DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1.000.000

asarban
post 18 Nov 2003, 14:18
Post #31


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ai sa razi dar BNR-ul tine cu greu Euro in frau!
Daca nu erau interventiile BNR sarea de 40k de mult!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Nov 2003, 14:28
Post #32


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Exact, e cum spune Andrei. Chiar si ieri au facut acelasi lucru. Problema nu e BNR, ca cotatia euro - dolar se stabileste pe plan mondial sa stii. Si cursu euro-dolar de la noi din tara e cu mici variatii cam acelasi de pe plan international. Deci nu e in puterea noastra. sad.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 18 Nov 2003, 14:40
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




Stiu, si eu muncesc tot pe coco si stau cu ochii pe piata intl....Ma gandeam la faptul ca vrea Mugurel de la BNR sa schimbe ponderea in cosul valutar la 70 % euro...


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 18 Nov 2003, 14:43
Post #34


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Canci!
0,6 Euro si 0,4 Dolari!
Aista este!
Pai au ajuns la concluzia ca inflatia e de 11% iar deprecierea fata de cos e de 9,7% adica leul s-a intarit!
Singura chestie care s-a intarit a fost..............
Ca mie mi se inmoaie picioarele cand ma uit dimineata la cursul valutar!


Ehhhh, ca nu m-a facut mama cu Bill Gates....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Nov 2003, 14:48
Post #35


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mai grav e ca americanilor le convine situatia asta ca le sustine exporturile. 'ra-ti ai naibii de capitalisti putreji icon_evil.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 18 Nov 2003, 14:52
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




yep, ai dreptate dar ''am informatii'' ca isi vor reveni prin primavara...totusi...sa nu ma injuri pe mine daca nu e asa...eu prefer sa imi tin banii jumatate in $ si jumatate in euro, si folosesc ce e mai convenabil la momentul respectiv....nu ca ar fi prea multi dar se aduna pierderile astea mici din comisioane peste tot...


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 18 Nov 2003, 14:55
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




QUOTE

Canci! 
0,6 Euro si 0,4 Dolari! 
Aista este! 


???Asta e acum, eu ziceam ca vor sa o schimbe...
Hai ca ma duc pana la ASE, mai invat putina economie si vin sa impartasesc cu voi...Tre sa plec, chiar am cursuri. icon_twisted.gif


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 18 Nov 2003, 15:18
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




da cica vor sa schimbe ponderile..

nasol e cu terorismul asta ca uite si aurul cica e la maxim; si io o sa ma bag la rate si innebunesc cand vad euro; si cand te gandesti ce misto era acum un an, era 0,8 euro...trai nineaca..si acum nu mai trece nimeni salariile in euro, tu-i...
n-ati vazut si greva alora de la delegatia UE de la buc? hehe, ce m-am distrat...si aia tot in usd sunt platiti, hehe..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Nov 2003, 15:40
Post #39


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
n-ati vazut si greva alora de la delegatia UE de la buc? hehe, ce m-am distrat...si aia tot in usd sunt platiti, hehe..

Nu, despre ce e vorba? Daca am inteles bine ce ai zis pare tare komik.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 18 Nov 2003, 15:44
Post #40


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pai...angajatii UE de la Bucuresti (adica strainezi) au intrat in greva deoarece isi primea salariile in....... PARAI. Intrucit s-au simtit profund lezati la buzunare, recte cosu' zilnic, au incetat activitatea si au cerut salariile in Euro.Sunt curios daca se revine la paritatea de anul trecut, vor cere sa li se faca salariile iar in USD ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 18 Nov 2003, 15:48
Post #41


