DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un sfat va rog, Reparatie masina avariata

alcruser
post 20 Oct 2009, 09:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 October 09




Salutare,

In urma cu vreo 10 zile un tip a intrat in masina mea (care era parcata) si inca in 2 masini. Omul avea un rca la bcr asigurari cu data de emitere si data de incepere a valabilitatii identice. Am demarat dosarul de daune la bcr asigurari ca sa-mi fac masina. Agentul constatator de la bcr a scris in dosarul de daune "in limita valabilitatii politei rca" iar cei de la service au zis ca nu incep sa faca nimic la masina pana nu primesc un raspuns de la bcr ca polita este in regula.
Polita rca inca nu a intrat in sistemul celor de la bcr si nu se stie exact cat poate dura.
Masina este in leasing si am full casco obligatoriu fara franciza la unita. Cei de la service, care sunt si cei de la care am cumparat masina au zis ca este mai simplu sa retrag dosarul de la bcr (unde poate dura foarte mult si pot aparea probleme la reconstatare) si sa deschid dosar pentru casco la unita.

Poate ma puteti ajuta cu un sfat. Ce sa fac ? Sa merg mai departe cu rca-ul vinovatului de la bcr sau sa merg pe casco-ul meu de la unita, urmand ca ei sa-si recupereze banii de la rca.
Mentionez ca masina este o honda civic sedan cu un an vechime, inca in garantie si paguba este foarte mare (toate jantele, roata stanga spate sta intr-o parte - posibil punte spate, ambele portiere stanga, ambele aripi stanga, bara fata)

Multumesc,
Alexandru


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Oct 2009, 09:26
Post #2


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.843
Joined: 11 February 04




In opinia mea, cel mai bine e sa o faci pe Casco cu regres pe RCA-ul vinovatului.
Adica tie iti repara Unita masina si se descurca Unita cu recuperarea pagubei.
Polita aluia e ciudatica, de obicei nu se da cu incepere valabilitate in aceeasi zi valabilitatea, decat daca e prelungire (poate vb prostii)
Nu accepta reparare punte spate ci numai inlocuire, restul depinde de cum se prezinta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 20 Oct 2009, 09:26
Post #3


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




eu am facut masina pe un rca de la bcr- si pot spune ca s-au miscat destul de repede - dar atata vreme cat nu ai franciza fa masina pe casco


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 20 Oct 2009, 10:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.130
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Cel mai OK este sa faci pe CASCO, urmand ca UNITA sa-si recupereze banii prin regres de la BCR.

Din ce am observat, chiar daca regresul nu se mai face pana la reinnoirea politei CASCO, tu tot nu o sa fi taxat suplimentar (reintregire prima asigurare).

Mergi pe CASCO e mai finut si mai elegant wink.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 20 Oct 2009, 10:49
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Am inteles ca data emiterii RCA = data de incepere a valabilitatii RCA. Teoretic aceasta situatie se poata intalni doar la RCA incheiate pentru masinile noi sau la prima inmatriculare in Romania.
Pentru a putea emite o opinie corecta ar trebui sa stiu care este relatia intre data accidentului si data emiterii RCA. Sunt egale sau cate zile sunt intre ele?

Sfatul general este sa mergi pe casco, lasand asiguratorul tau sa faca regres. Fiind cu regres, ar trebui sa nu ai parte nici de fransiza (daca ai asa ceva in contract).


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alcruser
post 20 Oct 2009, 11:17
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 October 09




Data emiterii = Data de incepere a validitatii = 06.10
Data accidentului = 08.10
Intratdevar, suna ciudat. Masina lui era in al doilea an de leasing dar am inteles ca e posibil sa-ti faci o polita RCA valabila in aceeasi zi cu data emiterii daca in momentul emiterii ai o polita RCA valabila. Ex.: In 06.10 exipara RCA-ul, mergi la un broker si-ti face RCA valabil din 06.10
Chiar daca omul a facut o manarie, e greu de dovedit.
Situatia este dubioasa oricum ...
Cred ca o sa merg pe CASCO
Multumesc


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 20 Oct 2009, 12:15
Post #7


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




eu zic ca sa nu mergi pe casco ca iti pierzi reducerea, inca mai mult s-ar putea sa platesti in plus, asa ca mergi pe RCA care te asigur ca e perfect valabila, poate sa fie emisa si cu o luna inaintea inceperii valabilitatii sau poati sa ai 2 polite (de la firme diferite) valabile in acelasi timp


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brazilia
post 20 Oct 2009, 14:48
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 18 June 09




Casco. Simplu si la obiect.


--------------------
dacia supernova 2001 - B57VIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 21 Oct 2009, 12:29
Post #9


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




Asta cu 2 polite vroiam sa o zic si eu..
De ce sa nu ai 2 RCA-uri in acelasi timp? smile.gif

Il aveam pe cel vechi care imi expira pe vreo 25 sept, parca.. iar dupa 15 incolo se anunta ca se modifica pretul tongue.gif Presimtind o diferenta de vreo cateva meleoane (Astra vroia atunci 550, parca, BCR vreo 850) , am luat noua polita cu valabilitate de pe 15 sept.
Deci, 10 zile am fost dublu asigurat smile.gif

Fie, mi-am cam luat teapa, ca diferenta de pret a fost de doar cateva zeci de lei, parca..

