DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan si concurenta, Concurenta se teme de Logan!

asarban
post 5 Jul 2005, 08:46
Post #1


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




http://www.hotnews.ro/articol_26018-Renaul...l-in-Franta.htm

Vaaaleeeu!
Nu VAG-ul tremura de fricaaaa!
Aualeeeu!
Sindromul "Ia-l de pe mine ca-l omor" actioneaza..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 5 Jul 2005, 08:49
Post #2


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




pai vor si ei sa scape de conservele ramase pe raft...din lotul vechi, care aproape expira smile.gif)


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 5 Jul 2005, 08:53
Post #3


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




hehehehe ....Io te-am facut ... Io te omor!!!


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 5 Jul 2005, 08:54
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Da, corect..asta e sloganul Reno pt Logan: Eu te-am facut eu te omor!
Cool....
Hehe..generatia '70 stie...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 5 Jul 2005, 08:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




blink.gif wacko.gif wacko.gif blink.gif
hmmmm, chiar asa sa fie? credeam ca numai noi ne sabotam singuri!


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Jul 2005, 08:57
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




iata si articolul complet, sursa hotnews.ro:

Renault saboteaza Loganul in Franta

Cotidianul "Le Parisian" dezvaluie ca Dacia Logan este supusa unui adevarat sabotaj pe piata franceza. Acest sabotaj nu vine din partea concurentei, ci chiar din partea Renault.

Astfel, distribuitorii primesc prime duble pentru vanzarea unui Clio; orice publicitate pentru Logan, in Franta, a disparut; vanzatorii sunt instruiti sa propuna Logan la pret maxim si, in cazul in care clientul vrea totusi sa cumpere masina, i se spune ca trebuie sa astepte 4 luni, in timp ce Clio ii poate fi livrata imediat.



--------------


nu e vorba de sabotaj...pur si simplu se vad nevoiti sa tempereze vanzarile pentru ca nu pot onora comenzile... a fost o mare greseala de marketing... nu au evaluat corect cererea si putinta de a o satisface...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 5 Jul 2005, 08:58
Post #7


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Hai maaaaa
Biiine...tempereaza valul...
atunci de ce baga in fata Clio??


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inconturnabil
post 5 Jul 2005, 08:58
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 July 04




"agenturili straine nu doarme"


--------------------
ALFA ROMEO GIULIETTA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Jul 2005, 09:01
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




andrei,. nu spui clientului "pleaca de aici"... il tentezi cu altceva!

tu nu faci la fel?... "nu te pot scapa de parnaie, dar te divortez gratis!" biggrin.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 5 Jul 2005, 10:45
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Nu mai avem hartie igienica, da' va putem servi cu glaspapier. smile.gif


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 5 Jul 2005, 10:53
Post #11


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Hehe, pai cine i-a pus ma sa faca masina ieftina care satisface nevoile majoritatii oamenilor normali? smile.gif Cred ca in pauzele in care nu se felicita de ce succes au cu Logan isi dau suturi in bip ca le-au scazut vanzarile la Clio & friends... Imi si inchipui cum arata la astia sedintele de sales smile.gif)


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 5 Jul 2005, 11:42
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




Vorba aia ... Cine sapa groapa altuia cade in ... logan.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 5 Jul 2005, 16:52
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




sa nu uitam ca e vorba de presa aici... ar fi Adevarul, la care am mai vazut stiri preluate din alte parti si reinterpretate boombastic si Le Parisien care nu se stie exact cui vrea sa faca jocurile...

si in Franta exista concurenta: Peugeot, Citroen...


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 5 Jul 2005, 19:55
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Nu prea vad cui ar putea face jocurile presa franceza scriind ca cei de la Renault prefera sa vanda Clio in loc de Logan. Cine vrea o masina mai ieftina nu se duce imediat la concurenta tinand cont ca Pegeot si Citroen sunt mai scumpe decat Clio. Pe de alta parte piata tinta a Loganului a fost de la inceput estul Europei si poate mai degraba America de Sud decat vestul Europei. Probabil au fost surprinsi si francezii de cererea mare din partea vecinilor mult mai avuti din vest pentru o masina mai putin pretentioasa.


