DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Turbina 1.5 dCI, ce efect are tija aia de reglare

adiya
post 30 Jan 2010, 23:33
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Sincer nu va-nteleg pe voi ceilalti...de ce insistati?


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladrehau
post 31 Jan 2010, 00:56
Post #92


Instalator


Group: Members
Posts: 918
Joined: 22 January 07
From: middle moldova




nu pot sa doarma noaptea de grija orfanilor care le vor cumpara masinile... radmasa.gif ....insista exact ca si comunistii aia care iti repetau de 10 ori un lucru ca sa iti intre bine in cap!!! asupra consumului are urmatorul efect : daca mergi normal consumi mai putin ca inainte cu jumate de litru...daca o calci ai mai multa putere dar si consum marit cu doi litri !....se merita! biggrin.gif


--------------------
logan 1.5 DCI SUPERCHARGED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 31 Jan 2010, 02:40
Post #93


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(bobo77 @ 30 Jan 2010, 22:46)
Imi este sila de oameni ca tine...
*


Subscriu ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladrehau
post 31 Jan 2010, 10:14
Post #94


Instalator


Group: Members
Posts: 918
Joined: 22 January 07
From: middle moldova




sa nu crezi ca sentimentul nu e reciproc... mad.gif bagativa in seama in alta parte doar va rugat omu frumos !


--------------------
logan 1.5 DCI SUPERCHARGED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 Jan 2010, 19:27
Post #95


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




vlade lasa ca asa ziceau multi cand ai explicat cum se curata injectoarele la benzinare si iti sareau in cap asa si aici .
Solutia incerci iti place rulezi asa nu iti place cum functioneaza motorul revi la solutia de fabrica.
Cine cumpara sh stie la ce se expune dar ca propietar ar fi bine sa-i spui la noul propietar cand ai schimbat consumabilele distributia , ai umblat la turbina ,la soft... oricum daca o duci la diagnostic se vede rapid ce si cum ,numai cine e fraier si o ia pe incredere si se poate trezi cu belele.
Castigati ceva daca va adresati injurii ?

This post has been edited by djasu82: 31 Jan 2010, 19:28


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaboxx
post 1 Feb 2010, 14:52
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 November 09




si totusi daca dai numa doua spire la tija risti sa spargi un furtun,sa belesti turbina ,aia inseamna ca ai marit umpic presiunea sau ????


--------------------
DACIA Logan 2009 Facelift - tm06tib
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 1 Feb 2010, 19:19
Post #97


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(djasu82 @ 31 Jan 2010, 20:27)
Solutia incerci iti place rulezi asa nu iti place cum functioneaza motorul revi la solutia de fabrica.
*


cum mai revii tu la setarile din fabrica? ce crezi ca e masina? un pantof la care reglezi cat de tare sa te legi la sireturi?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yanos
post 1 Feb 2010, 19:36
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 4 August 07
From: timisoara




E foarte simplu rescri softul original si dai piulitele inapoi si e ca noua cine mai stie ce a fost pe la motor


--------------------
dacia logan 2006 1,5 dci - tm 41 rad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIADUSTER
post 1 Feb 2010, 20:58
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 9 June 09




QUOTE(Lord Hades @ 1 Feb 2010, 19:19)
cum mai revii tu la setarile din fabrica? ce crezi ca e masina? un pantof la care reglezi cat de tare sa te legi la sireturi?
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
ce comic !!!
pentru unii masinile sunt niste necunoscute ,pariez ca ai la numar O Z N !!! happy.gif


--------------------
dacia duster 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 1 Feb 2010, 21:57
Post #100


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




@vlad..iarta-ma te rog daca am gandit prea profund. eu unul ma gandesc si la ceilalti pt ca fac parte din categoria "platitor de rate". nu am castigat 100 de milioane ca sa imi iau dsn-ul acum 2 ani si ma gandesc daca cel care mi-ar fi vandut-o ar fi fost un om fara inima..si masina ar fi avut bube..nu stiu cum m-as fi descurcat. dar M-a ferit Dumnezeu de asa ceva. eu unul ma ghidez dupa vorba asta: "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face".

@djasu82 - persoana cu curatatul injectoarelor la dsn era alinrehau.

on: nu are rost sa mai ma zbat..dati-ii la piulita in continuare..recomandati asta tuturor..niste nepriceputi aia de la renault franta...amatori, domle'.

