DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina lovita in parcare, militianul se da "lovit"...

mcliviu
post 29 Jun 2006, 11:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 9 February 05
From: Bucuresti




Salut!

Dupa ce lunea trecuta ma oprise un militian, si imi retinuse permisul de conducere pentru ca nu il schimbasem dupa ce schimbasem CI-ul (corect pana la urma, desi in 2 saptamani, dupa ca imi cumpar casa, va trebui sa il fac din nou pe alta adresa, cea din bucuresti...nevermind), vineri dimineata, pe 23 iunie, pe la 5:25 aud alarma la masina. Prietena mea, se ridica, merge in balcon si-mi zice: ti-au lovit masina! Ies si eu cu camera, fac poze, cobor in fata, fac poze, vine si celalalt nefericit (pentru ca nu numai eu am avut de suferit), face si el poze, si mergem la politie (a se citi militie). Dam declaratie, si eu si dumnealui, si mergem inapoi la bloc. Omul a plecat la munca, pentru ca nu putea lispi, eu imi sun seful si-l anunt ca nu ajung la munca.
Intors la bloc, agitatie mare, plin de tigani, aurolaci, ciorditori, toti beti, facuti varza. Ce facusera ei: bausera toata noaptea, si unul mai "smecher", tigan dealtfel, ce s-a gandit el - avea sange in alcool baiatu' - sa ii fure cheile de la masina lui ta-su' si sa se dea cu ea prin parcare...un Golf II GTI, vreo 150 CP. Zis si facut, numai ca s-a oprit cu ea in masina mea (parcata pe trotuar), iar masina mea a lovit cu partea dreapta un matiz, careia i-a strambat 2 usi...Rezultatul: eu trebuie sa schimb aripile spate, iar cel cu matizul usile stanga. Am uitat sa va spun ca tiganul are 14 ani, iar ta-su' e un parnaias, care a facut facultatea un pic si prin spania, si care se pare ca e si urmarit.
Ce sa va mai zic...masina respectiva era inmatriculata pe franta, si n-am nici cea mai mica idee daca are carte verde.
Intre timp, politia nu face absolut nimic, domnul Hagiu (militianul) de la sectia 21 e de negasit - el se "ocupa" de caz - iar colegii lui ma tot plimba cu vorba. Cam suspect, nu?
Am poze si cu masina avariata, si cu proprietarul ei langa masina, si cu masina care l-a tractat cand a luat-o de la locul accidentului, si cu criminalistii care au venit sa ia amprente a doua zi, si le-am zis ca le pot da oricand, numai sa il gasesc pe respectivul militian...
Urmatorul pas, probabil ca politia capitalei, apoi presa...sa vedem ce-o iesi. Un pic cam nasol totusi, pentru ca tiganii sunt din clanul "Noiembrie" din Militari (daca locuiti pe-acolo ati auzit de ei), si astia cam umbla cu sabii la ei.

La mine pagubele se ridica la suma de 12 mil (constatare in service), iar la nenea cu matiz-ul, la schimbarea usilor + spaga din service. S-a mai intalnit cineva cu asa situatie? Masina inmatriculata pe franta, avea numarul 8200VY67. Oare pot verifica undeva masina asta?

Voi ce parere aveti? Ne lasam calcati in picioare de mizeriile astea de oameni, sau luam atitudine?


This post has been edited by mcliviu: 29 Jun 2006, 11:05


--------------------
Dacia Berlina Dacia 1310 - TR-01-UDE
viata-i grea, da' trece!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jun 2006, 11:11
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Daca ai Casco e ideal, iti face masina, si se judeca ei cu coloratii. Daca nu ai..spor la reparatii si no coment.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcliviu
post 29 Jun 2006, 15:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 9 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 29 Jun 2006, 12:11)
Daca ai Casco e ideal, iti face masina, si se judeca ei cu coloratii. Daca nu ai..spor la reparatii si no coment.
*



masina veche, nu se poate casco...


