DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pensionarii. o piedica in sistemul electoral. :-)

Bobo
post 29 May 2003, 11:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
hai ca asta e tare....haha...
\"paine si circ\"...

Ai uitat de Counter Strike live in diverse locatii : Yugoslavia, Irak......


a propos de asta ce ironie: cand bombardau am. irakul ma intalnesc cu niste prieteni intr-o seara si ii intreb ce mai fac si ce-mi raspund: "ne uitam la razboi" dupa care izbucnim toti intr-un ras macabru sau cum sa-i zic, dandu-ne seama de absurditatea secolului: sa te uiti la razboi ca la film... incredibil....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 29 May 2003, 14:50
Post #2


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




faza cu ford si cu exploziile am vazut-o si eu intr-un film care avea chiar acest subiect. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .

cat despre elementele de siguranta, publicul le-a cerut cand numarul accidentelor din care nu mai ramanea nimic a acrescut si toti aveau frica de masini. asta am citit undeva pe net, pe un site de istoria auto.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 29 May 2003, 14:58
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




QUOTE


concluzia: nasol e sa ceri parerea prostimii.. democratia asta e o tampenie, dar n-avem ce pune in loc...pai daca e dupa prostime, ne ia mama gaia...problema e de unde esti sigur ca ai oameni destepti in frunte?!?!


Bravo Bobo! Eu in cel mai bun caz as elimina anumite categorii de la vot, si as introduce un sistem cu ponderi. He-he laugh.gif


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 29 May 2003, 15:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE


concluzia: nasol e sa ceri parerea prostimii.. democratia asta e o tampenie, dar n-avem ce pune in loc...pai daca e dupa prostime, ne ia mama gaia...problema e de unde esti sigur ca ai oameni destepti in frunte?!?!


Bravo Bobo! Eu in cel mai bun caz as elimina anumite categorii de la vot, si as introduce un sistem cu ponderi. He-he laugh.gif


de 10 ani mi-a venit ideea asta si i-am scandalizat pe altii... de cand pensionarii m-au scos din sarite votand cu iliescu in anii '90...ei votau pentru viitorul meu...asta e chiar culmea... mi se pare chiar de bun simt sa punem ponderi.. ca sa nu mai zic ca de ce votul meu ca cetatean care ma supun legilor sa fie acelasi cu al unui puscarias, sau al unuia care e e evazionist, etc...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 29 May 2003, 16:19
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Deja ma simt mai bine stiind ca mai e cel putin unul care are aceeasi parere pe acest subiect!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 29 May 2003, 16:34
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Stai tu linistit ca nu e numai unul .. sunt(em) muuuulti mai multi .. numai ca intr-o minoritate crasa .... ideile astea vor ramane la stadiul de idei si nimic mai mult sad.gif .... asa e peste tot. Caci in clipa in care vrei sa rastorni lumea ... au ceilalti grija sa nu te lase.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-27-YFV
post 30 May 2003, 11:47
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 April 03




QUOTE


de 10 ani mi-a venit ideea asta si i-am scandalizat pe altii... de cand pensionarii m-au scos din sarite votand cu iliescu in anii '90...ei votau pentru viitorul meu...asta e chiar culmea... mi se pare chiar de bun simt sa punem ponderi.. ca sa nu mai zic ca de ce votul meu ca cetatean care ma supun legilor sa fie acelasi cu al unui puscarias, sau al unuia care e e evazionist, etc...


Cu teoria sunt de acord. Si cine decide cat esti de destept sau de cinstit a. i. votul tau sa conteze mai mult?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 30 May 2003, 13:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE


de 10 ani mi-a venit ideea asta si i-am scandalizat pe altii... de cand pensionarii m-au scos din sarite votand cu iliescu in anii '90...ei votau pentru viitorul meu...asta e chiar culmea... mi se pare chiar de bun simt sa punem ponderi.. ca sa nu mai zic ca de ce votul meu ca cetatean care ma supun legilor sa fie acelasi cu al unui puscarias, sau al unuia care e e evazionist, etc...


Cu teoria sunt de acord. Si cine decide cat esti de destept sau de cinstit a. i. votul tau sa conteze mai mult?


nu merg prea departe ca sa nu cad in extema dreapta; dar io intr-o prima faza, n-as mai da drept de vot celor condamnati penal din motive de crima, hotie, evaziune, chestii grave, nu maruntisuri;
intr-o a doua faza, odata obisnuita populatia ca traim in comun, as baga-o pe asta cu pensionarii...peste o anumita varsta (calculam daca vreti, hehe) votul tau valoreaza jumate ca sa zic asa... pai ei se gandesc la pensii iar io la relaxare fiscala... io nu zic ca societatea nu are responsabilitate fata de ei, nuuuu.. dar totusi...
chestia cu desteptaciunea intr-adevar n-ai cum s-o stii.. dar chestia cu cinstea, cum nu? de ce mai exista justitie... de fapt ea nu exista...
nu respecti regulile societati de ce sa participi la luarea deciziilor? mi se pare corect, nu? se practica din cate stiu "interzicerea drepturilor civile" pentru anumite fapte grave, dar io as pune toate talhariile, (recidivistii mai ales), violuri, etc.. pe ei oricum nu-i intereseaza si oricum nu participa, dar macar stim o treaba...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-27-YFV
post 30 May 2003, 14:41
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 April 03




