-up - b-43-mla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 9 Dec 2011, 08:16
Post #544


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(adi_g09 @ 6 Dec 2011, 14:32)
Multumesc diaconuliviu.In primul rand o sa-i fac reglajul acela. Aerisirea am facut-o prin cadere libera pana nu a mai iesit bule. Ce nu prea inteleg partea cu "presiunile fata/spate difera mult". Diferenta asta de presiune poate sa fie si din cauza repartitorului? Eu l-am reglat cand aveam pompa veche sa deschida mai mult. Poate sa fie din cauza asta?

P.S.Pe una dintre cele doua hartii din cutia pompei se recomanda folosirea lichidului dot 4 iar pe cealalta se recomanda lichid dot 3. Eu am pus dot 3. Sper ca nu am facut o alegere gresita.
*



Faptul ca e infrinata fata poate fi de la reglaj prost al jocului servo-pompa...de care spuneam anterior. Faptul ca ai diferenta mare de presiune poate fi asa:
fata se infrineaza rapid (sau e deja infrinata daca spui ca o misti greu) ceea ce face ca pe fata presiunea sa creasca rapid. Spatele insa nefiind infrinat, pe perioada deplasarii sabotilor presiunea nu e asa crescuta. O sa spuneti ca presiunea pe pistoane fata spate e aceeasi ca fata impinge spatele..nu e chiar asa..
Apoi, nu spui daca ai aerisit si conducta bypass. La aia iti recomand: DUPA ce ai aerisit tot sa scoti sonda ICP si "facind pedale" sa aerisesti pe la aerisitorul pompei.
Mai e o metoda dar e mai ciudata pt un neavizat.
Deci ai de verificat asa:
1. distantele 125/9 mm
2. aer pe bypass
3. distanta sabot-tambur (sistemul autoreglaj nu-si face treaba).

This post has been edited by diaconuliviu: 9 Dec 2011, 08:18


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wizoo
post 10 Dec 2011, 02:44
Post #545


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 16 March 09




Salut, problema mea este urmatoarea: celebra pompa a fost modificata conform topicului meu. Frana este eficienta pana in momentul in care incepe sa lacrimeze lichid pe la rezervorul aferent circuitului fata. Spatele lucreaza bine deoarece se aude cum ferodourile opresc tamburii la viteza mica, iar la o franare puternica spatele se blocheaza iar fata nu. Pierderea presiunii este sesizata si in pedala, cursa marindu-se putin. Intrebarea: ce garnituri intre corp pompa si rezervor lichid sa pun? Am schimbat 6 seturi de garnituri srl si tot se prelinge lichidul, chiar nu se gaseste nimic mai bun decat infectiile astea de 3lei. Bidonasul nu este fisurat, insa acea gaura de 1-3mm din capacul rezervorului despre care am citit in cateva topicuri anterioare, lipseste. Alte scurgeri de lichid in afara de acesta de la pompa nu sunt.


--------------------
DACIA 1310 LI 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2000
post 10 Dec 2011, 18:36
Post #546


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 18 April 10




QUOTE(wizoo @ 10 Dec 2011, 02:44)
Salut, problema mea este urmatoarea: celebra pompa a fost modificata conform topicului meu. Frana este eficienta pana in momentul in care incepe sa lacrimeze lichid pe la rezervorul aferent circuitului fata. Spatele lucreaza bine deoarece se aude cum ferodourile opresc tamburii la viteza mica, iar la o franare puternica spatele se blocheaza iar fata nu. Pierderea presiunii este sesizata si in pedala, cursa marindu-se putin. Intrebarea: ce garnituri intre corp pompa si rezervor lichid sa pun? Am schimbat 6 seturi de garnituri srl si tot se prelinge lichidul, chiar nu se gaseste nimic mai bun decat infectiile astea de 3lei.  Bidonasul nu este fisurat, insa acea gaura de 1-3mm din capacul rezervorului despre care am citit in cateva topicuri anterioare, lipseste. Alte scurgeri de lichid in afara de acesta de la pompa nu sunt.
*


poti cauta pe forum sa discutat.....si eu am avut problema si imi curge lichid pe la bidonas si pompa si sa rezolvat cu banda de teflon la mine,acuma nu mai curge sau mai poti cu ata de cusut parca si cu gaura de la capac nici eu nu o am..........
tragi afara lichidul de frana cu o seringa si cu un furtunas din ambele rezervoare dupa care defaci rezervorul dupa pompa si il cureti nitel de lichid cu o carpa,acuma iei banda de teflon sau ata si dai pe picorusile la rezervor pana crezi tu ca poate sa unfle garniturile fara sa mai curga si bagi fortat rezervorul dupa care pui lichid si vezi daca curge biggrin.gif sper ca t-am fost de ajutor smile.gif tongue.gif