This post has been edited by turturel: 1 Feb 2010, 21:57


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yanos
post 3 Feb 2010, 18:31
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 4 August 07
From: timisoara




Omu a intrebat ,, ce efect are tija de reglare,, si a aflat
Nu stiu de ce faceti valuri


--------------------
dacia logan 2006 1,5 dci - tm 41 rad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIADUSTER
post 3 Feb 2010, 20:11
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 9 June 09




Are un efect dezastruos pentru siguranta circulatiei . Mor babele de inima cand treci cu turbina vajaind pe langa ele.Am patit-o eu ! in plus un furtun care se poate sparge sare lejer de 400 ron ! Un prieten la gasit cu 150 ron la sh


--------------------
dacia duster 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 3 Feb 2010, 20:13
Post #103


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




Pentru ''yanos''
''Nu stiu de ce faceti valuri''

Vremea e de vina,ne plictisim


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crististreulea
post 10 May 2010, 14:22
Post #104


o dudă, dar ce dudă...


Group: Members
Posts: 134
Joined: 29 January 07
From: Ghiroda/Timis




in respectivul film precizam ce poti sa iti faci ca sa cresti putin puterea dar mai ales sa scapi de fum dupa resoftare. nu te obliga nimeni sa faci aceasta modificare, dar nici sa arunci cu pietre in cel care a facut modificarea smile.gif. e dreptul fiecaruia sa-si exploateze masina cum vrea el, chiar daca e primita de la mama/tata/loto etc.

se stie ca prin resoftare creste debitul de motorina, turbina stock avand 0.8bar nu asigura suficient aer moment in care motorina nearsa este evacuata sub forma de fum.
prin cresterea presiunii in turbina creste si debitul de aer, rezultatul fiind reducere semnificativa de fum evacuat.

dupa cum spuneam si in film, nu recomand la nimeni sa-si faca aceasta modificare, mai ales dupa ureche. recomand folosirea unui ceas de boost sau citirea cu DTT2000.

eu am reusit sa sparg un furtun de la tubina din cauza acestei modificari, dar au fost nevoie de aproximativ 30 minute de forja 0-100 in soare la temperaturi mari, asta pe cand filmam tiuning iextrem.

deci da, nu recomand la nimeni sa-si faca aceasta modificare.
dar poate imi explica si mie cineva de ce Loganul dci 70 cai din fabrica au venit cu presiunea stock intre 0.8 - 1bar? probabil pentru ca mesterii se pricep wink.gif

concluzia fiind: nu umblati la tija waste gate ca va stricati masina, lasati treaba asta pe seama celor mai "nebuni" radmasa.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2013 Bose, 1.5dCi 110cp
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 28 Aug 2010, 22:28
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Am dat din greseala de topicul asta si mi s-a parut interesant. L-am citit din scoarta-n scoarta, l-am savurat si mi-o placut. Vreau sa las si eu ceva in urma.

Masina am cumparat-o in octombrie 2009 in ziua in care a facut exact 3 ani. Avea 108 si ceva. Pe la 113 000 km incepe sa fluiere turbina ciudat(foarte tare) la 115 mi-a cazut. Asta inseamna ca dupa ce a fluierat din ce in ce mai tare, de o auzeam de la 500 de metri, cand treceai de 2500 ture, a sfarsit printr-un ax rupt. Adevarul e ca masina avea o putere foarte mare, eu facand scoala totpe un dCi a mea era mult mai agila decat a instructorului. Considerabil chiar.
Cand sa deschid capota si sa vad ce si cum, EXtrem de mediatizata tija, adica piulita de pe ea era stransa la MAXIM. As putea-o baga de vina? poate...

Cineva spunea...nu imi amintesc exact cine, ca turbina vine cu piulita reglata din fabrica si ca daca ii modifici pozitia poti schimba turbina.
Sa fac reparatia la turbina la un service Dacia ma costa...parca 6500 mi-or tras baietii linie. Am fost pe la magazine, turbina nou e 3000. Am gasit un service autorizat de firma mama din nemtia, service-ul se afla in Brasov si e singurul din tara, cel putin singurul cu "acte'n regula" ca sa spun asa. M-a costat 1500 lei cu tot cu taxe de transport. Pe masina turbina a fost montata de mecanicul de la tata' de la lucru cu o bere 2 si 100 de lei ca no...
Piulitele sunt stranse tot dupa ureche si acum, dar nu cum au fost(la maxim) si undeva la inceputul tijei. Masina are putere, imediat are 7000 de km si merge perfect,deci nu ma plang.