Cei condamnati isi pierd din drepturi pe perioada detentiei, dar judecatorul poate decide ca si dupa ispasirea pedepsei aceste drepturi sa nu poata fi exercitate (aici intra si dreptul de vot). Nu poti interzice exercitarea acestor drepturi pana la sfarsitul vietii asa cum nu poti condamna un om la detentie pe viata chiar daca e recidivist, decat pentru infractiuni f.f. grave. Daca talharii, violatorii, criminalii ar fi inchisi pe viata s-ar rezolva doua probleme dintr-un foc : n-ar mai vota si nici n-am mai da nas in nas cu ei pe strada.

In ceea ce-i priveste pe pensionari teoretic sunt de acord cu tine dar e imposibil de pus in practica. Si ei pot invoca faptul ca cei tineri n-au experienta se lasa usor influentati etc. O solutie ar fi ca fiecare dintre noi sa ne convingem pensionarii din familie sa voteze asa cum dorim noi (eu am reusit asta in 1996 dar in 2000 n-am avut nici o sansa).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 30 May 2003, 14:49
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




esti tu sigru ca-si pierd dreptul de vot? ca io la tv ii vedeam pe puscariasi votand...atunci mi-a venit ideea...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 May 2003, 14:52
Post #11


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Doar daca decide judecatorul! Suspendarea drepturilor civile pe o perioada determinata e o pedeapsa complementara .


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 30 May 2003, 21:31
Post #12


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




puscariasii voteaza sigur. cum a zis si bobo ii arata de fiecare data la tv cum zic ca vor sa o duca mai bine in celule.

si ai mei bunici au votat cum am vrut noi in 1996, si a si iesit, o varza, dar in 2000 nici nu aveai cu cine sa votezi. cei care ar fi putut un pic sa fie mai altfel au inceput sa se bata la tv. normal ca a castigat cine a stat in umbra si a vorbit pe la spate cu babalacii care inca il mai considera cel mai bun. n-a fost, nu este, nu va fi.
ce zice bobo intr-un fel are sens, dar nu cum zice el. nu dupa varsta. ci dupa un test psihologic. adica dupa varsta de 55-60 de ani daca vrei sa votezi, sa fi porfesor, ... sau alte meserii care au implicare in viata sociala si economica a tarii, sa fi obligat sa ai un ok la un test. problema e ca cei care vor face testele vor avea 80-90 de ani, si o sa treaca testul numai cei ca ei. morti, putreziti si apoi dezgropati si pusi la conducere.

numai bine


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2003, 10:27
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




chestia cu testul e buna, dar risca sa cada in desuetudine..
pai citii io intr-o carte si probabil ca stiti foarte bine in ce hal de bolnavi erau roosevelt, churchill, (in ultimile mandate), kennedy etc.. fiecare avea alt gen de probleme dar oricum destul de importante, si s-a mers rau de tot pe burta sa nu se afle.. deci daca niste presedinti trec niste teste, cand ar trebui sa fie cel mai strict, atunci cum sa mai fii sever cu amaratii...
nu stiu ce sa zic.. de fapt nu stiu ce sa cred a propos de testele astea.. uneori inclin sa cred ca sunt "destept" facute, alteori nu...

acum daca stau bine si ma gandesc, fiecare clasa, categorie sociala, de varsta, profesionala, etc. are interese diferite, ar trebui ca suma tuturor sa dea cel mai bun rezultat... din pacate nu se intampla...
una peste alta, de c... democratia asta...
nu e mai bine in china? sunt unii acolo sus care vad de politica, noi sa ne ocupam de altele...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2003, 11:16
Post #14


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Vezi ca si-n China s-au revizuit legile ! Mai nou, te condamna la moarte de la 3 la 5 ani! A zis la Realitatea TV, parol doneor .....
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 2 Jun 2003, 14:45
Post #15