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Si tine cont ca strainezii au pe langa salariu si o prima de acomodare (lunara!) care poate depasi salariul!
Ehhhh...si te mai miri ca se zice ca frantujii de la Dacia cam fac pe jmecherii prin Pitesti!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Nov 2003, 15:53
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cred ca era vorba de angajatii UE, dar nu neaparat straini, ci de romanashi.
In ceea ce priveste euroiul, oricum si in orice conjunctura acesta ar trebui sa nu mai scada sub rata inflatiei, deci oricum vor fi protejati la inflatie. Dolarul va fluctua in functie de evolutia pietei internationale, dar euroiul nu, pentru ca el este moneda de referinta in stabilirea cursului.
Cursul la noi se stabileste cam asa: se ia euroiul, i se face un curs, si apoi prin el se stabilesc cursurile celorlalte monede, in functie de o medie (am impresia ca Londra+New York+Tokio) a cursurilor internationale. Asta e ceea ce se cheama cotatie indirecta.
BNR urmareste evolutia euroiului, si mai putin a USD-ului.
Cosul valutar (40/60) am impresia ca este urmarit pentru stabilirea cursului euroiului legat de rata inflatiei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Nov 2003, 15:58
Post #43


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ce caterinca. Pai si de ce aveau in USD ca nu ma prind? Din cate stiu companiile astea straineze, daca sunt din europa, isi platesc expatii in euro (stiu sigur de carrefour). Cu atat mai mult m-as fi asteptat de la o institutie publica europeana. Comic, ce sa zic.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 Nov 2003, 16:08
Post #44


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Daca va mai amintiti de pe vremea DM, paritatea era $1=1.6DM Acum cind s-a trecut la euro, ar trebui sa fie 1euro=$1.2

Iar prin 1995 ajunsese $1=1.38DM :roll:

Deci $ e INCA prea tare... icon_mrgreen.gif

PS. Eu primesc euro aici... icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 18 Nov 2003, 16:09
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




era vorba de angajatii delegatiei UE; pai ramasesera cu parai ca asa a fost de la inceput; probabil ca urma sa se treaca la euro, dar cum la inceput euro era mai mic nu a tipat nimeni, ba chiar cred ca au intarziatl
acum s-au sesizat baietzii, hehe.. ce faza tare...

nu toate multinationalele europene fac asta; unele au ramas in continuare pe dolar; majoritatea de fapt.. orange de ex.; unilever, etc..

klaus ai dreptate, suntem protejati la inflatie dar daca (Doamne fereste) dolarul se duce la 0,5 Euro si cum majorit. castigam in dolari se cheama ca am pus-o...

deci incep sa fiu suparat tare pe binladen asta ca-mi strica aranjamentele tu-i mama lor ...acum s-au gasit bai.. ce pana mea au facut pana acum...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Nov 2003, 16:25
Post #46


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Domnilor, problema asta care e acuma atat de stringenta, se datoreaza intrarii Euroiului ca moneda efectiva de lucru, din stadiu de moneda de cont si decontari interbancare (cand se numea ECU).
ECU a fost intotdeauna mai tare decat USD-ul (cursul ECU era o medie ponderata a cursurilor monedelor din UE), incepand din 1990 pana in 1999, dar lumea nu stia asta pentru ca nu era o moneda interesanta (ECU a fost intre 1,12 si 1,30 USD!!!).
Din 1999, cand a fost introdusa ca moneda unica, inclusiv in forma materiala, ECU, transformat in EURO, a cazut sub USD in urma unor politici economice ale SUA, pe fondul unor performante economice reduse ale UE.
Parerea mea este ca paritatea ok intre USD si EURO este undeva 1,12 - 1,16


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Nov 2003, 16:28
Post #47


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




MoneyTalks ne amintim si de vremea DM, cum sa nu, numai ca eu am amintiri cam pe dos decat ale tale. Pe vremea aia, acu vreo 3-4 ani, aveam salaru in DM ca lucram cu nemtii si se petrecea exact acelasi fenomen, numa ca invers. Timp de un an si mai bine marca a stat fix pe loc, asta in timp ce paraiu urca si tot urca. Trecuse de 2 DM la un parai.
Ehhhh, am plecat la firma americaneasca, bucurie mare, salaru in parai, io-te ca iar mi se intampla fenomenu. Mama masii de finante banci si valute
ca numa pe invers decat imi convine mie sta treaba.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Nov 2003, 16:30
Post #48


