DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme motor dupa schimbarea distributiei

BoomPunk
post 26 Jun 2011, 15:25
Post #31


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




@irinel.onofrei,ai PM.


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Jun 2011, 08:48
Post #32


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Mecanicul tau n-a fost de incredere. Pentru manopera ti-a luat pretul corect, dar la piese te-a rupt. Doua supapa (supapele se vind si la bucata, vin in cutie de set dar la orice magazin iti scoate din cutie cite bucati vrei) costa cam 40-50 de lei. Cam tot pe aici garnitura de chiulasa. 20-30 de lei garnitura de capac de chiulasa. Ce a reprezentat restul sumei pina la cit ti-a cerut e? Rectificarea scaunului de supapa e indoielnica. Daca scaunele supapelor sint uzate, atunci sint uzate toate, uzura nu vine de la montajul gresit al curelei.
In plus, cum s-a mai spus, mecanicul tau nu stie ca chiulasa se stringe o singura data, printr-un procedeu pe care el nu-l cunoaste cu siguranta. Se string prezeanele in citeva etape succesive pina la valoarea precrisa de cartea tehnica. Numai cu cheie dinamometrica.
Ca sa fii sigur de unde ai pierderea de putere, ar fi bine sa masori si compresia, dupa ce verifici, cum au spus colegii, fisele si bujiile. Vezi daca bujiile puse de om sint cele potrivite pentru motorul asta.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Jun 2011, 08:56
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(irinel.onofrei @ 23 Jun 2011, 23:06)
Ca sa-ti dai seama, cand mergeam cu 1500 de ture in treapta 1 si o calcam pana la fund, lasam aprox 2 metri de cauciuc pe asfalt curat.
Plecand tare de pe loc cu 1-a era, specific, ERA o senzatie foarte tare. Acum o duc pana in 6 mii intr-a 1a si abia abia creste in turatii sad.gif
Din treapta a 1 in a 2 si dintr-a 2-a intr-a treia se auzea cauciucul daca schimbam pe la 6500.
*



2 metri sau 2 kile de cauciuc ? Doar la 6500 schimbi ? Frateee , sa o auzi la 12.000 rpm cum face !!! radmasa.gif

- daca tu asa mergi cu masina , sincer , cel mai destept a cedat , clar !
- limitarea 1 si 2 este la 6200 . Deci draga pescarule , mai gandeste-te ! Daca ai curba de putere intre 5300 - 5600 rpm , la ce bun o duci tu pana in "6500" ?
- oare daca lasi cauciuc pe asfalt si pierzi timp si putere cu scarturi si fumuri , pleci mai repede decat unul care pune UTIL puterea pe asfalt ? Planetarele tale si ambreiajul oare ce spun ?
Pacat de masinile care spui ca le-ai avut ! Altii au probleme cu ele si nu isi bat joc de ele in halul asta !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyel_r11
post 30 Jun 2011, 22:22
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 May 11




Poate de aici si lipsa de putere...acest schimb profesionist al curelei fiind ultima picatura.
Eu unul schimb de obicei pana in 3000...uneori se intampla sa o duc si pe la 4500 dar se simte ca nu mai are nici un pic de vlaga...accelerezi peste 4000 dar cam degeaba...e doar zgomot mult si putere f putina.Rostul de a duce acest motor in ...6500 de ture care oricum nu le duce...nu-l vad...

This post has been edited by danyel_r11: 30 Jun 2011, 22:22


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Jun 2011, 22:45
Post #35


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




la sn-ul meu parca de la 4000 in sus prinde viata biggrin.gif distributia am schimbat o singur fara probleme dupa 30,000km.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 1 Jul 2011, 19:00
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




Salut !

In acest post voi scrie cu lux de amanunte SI POZE , deznodamantul problemei mele cu distributia.

Ieri m-am dus cu masina la acelasi mecanic care mi-a pus distributia ultima oara si masina mergea fara putere.

Simptomele masinii :

-Nu trage motorul, prinzi suta cam in 30 de secunde
-Cand e motorul rece merge linistita la relati dar cand dai sa pleci imediat iti da in nas
-Iti da in nas uneori si la cald si la rece
-A consumat 24 de litri de benzina de 95, la 184 de km facuti....