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Acu am vazut topicu asta si tre sa ma bag neaparat in seama si io biggrin.gif Pe cuvantul meu, io de vreo 10 ani ma tot gandesc la un sistem de vot cenzitar, insa complet altfel fata de cel practicat acum 150 de ani, cand aveau drept de vot doar cei bogati. In principiu toata lumea trebuie sa aiba voie sa voteze, insa ponderea voturilor trebuie sa fie diferita. Nu este normal ca parerea unui miner boland care toata ziua da la tarnacop intr-o grota si cand iese afara se imbata muci si se culca sa conteze la fel de mult cu parerea lui Andrei Plesu de pilda. Asa ca cei fara carte, cu un discernamant precar si neinformati deloc ar avea ponderea de un vot. Si de aici crestem in functie de kestiile de mai sus: cu cat esti mai invatat, cu cat ai un discernamant mai mare, cu cat psihicul tau e mai putin influentabil, cu cat esti mai informat si mai activ in viata politica si sociala sa iti creasca ponderea votului. La implinirea varstei de 18 ani, omului sa se prezinte la un centru unde da nenumarate teste si este analizat de doctori psihologi bine instruiti si platiti. Apoi i se stabileste in urma rezultatelor ponderea votului sau, i se trece in carnetu de alegator si asta e. El oricand poate cere o reanalizare, in urma careia i se poate modifica ponderea votului. Astfel un tip inteligent poate lua o pondere mai mica daca sa zicem nu l-a interesat ce se intampla pe scena politica si sociala a romaniei, insa daca incepe sa citeasca ziare si sa se informeze poa sa ii creasca acea pondere. Zic asta pentru ca ma gandesc si la ce s-a intamplat in 2000, cand am vazut in statistici ca wc tudor a luat cele mai multe voturi de la tineri cu studii medii din mediu urban. Deci termina omu liceu, cu iliescu nu vota ca voteaza si someru de tasu iar el din spirit de fronda nu face la fel si oricum vede ca nu e bine, si atunci il voteaza pe vadim ca se cearta frumos, neconstientizand nici un pic ce repercursiuni poate avea acel vot pentru viitorul sau. Ei bine nu e normal ca astfel de oameni sa hotareasca soarta tuturor, inclusiv a mea. Nu e normal ca parerea a 10 oameni destepti sa fie anihilata de 10 tarani analfabeti. Eu cred ca un om intelgigent, cu studii si activ e mai greu de manipulat de demagogi in genul lui vadim, ca genu de oameni ca vadim poa sa prinda numai la masele de oameni neinstruiti cu apetit pentru vorbe mari, patriotism si alte kkturi d-astea. Mai degraba un om destept voteaza pentru binele celui prost decat o face cel prost pentru el insusi.
Cam asta ar fi ideea mea. Insa pentru a fi pusa in aplicare ar trebui o dictatura care sa impuna un astfel de sistem, lucru imposibil de facut in ziua de azi si periculos in acelasi timp. Drept care va ramane o pura fantezie, nu cred ca se va schimba sistemul actual de vot vreodata in cursul vietii noastre, singura solutie ramasa ar fi instruirea si informarea agresiva a oamenilor pentru a nu mai repeta gresala din 2000.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2003, 15:17
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




in principiu/teoretic ai dreptate... in parte.. io nu am mers asa de departe desi la inceput asa ma gandeam.. insa din "marea" mea experienta de viata am constatat cu surprindere ca sunt destul de multi printre noi, scoliti, diplome, alea, alea care au o gandire de te doare mintea... e greu acum sa dau exemple... concluzia mea este ca scoala pe care o ai conteaza si nu prea... a gandi sanatos nu este egal cu a fi scolit... adica nu e obligatoriu egal...adica uneori mineru ala nenorocit gandeste mai corect decat 20 de psihologi ca sa dau un exemplu...
scoala nu te invata a gandi sanatos ci iti ofera informatii... pai in cazul asta frizeru' unde ma tundeam io, batran, format ca ucenic inainte sa vina comunistii, avea mai multa informatie decat multi cu diploma, studia sahul (mereu il vedeam cu cartea si cu tabla pe masa), istorie stia garla, ...intamplator gandea si cat de cat corect... (una peste alta, a votat cu iliescu, hehe)...
de fapt e vorba de discernamant... nu e obligatoriu ca fiind scolit bine sa ai si discernamant, sa-ti dai seama ca aia de la tv o scalda, si te manipuleaza...

asadar cum cuantificam discernamantul?

pai intreaba-te de ce au asa de mare trecere vrajitoarele, mama omida, urania, horoscopu', etc, etc.. si nu numai la amarati dar la multi cu carte...?!?!