--------------------
Dacia Berlina Dacia 1310 - TR-01-UDE
viata-i grea, da' trece!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 29 Jun 2006, 15:07
Post #4


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Orice ai face, nu vorbi nimic cu tiganii...ca aia daca patesc ceva se aduna si incep taraboiul.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 29 Jun 2006, 15:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




QUOTE(mcliviu @ 29 Jun 2006, 14:01)
Ne lasam calcati in picioare de mizeriile astea de oameni
*



Sau taiati cu sabia ? Cred ca este de preferat sa scoti banii din buzunar si sa-ti repari masina. Cred ca e mai sigur asa.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 29 Jun 2006, 15:40
Post #6


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Io nu-s de acord...nu comentezi nimic, lasi politia sa-si faca treaba si daca vezi ca nu se rezolva te duci frumos la sectie si faci scandal(le zici ca vii cu presa).
Problema e sa nu afle tiganii ca tu vrei sa-i f...


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 29 Jun 2006, 15:44
Post #7


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(pastrama_stelistu @ 29 Jun 2006, 16:40)
Io nu-s de acord...nu comentezi nimic, lasi politia sa-si faca treaba si daca vezi ca nu se rezolva te duci frumos la sectie si faci scandal(le zici ca vii cu presa).
Problema e sa nu afle tiganii ca tu vrei sa-i f...
*



Si daca afla ce se intampla? Daca plecam pe ideile astea n-o sa iasa nimic bun...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 29 Jun 2006, 15:49
Post #8


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Daca se afla...o sa iasa tiganie mare. Ca asa se intampla de obicei cu astia. N-ai vazut ca in dimineata de dupa accident se umpluse parcarea de negriciosi?


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcliviu
post 29 Jun 2006, 15:56
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 9 February 05
From: Bucuresti




Treaba e oricum destul de grava, procedura normala e ca eu sa astept ca politia sa isi faca treaba, apoi sa merg mai departe.
Acum mai e si alta problema, daca imi fac masina in regie proprie, in caz de proces, nu imi voi recupera decat banii de pe piese, iar daca o fac normal in service, cu factura, mai platesc si TVA-ul.
In privinta fricii...ce sa zic, cred ca nu ar trebui sa ne lasam intimidati, si cred ca noi, romanii, ar trebui sa fim mai uniti. Pana la urma, toti datoram o moarte, nu?


--------------------
Dacia Berlina Dacia 1310 - TR-01-UDE
viata-i grea, da' trece!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 29 Jun 2006, 16:00
Post #10


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(mcliviu @ 29 Jun 2006, 16:56)
Treaba e oricum destul de grava, procedura normala e ca eu sa astept ca politia sa isi faca treaba, apoi sa merg mai departe.
Acum mai e si alta problema, daca imi fac masina in regie proprie, in caz de proces, nu imi voi recupera decat banii de pe piese, iar daca o fac normal in service, cu factura, mai platesc si TVA-ul.
In privinta fricii...ce sa zic, cred ca nu ar trebui sa ne lasam intimidati, si cred ca noi, romanii, ar trebui sa fim mai uniti. Pana la urma, toti datoram o moarte, nu?
*



Corect, mai uniti, asta este ideea. Astfel n-ar mai ciripi nimeni. Dar nu stiu ce naiba avem cateodata de suntem asa de lasi...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 29 Jun 2006, 16:01
Post #11


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(mcliviu @ 29 Jun 2006, 16:56)
si cred ca noi, romanii, ar trebui sa fim mai uniti.
*


Peste vreo 100 de ani...poate. Romanii sunt o natie prea fricoasa...spre deosebire de rromi(prea tupeisti).


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 29 Jun 2006, 16:59
Post #12


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Cred ca cu cele mai putine batai de cap este sa-ti repari masina intr-un service, sa ai facturi cu tot, apoi sa-ti angajezi un avocat bun si nu trebuie sa mai calci pe la judecata, nu te certi cu nimeni. Dezavantajul este ca o sa dureze destul de mult si te costa - dar cheltuielile de judecata ti le recuperezi daca castigi procesul. Oricum, probabil ca avocatul o sa reuseasca sa-i convinga pe respectivii ca decat reparatie + cheltuieli de judecata ies mai ieftin doar cu reparatie...


