DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Turbina 1.5 dCI, ce efect are tija aia de reglare

Agrig
post 11 Sep 2010, 09:38
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Lord Hades @ 6 Sep 2010, 19:20)
ce intelegi tu prin turatie mare, si ce intelegi iarasi prin sarcina?
Waste-gate e o supapa de suprapresiune, nimic mai mult. Se declanseaza automat cand presiunea din admisie atinge o valoare prea mare, pentru a proteja motorul / turbosuflanta. O parte din aerul de supraalimentare este eliberat in atmosfera, nu mai este trimis in motor.

Iar la faza cu AC, nu prea te cred ...
*



Asa e doar ca nu trimite aerul comprimat in atmosfera ci deschide o cale suplimentara in circuitul de evacuare a turbinei( supapa de deviere a gazelor , asta e comandata de capsula barometrica cu tija ) incit sa scada turatia turbinei si implicit sa reduca presiunea debitata de compresor in admisie. Cea care trimite aerul comprimat in atmosfera e blowoff valve .
Cele cu geometrie variabila au niste aripioare pe statorul turbinei astfel incit
trimit mai mult sau mai putin gaz in rotorul turbinei si efectul este acelasi insa plaja de reglaj este mult mai mare si mai lina.

Bafta,
Grig


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 15 Sep 2010, 13:40
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Scuzati de offtopic:

O intrebare...Loganurile de 1,5dci, au turbina?? Asa cum sunt motoarele TDI de la VW?? Din cate stiam, nu au, dar m-am contrazis cu cineva(care n-are logan) si spunea ca inclusiv acestea au turbina....In caz ca au, n-ar fi trebuit denumite TDCi, ceva ca si la Ford spre exemplu. Altceva, TDI este denumire specifica doar masinilor din grupul VW?? sau este o denumire generala, care specifica ca este Turbo Diesel Injection.....


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Sep 2010, 13:43
Post #123


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Da, da, pot fi turbo si fara T in denumire, da.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electrod
post 15 Sep 2010, 20:08
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 September 10




Fiecare Firma isi denumeste motoarele cum vrea...toata gama Renault-Nissan-Dacia au la diesel motoare dCi...sunt turbo diesel-uri dar denumite de ei in felul lor....nu se mai fac motoare diesel aspirante de vreo 8 ani....bine mai putin Solenza...si cred ca si Skoda Fabia a avut pana acum vreo 6 ani SDI

This post has been edited by electrod: 15 Sep 2010, 20:13


--------------------
Dacia Logan 2006,Ambiance,1.5 dci,65 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
noyz
post 13 May 2011, 01:14
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 12 July 07




QUOTE(Johnny91 @ 9 Sep 2010, 14:37)
Sunt 2 coduri, depinde de motorizare ( 65 cai sau 85) Cred ca difera numarul de pale la elice intre ele. Uite si codurile:
54359880000 penntru 65
54359880005 pentru 85 de cai
*




daca tot sunt 2 feluri, cea de 85 de cai merge pe flansa de 65 de cai - galerie evacuare, catalizator..


vad ca tot asa arata tot cu wastegate mecanic, ma gandeam ca daca tot schimb turbina sa iau una cu performante marite


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi 2004 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 13 May 2011, 06:24
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Pai din cate stiu turbina de 65/70cai difera de cea de 85 de cai la prindere.
Si mai multa putere nu ii dai de acolo, ii dai in soft.


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 16 May 2011, 16:40
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Imi place intrebarea de mai sus cu turbina, si mai tare e cei de la VW au preluat si ei tehnologia dci preluata de la francezi la motoarele diesel mai noi, TDI e depasit de cativa ani. De fapt au pastrat numele pe masini dar tehnologia este cea folosit-a de dci-uri. Asta c-am din 2008 incoace.

This post has been edited by cosmintr: 16 May 2011, 17:08


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Schumy2
post 8 Sep 2011, 16:05
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 March 10




Am o intrebare de baraj , dar daca piulita este prea slaba ce se poate intampla?


--------------------
Aro 10,4 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 8 Sep 2011, 16:15
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Probabil pierzi putere, intrand limitarea turbinei mai devreme decat normal.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaa2k
post 1 Mar 2013, 11:24
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 December 09
From: Bucuresti




Si scoti fum, pentru ca nu ai suficient oxigen ca sa arzi motorina injectata, iar consumul va creste.

S-au consumat mii de ore in laboratoare dotate cu aparate de masura precise alea fortelor si presiunilor ca sa stabileasca presiunea optima de lucru a turbosuflantei de pe motoarelor voastre .

Puterea este data de marirea volulmului amestecului carburant, adica ai nevoie de combustibil, nu doar de oxigen.

Este o linie foarte fina pe care ai putere, randament (adica consum mic d combustibil) si uzura minima.

Eu personal nu cred ca un pusti cu laptop si CLIP chinezesc luat de pe alibaba.com poate sta pe acesta muchie.

------------------------------------------------------------------
Injectia cu rampa comuna totusi nu a fost inventata si nici folosita in premera de Renault,
Primi ce au produs autoturisme cu rampa comuna au fost italienii de la Alfa Romeo cu "Alfa Romeo 156 2.4 JTD" in 1997 dar Mercedes-ul le-a cumparat patentul si o vreme au fost singurii ce au vandut masini cu motoare CDI.

Acum... puteti va rog sa terminati cu certurile copilaresti si sa scrieti ceva util? caut si eu procedura de demontare a turbosuflantei de pe un logan cu facelift si am pierdut un sfert de ora sa citesc speculatii despre ture ale piulitei si invitatii de a duce masinile la REMAT!