totusi nu ma pot abtine sa nu va dau un exemplu:
eram cu fi-miu (avea cred 1 an atunci) si cu sotia la niste prieteni; era ziua cuiva, si erau mai multi invitati; gazdele amandoi doctori, si aveau un baietel de aproape 2 ani parca; si cand sa plecam au sarit pe noi sa stam sa mancam tort; ok, aduc tortul (era cumparat, sau in orice caz frisca era din asta "vegetala" (ce idiotenie, frisca vegetala, te doare capul...) ); nu mai stiu sigur dar parca fi-miu a arata ca vrea si el; noi evident i-am dat de inteles ca nu; au inceput gazdele sa sara cu gura pe noi ca de ce nu-i dam, alea alea.. "da-i, da-i ca nu e bine" zice unul dintre ei (atentie, retineti, medici, si copii destepti, varfuri); noi, nu, dar inreb de ce nu e bine si ma asteptam sa imi dea vre-un raspuns destept, vre-o explicatie medicala; "ca se deoache"... cand am auzit am pufnit in ras si io si sotia si nu ne venea sa credem ca niste medici iti pot da un asemenea raspuns.. efectiv "storcescu" (carcotashi) m-am stricat de ras...ce sa mai zic...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 2 Jun 2003, 15:31
Post #17


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Pai si io Bobo am zis cam acelasi lucru, ca nu e suficient sa fie scolit, mai trebuie sa fie si altele, ca pot fi oameni cu scola care sa nu merite o pondere a votului prea mare din cauza ca nu au un discernamant dezvoltat sau nu sunt suficient informati (despre actiunile, declaratiile. etc diferitilor oameni politici) si drept urmare nu pot lua o decizie foarte inteleapta. Insa consider ca au si studiile superioare rolul lor in formarea unei minti, nu prea cred in gogosi de genu e mai destept ala cu 8 clase sau mineru. Facultatea e o conditie necesara dar nu si suficienta. Pana la moarte n-o sa cred ca bruta aia care da la tarnacop 8 ore pe zi are ceva in cap. Daca avea ar fi facut altceva. Si viata mi-a aratat cu prisosinta cam ce au minerii in cap, mai precis nimik, poate cate doi neuroni de caciula ratacind disperati pe luciul perfect al creerelor lor subdezvoltate.
Cat despre misticismul acesta ce ne inconjoara, de la vrajitoare la horoscopisti, sunt si eu la fel de consternat ca tine. Nu stiu care ar fi explicatia, poate e si asta un lucru ce se inscrie in trendu asta de a copia tiganii si apucaturile lor.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Jun 2003, 23:21
Post #18


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




ceea ce spuneti voi intr-un fel are sens, dar nu trebuie sa uitam acea vorba care din pacate nu este cu adevarat lege. "Toti oamenii sunt egali in fata legii".
doar ca unii sunt mai egali ca altii (ferma animalelor). asa si cu votul. daca e apt de vot, el trebuie sa fie egal cu cel de langa el.
Daca exista tari in care alegerile merg destul de bine in sistemul clasic electoral, dece la noi nu ar merge. Cred ca acei intelectuali, care ar trebui sa aiba pondere mare a votului, ar trebui mai bine sa faca si omul de rand sa inteleaga ca ceea ce spune vadim (de fapt ceea ce evita sa spuna) este o mare porcarie. sau ca vanghelie fura de rupe, dar este acoperit de un partid corupt pe care nu il intereseaza cetateanul.
apropo de faza cu intelectualii. daca acestia ar avea putere mai mare decat altii ar ajunge sigur la conducere. adica intelectuali voteaza intelectuali. cred ca si prea multa stiinta poate sa fie catastrofala. trebuie sa existe o balanta a lucrurilor. parca a fost un film pe hbo cu o facultate undeva in munti unde intelectualii au inceput sa se reproduca numai intre ei, ceea ce nu a dus la un lucru deloc bun.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 3 Jun 2003, 08:34
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




V-ati gindit si la urmatorul aspect: din cite stiu, in Germania votul e obligatoriu. Adica vei primi o amenda frumusica daca chiulesti de la vot. La noi sistemul nu functioneaza poate si din pasivitatea votantilor greu-manipulabili, care sint puternic afectati tocmai de cele discutate: votul a 10 oameni destepti e anulat de votul a 10 oameni din cealata categorie. Iar ca rezultat al pasivismului din momentul votarii, ies astia care ne conduc iar apoi auzim 4 ani fara incetare tinguieli ale celor care nu sint multumiti de rezultatul votului dar nici n-au votat. In concluzie, propun votul cenzitar si obligatoriu pentru toti cetatenii cu drept de vot.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 3 Jun 2003, 11:00
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




sunt de acord cu alexv; de-asta nu m-am aruncat asa departe sa afirm ca intelectualii merita mai mult.. io m-am limitat a spune ca tre' sa voteze cei ce se implica si respecta regulile; ai probleme cu legea, de orice natura ar fi, atunci suporti...
acum partea proasta e urmatoarea: pe ei ii doare undeva, deci din ce ar fi insemnat o pedeapsa rezulta o "juma" de pedeapsa..

