DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inscriere in motoare de cautare

B-27-YFV
post 24 Sep 2003, 10:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 April 03




Spuneti-mi si mie cum ati reusit sa faceti sa apara forumul asta printre primele rezultate la cautarea pe google?
Vreau sa fac un forum folosind phpBB si nu stiu daca trebuie sa-i aduc ceva modificari ca sa poata fi gasit usor pe google.

Multumesc,


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 24 Sep 2003, 10:30
Post #2


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Eu am bagat in overall_header.tpl in sectiunea <Head> urmatoarele date:
<META NAME="Keywords"
CONTENT="dacia, supernova, daciasupernova, forum, masini, tuning, tunning, tutoriale, manual,
e7j, e6j, petrom, benzina, motorina, geamuri, electrice, cauciucuri, curse, jenti, piese,
renault, injectoare, ulei, filtru, solenza, renault, francezi, dealer, service, tutorial, manual,
poze, comunitate, calculator, tuning, ceasuri, modificare, vanzari, curse">
<meta NAME="rating" CONTENT="General">
<meta NAME="ROBOTS" CONTENT="INDEX, ALL">
<meta NAME="ROBOTS" CONTENT="INDEX, FOLLOW">
<meta NAME="revisit-after" CONTENT="7 days">
<meta NAME="distribution" CONTENT="global">
<meta NAME="resource-type" CONTENT="document">

E bine sa ai in meta cat mai multe cuvinte corelate cu cuvintele de pe prima pagina. De exemplu la mine apara pe prima pagina "Dacia SuperNova si Solenza Forum" si am in meta dacia, supernova ...
Pe urma te duci la http://www.google.com/intl/ro/add_url.html si te rogi sa vina robotul de la google cat mai repede pe site-ul tau smile.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 24 Sep 2003, 12:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




In primul rand urmeaza link-ul dat de Alex, cu rezerva ca e posibil sa dureze. Cel mai usor esti indexat de Google din directoare, iar din cate am observat eu din trafic.ro te listeaza aproape imediat.
Pentru o pozitionare buna in cautari trebuie sa ai ceva cunostinte de optimizare pentru motoare de cautare. In momentul asta cu Google este mai greu pentru ca trece printr-o perioada de schimbare a algoritmilor de Ranking si indexare.
Este foarte important sa ai tag-ul <TITLE></TITLE> - maxim 80 caractere si un nume bine ales ales astfel incat sa treaca peste cele mai importante keywords ale site-ului (nu conteaza daca suna aiurea, oricum nu citeste nimeni). Pe langa title trebuie sa fie si tag-ul:
<meta name="description" content="Bla, bla, bla">
Pentru google in special acest tag este important pentru ca el sare peste
<META NAME="Keywords" CONTENT="">(de fapt nu sare peste el dar nu ii acorda importanta foarte mare).
Urmatorul pas este sa folosesti toate tag-urile ALT="" ale imaginilor pentru a introduce descrieri ce se refera la domeniul site-ului.
Exemplu:
ALT="forum dacia solenza si supernova.....etc.." in loc de ALT="Poza masina rosie"
In ultimul rand, dar foarte important, conteaza continutul in sine al paginii: daca in title si description apare cuvantul Dacia dar apare si in prima pagina de vreo 5 ori cel putin, atunci la ocautare dupa acest cuvant sigur site-ul va avea o pozitie fruntasa.
Succes


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:59
Forum Renault