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Sa te auda Dumnezeu draga klaus 017.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 Nov 2003, 09:09
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




bunul simt asa ar zice, dar uite ghinionul naibii cu binladen, cu recesiunea masii, cu deficitul imens al US si situatia e tocmai pe dos.. tocmai acm fratele meu ca innebunesc.. ce era daca mai stateau 1-2 ani!?!?hehe...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 19 Nov 2003, 09:12
Post #50


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Shef!
Nu e asa!
Nu are nici o legatura Bin Laden si recesiunea cu scaderea dolarului!
America e in progres, au trecut de recesiune!
Dar chiar ei vor sa aiba un dolar cat mai depreciat fata de euro (azi era 1,197!) pentru ca in felul asta exporturile de pe pietele europene au devenit SCUMPE pentru restul lumii, care mai bine cumpara de la americani, in dolari "ca e mai ieftin"

Americanii nu fac altceva decat repeta ce au patit ei in anii 80 de la japonezi! Mai tineti minte devalorizarea intentionata a yenului fata de dolar care a avut drept consecinta invadarea pietei americane de masini si aparatura japoneza???
Este exact acelasi lucru!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Nov 2003, 09:23
Post #51


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Bre, am vazutara aseara la Telejurnal (sic!) bancnotele stampilate. Sa dea dracu' daca nu o sa fie ditamai caterinca! MI-aduc aminte ca le-am aratat la scoala niste bancnote romanesti (plastic made) si au crezut ca-s emisiuni numismatice fara valoare de circulatie.... Cind au auzit cam cit valoreaza s-au terminat de ris, vroiau sa-mi dea contravaloarea in CHF. N-am fost de acord cu schimbul pentru ca, idiot fiind si fara sa privesc actiunea in perspectiva, le-am zis valoarea exacta. Nu se merita sa dau o hartie de 500 de mii pentru 25 de CHF, poate pentru 200!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 Nov 2003, 09:45
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




andrei ai dreptate e si asta un aspect important;
celalat aspect este ca spctrul terosimului, irakul, afg., iranul, planeaza si toate la un loc dau o incertitudine foarte bine simtita pe bursa; ori in sistemul anglosaxon in jurul bursei se invartesc toate...
deficitul e celalalt aspect; deficit urias in principal din cauza chelt. de razboi; si tot la binladenu masii ajungem, cine m-a pus sa fiu contemporan cu el...se scoala astia prost dimineata iau o grenada si se duc la alimentara si o iau io in freza cu euroiu meu...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 Nov 2003, 13:37
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




a propos de ce ziceam:

Dolarul continua sa sufere de pe urma amenintarilor teroriste

Dolarul s-a depreciat fata de moneda euro pentru a cincea zi consecutiva ca urmarea a ingrijorarilor privind posibilitatea lansarii unor noi atacuri teroriste asupra Statelor Unite si tarile aliate. Doi soldati americani au murit luni in Irak, la numai o zi dupa aparitia unor informatii privind iminenta unor noi atacuri din partea gruparii teroriste al-Qaeda asupra SUA, Italiei si Japoniei. Dolarul a cazut cu 4,8% fata de euro dupa anuntul presedintelui Bush din 1 mai privind finalizarea operatiunilor armate in Irak.
"Daca situatia se va deteriora, dolarul va avea cel mai mult de suferit", a declarat Mary Davis, analist valutar la Credit Suisse First Boston. Dupa ce in sedinta precedenta euro atinsese un maxim de 1,184 fata de dolar si un pret de inchidere de 1,1749, marti cotatia a urcat catre 1,1776 euro/dolar. Fata de yen, dolarul a urcat catre 109,02.
Dolarul s-a dovedit marti mai slab fata de francul elvetian si dolarul australian. Indexul dolarului american, ce masoara evolutia monedei americane fata de un cos valutar format din sase devize, a scazut la 91,55. Indexul a pierdut mai mult de 10% din valoarea sa in acest an.
"Aversiunea la risc este din ce in ce mai prezenta, iar evolutiile ascendente ale pretului aurului reflecta aceasta realitate," a decarat Naomi Fink, analist la BNP Paribas din Tokio. Dolarul nu a reusit sa se intareasca chiar si dupa publicarea unui raport al Rezervelor Federale, care surprindea faptul ca productia in unele state a avut in noiembrie una din cele mai rapide ascensiuni.
"Terorismul este un subiect fierbinte zilele acestea, reusind sa mascheze rezultatele bune ale economiei americane," a declarat un analist japonez.