acum sa va mai zic ceva...citii io in alta carte, parca "psihologia multimilor" a lui gustave le bon ca, surprinzator, in cazul judecatii unor insi de catre multimi (de ex. juratii, in cazul us), s-a ajuns la acelasi rezultat indiferent daca erau numai intelectuali sau numai oameni simpli... de unde rezulta ca nu conteaza asa de mult scoala... mao zicea ca "scoala e cel mai bun mijloc de a-l tampi pe om" si sincer nu e departe de adevar...
io nu spun ca daca nu te duci la scoala te faci destept; spun ca scoala nu e o garantie...scoala inseamna a da niste examene care certifica faptul ca ai memorat niste informatii.... in esenta asta e scoala..io daca stau un an inchis intr- o biblioteca ies mai scolit decat cei cu harvard...

a propos de examene: imi venise mie si unui prieten din scoala gen. ideea ca la puscariasi sa le ocupi timpul cu scoala, mai exact matematica; vrei reducerea pedepsei, dai un examen la matem., hehe.. atunci eram coplesit de frumusetea matematicii..acum m-am mai schimbat, insa parca tot as baga matematica in puscarii, hehe...macar ii faci sa transpire putin...

cea mai tare faza am vazut-o pe discovery: era un experiment intr-o inchisoare americana: detinutii au fost pusi sa aleaga intre a executa pedeapsa pana la capat sau a executa jumate din ea dar sa urmeze o instructie militara; veneau nu stiu ce fel de ofiteri dinr-un departament de elita parca.. in fine, era incredibila instructia; ofiterii nu le vorbeau detinutilor, ci urlau in urechea lor, nu mai spun ca exercitiile fizice erau incerdibile, cand mancau, trebuiau sa-si ia atata mancare cat credeau ca mananca in 5 min.; daca le ramanea mancare in farfurie instructie; si tot felul de chestii...
si cica un anumit procent , nu mai stiu cat, s-a schimbat in bine dupa aia;...interesant...

nu stiu daca va uitati mai demult , duminica tarziu la "oz-inchisoarea federala"?!?! ft. misto filmul..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 3 Jun 2003, 12:42
Post #21


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Bobo, mi-a placut f. mult ce ai zis tu, mai ales kestia cu puscariasii nevoiti sa invete matematica. Desi la cat de retarzi sunt unii sunt sigur ca ar prefera sa sparga piatra in cariera decat asta biggrin.gif
Kestia e ca eu nu cred ca din cauza parnaiasilor se voteaza atat de aberant in Romania. Mie mi-e frica de multimile de oameni care nu sunt certati cu legea, insa sunt prosti de bubuie si foarte usor manipulabili. Si continui sa cred ca scoala iti deschide mintea cat de cat, chit ca e o doar certificare ca ai citit un numar de carti si ai procesat o cantitatea de informatii. E o minima garantie ca omu respectiv si-a antrenat muschii creierului si a invatat sa-si foloseasca mintea (exista si exceptii , stiu asta, dar in majoritatea cazurilor e cum spun io). Eu nu cred ca e bine sa luam de bune niste citate din comunisti retarzi (imi pare rau dar io cand aud de comunism scot cutitu). Adica scoala te tampeste si munca te innobileaza ??? :shock: :shock: Sa observam cat de tampit e Patapievici si cat de nobil e gibonul miner venit la vanatoare de oameni prin capitala.
Cat despre faptul ca suntem egali in fata legii, pai cu asta sunt de acord. Dar atat. Punct. In toate celelalte treburi nu mai suntem egali, asa ca de ce sa fim si la votat? Oamenii sunt diferiti, si asta inca de la nastere. Fiecare are un bagaj genetic diferit. Insa daca as vrea sa evit alte diskutii, pot sa spun ca nu e normal sa fim egali la vot, chiar daca am avea toti acelasi nivel de inteligenta, discernamant si grad de rezistenta la manipulare, numai si pentru faptu ca un om poate ca nu e deloc la curent cu ce s-a intamplat pe scena politica, nu a urmarit ziarele si stirile la teve, din plictis sau lipsa de timp, si atunci cand e la urna, cu buletinu de vot in fata, de ce sa aiba aceeasi relevanta parerea lui ca si a mea care poate stiu tot ce a facut si a spus unu sau altu dintre politicieni si nu mi-a scapat nimik din actiunile lor. Deci si daca ar fi doi insi clonati, avand potential identic insa grad de informare diferit, tot nu e normal ca parerea lor sa conteze la fel. Nu mi se pare fair ca sa zic asa fata de ceilalti. Si lagat de asta as zice ca votul obligatoriu ar zapaci situatia si mai mult, macar acum mai sunt unii cu bun simtz care nu se duc ca isi dau seama ca nu se pricep sau ca nu-i interesaza subiectu. Daca ar fi obligati sa voteze de-ai dracu ar vota si mai anarhic, numai pt. faptu ca nu sunt lasati in pace.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 3 Jun 2003, 13:23
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
Bobo, mi-a placut f. mult ce ai zis tu, mai ales kestia cu puscariasii nevoiti sa invete matematica. Desi la cat de retarzi sunt unii sunt sigur ca ar prefera sa sparga piatra in cariera decat asta  :D  
Kestia e ca eu nu cred ca din cauza parnaiasilor se voteaza atat de aberant in Romania. Mie mi-e frica de multimile de oameni care nu sunt certati cu legea, insa sunt prosti de bubuie si foarte usor manipulabili. Si continui sa cred ca scoala iti deschide mintea cat de cat, chit ca e o doar certificare ca ai citit un numar de carti si ai procesat o cantitatea de informatii. E o minima garantie ca omu respectiv si-a antrenat muschii creierului si a invatat sa-si foloseasca mintea (exista si exceptii , stiu asta, dar in majoritatea cazurilor e cum spun io). Eu nu cred ca e bine sa luam de bune niste citate din comunisti retarzi (imi pare rau dar io cand aud de comunism scot cutitu). Adica scoala te tampeste si munca te innobileaza ???  :shock:  :shock: Sa observam cat de tampit e Patapievici si cat de nobil e gibonul miner venit la vanatoare de oameni prin capitala.  
Cat despre faptul ca suntem egali in fata legii, pai cu asta sunt de acord. Dar atat. Punct. In toate celelalte treburi nu mai suntem egali, asa ca de ce sa fim si la votat? Oamenii sunt diferiti, si asta inca de la nastere. Fiecare are un bagaj genetic diferit. Insa daca as vrea sa evit alte diskutii, pot sa spun ca nu e normal sa fim egali la vot, chiar daca am avea toti acelasi nivel de inteligenta, discernamant si grad de rezistenta la manipulare, numai si pentru faptu ca un om poate ca nu e deloc la curent cu ce s-a intamplat pe scena politica, nu a urmarit ziarele si stirile la teve, din plictis sau lipsa de timp, si atunci cand e la urna, cu buletinu de vot in fata, de ce sa aiba aceeasi relevanta parerea lui ca si a mea care poate stiu tot ce a facut si a spus unu sau altu dintre politicieni si nu mi-a scapat nimik din actiunile lor. Deci si daca ar fi doi insi clonati, avand potential identic insa grad de informare diferit, tot nu e normal ca parerea lor sa conteze la fel. Nu mi se pare fair ca sa zic asa fata de ceilalti. Si lagat de asta as zice ca votul obligatoriu ar zapaci situatia si mai mult, macar acum mai sunt unii cu bun simtz care nu se duc ca isi dau seama ca nu se pricep sau ca nu-i interesaza subiectu. Daca ar fi obligati sa voteze de-ai dracu ar vota si mai anarhic, numai pt. faptu ca nu sunt lasati in pace.


