DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> dauna totala sau nu?, ce credeti din experienta voastra?

Cocojambo
post 23 Oct 2010, 20:38
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




am vazut ca ai casco la masina...
sincer nu stiu... dar merge facuta amiabila cu o asigurare din alta tara? ai zis ca ala are nr de BG.

In locul tau as fi mers la politie si direct la casco.

This post has been edited by Cocojambo: 23 Oct 2010, 20:40


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Furyous
post 23 Oct 2010, 20:40
Post #62





Group: Members
Posts: 141
Joined: 9 February 05
From: Ploiesti/Brasov




Dar e la Generali. Am fost sfătuit să merg acolo că nu fac probleme. E mașina pentru transport marfă. El are 24 de ani și m-am gândit că din asta trăiește. Îi lua și carnetul, îi dădea și amendă.
A zis ceva de genul că are carte verde și că nu e nici o problemă. Și asta mi-a zis și omul care mi-a făcut asigurarea.

This post has been edited by Furyous: 23 Oct 2010, 20:45


--------------------
Logan 1.6 - 2004
(Fluence 1.6 - 2010)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Oct 2010, 21:15
Post #63


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Carnetul ala merita suspendat macar pentru nervii pe care ti-i vei face. Nu mai vorbesc de niste spagi prin service...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Furyous
post 23 Oct 2010, 22:24
Post #64





Group: Members
Posts: 141
Joined: 9 February 05
From: Ploiesti/Brasov




I-am spus că trebuie să îmi dea măcar banii pentru ciubucuri. Îmi ajung 300-400 lei? Sau îi cer mai puțin? Mai mult nu îi cer.
Mi-a fost milă foarte tare de el. Că era și el speriat. Mai ales când a văzut-o pe mama în stare de șoc. Atunci pe moment am fost destul de rău cu el și apoi am mers direct la poliție. Când am ajuns acasă deja îmi părea rău că am reacționat așa.

Edit: Nu știu ce service să aleg. Aș avea niște relații la o reprezentanță Hyundai, în Ploiești, dar eu aș vrea la reprezentanță Dacia, în Câmpina, unde e puțin mai greu de ajuns în caz de nevoie. Ar fi mai bine la Dacia nu?

This post has been edited by Furyous: 24 Oct 2010, 11:32


--------------------
Logan 1.6 - 2004
(Fluence 1.6 - 2010)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Oct 2010, 21:26
Post #65


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.743
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sincer, numai pentru faptul ca masina era inmatriculata in Bulgaria si avea volan pe dreapta ma duceam la politie, sa ii ia carnetul...ce daca are doar "24 de ani si din asta traieste"? Daca mama ta nu era in masina ci pe trecere? Doamne fereste...Nu mai este loc pe strada de cocalari fomisti cu pubele aduse din Anglia si inscrise in Bulgaria...
Eu zic ca fara 1500 RON sa nu il lasi pe cocalar, o sa vezi cat vei avea de tras...plus ca mie pragul ala fisurat si stalpii indoiti imi par dauna totala, daca trebuie recentrata caroseria...
Acum, referitor la constatare, daca masina nu e inmatriculata si asigurata in RO, nu cred ca se poate face amiabila...cel mai bine du-te la Casco si lasa-i pe aia sa ii doara capul, ca de aia platesti


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 25 Oct 2010, 09:17
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




In asemenea momente casco trebuie folosit, ca doar pentru asta e platit.
O sa fie mult de umblat, nervi, spagi si altele.
Altii folosesc casco pentru un parbriz fisurat si mai au si franciza 100 de euro. excl.gif


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.manda
post 25 Oct 2010, 10:58
Post #67


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




Off: fransiza...


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2010, 12:04
Post #68


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ce dracu' de fransiza, nici nu mai conteaza acolo, ca e cu schimbat de usi, de stalp, de geam, de aripa, de indreptat ceva pe dedesubt, poate si de fete interioare de usi daca-s rupti suportii, oglinda exterioara electrica, e acolo o reparatie de la 40 milioane in sus


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 25 Oct 2010, 12:57
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




doar 40 mil?? eu vad masina dauna totala clara si pt asta ar trebui sa se lupte Furyous. Nu arata spectaculos indoita insa masina are 2 slalpi indoiti bine si pragul dintre ei avariat. Asta insemna taiat 2 stalpi + prag...Oare ar mai putea iesi ca inainte de accident? Cred ca numai manopera e 40 mil.
Cat despre "english driver" aka maimutzoi, ce te faceai Furyous daca mama ta dadea cu capul de stalp?!! Asemenea specimene nu ar trebui iertate deloc ci vanate.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 25 Oct 2010, 12:58
Post #70