Aurul, in scadere usoara
Dupa un avant puternic spre maxima de 400 $ pe uncie, pretul aurului s-a mai echilibrat ieri spre o valoare de 391 $/uncie. Valoarea de 400 $ nu a mai fost atinsa de sapte ani. Numai in ultimul an, pretul aurului a cunoscut un avans de 13%.
Analistii au explicat ca deprecierea dolarului si noul val de violenta din Orientul Mijlociu au sporit apetitul investitorilor pentru achizitiile de aur.
Insa numarul celor care au initiat ordine de vanzare a crescut puternic la sfarsitul zilei de luni si inceputul sedintei de marti, ducand la o scadere semnificativa a pretului. Exista analisti care se asteapta la o continuare a scaderii pretului la aur. " Cred ca s-ar putea ajunge la o valoare de 370$ sau poate 380$", a declarat un trader din Londra.
Dupa ce luni majoritatea preturilor la metale pretioase - cu exceptia aurului - au cunoscut o cadere semnificativa, sedinta de marti a adus o crestere usoara a acestora.
Argintul a atins o maxima de 5,41$/uncia, dupa care a cazut catre un pret de 5,23 $. Platina, care a urcat vineri catre 772,5 $/uncia, maxima ultimilor sapte ani, a scazut marti la 762 $/uncia.
Vineri a fost si cea mai buna zi pentru petrol, insa ieri preturile au cunoscut cea de-a doua zi consecutiva de declin. Pretul petrolului a crescut in ultimul an cu 22%, in timp ce marti barilul a fost cotat la 31,49 $ pe baril.

(ziarul fin.)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 20 Nov 2003, 20:36
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Unul dintre avantajele unei monede "grele" (deci 10000 vechi=1 leu nou) este posibilitatea introducerii automatelor de tot felul: de la bere icon_mrgreen.gif si cola pina la thichete de parcare si...prezervative (ca in jermania ...)!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 21 Nov 2003, 14:27
Post #55


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




E las ca exista automate si cu bancnote, nu asta era problema. Si oricum puteau sa scoata moneda de 10.000, cine ii tinea?!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 21 Nov 2003, 14:46
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Transformarea unor bancnote în monede nu este benefică. Oamenilor nu prea le place să umble cu pumnu' de monede după ei. Bancnotele sînt mai comod de manipulat.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 Nov 2003, 21:38
Post #57


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Mie imi spui? Nasol cu euro asta ca nu exista bancnota mai mica de 5... Vin acasa de la cumparaturi cu cite o juma de kil de moneda :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 22 Nov 2003, 08:08
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




...."Magazinele accepta cardul VISA"....


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Nov 2003, 09:08
Post #59


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE

Transformarea unor bancnote în monede nu este benefică.

SA va zic o faza!
Stiti de ce au aparut la noi banii de plastic (bancnotele)?
Pentru ca prin 1998 un oficial de la FMI a spus ca RSR tre sa inceapa sa foloseasca mai ales banii de "plastic" (plastic money = carduri bancare)
Traducatorul a tradus bani de plastic si desteptii nostri s-au apucat de facut bani de plastic!
Am inteles ca atunci cand au aratat plini de mandrie aluia de la FMI banii de plastic aia au devenit brusc mistici si si-au facut cruce!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 22 Nov 2003, 09:58
Post #60


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




De mult nu am mai ris cu atita pofta! 168.gif Maaare e gradina Domnului... icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 04:13
Forum Renault