This post has been edited by Costy2000: 10 Dec 2011, 18:45


--------------------
Dacia 1310 1996 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wizoo
post 10 Dec 2011, 20:12
Post #547


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 16 March 09




Multumesc, am sa incerc varianta ta. Sperante in garnituri mai bune nu mai exista demult.


--------------------
DACIA 1310 LI 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2000
post 10 Dec 2011, 20:16
Post #548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 18 April 10




biggrin.gif
QUOTE(wizoo @ 10 Dec 2011, 20:12)
Multumesc, am sa incerc varianta ta. Sperante in garnituri mai bune nu mai exista demult.
*


de acord cu tine poate cine stie cum sa gasesti garnituri bune sad.gif sper ca reusesti mie nu mia reusit din prima si am scos din nou lichidul si am bandajat mai mult picoarele la pahar si a 2 oara a fost cu noroc.........sa te apesi mai tare cu simt de respundere pe pahar dar vezi sa nu rupi picioarele biggrin.gif spor tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_g09
post 14 Dec 2011, 20:25
Post #549


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 June 09




@diaconuliviu
am reglat distanta de la servo la popa; masina nu mai este infranata,
am aerisit conducta de bypass,
am reglat ferodo-urile incat sa frece usor pe tamburi,
am schimbat cilindrul de pe partea stanga din cauza ca cel vechi nu mai avea peretii netezi
Acum ma confrunt cu alta problema, pe la roata stanga spate imi iese aer nonstop. La celelalte roti nu iese aer doar la cea de pe stanga-spate. Cand am aerisit a trecut cam 1 litru de lichid prin acea conducta dar tot iese aer. Am inspectat vizual toate conductele dar nu musteste pe nicaieri. Nu stiu ce sa-i mai fac si ce sa mai verific, orice sfat e bineveni. Multumesc!


--------------------
dacia break 1995 - db02els
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 14 Dec 2011, 20:37
Post #550


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




adi_g09 posibil sa traga aer pe la garniturile din cilindru,daca totu este OK


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 15 Dec 2011, 16:12
Post #551


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(adi_g09 @ 14 Dec 2011, 20:25)
@diaconuliviu
[...]
Acum ma confrunt cu alta problema, pe la roata stanga spate imi iese aer nonstop.[...]

Adica la aia cu cilindrul schimbat.
Ai demontat inainte cilindrul de curiozitate sa vezi daca e ok?
Banuiesc ca nu..
Parerea mea e ca acele garnituri "noi" au zacut in cilindru prin magazii/depozite si..au capatat "memorie" in pozitie relaxat. Nu mai asigura etansarea..
Iti recomand sa le schimbi...
Sau, ar mai exista o explicatie dar aia e valabila DACA folosesti frina de mina.

Din cauza proastei executii cind tragi frina de mina pistonasele si garniturile sint antrenate de saboti.. ca atare avind loc fenomenul de "suctie".. daca nu ajunge suficient lichid in timp util, garnitura va permite aerului sa intre...
Din cauza asta la Dacii recomand ca frina de mina s-o trageti cu frina de picior apasata.

Dar, in primul rind, schimba garniturile la cilindru..

This post has been edited by diaconuliviu: 15 Dec 2011, 16:20


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_g09
post 17 Dec 2011, 12:06
Post #552


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 June 09




Garniturile le-am inlocuit inainte sa montez cilindrul, stiam de mai inainte ca am citit pe forum. Frana de mana nu prea o folosesc.


--------------------
dacia break 1995 - db02els
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 17 Dec 2011, 17:30
Post #553


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




Salut prieteni.

