DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> balamale uzate la portiera, cum se poate remedia problema?

ATTOL
post 27 Jun 2007, 09:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 23 June 06




salut.
cand inchid (sau deschid) usa de la sofer, coltul din dreapta-sus atinge de coltul din stanga-sus al usii din spate. cum s-ar putea rezolva problema? prin inlocuirea stifturilor de la balamale? se gasesc de cumparat unele noi? se poate face operatia de inlocuire in fata blocului?

This post has been edited by ATTOL: 27 Jun 2007, 13:03


--------------------
Dacia Supernova 2002 - Clima - (SH)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 27 Jun 2007, 11:00
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




Stifturi se gasesc, era 2lei unu' anu' trecut, la CNCD pe Mihai Bravu, dar problema nu e din ele. Cand le-am schimbat (se face usor, dar trebuie sa fii atent la usa) am vazut ca nu au nimic. Problema e din balamale. Da un search (dupa "usa lasata" sau asa ceva) ca problema a fost dezbatuta, asa am gasit si eu pe forum. Rezolvarea se face prin indoirea usoara a balamalei de sus spre inainte. Eu am lasat-o deocamdata in aceeasi stare si cand inchd usile ridic usor de ele.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Other
post 27 Jun 2007, 17:09
Post #3


fost membru UTC


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 November 06
From: Tg-Jiu




Bolturile costa 3 RON perechea , sunt dintr-un material moale si se uzeaza repede . Eu am avut un bolt rupt si aceeasi problema cu coltul usii care care lovea usa din spate . Am schimbat bolturile si apoi meseriasul mi-a rezolvat si problema usii printr-o simpla smuncitura a usii in sus .


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - GJ-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATTOL
post 28 Jun 2007, 14:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 23 June 06




sa inteleg ca mai intai a schimbat bolturile si pe urma a tras (smucit) de usa?
in alta ordine de idei, ce credeti, nu s-ar putea face bolturile astea dintr-un otel mai rezistent?


--------------------
Dacia Supernova 2002 - Clima - (SH)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Other
post 29 Jun 2007, 07:09
Post #5


fost membru UTC


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 November 06
From: Tg-Jiu




Da , intai a schimbat bolturile , apoi a tras de usa in sus . In ceea ce priveste bolturile , daca ar fi dintr-un material mai dur ar aparea uzura la balamale si ar fi mai grav , neputand fi schimbate decat prin sudura . Iata cum s-a procedat la schimbarea bolturilor : intai a protejat in jurul balamalei cu bucati de azbest , a sudat electric un surub mai mare de capul boltului apoi cu autogenul a incalzit balamaua .In acest timp eu , preventiv , cu o carpa puneam apa pe fata exterioara a usii . Dupa aceea cu un ciocan nu prea mare a batut in surubul sudat pana a iesit boltul .Daca bati direct in bolt acesta se umfla si nu mai iasa in veci .Am curatat locul ,putina vopsea si nici nu se mai cunoaste ca s-a lucrat la balamale .


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - GJ-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 29 Jun 2007, 08:44
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




Ciudat, eu am scos bolturile fara nicio sudura suplimentara, fara nicio incalzire a balamalei. La mine nu erau intepenite, pt. ca primavara si toamna pun un pic de ulei de motor in capu' boltului si misc usa ca sa patrunda in balama. Le-am dat jos de unu' singur, in parcare, doar bati usor cu un ciocan care sa incapa intre usa si caroserie, si apoi cu un dorn subtire care sa apese pe el cand intra capu' in balama. Bati cu ciocanul evident dupa ce scoti siguranta din cap. Trebuie atentie la usa, eventual sprijinita pe ceva sau altul sa tina de ea, in momentul cand iese boltul de tot. Cat despre duritatea materialului, bolturile originale care aveau 5 ani, nu aveau urme, santuri, pe ele nici cat grosimea unei foi de hartie A4. Nu mi se par a fi facute din material moale. Cred ca nici nu le-am aruncat.
Treaba cu smucitul usii, desi o stiam, nu am aplicat-o pentru ca mi se pare un pic "sovietica". Sper sa fac rost de vreo scula potrivita cu care sa indoi balamalele, alea de sus, ca alea produc problema.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 29 Jun 2007, 09:39
Post #7


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Cu "reglarea" usii faci asa: deschize usa, dar nu la maxim, sa faca un unghi de 25-30 de grade cu caroseria. apoi salti de ea (strambi balamalele), alt sistem de reglare nu exista. De asemenea poti sa jonglezi cu reglaje ale "stutului" ala care e prins in caroserie, si cu care se efectueaza inchiderea usii (desurubezi cu cheia si in muti mai sus/jos, stanga/dreapta, apoi strangi la loc).
Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:03
Forum Renault