Cand am dus masina, proprietarul servicului mi-a spus ca nu are timp de ea si ca sa o las acolo ca o fac azi (NR Vineri 17 Iulie)
Tot ieri un tip cu un laptop mi-a reparametrizat motorul ("am adus-o la zero") si a vazut la sonda lambda merge intre 900 si 980.
Am masurat acelasi parametru la o alta Solenza 1.4 si valorile variau de la 1 la 1000.
Am masurat si la Loganul lui si valorile variau intre 1 si 1000.

Se pare ca valoarea normala a sondei lambda este intre 1 si 1000 si 9sute si ceva insemana " amestesc cu o concentratie mare de benzina).
Tin sa mentionez, din nou, ca masina imi consuma mult si avea un miros ciudat inauntru cand o turam (benzina nearsa, probabil legat de consumul f mare)

Azi cand l-am sunat mi-a spus ca a verificat distributia si ca e bine pusa (a demontat-o din nou), binenteles m-am dus la el sa-mi iau masina foarte dezamagit.

Cand am ajuns, mi-a pus in brate pinionul de axul cu came iar ghidajul pinionului pe axul cu came era rupt. E ca un fel de dinte iar dintele ala are corespondenta cu o gaura de pe axul cu came.

Daca nu ai ghidajul ala, se pare ca pinionul se invarte liber cand il invarti iar pinionul nu invarte si axul cu came in acelasi timp.

Mentionez ca "dintele" de pe pinion este facut numai pentru alinirea pinionului, dupa ce l-ai asezat, se strange cu un surub maricel (de 19 cred)


Daca dintele era rupt si nu era aliniat, e ca si cum ai pune cureaua prost, adica nu la semne.

Am dat o gaura in pinion si am bagat in pinion un surubel de 6, ca sa imit ghidajul.

Dupa ce am taiat excesul din surubel, am pus poxipol sa nu cumva sa iasa.

Merge impecabil! nu mai da in nas, nu mai tremura, urca f valoarea normala a sondei lambda este intre 1 si 1000 si 9sute si ceva insemana " amestesc cu o concentratie mare de benzina).
Tin sa mentionez, din nou, ca masina imi consuma mult si avea un miros ciudat inauntru cand o turam (benzina nearsa, probabil legat de consumul f mare)

Azi cand l-am sunat mi-a spus ca a verificat distributia si ca e bine pusa (a demontat-o din nou), binenteles m-am dus la el sa-mi iau masina foarte dezamagit.

Cand am ajuns, mi-a pus in brate pinionul de axul cu came iar ghidajul pinionului pe axul cu came era rupt. E ca un fel de dinte iar dintele ala are corespondenta cu o gaura de pe axul cu came.

Daca nu ai ghidajul ala, se pare ca pinionul se invarte liber cand il invarti iar pinionul nu invarte si axul cu came in acelasi timp.

Mentionez ca "dintele" de pe pinion este facut numai pentru alinirea pinionului, dupa ce l-ai asezat, se strange cu un surub maricel (de 19 cred)


Daca dintele era rupt si nu era aliniat, e ca si cum ai pune cureaua prost, adica nu la semne.

Am dat o gaura in pinion si am bagat in pinion un surubel de 6, ca sa imit ghidajul.

Dupa ce am taiat excesul din surubel, am pus poxipol sa nu cumva sa iasa.

Merge impecabil! nu mai da in nas, nu mai tremura, urca f repede in ture ! Mi-a luat 5 sute de mii pentru reparametrizare, demontat si refacut pinionul si remontat.

As vrea sa multumesc pentru sfaturile acordate si sa ofer cateva explicatii :

@vladut88 - se pare ca era posibil ca asta sa fie una din cauze. Sonda lambda cica nu poate fi data jos si repusa ca se rupe filetul ( este la mine extrem de ruginita...)
@BoomPunk - o sa incerc sa ajung la intalniri, multumesc de PM !
@corbex - mi-a

This post has been edited by irinel.onofrei: 2 Jul 2011, 00:44

Attached thumbnail(s)
IMG_0231.jpg ( Size: 159.83k ) Number of downloads: 499
IMG_0232.jpg ( Size: 643.88k ) Number of downloads: 544
IMG_023.jpg ( Size: 355.1k ) Number of downloads: 544
24532423.jpg ( Size: 164.38k ) Number of downloads: 530


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyel_r11
post 2 Jul 2011, 00:22
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 May 11




Mda...treaba...ma abtin...leag-o cu scoci ca mergeee turbooo...