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 6 Jul 2005, 07:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Nu sunt convins ca au gresit prea mult oamenii de marketing de la Renault. Deocamdata francezii nu stiu cine este si cu ce se mananca Dacia, dar dupa ce vor descoperi pe propria piele, cred ca cererea se va curba :-)

Deocamdata ei cumpara un Renault la 8000 Eur, ceea ce suna foarte bine.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 6 Jul 2005, 09:23
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




QUOTE(Kramer @ 6 Jul 2005, 08:48)
Nu sunt convins ca au gresit prea mult oamenii de marketing de la Renault. Deocamdata francezii nu stiu cine este si cu ce se mananca Dacia, dar dupa ce vor descoperi pe propria piele, cred ca cererea se va curba :-)

Deocamdata ei cumpara un Renault la 8000 Eur, ceea ce suna foarte bine.
*



Mai oamenilor, cred ca e cazul sa nu mai privim brandul Dacia asa cum era perceput pana sa vina Renault. Un Panasonic facut in China nu e, totusi, o chinezarie (Pavasoanic). Eu zic ca e de retinut asta. Plus ca se vede clar evolutia marcii din momentul in care a reintrat Renault, chiar de la DSN. Cum s-a vazut si momentul in care a iesit in 70 si nustiucat.
Logan-ul (intentionat nu am zis Loganul) chiar este un Renault la 8000 E. Din aceasta combinatie (R+8000 E) ar trebui sa ne putem face o idee despre ce reprezinta aceasta masina: un produs ieftin (nu in sensul rau) facut de o firma cu pretentii, adica o masina care sa satisfaca conditiile minime acceptate de siguranta, confort, fiabilitate etc. astfel incat sa nu sifoneze renumele firmei, dar lipsita de "gadget"-urile care conform unei destul de mari parti a pietei (se pare) nu merita cheltuiala. Asta ca rezultat in sine, fara sa mai punem la socoteala modul in care a fost conceput, cu solutii tehnice realizate, testate si amortizate anterior.


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 6 Jul 2005, 10:26
Post #17


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(TibiCraciun @ 6 Jul 2005, 10:23)
.....Din aceasta combinatie (R+8000 E) ar trebui sa ne putem face o idee despre ce .......
*


Renault + 8000 euro = un Audi ..cred ... biggrin.gif , . Poate vroiai sa spui R=8000 euro, asa rezulta "Logan-ul" ..... biggrin.gif , care cred ca difera de Audi... si totusi este jumate renault jumate dacia... si poate un sfert audi..

This post has been edited by nairam: 6 Jul 2005, 10:28


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 6 Jul 2005, 10:33
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




QUOTE(nairam @ 6 Jul 2005, 11:26)
Renault + 8000 euro = un Audi ..cred ... biggrin.gif , . Poate vroiai sa spui R=8000 euro, asa rezulta "Logan-ul" ..... biggrin.gif , care cred ca difera de Audi... si totusi este jumate renault jumate dacia... si poate un sfert audi..
*


N-am vrut sa spun nici "Renault + 8000 euro = un Audi" nici "R=8000 euro" ci combinatia dintre marca Renault si pretul de 8000 E. Scuze daca n-am fost clar.


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nightelf
post 6 Jul 2005, 11:14
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Scuze dar mie personal nu mi se pare ca (Dacia Groupe) Renault e chiar o firma cu pretentii. Daca era nu scotea chestia aia cu designul ala groaznic ( interior + exterior ) si care sa nu ia sa zicem un 4 stele NCAP.
Putem sa ne consolam o vesnicie cu chestii gen "design to cost" si berlina nu avea nici juma' de stea ca realitatea ramane aceeasi....