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




iese daca isi dau silinta baietii in service... problema e alta


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Furyous
post 25 Oct 2010, 19:07
Post #71





Group: Members
Posts: 141
Joined: 9 February 05
From: Ploiesti/Brasov




Mi-am făcut niște nervi azi... A ținut tata să fie cu mine, nu am putut să fac nimic că el cică rezolvă tot vorbind frumos.
Am plecat cu ideea să mergem la CASCO, dar am mers întai la Generali să îl conving pe tata: a zis ăla ca se poate deschide dosar dar durează o perioadă indefinită (3 zile - un an jumate) până la validarea din Bulgaria. Am făcut programare la CASCO (BCR, fransiză de 100€, oricum nu contează), am ajuns acolo, eu am vrut să îi dăm ceva și inspectorului de daune să scrie ce trebuie, nu să facă pe deșteptul, cum a și făcut (nu m-a lăsat tata, venisem cu o persoană la care cică avea obligații inspectorul-"se rezoolvă!"). Lucrurile importante le-a trecut, dar i-am explicat și arătat "uite, suportul scaunului e strâmb, bordul a fost îndoit de stâlp, etc." Nu, că el scrie decât ce e vizibil și vor vedea cei de la service ce mai trebuie. La service ne-a spus că trebuia să scrie "demontare pentru verificare" la cele cel puțin suspecte.
Nu a zis nimeni nimic de daună totală nicăieri. La BCR reparația trebuie să fie 90% din valoarea autovehiculului pentru daună totală.
Mi-a arătat la service soluțiile pentru repararea stâlpilor: două bucăți, superioară-inferioară, două bucăți, stânga-dreapta, sau toată rama completă. A zis că desface și hotărăște ce alege (din cum arăta a spus că prima variantă ar fi valabilă și înlocuiește partea inferioară). M-a asigurat că va avea aceeași rezistență și sper că știe ce vorbește. Iatsa Câmpina este service-ul.
Concluzie:
1. Fără tata.
2. Mâine îl sun pe inginerul care ne-a preluat-o și îi spun să insiste la inspector, sau să mă sune.
QUOTE(bob737 @ 25 Oct 2010, 13:57)
Cat despre "english driver" aka maimutzoi, ce te faceai Furyous daca mama ta dadea cu capul de stalp?!!
*


În general, așa s-au întâmplat lucrurile mereu în familia mea. Mereu am ajutat pe câte cineva indiferent de ce ne-au făcut. A fost alegerea ei să facă amiabila, numai ea a vorbit cu el și s-a purtat frumos cu el. Cu mine el decât doar s-a salutat.

This post has been edited by Furyous: 25 Oct 2010, 20:35


--------------------
Logan 1.6 - 2004
(Fluence 1.6 - 2010)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 25 Oct 2010, 23:47
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




ca o paranteza, ar trebui sa nu se mai omologheze masini cu volan pe dreapta in europa.. e inconstienta totala. direct politie trebuia, cum sa l mai lasi pe ala pe strada? tu nu vezi cum arata masina exact in locul soferului?!?!?!? poate maine intra in mine..

in fine, referitor la asigurare:
1. intodeauna nu mai merge cu tata, am fost si eu o data la politie, ma lovise unul si eram cu masina lui. noroc ca a zis politistul sa ramana doar soferii ca inebuneam smile.gif)
2. mai usor cu ciubucurile frate. ref la sofer, ori ii cereai bani atunci sa nu mergi la politie, ori nu i mai ceri. in service, ori le dai bani sa umfle devizul sa intri in dauna totala, ori nu le dai nimic. pt ca la lucrat tot aia iese in final, pt ca le dai ceva la 2-3 oameni si ei lucreaza 10 la ea... cu inspectorul, la fel, poate doar sa fi fost mai tare in gura putin, dar din ce stiu eu reconstatarea se face din ”oficiu” la service..
3. fa o pe casco


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Furyous
post 26 Oct 2010, 17:01
Post #73





Group: Members
Posts: 141
Joined: 9 February 05
From: Ploiesti/Brasov




Păi gata, s-au cam dus banii de ciubucuri. În ziua aia îi luasem anvelope de iarnă. Tre să dau și franșiza la sfârșit...cam asta e tot. Mă rog, i-am spus să pună cuciucuri pe unde știu ei că face zgomot bordul când îl vor remonta că nu mai pot cu toate zgomotele alea și asta mai trebuie să plătesc eu. Mi-a spus azi inginerul că s-ar putea să zică ăia că vrea să umfle devizul, pentru că sunt destule în plus față de ce a zis prima dată inspectorul. Văd atunci ce mai fac.
Acum aștept.