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jun 2006, 18:24
Post #13


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(mcliviu @ 29 Jun 2006, 16:02)
masina veche, nu se poate casco...
*




Eu zic sa te mai interesezi. Daca masina(Dacia, ca restul nustiu) are peste 10 ani, ti-o asigura pe 900 euro parca. Nu e mult, dar mai mult decat suficient pentru intamplari de genul asta.

This post has been edited by argon: 29 Jun 2006, 18:25


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 29 Jun 2006, 19:05
Post #14


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




QUOTE(ovidiusoft @ 29 Jun 2006, 17:59)
probabil ca avocatul o sa reuseasca sa-i convinga pe respectivii ca decat reparatie + cheltuieli de judecata ies mai ieftin doar cu reparatie...
*



intr-o tara civilizata asa ar fi normal.
dar la noi trebuie sa te duci la politie si de acolo sa trimita dosarul mai departe. daca politia nu vrea (fac pe ei de frica unor ciori) sa zica sau sa scrie cum ii cheama pe vinovati nu are ce dosar sa trimita si deci nu are ce sa ii faca pe penal (pt fuga de la locul accidentului). poti sa intentezi dosar pe civil pentru prejudiciu adus dar trebuie sa demonstrezi tu cine a fost la volan. probabil ca deja masina lui este reparata, martorii sunt sub pat de frica si nu se baga pt tine doar ca esti 'vecin de treaba' asca ca nu ai martori, nu ai autor ! si dai banii la avocat degeaba (estimativ, un avocat mai varza nu iti ia sub 3-5 milioane pt o infatisare la tribunal).
daca ai 'grandes cojones' mai bine ii faci ceva la masina si te razbuni. imi pare rau dar parerea mea e ca in instanta nu ai nici o sansa. si politia e degeaba, asa a fost mereu si asa o sa fie ! se ia numai de cei corecti, cu care le merge !

QUOTE(pastrama_stelistu @ 29 Jun 2006, 17:01)
Peste vreo 100 de ani...poate. Romanii sunt o natie prea fricoasa...spre deosebire de rromi(prea tupeisti).
*



peste 100 de ani cand vom fi minoritari cred ca va fi si mai greu.... wink.gif sad.gif mad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 30 Jun 2006, 11:38
Post #15


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@Matei, stiu cum e cu procesele in rromania sad.gif Totusi, cred ca in cazul asta daca exista de la politie constatarea in care scrie "x a condus masina z si a pocnit masina lui y" e de ajuns pentru un proces civil.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 30 Jun 2006, 11:44
Post #16


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




mcliviu: din ce spui tu eu vad 3 posibile desfasurari in continuarea celor patite de catre tine:
1. mergi pe calea perfect legala: autorul risca ceva probleme cu politia, tu risti probleme cu familia autorului, dar cu paguba vei ramane integral, pentru ca si daca cistigi procesul, mai mult ca sigur nu vei putea recupera banii (baietii nu au servici, nu au salariu, nu au masini sau proprietati de executat pe numele lor), judecatorul va spune ca ei iti datoreaza bani, dar asta nu inseamna ca ii vei si primi.
2. iti gasesti pe cineva cu influenta sau macar ceva relatii in lumea (mediul/clanul) lor si incerci prin respectivul o negociere: nu te sfatuiesc sa incerci tu o negociere directa, ci prin intermediar platit evident cu o parte din suma recuperata ("negociatorul" nu trebuie trimis ca recuperator, ca atunci se vor simti atacati si vor riposta, ci ca un om care incearca cu vorba buna sa rezolve situatia, d'aia e important sa fie de'al lor) nu trebuie presat inutil, daca tine bine, daca nu aplici 3.
3. consideri ca nu cunosti cine ti-a busit masina (aici trebuie ca si tu si vecinu cu matiz sa adoptati aceeasi atitudine) si iti repari masina singur.