Mda... e un fel de Panasonic made in Vietnam intr-o lume in care Harman ( JBL, infinity & friends ), Marantz etc reprezinta "pretentiile" medii...


This post has been edited by nightelf: 6 Jul 2005, 11:19


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B31xxxx
Contact: 0752083972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 6 Jul 2005, 12:13
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




mad.gif M-am tot saturat sa aud critici peste critici pentru o masina care se vinde bine. Daca se vinde si probabil sunt deja exemplare trecute de 10 poate chiar 20 mii de kilometri fara necazuri atunci de ce am cere imposibilul de la o masina de 9000 E? Am avut masina la mana a 2-a si cinstit nu am mai vrut asa ceva. Am preferat o Solenza care in 1,4 ani a facut 26000 km fara probleme majore si de care sunt mai mult decat satisfacut tinand cont si de banii dati.

De fapt toti cei care scriu aici ar trebui sa critice daca si-ar permite (sau chiar ar avea) macar o masina de 13 - 14 mii Euro din generatia actuala. Insa dupa cate se vede multi sunt posesori tot de dacii si probabil jinduiesc la un Logan. Sau posesori de masini vestice de generatia (mult)anterioara care dac-ar fi supusi testului EuroNCAP ar iesi rau sifonate.

In genere este clar ca nu e o masina ultimul racnet. Dar pentru suma la care este propusa este o masina buna. Parerea mea este ca e mai buna chiar decat pare. Eu personal imi doresc un Logan care sigur ar fi un pas inainte fata de Solenza.

rolleyes.gif


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 6 Jul 2005, 12:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Hai ca alea nu sunt chiar medii nicaieri, sunt marci premium. Panasonic, Sony, JVC poate sunt medii.
Dar cu oricata bunavointa am privi progresele (mari) facute de Dacia, mie mi se pare ca mai are mult de parcurs pana sa ajunga la nivelul unei masini occidentale "medii". Daca incerci un Megane si un Logan diferenta e mare. Poate cu vechiul Clio Symbol sa rivalizeze ca si calitate :-)

EDIT: nu contest raportul pret/calitate al Logan-ului. Spun doar ca imaginea de marca a Renault a contribuit mult la succesul in occident. Eu daca as gasi un amplificator Harman Kardon cu un pret de 10 milioane de lei l-as cumpara imediat.
Daca apoi as constata ca e facut in China, nu are decodor dolby, are si un pic de zgomot de fond si se cam si incalzeste m-as simti cam cum cred ca o sa se simta cumparatorii de Logan din occident :-)

This post has been edited by Kramer: 6 Jul 2005, 12:21


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 6 Jul 2005, 12:22
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




QUOTE(nightelf @ 6 Jul 2005, 12:14)
Scuze dar mie personal nu mi se pare ca (Dacia Groupe) Renault e chiar o firma cu pretentii. Daca era nu scotea chestia aia cu designul ala groaznic ( interior + exterior ) si care sa nu ia sa zicem un 4 stele NCAP.
Putem sa ne consolam o vesnicie cu chestii gen "design to cost" si berlina nu avea nici juma' de stea ca realitatea ramane aceeasi....

Mda... e un fel de Panasonic made in Vietnam intr-o lume in care Harman ( JBL, infinity & friends ), Marantz etc reprezinta "pretentiile" medii...
*



Nu trebuie sa-ti ceri scuze ca nu esti de aceeasi parere cu mine. Eu am vrut sa spun numai ca R si-a fixat ca obiectiv sa faca o masina ieftina, vandabila si cu 3 stele NCAP si au reusit. Asta-i realitatea.
Ca mandria noastra nationala ar fi fost altfel gadilata daca BMW ar fi facut la Colibasi vreo Dacia X5, e alta problema. Numai ca mandria nu tine loc si de mijloc de transport. Si nu cred ca ar fi fost pline parcarile firmelor unde suntem angajati de Dacii de-astea "by BMW".