In final va las pe voi sa ziceti cum e mai bine? Sa le dai lor 65 de mil, masina neavand garantie si sa ma mai tina inca 100 mii de km SAU sa o fac cum am facut-o cu 1800 lei( ca la atat am ajuns cu ulei filtre si tot ce o mai trebuit) si sa am noroc sa o nimeresc bine, si chiar daca nu de 65 de mil o fac de mai multe ori si poate fac mai mult de 100 de mii.


Dau si eu un sfat: Daca aveti masina de noua, lasati-o dracului asa piluta aia, canu castigati nimic decat probleme.
Si inca ceva. Daca cei care si-au facut modificarea asta, si li s-a stricat ceva din orgoliu credeti ca ar recunoaste? (ex:dl. rehau)

This post has been edited by Johnny91: 28 Aug 2010, 22:30


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 29 Aug 2010, 09:16
Post #106


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




de ce nu ai incercat sa cumperi o "turbina" (corect ar fi turbosuflanta) de la dezmembrari? Sa zicem ca ai gasi un logan facut praf cu vreo 2 ani si 40k, cred ca era o afacere bunicica.

Timpul iti va da dreptate sau nu daca ai procedat corect. Sper sa te tina cat mai mult.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 29 Aug 2010, 14:39
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Crede-ma cand ti se da un pret de 3000 lei pe una noua incerci orice sa nu dai banii aia. Am cautat pe la toti , pe la cimitire de masini si am gasit intr-un final la unul care cica avea turbina de pe o masina lovita care avea 20 000 km si fusese condusa in totalitae de o femeie. Am zis OK si daca o pun si nu merge. A spus in momentul in care am plecat de aici cu mine nu mai ai ce vorbi, daca ti se strica treaba ta. Mi s-a parut un pic ciudat si i-am zis OK o cumpar doar mai stai aici o jumatate de ora sa o desfac si daca nu are probleme facem targul. Cand am desfacut-o era mai praf decat a mea, doar ca a mea nu se mai invartea de la ax. Era plina de ulei si altele. Si vroia si 1800lei pe ea. Pana la urma am rezolvat-o cum am povestit, deci nu a fost prma solutie reconditionarea ei. Am cautat o luna apoi am dat de service-ul asta.
Bafta!


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Aug 2010, 14:56
Post #108


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu te supara, dar care firma mama din nemtia a autorizat garajul ala? Ca turbinele sunt facute in koreea de borg-warner.
De aia 1800 de lei ai primit veo garantie?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 29 Aug 2010, 15:50
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Da, am 1 an cu acte.


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b77csd
post 6 Sep 2010, 12:55
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 November 03




Când intervine waste-gateul? Cumva in turație mare si in sarcină?
Ma gandesc ca daca tălpi nu prea dau, 3500 nu prea depasesc, m-as deranja degeaba cu piulița aia...
Altfel ma cam sâcâie folosirea aerului conditionat. Imi da senzatia ca mai are un pic si o ia inapoi smile.gif

This post has been edited by b77csd: 6 Sep 2010, 13:03


--------------------
Dacia Nova GTi/Logan Laureat dci 1999/2006 - B77CSD
cheers,
serban
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 6 Sep 2010, 17:20
Post #111


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




ce intelegi tu prin turatie mare, si ce intelegi iarasi prin sarcina?
Waste-gate e o supapa de suprapresiune, nimic mai mult. Se declanseaza automat cand presiunea din admisie atinge o valoare prea mare, pentru a proteja motorul / turbosuflanta. O parte din aerul de supraalimentare este eliberat in atmosfera, nu mai este trimis in motor.

Iar la faza cu AC, nu prea te cred ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b77csd
post 7 Sep 2010, 12:02
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 November 03




Intelesesem ca e o supapa de presiune.
Ce voiam sa stiu e daca modificarea valorii de deschidere a ei ar putea avea efect vizibil si pentru mine, care conduc cum am zis mai sus. Adica nu stiu daca la stilul meu de condus se deschide vreodata.
Mersi.


