DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scapari ulei?, Ulei in zona de imbinare a "capacului de tacheti"

Kojak
post 16 Mar 2007, 17:22
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Revin cu problema "garniturii capacului de culbutori", de data asta rezolvata (sper...):
Ieri m-au sunat (service-ul) ca au primit garnitura respectiva si azi am fost sa mi-o schimbe.
Pe o scara de la 1-10, le-as da 8 smile.gif mecanicilor de la service-ul asta ( deci NU este vorba de nesty service), s-au descurcat bine, au fost chiar cooperanti si ceva mai instruiti (m-am dus cu foaia din "manualul de intretinere" scoasa la imprimanta - cea de mai sus, data de klaus) si au strans suruburile dupa ordinea mentionata acolo (ca la carte) - sunt curios daca o "sa mai dea" ulei, atunci inseamna ca nu are planeitate muchia chiuloasei sau a capacului de culbutori si nu stiu ce e de facut...sper insa ca nu va fii cazul.
Inlocuirea a fost trecuta in carnetul de garantie.
In plus, mi-au schimbat si filtrul de aer (47ron!!! - preturi reno)- era imbacsit rau - au zis ca e pacat sa astept pana la revizie (actualmenta am 12000Km) si intr-adevar se cunoaste o putere mai buna a motorului.
Am cumparat un spray pe baza de vaselina ( din acela cu pai de culoare rosie) si mi-au uns tot ce era de uns, inclusiv "celebrul de acum" repartitor de frana - si aici se simte o imbunatatire a confortului la denivelarile transversale ale drumului
Nu am platit nimic pt. toate acestea, exceptie facand filtrul de aer si sprayul pt. gresat
Nu va faceti iluzii, toate operatiile suplimentare nu le-au "facut de la ei putere", i-am rugat eu sa le rezolve, dar e bine si asa... wink.gif

Sa auzim de bine!


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_c_ro
post 17 Apr 2007, 20:35
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 15 February 07




observat urme ulei in zona curelei distributie cu o zi inainte de Pasti (bineinteles zi stricata )
sunat service luni (16.04.2007 ) pentru programare si explicarea problemei.Maine ma prezint la service unde mi s-a spus ca imi vor schimba semering, curea distributie... La intrebarea mea de unde stiu ce trebuie sa schimbe fara ca macar masina sa fie vazuta de un inginer service cei de acolo mi-au raspuns ca si-au dat seama din descrierea facuta de mine .( probabil este o problema frecventa la motoarele 1.4 ).Maine revin cu impresii

mentionez ca am 3500 km
Dacia Logan Laureate Plus sept 2006

Service -ul : Dacia International Service Slobozia (Ialomita)


--------------------
DACIA Logan 2006 Laureate Plus 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 17 Apr 2007, 20:46
Post #63


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




1.4 cu probleme din ce perioada? ,eu am 1.4,da nare nimic,bine e din 2004 tongue.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_c_ro
post 17 Apr 2007, 20:48
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 15 February 07




sept 2006


--------------------
DACIA Logan 2006 Laureate Plus 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omc
post 18 Apr 2007, 07:15
Post #65


Loganist dezamagit :(


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 March 07




se pare ca a fost un lot de motoare 1.4 mpi cu aceasta problema. La fel am patit si eu cu motorul din nov2006 pe la 2200 km. Rezolvat pe garantie in service, insa nu s-a mentionat in cartea de service - am doar factura pentru ce s-a facut.


--------------------
Dacia1310GPL-1988, LOGAN Ambiance 1.4 MPI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_c_ro
post 18 Apr 2007, 20:24
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 15 February 07




astazi am fost la service de la 08.00 - 13.00 unde mi s-a schimbat simering, pinion , curea distributie si o " rola" din zona distributiei (piese originale , in cutii de culoare galbena, Made in france).Total factura 450 ron conform devizului dar platita de Dacia ,doar " e " garantie.
Timpul meu pierdut, bineinteles, nu e pe garantie
nota service 8
revin cu poze cu masina pe rampa, maine.