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 6 Jul 2005, 14:02
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(eugeniuz2004 @ 6 Jul 2005, 12:13)
Eu personal imi doresc un Logan care sigur ar fi un pas inainte fata de Solenza.
*


blasfemie.niciodata.tradare.
esti un om just.printre primii pe aici.
stii care e chestia nashpa din tot ce a "curs" pe threadul asta?ca logan era mai misto daca era facuta la unguri sau bulgari.
mai lasati-ma sa-mi conduc satisfacut loganul tongue.gif

This post has been edited by milgn: 6 Jul 2005, 14:05


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 6 Jul 2005, 14:14
Post #24


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




da bine inteles ca era mai bun pentru ca "Era masina straina" .... tam tanananaaaa. Una peste alta cred ca o sa-mi iau si eu un "dulap pe roti" la anu.... chiar daca Reno spune ca ...... alea alea .....


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 6 Jul 2005, 14:27
Post #25


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




citii acu' ca in trei saptamani in Fr., s-au vandut toate masinile Logan programate pana la sf. anului...Practic nu mai se vinde Logan in Fr de acum pana in Dec...PUNCT.

Insa inscrieri la Dacia se pot face cu banii jos wink.gif Acu' sa vezi pile si bisnita...se duc in Ge, Be, Sp sa isi ia unul...

Of, se pare ca pana sa ne schimbe Europa pe noi...schimbam noi Europa wink.gif .


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 6 Jul 2005, 15:05
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Pai..Logan este masina straina ..nu romaneasca huh.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Jul 2005, 17:12
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ia uite mai ce s-a imbunatatit loganul in ochii lui AND de la o vreme incoace (nu zic de cand tongue.gif )!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 6 Jul 2005, 18:12
Post #28


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




AND, Hai lasa-ma ca asta-i tare..... Golanu masina straina radmasa.gif iete tata si nu stiam ce avem la usa.... pai sa le spun si eu la amicii aia care vroiau sa-si ia un Audi ca au gresit marca ......
Am inteles ce vroiai sa spui .... Golanu este masina straina pentru Nemti, Olandezi, Americani, si alte natii decat cea Romana .... Da daca stam sa ne gandim mai bine, Golanu are dubla cetatenie .... Ca o are si pe aia romana si pe aia Franceza.... blink.gif , ufff ce prosti am inceput sa debitez...... Cine-i mama cine-i tata....? Eu cred ca Francezii sunt Tata ca prea ne-o trag ......

This post has been edited by nairam: 6 Jul 2005, 18:26


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 6 Jul 2005, 19:53
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Stai ca nu inteleg. A fost cumva loganul creeat de romani? design-ul facut de un roman? Loganul e romanesc la fel cum si Megane Sedan este turcesc blink.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 6 Jul 2005, 20:04
Post #30


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




Problema e mult mai simplă cu Loganul ăsta mult hulit (de obicei de cei care nu-l au și l-ar vrea): nu știu și nu mă interesează cît de bine îi e celui din BMW, Opel etc. atîta timp cît eu mă simt bine în Loganul meu!

Cît despre cele trei stele obținute la Euroncap lucrurile ar fi stat mai bine cu niște airbaguri în plus. Dar și cu cele trei stele și cu cinci la impacturi frontale tot mierlești la vitezele practicate azi pe șosele. Și-apoi cine e mai expus la accidente... eu, cu Loganul, care merg cu cel mult 120-130 la oră, sau BMW-istul manelist, de obicei mad.gif , care dehhh!! are mașină și merge cu 200 la oră?

Era și o poantă a-propos de dotarea cu airbaguri a vehiculelor:
-Iată, zise polițistul unui grup de oameni, diferența făcută de airbaguri...
-Păi care este, zise unul contrariat, că șoferii sînt morți amîndoi?
-Da, dar cel care a avut airbag uitați ce frumos arată, parcă-i viu! rolleyes.gif

Cît despre autoconcurența Renault... vive la Roumanie! wink.gif

This post has been edited by ursamajor: 6 Jul 2005, 20:10


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 01:59
Forum Renault