Si nu e nicio problema ca e vanduta si valabila incepand cu aceeasi zi.. care e problema? Pe 5.10 i-a expirat cea veche, pe 6.10 a facut unua noua..


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 21 Oct 2009, 14:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.130
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




maister_dm pai e o problema. Sa spunem ca eu nu am RCA... si produc un accident. Ma duc repede sa-mi fac RCA si sa-mi dea valabilitate chiar din ziua vanzarii, ulterior ma duc cu soferul pagubit la politie. In acest fel, soferul pagubit isi repara masina si eu am scapata de ceva complicatii pe la politie.

Sau... poate soferul nu vrea intelegerea amiabila asadar ii spun ca am RCA-ul acasa. Ma duc la prima ghereta si-mi fac un RCA.. si poc sunt asigurat.

Mi se pare cam aiurea ca polita RCA sa fie valabila incepand cu ziua vanzarii. A, ca inchei astazi o polita ce va fi valabila abia peste 2 saptamani, este cu totul alta treaba.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 21 Oct 2009, 16:07
Post #11


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(alcruser @ 20 Oct 2009, 12:17)
Data emiterii = Data de incepere a validitatii = 06.10
Data accidentului = 08.10
Intratdevar, suna ciudat. Masina lui era in al doilea an de leasing dar am inteles ca e posibil sa-ti faci o polita RCA valabila in aceeasi zi cu data emiterii daca in momentul emiterii ai o polita RCA valabila. Ex.: In 06.10 exipara RCA-ul, mergi la un broker si-ti face RCA valabil din 06.10
*



Conform legii, daca casco expira pe 06.10 inseamna ca valabilitatea se incheie pe data de 06.10 la ora 24:00. In aceste conditii, daca mergi pe 06.10 la asigurator (sau broker) si inchei o asigurare RCA noua, atunci iti emite polita (perfect legal) cu data de incepere a valabilitatii 07.10 ora 00:00. Nu are nici un sens sa iti emita polita valabila tot pe 06.10

Daca insa polita veche a avut ultima zi de valabilitate pe 05.10 (ora 24:00) si tu mergi pe 06.10 sa inchei una noua, conform legii polita RCA noua se emite cu data de incepere a valabilitatii 09.10 (ora 00:00). Din pacate, cam asta cred ca e cazul vinovatului de accident, ceea ce inseamna ca polita va fi declarata ca nefiind valabila pe 08.10.

Te sfatuiesc cu tarie sa mergi pe casco.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alcruser
post 23 Oct 2009, 02:07
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 October 09




Am mers pe casco si cred ca totul o sa fie ok. Cei de la Unita au zis ca se descurca ei.
Cei de la bcr mi-au zis oricum ca rca-ul lui figura anulat la ei.
Ce cred ca s-a intamplat: Un broker din Arges i-a trimis pe fax o copie a asigurarii (cea pe care ne-a dat-o). Apoi a anulat originalul si l-a trimis la sediu smile.gif
Mai intai sper sa-mi rezolv masina. Dupa care sper sa o pateasca si el (a lovit 3 masini; a mea si inca una au casco si s-a rezolvat dar mai e unul care nu are si nu stiu ce o sa faca). Si nenorocitul de politisc care l-a lasat sa plece fara sa prezinte rca-ul.
Cam asta este.


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 23 Oct 2009, 14:17
Post #13


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




@avani : pai, era vorba de 2 zile diferenta, daca am retinut eu bine..
@tudor : pai de ce abia de pe data de 9? trebuie 3 zile pentru ce anume?


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Oct 2009, 17:01
Post #14


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




...pentru ca asa prevede legea. (a se citi PUNCT)

Ce a facut vinovatul e o solutie tipic romaneasca. A circulat fara RCA, la politie a balmajit ca nu are polita la el, a sunat un prieten broker de asigurari care a completat un RCA nelegal, apoi i l-a trimis prin fax, l-a dat la politie, apoi brokerul l-a anulat.

Alcruser, daca nu te superi si ai putin timp, te rog fa o reclamatie (poti sa o trimiti prin email) la CSA fata de brokerul care a emis polita in care sa spui ca reclami emitere de polita in conditii nelegale si tentativa de inselaciune. Le scrii exact cum au decurs lucrurile si le anexezi copie dupa polita RCA in varianta neanulata (asa cum ti-a dat-o vinovatul). Asiguratorul BCR nu are nici o vina, dar brokerul ar trebui fript ca sa nu mai faca asa ceva. Iti multumesc anticipat daca reusesti sa iti faci timp sa faci plangerea. Chiar si daca brokerul iese nepedepsit, de o spaga serioasa tot nu se lasa, asa ca data viitoare se va gandi de 2 ori daca merita sa faca o nelegalitate.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 21:06
Forum Renault