Expun si eu problema celebrei frana cu 4 conducte...
Deoarece am observat ca masina tragea cateodata intr-o parte si suspectand cilindrii din etrieri am decis sa schimb unele piese pt o eficienta sporita.Piesele au fost:
- cilindri etrieri din inox(manufacturati la un atelier specializat).Cei vechi erau ruginiti,probabil se blocau si in mers
- garnituri etrier
- conductele de frana de pe fata impreuna cu furtunele de la etrieri
- cablu frana mana
- tamburi spate
- tot lichidu de frana,s-a pus DOT3
Dupa toate acestea nu am mai reusit sa aerisim spatele.Am desfacut pompa,,cilindrii din pompa au fost schimbati in urma cu 6 luni,aratau bine,am curatat pompa,am verificat toate orificiile si am decis ca pompa e buna.In final problema era ca nu aveam joc liber la pedala de frana si lichidu nu putea cobori din vas.Dupa remediere am reusit sa aerisesc prin cadere libera toate rotile.Desi frana pare ok indiferent cat de tare apas pe pedala nu infraneaza nicio roata.Nu inteleg de ce.Mentionez ca repartitorul e functional si din cate stiu eu cand nu ai sarcina pe spate el trebuie sa fie inchis si sa dechida progrsiv odata cu marirea sarcinii.Deasemenea am mai facut alte aerisiri intre timp fara insa sa observ blocarea unei roti la franare.
Astept orice sugestii.
Multumesc anticipat.


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 18 Dec 2011, 16:26
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Incearca sa aerisesti la pedala,si incepe cu fata si vezi daca tasneste cand desfaci aerisitoru,sa nu curga lin,daca curge lin nu face presiune daca tasneste ai aer sau prinde pe undeva ,e belea mare frana asta dar incepe cu fata prima data cu manocontactu scos,si sa tasneasca lichid

18 Dec 2011, 17:26:
era s auit maneta da la frana de mana sa prinda la 4 dinti dar la 4 sa tepeneasca roata

This post has been edited by ghitza: 18 Dec 2011, 16:26


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 19 Dec 2011, 16:41
Post #555


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




QUOTE(ghitza @ 18 Dec 2011, 16:26)
Incearca sa aerisesti la pedala,si incepe cu fata si vezi daca tasneste cand desfaci aerisitoru,sa nu curga lin,daca curge lin nu face presiune daca tasneste ai aer sau prinde pe undeva ...

Nu prea inteleg ce spui...
Pana la urma daca ar fi buna frana cum ar trebui sa curga?Daca curge lin nu e bine,daca tasneste iar nu e bine. blink.gif
PS: nu inteleg de ce trebuie scos manocontactu nedumerire.gif


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 19 Dec 2011, 18:20
Post #556


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




PAUL:faci aerisirea la pedala si lichidu trebuie sa tasneasca cand desfaci aerisitoru,manocontactu trebuie scos sa nu bagi pompa in avarie ,incepe aerisirea cu fata ,cand termici cu rotile mergi la pompa si aerisesti pe la aerisitoru pompei dupa care repui manocontactu,cine a zis ca nu e bine daca tasneste lichidu la desfacerea aerisitorului?


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 21 Dec 2011, 13:27
Post #557


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




QUOTE(ghitza @ 19 Dec 2011, 18:20)
...cine a zis ca nu e bine daca tasneste lichidu la desfacerea aerisitorului?
*


Ia vezi,poate il recunosti wink.gif
QUOTE(ghitza @ 18 Dec 2011, 16:26)
daca tasneste ai aer sau prinde pe undeva

Deci e bine daca ai aer?


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 21 Dec 2011, 13:55
Post #558


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Ai presiune


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 21 Dec 2011, 16:05
Post #559


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




@Paulorossi - sa stii ca intr-o situatie asemanatoare sunt si eu: am schimbat in vara racordurile flexibile de la etrieri, dupa care am inceput cu aerisirea, insa nu se intarea deloc pedala. Am schimbat garniturile de la pompa (care aratau destul de bine), crezand ca a cedat si dai iarasi aerisire. Tot nu se intarea pedala, insa dupa multe incercari a inceput sa se intareasca. Pe fata dupa putine purjari nnu a mai iesit aer, insa pe spate am facut aerisire la nesfarsit si tot ieseau bule de aer. Nu pot sa inteleg fenomenul... Am lasat-o pana la urma asa. Frana tine binisor, nu s-a inmuiat pedala de atunci, insa nici mie nu mi se blocheaza rotile cum trebuie la franari bruste.
Eu unul suspectez pompa, dar totodata si acest sistem idiot cu by-pass, care se pare ca mai mult probleme aduce decat beneficii... De unde sa tot vina aer pe la aerisitoarele din spate? A aerisit de zeci de ori si la fel... Mentionez ca cilindrii receptori lucreaza cum trebuie si nu prezinta pierderi de lichid.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 22 Dec 2011, 09:43
Post #560


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




Partea interesanta e ca inainte sa schimb piesele mentionate se blocau rotile,pompa era tot aceasi.
O sa incerc sa mai aerisesc desi cred ca doar in zadar...