hehe macar ii chinui un pic.. iti dai seama ca asa cum pentru noi, sa spargi piatra e chin, asa pentru ei sa faca o problema ar fi chin... deci io as infiinta cel putin 2 feluri de puscarii, functie de fiecare.. ala care e filfizon, politician, smecher, etc la carbune, ala care iti da in cap cu toporu l-as baga la matematica, fizica, chimie, haha.. cu chimia ii terminam pe toti,, hehe..

hehe, io sunt la fel in ceea ce priveste comunismu', da' uneori din prostie se mai spun unele lucruri adevarate...

sunt de acord ca nu suntem egali, dar e greu de cuantificat pe ce treapta suntem.. judecata e doar una la sfarsit, potrivit conceptiei crestine asa ca e prematur ca sa zic asa sa facem asta de acum...


ai dreptate cu obligatia votului.. adica logic ar fi ca cel care nu e interesat sa isi anuleze votul... dar nu stii cum reactioneaza fiecare si cine stie ce iese la sfarsit...vorba aia "ce mai conteaza o lingura de c..t la o oala cu ciorba" hehe...

io stiam ca la greci e obligatoriu si faci puscarie daca nu te duci...

oricum ai da-o e nasol.. acum daca am lua la puricat si sistemele de votare o sa ne dam seama ca numai democratie nu mai e.. sunt asa de complicate unele ca orice bagi, iese cine trebuie.. de ex. cel american, in care tu alegi electorii si electorii aleg presedintele..
stiti faza cu bush acum 3 ani...
culmea e ca nu in toate statele e acelasi sistem; de ex. in unele state daca majorit. simpla a electorilor au ales pe x atunci in statul resp. iese x; in altele e nevoie de altfel de majoritate (3/4 sau nu mai stiu cum).. ideea e ca daca este sa aduni simplu, la nivel de tara iese cu totul altceva..

si atunci sa te mai strofoci sa faci un sistem de vot perfect?!?! nu exista..