Nu mi-au dat in schimb Foaia cu lucarile efectuate.Au spus ca o trimit Dacia.Mi-au trecut in schimb piesele schimbate in Cartea Garantie.
(Au facut si ei poze cu masina pe rampa)


--------------------
DACIA Logan 2006 Laureate Plus 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 11 Aug 2007, 17:56
Post #67


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Azi binenteles ca mi-am stricat ziua cand m-am uitat la motor.

Dupa cum puteti vedea in poze am scurgeri de ulei in zona distributiei.

Am pus mana in jos pe capacul care cred eu ca protejeaza cureaua de distributie si era un aptipild pe care era un cod de bare si alt cod (ceva cu EJ7 parca).

Acel aptipild era plin de ulei ca de altfel si capacul.

Daca astept sa zice cateva luni si nu fac nimic si piederile de ulei abia se observa e posibil sa se intyample ceva nasol la motor?

Ma refer in special pe termen lung.


p.s: Cred ca peste 3 ani cand termin garantia nu voi mai cumpara Dacia (poate ca sunt vorbe spuse la suparare dar nu cred biggrin.gif)



Attached thumbnail(s)
DSC00184.JPG ( Size: 327.9k ) Number of downloads: 155
DSC00185.JPG ( Size: 295.45k ) Number of downloads: 162
DSC00186.JPG ( Size: 316.87k ) Number of downloads: 178


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aammmmmmggggggg
post 11 Aug 2007, 20:06
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 2 November 06




Cam mare este scurgerea aceea de ulei. De cand ai scurgerea aceea?La mine am avut aceiasi problema dar norocul meu a fost ca aceea scurgere era de la un surub de prindere care nu avea pasta pe el din fabrica.Deci vina lor si stai linistit crezi ca alte marci de masini nu crezi ca poti avea probleme cu ele?Am mai schimbat si cureaua de distributie pt ca umblase la ea,pe garantie wink.gif .Asta am rezolvat-o la a 2-a revizie in rest nici o problema cu masina la ce-am vazut eu pe aici ca se plange lumea si nici nu vreau sa o schimb vreodata ca mai am si altele de facut in viata decat sa-mi schimb masina care este destul de buna pt o familie smile.gif.


--------------------
dacia logan 11.2005-ambition - BR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 11 Aug 2007, 21:58
Post #69


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Exista un capac protector de plastic negru peste cureaua de distributie cred.
Acel capac este plin de ulei.


Oricum pana azi eram foarte multumit de masina insa cand am observat ce se poate intampla la o masina care are 5 luni si 5000 de km deja ma ia groaza.

Stiu ca chiar daca merg cu ea asa nu e mare problema si pierderile de ulei sunt insesizabile dar parca nu e deloc normal ce se intampla.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 11 Aug 2007, 23:31
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@router:
Daca inca nu ai citit, uite prin cate interventii in zona distributiei a trecut loganu' meu din cauza pierderilor alea nenorocite de ulei. mad.gif
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...0&#entry1006956


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeodr
post 13 Aug 2007, 13:11
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 18 March 07
From: brasov




aceiasi problema!scurgeri de ulei,minore,dar sesizabile cu ochiul liber,in zona distributiei,6500km,logan 1.4 abs plus,cumparat in mai 2007.aceasta constatare a fost facuta,dupa o calatorie in europa de vest,in care s-a mers cam 3500km pe autostrazi,in regim de turatie 3500,4000 ture!!!..programat joi service,garantie 3 ani...sper sa nu schimb toata masina in acest timp...in rest numai de bine,mai ales consumul,super,4,9-5,5..


--------------------
LAGUNA 1ph2 NEVADA GRANDTOURS CONCORDE ..1998 luna noiembrie 06..avion cu motor..!!! - BV 77 EME
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
contador
post 13 Aug 2007, 13:26
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 26 July 07




Dupa vizita la service sa postezi ce a avut


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:21
Forum Renault