--------------------
Logan 1.6 - 2004
(Fluence 1.6 - 2010)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Furyous
post 21 Nov 2010, 15:08
Post #74





Group: Members
Posts: 141
Joined: 9 February 05
From: Ploiesti/Brasov




Am luat-o pe 12, acum două vineri. 10900lei: 5300 piesele, 3500 manopera, 2000 tva (era promoție la service și a fost o reducere de 1000 lei). Am mai dat 4xx lei (bieletă direcție + bucșe direcție) + 420 lei pe franșiză. Nu lua nici ITP-ul că nu funcționau frânele pe spate (de la ei de acum două revizii, am fost idiot că nu am realizat), au schimbat arcul din repartitorul de frână.
Bucșele de pe cuiele pe care se închid ușile au fost strivite de profesioniști și ușile nu mai alunecă ușor la închidere/deschidere, contactul de la ușa spate nu mai funcționa cum trebuie și mi se aprindea în bord martorul uși deschise (ăsta l-au schimbat), actuatorul din ușa față scârțâie câteodată la deblocare.
Acum sunt mulțumit că am mașina și că nu mai se aude nimic din bord.

This post has been edited by Furyous: 21 Nov 2010, 15:09


--------------------
Logan 1.6 - 2004
(Fluence 1.6 - 2010)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Dec 2010, 14:50
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Cu voia voastra, scriu aici. Nu mai deschid alt topic.
I-am dat inspectorului BCR hartiile de la politie si urmeaza sa ma sune in doua zile, sa-mi spuna ce-au hotarat aia.
Care e problema. Inspectorul a spus ca nu e dauna totala, ca a calculat reparatia la 80 000 000 (in vara). Inginerul din service-ul in care a fost desfacuta, a facut ochii mari cand a auzit si-a spus ca dupa parerea lui e dauna totala, ca nu poate fi reparata doar cu atat (tot in vara).
Azi i-am spus inspectorului ce parere au aia din service si mi-a spus ca aia n-au de unde sa stie ce calculatie fac ei. blink.gif Pai eu credeam ca e desfacuta masina in service, se vede tot ce-i de scimbat sau reparat, se face devizul si se arata firmei de asigurari. Nu inteleg cum poate fixa BCR pretul reparatiei si ce calcule face, atata timp cat service-ul spune cat costa. Plus ca e service agreat de BCR.
Care-i procedura? Cum e mai bine sa fac?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Dec 2010, 15:23
Post #76


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Solicita antecalculatie la service.
Antecalculatia se preda (fie si in copie) la dosarul BCR, cu numar si sub semnatura, respectiv se solicita despagubirea conform antecalcualtiei apoi ceri explicatii pentru refuzul oricarui articol din antecalculatie.
Daca este cazul de avarii ascunse, solicita reconstatare.

Succes!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 21 Dec 2010, 15:51
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Eu am deschis televizorul mai tarziu la cazul lui Victoras, nu ar trebui totusi sa ceara si hartiuta de la service cum ca e posibil sa aduca masina la parametrii dinaintea accidentului? O fi devizul sub limita de dauna totala, dar daca masina nu mai poate fi adusa la parametri cred ca tot la capitolul dauna totala se inscrie.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Dec 2010, 17:26
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Merci Adi.

Da. Si eu am ridicat problema asta la service. Ce se intampla daca n-o fac cum a fost? Nu e normal s-o faca cum era inainte de accident? Numai cand ma gandesc ca vor vopsi doar jumatate de masina si-o sa lase cealalta jumatate matuita, ma apuca nervii (Bine, ei nici n-au dat ok-ul inca. E posibil sa mai trebuiasca semnaturile lui Basescu si Boc, ca ale comandantilor Inspectoratului si Politiei Municipiului le au deja). Aia din service mi-au spus "pai ii facem proba, n-o luati asa". Da stiu eu cum e. Niciodata nu le vezi pe toate-n service.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 21 Dec 2010, 19:43
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




probabil (chiar sigur), nimeni nu a calculat efectiv un deviz pe care sa il trimita la bcr, pt ca nu era efectiv un dosar de dauna deschis, din cauza lipsei documentelor de la politie.
eu cred ca acum o sa se rezolve, trebuie doar sa ai grija ca cei din service sa faca un deviz si ala sa ajunga la bcr, si bcr sa spuna ce face pana sa inceapa sa lucreze aia la ea. eventual, la cat ai alergat pana acum, scoate devizu de la service si du te la inspectorul gadget personal