societatea de azi a ajuns atat de complexa si complicata incat e greu acum sa mai judecam simplist..
io pornisem de la ideea: ne-am adunat toti (ca sa ne strangem , hehe) din paduri, traim impreuna, facem niste reguli ca sa ne fie bine, cine le respecta bine cine nu out...ipoteza ar fi ca toti suntem interesati sa participam la viata polis-ului..
realitatea de azi e cu totul alta...

astia cu globalizarea pe de o parte, americanii cu razboaiele lor, pe de alta parte, mai sunt manifestantii antiglobalizare o dau pe anarhie (organizatia aia ATTAC- un reprezentat e Manu Chao, care danta misto dupa mine...); culmea e ca sunt supermultinationale (de ex. Unilever) care sponsorizeaza aceasta organizatie antiglobalizare?!?! ce pielea mea sa mai crezi?!?!

nu mai bine iti iei colo o nevasta, iti cresti copiii si incerci sa stai in banca ta ca altfel esti strivit instantaneu...asadar mucles ca e groasa in sec. 21...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 3 Jun 2003, 13:53
Post #23


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
nu mai bine iti iei colo o nevasta, iti cresti copiii si incerci sa stai in banca ta ca altfel esti strivit instantaneu...asadar mucles ca e groasa in sec. 21...

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Serios vorbind, io chiar asta vreau: sa fiu lasat sa-mi vad de traiu meu cu nevasta mea si cu prietenii mei (si in viitor si cu copiii mei, deocamdata nu e cazu). Dar problema e ca gibonul votant nu ma lasa: mi ti-l voteaza pe vadim care vine sa ma ia din ograda si ma impusca pe stadion ca i s-a parut ca m-am uitat urat la el sau ca vecinu are boala pe mine si ma reclama ca am furat, asta desi io am castigat toti banii prin munca multa atat io cat si nevasta sau mai stiu io din ce cauze, intr-un regim de genul celui propus de vadim nu e greu sa cazi si tu nevinovat. Sau il voteaza pe iliescu si psd. Ce inseamna asta: o adunatura de pungasi pusi pe furturi de zile mari care isi doresc sa construiasca feudalismul in romania. Si am suficiente date care sa ma faca sa cred asta, plus motiv. Motivul e ca intr-o tara saraca, de genul celor din america latina, cei care conduc controleaza totul si sunt super de bogati. Indicii ca ei asta urmaresc: baronii locali -> majoritatea zonelor din provincie au de facto un stapan care controleaza totul, toate legile facute sa loveasca exact in categoria sociala atat de necesara romaniei, firava patura de mijloc, care a primit cea mai tare lovitura din partea acelui gibon cu chip de macac de preerie si minte de euglena verde si anume ministru muncii care, dupa cum stiti, incurajeaza natalitatea la cei saraci si loveste la greu in natalitatea paturii de mijloc, efectul fiind un viitor cu multi cersetori si spalatori de parbrize si putini oameni care sa munceasca efectiv (caci cu siguranta va fi din ce in ce mai putina nevoie de munca bruta si din ce in ce mai multa nevoie de munca specializata).
Concluzionand, ce vreau eu este ca statul sa nu imi mai puna piedici si sa ma lase sa imi duc traiul meu linistit si sa imi caut fericirea personala, fara sa imi mai puna bete in roate, fara sa mai ia pielea de pe mine fara sa imi ofere nimik in skimb, fara sa mai faca pipi din toate pozitiile pe mine. Vreau sa stau in banca mea si statul sa imi ofere protectie, atata tot, si pentru asta sunt dispus sa platesc impozite, insa care sa fie normale si stabile, nu variind de la luna la luna, iar in skimbul acestora sa se construiasca puscarii nu sa li se dea drumul la infractori ca sa ma lupt io de capu meu cu ei. Si nici macar asta, ca n-am voie sa-l impusc daca ala vine cu cutitu, tre sa iau si io tot cutit, de parca am fi doi cavaleri in duel nu un talhar si un om cinstit incercand sa se apere.
Hai ca am aberat destul si pot s-o tin asa sute de pagini ca am strans multe in mine de cand am inceput sa constientizez ce se intampla in juru meu.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 3 Jun 2003, 14:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ai perfecta dreptate.. si sunt de acord cu tine... una din solutii emigrarea...
dar te lovesti de altele.. sistemul e sistem peste tot.. ca in comunism era brutal, ca in vest e mai subtil, tot aia e... acum la noi e in formare, deci suntem inca in big bang.. ai sange in tine fura si copiii tai or sa fie smecheri. n-ai, atunci ajungem din nou la "mucles ca e groasa'...

de-aia e bine sa fii relaxat ca sunt atat de multe de injurat cat n-ai vocabular si nervi sa epuizezi totul... asa ca incepeti sa fiti relaxati la volan ca sa ne intoarcem la ale noastre..

ce sa faci, sa te enervezi pe gigi becali ca iar s-a luat de un ziarist si l-a dat afara din " the office" ca asa vrea muschiu' lui...