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 22 Dec 2011, 16:12
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Daca innainte a mers si acum nu e din pompa ,aeriseste pana itit vine rau ,asa am patit si eu ,si strange cablu de la frana de mana sa prinda la 4 dinti sa blochezi rotile si ai sa vezi ca urca si pedala


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 22 Dec 2011, 18:34
Post #562


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




Asa o sa fac.
Merci!


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daredan
post 22 Dec 2011, 20:39
Post #563


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 9 March 10




Pentru cei care au schimbat si pistoanele de la etrieri: eu am facut aceeasi operatie si am cumparat piese de origine de la service autorizat DACIA (la magazinele de la coltul strazii am gasit pistonase cu un finisaj execrabil si chiar cu zgarituri/julituri pe ele). Am dat o gramada de bani pe ele si cand sa le montez a trebuit sa le fortez cu coada de ciocan (desi le-am dat cu lichid de frana). Cand am vazut ca am probleme si nu-mi prinde fata cum trebuie am pus mana pe manualul de reparatii si am vazut ca la montarea pistonaselor in etrier, acestea trebuie sa intre impinse cu mana nu fortate/batute. Le-am dat jos iarasi, le-am probat cu aer comprimat si la presiune de 4,5 bari abia au inceput sa iasa. Am pus o bucata de lemn in etrier si am marit presiunea ca sa le pot scoate. Am scos garniturile originale si le-am inlocuit cu altele dintr-un set de garnituri cumparat separat. Am pus o-ringurile noi si am impins pistonasul inauntru. A intrat perfect impingand doar cu mana. Am bagat iarasi presiune in etrier (de data asta 2,5 bari recomanadta in carte) si pistonasul a lucrat perfect. Am facut proba de etanseitate in apa (cu aer sub presiune) si le-am montt pe masina.
Toata poliloghia asta am facut-o sa scot in evidenta ca probleme pe fata pot aparea si datorita nefunctionarii pistonaselor in etrier in urma montarii lor defectoase. Pistonasul trebuie sa culiseze usor in cilindru tocmai pentru a raspunde imediat ce se apasa pe pedala. Daca se mai adauga si aer in instalatie pistonul nu va presa imediat pe placuta.


--------------------
dacia 1304 1996 pick-up - b-43-mla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2000
post 5 Mar 2013, 19:59
Post #564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 18 April 10




va salut, am si eu problema, am schimbat racordurile de la etrierii si dupa aia a trebuit sa o aerisesc (pe spate la ambele rotii am aerisitoarele rupte) pe unde pot eu sa aerisesc ? pe la conducta pot ? sau trebuie sa schimb cilindrii ?


--------------------
Dacia 1310 1996 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 5 Mar 2013, 23:26
Post #565


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




incearca pe la conducte,dar mai bine ar fi sa ii schimbi sa faci o treaba buna


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 29 Apr 2013, 12:17
Post #566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




aveti idee de ce scartaie pompa de frana cand cald pedala aferenta? este un scartait de arc


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 29 Apr 2013, 12:42
Post #567


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




o fi arcul pedalei.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 29 Apr 2013, 13:33
Post #568


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




nu e de la pedala, zgomotul este de sus de la pompa


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 29 Apr 2013, 14:50
Post #569


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




se aude in habitaclu sau chiar la pompa?
Ca daca in habitaclu, mai degraba arcul servo, sau poate nu e arcul ci supapa care poate suna ca o goarna daca e partial defecta. Dar si aia se aude mai degraba spre motor, ca acolo e...


This post has been edited by diaconuliviu: 29 Apr 2013, 14:51


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 29 Apr 2013, 21:49
Post #570


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




se aude de la motor, cu geamul deschis se aude bine

cum remediez?


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
21 Pages « < 17 18 19 20 21 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:44
Forum Renault