Va rog fara offtopic-uri pe tema relatiilor cu minoritarii. Exista subiect deschis la Cafenea pentru aceasta discutie. Abaterile se vor sanctiona.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Jun 2006, 11:45
Post #17


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




sinistru, dar adevarat...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcliviu
post 30 Jun 2006, 13:10
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 9 February 05
From: Bucuresti




Da, cam asa e. Sunt constient de optiunile astea. Cel mai mult ma seaca ideea, si nu faptul in sine. Nu ca pierd niste bani, ci ca ma lovesc de indiferenta unor oameni care ar trebui sa reprezinte legea. Well, ce sa zic, azi ma duc sa vorbesc cu cineva mai "de sus", sa vedem ce se intampla. O sa va tin la curent cu evenimentele, desi clar o sa imi treaca supararea dupa ce imi vad masina reparata.
SI, cine stie, poate cititi si prin ziare despre caz smile.gif.
We keep in touch.


--------------------
Dacia Berlina Dacia 1310 - TR-01-UDE
viata-i grea, da' trece!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 1 Jul 2006, 10:40
Post #19


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Fa o solicitare in scris la Ambasada Frantei, cerand date cu privire la proprietarul masinii si compania de asigurari...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcliviu
post 3 Jul 2006, 21:18
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 9 February 05
From: Bucuresti




Azi l-am gasit pe militianul de serciviu, nea' Hagiu. Dom'le, munceste omul asta, e ceva de speriat! Ntz ntz ntz...Bine ca l-am gasit. De cum m-a vazut: "a, aici e cu bataie lunga..." ca masina are numere straine, am facut o "adresa" la ambasada frantei, sa vedem a cui e masina (dar deh, cu numerele scrise gresit, ca asa e-n tenis, nimeni nu te baga in seama cand vrei sa-i ajuti cu mai multe detalii). "Deci am trimis-o degeaba, acum trebuie s-o facem din nou". Ce sa zic - mai aveam un pic si ma ofeream sa il aduc pe ala de-acasa, sau sa il iau de mana, si sa ii arat unde sta. Nu stiam numele adevarat - l-o fi chemand mercedesu' sau cine stie cum pe numele real - asa ca i-am zis ca o sa ma interesez, ca nu stiu decat porecla. Dom'le, militienii astia nu stiu nimic, fir-ar sa fie...I-am dat numarul masinii care l-a tractat..."O sa fie destul de greu, ca n-aveti cum sa dovediti cine era la volan" - parca era avocatul tiganului - pardon, rromului...
Hai ca va mai tin la curent...intre timp, daca nu se rezolva nimic, o sa vedeti si poze, va zic eu in ce ziar.
Toate bune!


--------------------
Dacia Berlina Dacia 1310 - TR-01-UDE
viata-i grea, da' trece!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jul 2006, 10:26
Post #21


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Scrisoare recomandata cu confirmare de primire la comandantul sectiei 21 in care explici pe-ndelete despre ce e vorba si ceri "solutionarea cazului in termenul legal de 30 de zile".


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Jul 2006, 11:54
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si solutionarea va fi: "autor necunoscut"!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 4 Jul 2006, 20:13
Post #23


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




un sfat: stii unde se gaseste acel golf? ca daca da, e simplu sa afli daca e asigurat, trebuie sa aiba un patratel verde in coltul din dreapta jos al parbrizului, unde e scris numarul contractului de asigurare, compania de asigurare, numarul masinii si perioada de valabilitate...si eventual o scrisoare recomandata cu confirmare de primire la politia de frontiera specificand datele, cu copii dupa hartiile de la politie (pv si restul), ca sa nu poata iesi ala cu masina din tara...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcliviu
post 6 Jul 2006, 08:07
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 9 February 05
From: Bucuresti




thanks!
Din pacate acum nu mai stiu unde este masina, o sa ma uit pe poze sa vad daca exista patratelul cu pricina. Uite un sfat de mare ajutor. Multam'!


--------------------
Dacia Berlina Dacia 1310 - TR-01-UDE
viata-i grea, da' trece!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 08:28
Forum Renault