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Dec 2010, 19:51
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Corect. Daca-mi da ok-ul merg la service si vorbesc cu aia. Da am niste nedumeriri din modul in care pune problema inspectorul asta... Nu stiu de unde le scoate, dar hai sa asteptam raspunsul si vedem.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Dec 2010, 09:28
Post #81


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cele 2 conditii in care se accepta o reparatie in aceste conditii sunt: masina sa fie readusa la parametri tehnici si de siguranta de dinaintea avariei, cu un cost mai mic decat Suma Asigurata din contract (sau calculat, pentru RCA).
Problema actuala a tuturor asiguratorilor este ca valoarea de piata a autoturismelor a scazut drastic si asta le aduce pirderi serioase. Este evident din ce motive, unul fiind lacomia la incheierea contractului CASCO.
QUOTE
Aia din service mi-au spus "pai ii facem proba, n-o luati asa". Da stiu eu cum e. Niciodata nu le vezi pe toate-n service.

Avand in vedere avaria suferita, dupa reparatie (presupunand ca se ajunge la reparatie) ar trebui sa ceri, pe langa inspectia vizuala, inainte de a semna de "buna executie", o perioada/km de testare pentru a verifica calitatea lucrarii.
Atentie mare la verificarile care se fac pe standuri specializate - totul in scris: geometrie caroserie, jocuri, directie etc. Un ITP "la sange" sau o testare in alt service ("neutru") imediat dupa reparatie nu strica.
Pe de alta parte, in situatia neacceptarii antecalculatiei de catre asigurator, solicita service-ului sa mentioneze explicit ca in situatia neacceptarii inlocuirii respectivelor piese/repere, nu garanteaza readucerea la conditia tehnica/de siguranta anterioara.



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Jan 2011, 11:50
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




M-a sunat ala, e ok. Acum astept sa vad ce suma de bani imi da "in regie proprie". Trebuie sa vad daca asta, alaturata masinii, imi convine mai mult decat reparatia.
In discutie, a recunoscut si el ca nu mai poate fi adusa la forma initiala, macar si pentru faptul ca nu va fi vopsita integral.
Acum, in cazul in care suma pe care mi-o vor da in regie proprie (si mai mult ca sigur ca asa va fi) e prea mica, ce spui tu mai sus e extraordinar. Numai ca nu stiu cum ii pot obliga sa accepte toate astea. Am legea-n spate, sau imi spui doar cum ar fi bine sa fac?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 6 Jan 2011, 16:04
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(adi_ar @ 22 Dec 2010, 09:28)
Cele 2 conditii in care se accepta o reparatie in aceste conditii sunt: masina sa fie readusa la parametri tehnici si de siguranta de dinaintea avariei, cu un cost mai mic decat Suma Asigurata din contract (sau calculat, pentru RCA).
*


Am vorbit azi cu inspectorul de daune. In regie proprie primesc 7841 lei. Am sa merg in service sa-mi faca devizul. De la ce suma se accepta dauna totala?
Se accepta sau nu, in ce sens? Am vreo lege in spate pe care sa le-o citesc?
Sa spunem ca eu nu vreau s-o iau din service dupa ce constat ca n-a fost adusa la parametrii initiali. Pe cine o sa deranjeze asta? Ca pe BCR cu siguranta nu. Sa inteleg ca ori ajung la proces, ori inghit pana la capat?

6 Jan 2011, 16:09:
QUOTE(Marian66 @ 21 Dec 2010, 19:43)
ai grija ca cei din service sa faca un deviz si ala sa ajunga la bcr, si bcr sa spuna ce face pana sa inceapa sa lucreze aia la ea. eventual, la cat ai alergat pana acum, scoate devizu de la service si du te la inspectorul gadget personal
*


Chiar asta am sa fac. Ma duc cu devizul la inspector si i-l las pe masa. Apoi voi astepta telefon, sa vad ce-au hotarat.

This post has been edited by Victoras2001: 6 Jan 2011, 16:09


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 20:58
Forum Renault