DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme Ambreiaj Logan MCV 1.2

xavlaur
post 4 Mar 2021, 18:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 March 16




Buna ziua!
Am fost azi la "mecanic" dar va mai rog inca o parere.
Dacia Logan MCV 1.2 GPL+benzina, 2015, 25000 km la bord , ambreiaj non-hidraulic, in momentul accelerarii bruste si mai puternice in timpul deplasarii turatia motorului creste foarte rapid (motorul fiind accelerat), in schimb viteza de inaintare a masinii ramane aproape constanta (ca si cum ambreiajul ar patina), simptomul se manifesta din treapta a 3-a in sus, in treapta 1 si 2 pare ca ar avea angrenare buna.
Din ce am mai citit pe forumuri, variante posibile:
a. problema des intalnita si la 3400 km , si la 12000 km , kit-ul de ambreiaj prost din fabrica ("ambreiajul pe duca si asta e unul din primele simptome dar te mai duce inca 5000 km minim daca nu mergi ca prostul")
Aici ar fi ceva curios la cealalta nu am schimbat ambreiajul decat la 70000 km
b. ar putea fi totusi dereglat cablul de ambreiaj - "prea strans" - la capatul pedalei ambreiajul nu preseaza suficient - nu se realizeaza coplet cuplare disc - placa (desi mecanicul meu zice ca "nu e cazul, ambreiajul asta se regleza din pedala")
c. scapa ulei din cutie si ajunge pe disc, simering cutie paradit (nu stiu pe ce forum recomanda "Brake cleaner")
d. cauciucele is duse si intra diferentialul cutiei caz in care e acelasi simptom (nu e cazul, am cauciucuri noi).
e. trebuie schimbat doar discul (mecanicul meu a zis ca "e pe riscul meu" daca schimba doar discul)
f. "daca e discul ... incearca sa pleci cu a 3 a de pe loc ... merge sau se tureaza motorul si in rest nimic." Raspuns: Pleaca de pe loc in a 3-a.
g. "testul bordurii: Pui masina cu rotile din fatza paralel cu o bordura. Bagi in treapta 1 si urci bordura. Daca urca e ok ambreiajul, daca nu ... nu". Raspuns: Urca bordura.

Va cer parerea deoarece mecanicul la care sunt "abonat" a mai dat gres de cateva ori, fapt verificat in concediu cu masina cealalta, nu mai intru in detalii aici insa m-am convins ca este nevoie si de o a 2-a opinie inainte de a mai face ceva cu el, cel putin sa ma lamuresc in ce consta problema inainte sa repare el.

Cel mai important, pana ma lamuresc , care este cel mai grav scenariu posibil daca mai astept cu reparatia ?
Multumesc

This post has been edited by xavlaur: 4 Mar 2021, 18:21


--------------------
dacia logan mcv 2015 - ct18cod
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 4 Mar 2021, 20:35
Post #2


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




La Dacia Service ai incercat? Pe lângă că au expertiză, oferă si garanție... iar prețurile la manoperă sunt ca la orice meșter care oricum nu plătește TVA sau impozite.
Piesele le cumperi tu după constatare.

This post has been edited by AR-18-MOS: 4 Mar 2021, 20:36


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorin1010
post 23 Aug 2021, 10:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 August 21




Am o problemă la un logan mcv 1.5 2011, pedala de ambreaj este moale și nu mai este actionat ambreajul.


--------------------
Dacia Logan 2011 mcv 1.5 dci - B 32 YGV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Aug 2021, 10:43
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




asa este e o problema. Vezi sa nu ramai fara lichid de frana pana ajungi la service


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:32
Forum Renault