DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme cu copii hartuitori

litza
post 10 Nov 2003, 20:12
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Din cele povestite de Vlad, pustii merita o corectie pe cinste. Dar din pacate doar parintii lor pot face asta, asa ca treci pe treaba. Roaga pe careva sa prinda pe unu-doi cand se iau de tine, si mergi cu el ca martor la parinti si fa-le un scandal monstru. Ameninta-i si cu politia daca se repeta. Doar sa nu-i lovesti sau bruschezi pe ai mici.

Nimeni nu are dreptul sa dea in copilul altuia. Eu nu sunt de acord nici ca parintii sa-si bata proprii copii, dar in cazuri extreme = solutii extreme.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 10 Nov 2003, 21:22
Post #32


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
Ba, i-a mai lasati-o mai moale. Copii sunt copii, chiar daca sunt super cretini. E vina parintilor si nu ai lor. In nici un caz nu-i agresati! Una e sa-i sperii si alta sa te pui in mintea lor.


crede-ma ca nu este chiar asa. eu cat am fost copil am stateam cel putin 7 ore pe afara pe strada jucandu-ma facand fel de fel de chestii (si eram multi intr-adevar). dar nici odata sa arunc cu pietre sau sa scuip pe cineva.

asta fac doar copii de rromi sau cei care provin din familii in care aruncatu' cu chestii dupa oameni, scuipaturile si injuraturile sunt la ordinea zilei.

personal eu vad doar 3 solutii (permanente) ale acestei situatii:

1) ai noroc si se plictisesc de tine la un moment dat (5%)
2) te muti altundeva (15%)
3) intr-adevar iti iei un caine (80%) dar nu rotweiller. Eu am un prieten care are un caine imens (gen ciobanesc, nu stiu exact ce rasa e, ca nu ma pricep) care te sperie rau de tot. Latra super tare si alearga dupa tine, dar NU MUSCA!. consider a fi cea mai buna solutie.


--------------------
Ford Focus 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 10 Nov 2003, 21:25
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Daca azi da cu pietre, miine iti vine cu gun-ul si cere taxa de protectie. Eu chestia asta cu "daca se atinge unul de copilul meu, il omor" mi se pare o timpenie absoluta din moment ce copilul ala sta pe strada nesupravegheat si da cu pietre in oameni. Ca are discernamint sau nu, nici nu ma intereseaza, dar daca isi ia o lopata in fatzau, sigur o sa il impiedice data viitoare sa mai faca gesturi gratuite. Daca iti supraveghezi copilul permanent si se joaca tot timpul sub atentia ta si mai are si frica de Dumnezeu bagata in cap de o educatie responsabila acasa si se ia un strain fara motive de el, atunci de acord, agresorul trebuie sa si-o ia rau de tot de la parinte.
Dar asa, la toate leprele care stau pe maidan si invata tot felul de furtisaguri, zgirie masini si dau cu pietre, eu nu vad motiv pentru mila din aia de om fara co*ie! Handicapatii trebuie sa isi primeasca o pedeapsa exemplara: ca e de la politie sau de la golanii mai bazati decit ei, nu e asa de important. Iar parintii pagubiti cu odrasele vinete, n-au decit sa puna prezervativ data viitoare daca tot au chef sa se uite tot timpul la TV si sa toarne in ei bere!
Pentru ca eu stiu ce inseamna sa fii aratat cu degetul tot timpul de altii (inferiori) pentru un defect de care nici macar nu esti responsabil si va garantez eu ca doare. Si daca ceva ma vexeaza pe nedrept, atunci imi bag pixu' si ii nenorocesc pe aia de ma seaca prin ORICE metode, si de ORICITE ori e nevoie! Ca e copil, ca e ma-sa de vina, ca nu erau metode contraceptive pe vremea lui Nea Nicu, ca nu are timp sa il educe, astea nu sunt scuze pe care sa mi le spuna MIE! Sa se duca dracului la Cotroceni sa i le zica lui Ilici, ca eu nu le-am cerut sa ma voteze de trei ori la rind!
Pentru un exemplu de tratament nedrept: ziceti ca sunteti roman in Franta, indiferent daca esti student, profesor, cercetator, turist fascinat de Franta si muzeele ei si cel mai jegos functionar fara bacalaureat te trateaza ca pe un gunoi. Ca sa nu mai spun de dispretul minoritatilor(noastre) care fac panarame pe aici si care rid de tine cind afla ca ai tupeul sa studiezi si ca nu spargi parcmetre...CLAR!?
Singura solutie, dupa parerea mea aia de om mediu, pentru restabilirea respectului reciproc si al spiritului civic in societatea romana este votul cenzitar si apararea cu arma in mina a proprietatii private!
Am mai zis-o si in alte dati.


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 10 Nov 2003, 21:48
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Pentru amatorii de gesturi extreme:

Sa stiti ca violenta atrage dupa sine violenta. Ce faci daca-l bati pe vreun pusti si din greseala ii dai una peste nas si incepe sa-i curga sange. Nu e cine stie ce, dar gandeste-te ce reactie vor avea parintii si rudele. Si daca mai ai norocu sa dai peste unu care nu gandeste prea mult te trezesti ca-ti mai da cu ceva in cap sau iti da foc la casa. Sa nu mai zic de masina care sta in fata blocului nesupravegheata (ca nu poti sta tot timpul cu ochii pe ea).