Eu ma intreb daca ultima oara cand a dat jos mecanicu minune cureaua...a schimbat-o. Ca banuiesc ca stii ca odata detensionata...se schimba. De asemenea in carte scrie ca se mai schimba si suruburile fuliilor...macar etc etc.

PS...vezi ca ai dat copy paste de prea multe ori la textu din postul tau


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 2 Jul 2011, 00:49
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




QUOTE(danyel_r11 @ 2 Jul 2011, 01:22)
Mda...treaba...ma abtin...leag-o cu scoci ca mergeee turbooo...

Eu ma intreb daca ultima oara cand a dat jos mecanicu minune cureaua...a schimbat-o. Ca banuiesc ca stii ca odata detensionata...se schimba. De asemenea in carte scrie ca se mai schimba si suruburile fuliilor...macar etc etc.

PS...vezi ca ai dat copy paste de prea multe ori la textu din postul tau
*




Danyel...e 7 milioane pinionul ala , cauta-l !

Si in plus, pinionul se tine in surub, nu in dintele ala de ghidaj.

Cu detensionarea curelei stiu...dar nu am bani de alta ....si asta pe care am luat-o e de Renault..


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyel_r11
post 2 Jul 2011, 17:52
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 May 11




Cu pinionu...daca avea acel dinte acolo tot ce-i posibil sa aibe si rol de pana...si in fine...mi-e extrem de greu sa cred ca e 7 mil...

Iar despre curea...poa sa fie si conti care e mai buna decat power gates(adica ce numesti tu de renault), tot la fel se comporta...Da acuma na...fiecare cum crede...dar daca faceai lucru bun de la inceput, nu carpeli, sigur ieseai muuult mai ieftin.Sper totusi sa nu mai ai pb cu ea.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 3 Jul 2011, 11:26
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




QUOTE(danyel_r11 @ 2 Jul 2011, 18:52)
Cu pinionu...daca avea acel dinte acolo tot ce-i posibil sa aibe si rol de pana...si in fine...mi-e extrem de greu sa cred ca e 7 mil...

Iar despre curea...poa sa fie si conti care e mai buna decat power gates(adica ce numesti tu de renault), tot la fel se comporta...Da acuma na...fiecare cum crede...dar daca faceai lucru bun de la inceput, nu carpeli, sigur ieseai muuult mai ieftin.Sper totusi sa nu mai ai pb cu ea.
*



Si eu sper sa nu mai am probleme.Am mers de ieri pana azi 400 km si trage f bine si consuma f putin in afara, cu mult mai putin decat inaintede a incepe schimbarea curelei..ceva de genul 4.8 la 120 in afara , oare e posibil ?


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
besche
post 3 Jul 2011, 12:07
Post #41


Besche


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 March 10
From: Constanta




N-are cum sa consume doar atat. Ar iesi mai putin decat Tico,care ia 6/100 cu 140 km/h. Eu am verificat consumul cu Solenza de ''n'' ori pe exterior. Cu mine si sotia ,daca nu depasesc 100km/h,intotdeauna a papat 5.25/100,alimentat de ex. plinul cu plinul la Petrom,sa zicem,pt ca are aceeasi lungime pistolul de alimentare.