--------------------
Dacia Nova GTi/Logan Laureat dci 1999/2006 - B77CSD
cheers,
serban
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electrod
post 9 Sep 2010, 00:33
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 September 10




Am un logan 1.5dci din 2006 65 cp.Azi cand am turat-o la iesirea dintr-o intersectie a iesit un fum alb,mult fum alb.Nu am simtit scadere de putere sau altceva,iar mai tarziu,tot asa cand am turat-o s-au auzit un fel de pocnituri sub capota,nu am vazut daca a iesit fum alb deoarece era intuneric...din nou nu am simtit vreo scadere de putere.Poate fi turbina pe duca?sau e posibil ca doar sa se fi dus vreo bucata de calamina de pe instalatie?
Masina are 103500 km si nu a fost condusa subturat...schimb intre 2500-3000.Ma scuzati daca am facut off-topic.

This post has been edited by electrod: 9 Sep 2010, 00:35


--------------------
Dacia Logan 2006,Ambiance,1.5 dci,65 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 9 Sep 2010, 00:44
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




fum alb??? in niciun caz nu are voie fumul sa fie alb. mai ai lichid de racire?
legat de zgomote, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. daca masina a fost condusa cum zici tu, eu as fi ingrijorat doar de pompa de inalta ce genereaza pilitura si de mizerie in injectori. probleme comune, de altfel.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonifeld
post 9 Sep 2010, 12:07
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 September 10




Neatza .... sper ca am nimerit bine .... stie cineva daca pe Logan dci exista doua feluri de turbine (cu/fara intercooler)? Turbo-ul meu a decedat si cei de la piese auto nu stiau sigur daca sunt una sau doua coduri. Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2006, 1.5 dci 65 CP - CJ-**-HIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 9 Sep 2010, 14:37
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Sunt 2 coduri, depinde de motorizare ( 65 cai sau 85) Cred ca difera numarul de pale la elice intre ele. Uite si codurile:
54359880000 penntru 65
54359880005 pentru 85 de cai


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electrod
post 10 Sep 2010, 01:48
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 September 10




"....fum alb??? in niciun caz nu are voie fumul sa fie alb. mai ai lichid de racire?
legat de zgomote, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. daca masina a fost condusa cum zici tu, eu as fi ingrijorat doar de pompa de inalta ce genereaza pilitura si de mizerie in injectori. probleme comune, de altfel. "


Merci,voi verifica lichidul sa vad...de atunci nu am mai observat nimic dubios...

This post has been edited by electrod: 10 Sep 2010, 01:48


--------------------
Dacia Logan 2006,Ambiance,1.5 dci,65 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonifeld
post 10 Sep 2010, 08:52
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 September 10




QUOTE(electrod @ 9 Sep 2010, 00:33)
Nu am simtit scadere de putere sau altceva,iar mai tarziu,tot asa cand am turat-o s-au auzit un fel de pocnituri sub capota,nu am vazut daca a iesit fum alb deoarece era intuneric...din nou nu am simtit vreo scadere de putere.
*



Pocniturile, daca sunt "taca-taca" si frecventa creste proportional cu turatia, e foarte posibil sa fie detonatii (ardere violenta de ulei). Poate veni din turbo (ar trebui sa scoti fum cam tot timpul, dar gri, si cu miros de ulei ars) sau daca turbo e sanatos .... ti s-a desprins ceva zgura de pe tubulatura de admisie care s-a ars pana la urma in cilindru. De obicei se intampla dupa o mica blana. La mine s-a intamplat dupa ce m-am tinut pe deal in sus dupa un Touareg.


--------------------
Dacia Logan 2006, 1.5 dci 65 CP - CJ-**-HIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 10 Sep 2010, 19:29
Post #119


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(tonifeld @ 10 Sep 2010, 09:52)
... posibil sa fie detonatii (ardere violenta de ulei)...
*


Ardere violenta de ce? Ori nu stii, ori esti prost informat. Mai studiaza.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electrod
post 10 Sep 2010, 19:45
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 September 10




fum numai atunci a scos...de atunci nimic...si despre pocnituri...a pocnit ceva de 3 ori si atat....oricum nu au mai fost probleme de atunci...


--------------------
Dacia Logan 2006,Ambiance,1.5 dci,65 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 18:51
Forum Renault