Solutia cu cainele mare e ok. Efect pur psihologic si s-ar putea sa mearga. Pana una alta copii sunt responsabilitatea parintilor. Si noi am fost mici. Eu m-am suit pe acoperisul blocului ca m-am luat dupa altii. Si am aruncat cu o farfurie ce am gasit-o direct pe o masina. :oops: Bineinteles ca am fost pedepsit pentru asta, dar de parinti nu de altcineva. Abia mai tarziu cand am crescut am inceput sa-mi dau si eu seama de ce-i bine si ce nu.

Concluzia: parintii trebuie sa stie. Nici un parinte nu-si poate supraveghea copilul 24h/zi. Sa-mi zica mie cutzu cel care face asta si nu se da cu capul de pereti. Ei ar trebui anuntati si e problema lor daca iau sau nu masuri.

Daca vreti sa va varsati nervii pe careva, faceti-o la o sala de sport. Lovitu in sac e extrem de calmant. In 3 min te calmezi de tot. Pe pariu, daca nu ma credeti.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 10 Nov 2003, 21:54
Post #35


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
Daca vreti sa va varsati nervii pe careva, faceti-o la o sala de sport. Lovitu in sac e extrem de calmant. In 3 min te calmezi de tot. Pe pariu, daca nu ma credeti.


sau navigand / postand pe internet. biggrin.gif. Pe pariu, daca nu ma credeti. biggrin.gif:D


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 10 Nov 2003, 22:24
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Vorbeste cu un tigan, da-i 50 000 si ii bate ala de ii omoara icon_twisted.gif


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 11 Nov 2003, 12:54
Post #37


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE

Sa stiti ca violenta atrage dupa sine violenta. Ce faci daca-l bati pe vreun pusti si din greseala ii dai una peste nas si incepe sa-i curga sange

Sa va spun o mica poveste!
In anul 2001, un domn, un domn respectabil statea in balconul locuintei sale si fuma o tigara!
Si cum statea el asa..fumand...a vazut doi pusti care se dadeau pe langa masina lui (un mercedes).
Unul dintre pusti statea de paza iar celalalt i-a sutit emblema (cerculetul)!
Omul nostru s-a repezit dupa ei, i-a prins si i-a dus pe fiecare la parintii!
De aici incepe problema!
Parintii unuia dintre pusti erau in divort!
Cand au ajuns acasa au aflat de la bunica de faptele juniorului si de faptul ca domnul nostru a depus pangere penala!
Plini de draci (ca cu tine seamana hot, ca e tampit ca tine!) si-au luat copilul la poceala pana l-au nenorocit (dezlipire de retina!)
Dandu-si seama de tampenie, cei doi se unesc in gandire si dau fuga la politie si spun ca domnul nostru le-a batut copilul!
Asta e nevinoat, dar invit pe toti cei care mai au chef de baut copii pe data de 25 noiembrie 2003 la completul 1 la JS6 sa vada unde duce chestia asta!

Sfatul meu pe ntru domnul in cauza, acesta care a deschis topicul:
Iti spune tot un om cu "greutate": rabda, inghite, fa-le plangeri la politie daca vrei dar nu te atinge de ei!
Nu iti dau sfatul cu slabitul (desi e cel mai bun!) pentru ca nici io nu sunt in stare! laugh.gif


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 11 Nov 2003, 13:59
Post #38


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Andrei, pai din postul tau reiese ca si daca il bati si daca nu-l bati tot intri la belele. Chiar e bine sa ai grija ca nu cumva sa afle ai sai ca ti-a facut ceva rau ca poate il sparg cu bataia si apoi dau vina pe tine. :wink:
In sfarsit, naspa treaba, ala are cum dovedi ca e nevinovat? Poa sa intre la bulau doar din marturii mincinoase?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 11 Nov 2003, 14:04
Post #39


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Din pacate da!
Ca el saracu nu s-a gandit sa-si cheme pe cineva martor ca nu i-a bubuit pe aia, iar parintii si bunicii sunt "stransi uniti" in jurul marturiei mincinoase!
Acuma omul isi da pumni in cap ca macar de i-ar fi umflat bine dar si asa.. si furat si ...
Nu e vorba de bulau, doar ca hienele vor 1.000.000.000 lei "daune morale"


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 11 Nov 2003, 14:24
Post #40


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ce nenorociti, isi schingiuiesc copilul cu bataia si in loc sa fie plini de remuscari pe kestia asta ei incearaca sa scota profit! Cum i-o mai rabda pamantu mai nene?! Orisicat, Dumnezeu nu bate cu paru, vorba asta de multe ori se adevereste, io zic ca la cat de caini sunt nu o sa se bucure de banii aia chiar daca castiga procesu.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 12 Nov 2003, 08:53
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




In cazul cu furatul mai bine ii ducea la prima sectie de politie. Sa-si bata aia capu sa-i caute pe parinti, sa-i ia in vizor (chiar daca nu depunea plangere). Macar asa avea si martori.

Oricum e bine de tinut minte pe viitor ce sa facem ! Imi pare tare rau de tipu cu beleaua !


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 12 Nov 2003, 13:57
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




mai mult decat incredibil nu pot sa zic...

pai in locul aluia i-as termina cu bataia pe parinti macar sa stiu una buna, sa fiu condamnat daca merit...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 18:16
Forum Renault