--------------------
Renault Clio 2005 Authentique - CT - 31-AIS
Tunez tunuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 3 Jul 2011, 12:54
Post #42


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu cred ca ai avut cureaua pusa prost nu cred ca acel rahat mic sa-mi fie iertata experia are de aface cu ce spun ei , cu siguranta nu ti-au aliniat corect la semn si bla bla. Poate nu a fost reglat corect si a sarit cureaua de la punct.
Legat de consum mai poate fi si bobina de inductie , fise bujii.
E prima data cand vad ca se aplica asa ceva biggrin.gif
Inteleg ca la fulie daca s-a pierdut pana trebuie facuta alta dar la pinionul de sus pare aiurea si surubul e strans in directia in care se roteste pinionul deci se si autostrange si nu are voie sa se desfaca.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wheelman2011
post 11 Jul 2011, 13:04
Post #43


traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul


Group: Members
Posts: 172
Joined: 20 January 11
From: Bucuresti




@irinel.onofrei nenea mecanicul ala de ti-a spus ca trebuie sa stranga iar chiuloasa dupa 700-800 km e pe langa rau, treaba asta se facea pe timpuri dar la 1.4 mpi nu se face asa ceva, chiuloasa ta trebuia stransa cu cheia dinamometrica exact in ordinea si la cuplul din manual si atat, dar pun pariu ca nici macar nu a strans cu dinamometrica.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 CLIMA 1.4 MPI
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel.onofrei
post 14 Jul 2011, 20:58
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 7 June 11
From: Bucuresti




QUOTE(wheelman2011 @ 11 Jul 2011, 14:04)
@irinel.onofrei nenea mecanicul ala de ti-a spus ca trebuie sa stranga iar chiuloasa dupa 700-800 km e pe langa rau, treaba asta se facea pe timpuri dar la 1.4 mpi nu se face asa ceva, chiuloasa ta trebuia stransa cu cheia dinamometrica exact in ordinea si la cuplul din manual si atat, dar pun pariu ca nici macar nu a strans cu dinamometrica.
*




Da, cand i-am spus asta a cam dat din colt in colt. Am facut aproape 2000 de km cu masina si se comporta excelent. Mi-a spus ca , penttru a strange chiulasa, trebuie sa las motorul sa se raceasca...

14 Jul 2011, 22:00:
QUOTE(djasu82 @ 3 Jul 2011, 13:54)
eu cred ca ai avut cureaua pusa prost nu cred ca acel rahat mic sa-mi fie iertata experia are de aface cu ce spun ei , cu siguranta nu ti-au aliniat corect la semn si bla bla. Poate nu a fost reglat corect si a sarit cureaua de la punct.
Legat de consum mai poate fi si bobina de inductie , fise bujii.
E prima data cand vad ca se aplica asa ceva biggrin.gif
Inteleg ca la fulie daca s-a pierdut pana trebuie facuta alta dar la pinionul de sus pare aiurea si surubul e strans in directia in care se roteste pinionul deci se si autostrange si nu are voie sa se desfaca.
*




Si totusi dracul ala de pinion de sus era foarte putin intr-o parte. Am vazut eu cum aliniau cureaua ca doar nu e mare smecherie , nu cred ca au aliniat cureaua prost de 3 ori 3 oameni cu experienta ....

In fine, ma bucur ca s-a rezolvat si sper ca asta sa fie invatatura de minte si altora care poate vor avea aceeasi problema.

14 Jul 2011, 22:01:
QUOTE(besche @ 3 Jul 2011, 13:07)
N-are cum sa consume doar atat. Ar iesi mai putin decat Tico,care ia 6/100  cu 140 km/h. Eu am verificat consumul cu Solenza de ''n''  ori pe exterior. Cu mine si sotia ,daca nu depasesc 100km/h,intotdeauna a papat 5.25/100,alimentat de ex. plinul cu plinul la Petrom,sa zicem,pt ca are aceeasi lungime  pistolul de alimentare.
*



besche, ai dreptate, mi-a luat in astia 2000 de km facuti de la belea incoace, 6 la suta la 120 de km la ora mers constant...ce face omul cand se entuziasmeaza smile.gif)

This post has been edited by irinel.onofrei: 14 Jul 2011, 21:01


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alprazolam_2002
post 18 Jul 2011, 11:35
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 12 February 09
From: galati




salut ! Irinele imi pare rau ca ai trecut prin atatea probleme..dar cred ca mai bine iti luai un motor de la dezmembrari cu 7-8 mil in 80000 km si te mai costa inca 140 ron la r.a.r. + 1mil montatul in 5 ore..asa a facut un prieten care a patit-o aproximativ ca tine..


--------------------
dacia supernova/solenza clima/rapsodie - GL-06-YIV/GL-..-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 19:09
Forum Renault