DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> acceleratie logan

paunitza206
post 20 Dec 2010, 14:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 December 10




Buna tuturor

Am si eu o problema si sper sa ma ajutati sa o rezolv.
Am un logan 1.4 din 2008,masina a fost nou nouta si am fost multumita de ea,dar de vreo saptamana nu stiu ce are,sincer imi este si frica sa mai merg cu ea,motorul se tureaza singur,apas acceleratia pana la 2000,un exemplu,ridic piciorul de pe acceleratie tot acolo ramane si daca vreau sa apas ambreajul sa schimb intr-on treapta inferioara,motorul se tureaza singura pana la 4-5000,am descoperit ca daca in timpul ala apas usor acceleratia isi revine la loc.Am citit pe acest forum undeva,dar nu mai stiu exact unde,pt ca sunt noua pe aici,ca se intampla din cauza temp scazute si a motorului cand este rece,dar mie mi se intampla chestia asta si cand motorul este cald.
Ce sa fac


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannard
post 20 Dec 2010, 15:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 September 06




E posibil sa fie o probleme foarte banala, sa nu mai alunece cum trebuie cablul de acceleratie in teaca lui. Acceleratia se apasa dar nu mai revine.
Asa ca incercati prima oara ungerea cablului. Un prieten, vecin...service.


--------------------
dacia berlina 1982/ Logan Preferance 2005/ Logan Laureate F2 1.6 16v 2010 :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paunitza206
post 20 Dec 2010, 15:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 December 10




sper ca m-am facut inteleasa
acceleratia functioneaza perfect,nu se blocheaza,cand ridic piciorul se ridica si ea,dar aud cum motorul se tureaza si turometrul arata 4-5000rot/min


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Dec 2010, 17:01
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Dat fiind ca v-ati facut foarte bine inteleasa, mergeti in sevice sa va schimbe cablu de acceleratie sau macar sa vi-l unga.
Pentru accelerare "la gol" e suficienta o cursa redusa a acceleratiei. Chiar daca pare sa revina, ea nu revine complet.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 05:12
Forum Renault