parea nasoala e alta; cand ai copiii ce pielea mea sa-i inveti? al meu e bland din fire si si-o cam fura de la altii.. io-i spun, daca te loveste cineva da si tu; teoretic nu e corect ce-i spun dar ce sa faci? o educatoare simpatica de la alta grupa imi zice sa-l invat sa spuna educatorului daca l-a batut cineva..pai si, zic, sa-l fac paracios...

atunci e partea nasoala, cand tre sa educi pe altii, si sa-i explici...
hehe, am fost pus intr-o situatie, cand, intr-un parculetz in floreasca fiind, m-am luat cu niste gardieni la cearta; ideea era ca de ce l-am lasat pe fi-miu sa calce pe iarba; una la mana era ca era o tablita cu "nu rupeti florile", doi la mana ca mizeria si cainii sunt la ei acasa... si io cu gura, ala sa ma amendeze, io i-am zis sictir.. in fine, si duapa aia ma intreaba fi-miu ca ce s-a intamplat?!?! ce sa-i zic?!?!

nu mai bine esti relaxat? calm, fara nervi... greu da merita...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 3 Jun 2003, 15:38
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Oameni buni, pe mine ma bate de mult gandul sa plec de aici. Nimic nou. Insa am inceput sa tai tari/zone de pe harta si am ajuns la concluzia ca mai bine plec in Africa. Gasesc o tara cu padure, cu apa alaturi, si plec dracu acolo. Imi iau nevasta si facem un plod acolo, il invatam sa pescuiasca, sa fuga de crocodili. Incap sa ma gandesc ca am sanse mai bune de supravietuire acolo decat in tara asta ce ma imbolnaveste de nervi in fiecare zi. Ce ziceti? Ne urcam in DSN-uri si plecam in ... Tanzania? Facem comunitate romaneasca acolo.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 3 Jun 2003, 15:48
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
Oameni buni, pe mine ma bate de mult gandul sa plec de aici. Nimic nou. Insa am inceput sa tai tari/zone de pe harta si am ajuns la concluzia ca mai bine plec in Africa. Gasesc o tara cu padure, cu apa alaturi, si plec dracu acolo. Imi iau nevasta si facem un plod acolo, il invatam sa pescuiasca, sa fuga de crocodili. Incap sa ma gandesc ca am sanse mai bune de supravietuire acolo decat in tara asta ce ma imbolnaveste de nervi in fiecare zi. Ce ziceti? Ne urcam in DSN-uri si plecam in ... Tanzania? Facem comunitate romaneasca acolo.


bey nu rade de tanzania ca e super misto.. stiu pe cineva care a fost acolo si mi-a zis ca e nebunie... safari, hoteluri langa rezervatii si vezi girafele de la fereastra, te duci in zanzibar (care are o oarecare autonomie) si belferesti.. stau baietii si iti fac gratar pe plaja, ce sa mai zic.. chiar vreau sa vad tara aia...nasol e ca te costa drumul, in schimb cu 500 $ stai o luna in zanzibar cu mancare cu tot..

da inainte de asta io zic sa mergem in maldive (super misto loc), ca cica in 10 ani se scufunda... si a propos de "scuba", duceti-va si vedeti venetia ca nici asta nu mai are mult...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 3 Jun 2003, 16:08
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Crezi ca am bagat Tanzania la plesneala? Stiu ca se duc unii de la noi din tara la vanatoare pe acolo si se zice ca e super-mishto. Nu m-as duce chiar intre doua triburi de se mananca reciproc la cazan in fiecare luna. Insa zau daca nu m-as duce naibii acolo. Nu am inca bebe si ma gandesc cu groaza in ce mediu o sa-l cresc si ca o sa fiu neputincios in a-l feri de mizeriile tarii asteaia. O sa-l plimb pe maidan ferindu-ma de maidanezi si aurolaci? Nu mai zic de scoala, ca poate trebuie sa-l invat eu cum sa-si ia seringa curata (Doamne-fereste).


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 3 Jun 2003, 22:35
Post #28


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




io ma gandeam undeva prin australia. ca si asa nu e foarte populata. undeva la ocean. pescuit (desi nu imi place), vanat. stat mult. s_x biggrin.gif .viata. mai primesti un turist strain dornic de aventura si il storci de bani (nu ca ai avea ce sa faci cu ei).


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan.jbl
post 4 Jun 2003, 00:57
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 5 January 03
From: Buc-PL si retur




Mai nasol cu service-ul pt. carutze, da' cu ce experientza am adunat nu cred ca va fi vre-o problema cu asistenta tehnica ! biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1,6 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 5 Jun 2003, 11:53
Post #30


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Da, da, Anglia e cea mai cul, am fost in multe locuri da cel mai bine m-am simtit la Londra. up.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:52
Forum Renault