--------------------
Volskwagen Passat 2005 2l e4 B5.5 100Kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 1 Mar 2013, 12:04
Post #131


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Atata risipa de energie si timp pierdut pentru a raspunde la niste discutii de acu' un an jumate.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaa2k
post 1 Mar 2013, 12:09
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 December 09
From: Bucuresti




ups! la data nu m-am uitat! totusi sper ca cei ce vor posta pe aceasta tema sa stea la obiect!


--------------------
Volskwagen Passat 2005 2l e4 B5.5 100Kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 3 Mar 2013, 15:45
Post #133


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




sunt o gramada care nu au pus in viata lor mana pe o cheie (scula) si tu te chinui sa le explici chestiilea acestea de fine-tuning wacko.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabiganci
post 7 Jan 2015, 22:09
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 31 December 14




Care este presiunea minima a uleiului la turbosuflanta? Corespunde cu cea a motorului?


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabiganci
post 10 Jan 2015, 19:56
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 31 December 14




Poate fi adusa la valorile din fabrica (sau aproape) a unei turbosuflante (acea supapa) daca se măsoară dimensiunile de pe o alta tija filetata reglata pe stand?


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 11 Jan 2015, 13:44
Post #136


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




pe aprope poti cat de cat insa sa fie reglajul corespunzator niciodata..... totul depinde de:
- constanta elastica a arcului (care nu este aceeasi nici macar cand este nou arcul respectiv)
- de tendinta de mini / maxi a ansamblului TC care este influentata de suprafata si inclinarea paletilor de la tubina respectiv compresor
- de forma si compozitia carcasei ansamblului TC
Reglajele respective se fac doar pe un banc special care masoara parametrii precum: turatia, presiunea, temperatura, etc.

PS: ciudat, n-am auzit pe nimeni pana acum cu tija dereglata de la WG; piulita-contrapiulita respectiva are chiar si pasta de blocare pe filet huh.gif

This post has been edited by P-A-C-O: 11 Jan 2015, 13:45


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddy_motors
post 11 Jan 2015, 14:03
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 29 December 14




Am umblat eu la golf 6 din 2012, laguna 1,9 dci 2004, si la logan.Pe golf si laguna is garreturi cu geometrie variabila. Pe logan e tot ceva garret dar cu supapa si turbina in sine e mai slaba. Exista un senzor de presiune pe coloana ce duce de la turbina la intercooler si admisie care iti citeste presiuna pe admisie iar corelat cu ce citeste debitmetrul si turatia motorului ,calculatorul stie cata motorina sa dozeze in injectoare. Pana la o limita(depinde de masina) se poate "da turbina mai tare", care dupa acea limita intra pe sistem de avarie iar calculatorul sisteaza alimentarea injectoarelor. Asta merge combinat cu remapare sau cipuire care pe logan nu o recomand foarte mult pe considerent ca se duce turbina in 20.000 km, desi merge de rupe. Cipuirea de fapt pacaleste calculatorul, citeste o valoare de pe senzorul de presiune de la rampa comuna (common rail) si trimite o valoare mai mica a semnalului catre calculator, iar acesta tinde sa dozeze mai mult,implicit si un surplus de putere.


--------------------
reno laguna 2004 - de tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabiganci
post 11 Jan 2015, 18:04
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 31 December 14




Salutare, turb. De pe mașină e reglata pe banc dar am inca un corp de turb ce trebuie reparat iar la montare o sa folosesc tot capacele astea. Pt asta am întrebat de reglaj prin măsurare.


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 12 Jan 2015, 12:04
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




N-am Diesel, dar uite in atasament cum se regleaza supapa de presiune turbo. Iti trebuie o pompa si un ceas comparator.

Attached File(s)
Attached File  regulator_presiune_turbo.pdf ( 79.63k ) Number of downloads: 241


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddy_motors
post 12 Jan 2015, 22:04
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 29 December 14




Nu e asa complicat sa reglezi un turbo, mai ales daca ai un manometru, sau daca ai interfata corespunzatoare a masinii sacitesti pe calculator in timp real presiunea citita de pe coloana de admisie.


--------------------
reno laguna 2004 - de tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 13 Jan 2015, 09:56
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Merge si asa cum zici tu, dar trebuie sa stii la fiecare regim de turatie care ar trebui sa fie presiunea in colectorul de admisie.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddy_motors
post 15 Jan 2015, 00:14
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 29 December 14




Clar! Acu ne rezumam la scule la care avem acces in ograda tongue.gif


--------------------
reno laguna 2004 - de tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 5 Feb 2021, 21:39
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




rolleyes.gif Nu se duce turbina ,dacă ii montezi un filtru de ulei supradimensionat ,gen Champion COF100112S ,asa nu o sa se mai spargă termoflotul si axul turbinei nu o sa se mai rupă sa cada elicele !Am vazut la 1.5dci turbina care a ținut peste 350mii km cu aceasta modificare la filtrul de ulei ,bineînțeles ca s a folosit numai ulei cu norma de ungere CJ-4 ,ulei de cap tractor ,supraaditivat si cu capacitati detergente excepționale gen Triax supreme 5w40 ecelion ,care curata și da toată zgura ,funinginea afara de pe canalele de ungere si menține un debit constant la axul turbinei ,raceste si unge perfect axul!


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 28 Sep 2021, 07:17
Post #144


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Poti folosi Schaeffers supreme 5w40 de la Arad sau Citgo Citgard Syndurance 5w40 de la Cluj, pe site-ul uleidemotor...


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 05:22
Forum Renault