DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Capota indoita, .. inchideti capota ca la carte?

Daedalus
post 19 May 2005, 23:49
Post #1


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Deci aceeasi problema am vazut-o la mai multe SLZ si anume capota infundata f. putin dar vizibil din anumite unghiuri datorita utilizarii metodei de inchidere cu podu palmei in zona cuiului. Deci aceasta metoda este total nerecomandata si chiar in carte spune ca trebuie sa dai drumu la capota sa cada de la o anumita inaltime pentru a se inchide sub propria greutate chiar daca te doare sufletul cand face trosc.

Eu prima oara cand am deschis capota la SLZ mea am apasat pe mijlocu ei langa masca acolo si mi s-a infundat putin si ma enerveaza. Ieri s-a trezit unu sa imi inchida capota cand eram in masina si degeaba am strigat la el ca mi-a mai facut o infundatura mica langa cealalta si imi sta pe creier efectiv. De indreptat manual nu am cum pentru ca vine nervura aia pe partea cealalta si nu ai in ce sa impingi.

Stiti careva vreo metoda de a indrepta capota acolo fara a altera vopseaua si alte chestii ? Ma gandeam sa pun un d-ala de desfundat WC-uri ca sa traga efectiv tabla infundata acolo. Ce spuneti, e buna metoda? Vreo propunere? A mai facut cineva asa ceva?


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 20 May 2005, 08:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(Daedalus @ 20 May 2005, 00:49)
Vreo propunere?
*


Fa-te ca n-o vezi tongue.gif


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 20 May 2005, 08:45
Post #3


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




Cand mi-a venit masina , primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma uit la motor , cand am inchis capota n-am lasat-o cum scrie in carte ci m-am lasat cu mana pe ea , rezultatul nu-i greu de ghicit .
Morala : inainte de a inspecta ceva la masina trebuie CITITA CARTEA DE INSTRUCTIUNI, acolo era trecut si modul de inchidere al capotei. smile.gif


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 20 May 2005, 10:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Asteapta pina ai un accident frontal. Te scapa de problema tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 20 May 2005, 10:23
Post #5


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




QUOTE(Bihomoldoveanul @ 20 May 2005, 10:05)
Asteapta pina ai un accident frontal. Te scapa de problema tongue.gif
*


Mai bine sa-mi pice ceva pe capota. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 20 May 2005, 10:41
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




cel mai bine de inchis e sa-i dai drumul de la vreo 30cm si se inchide cu zgomot mare si ti se cam strange inima. biggrin.gif oricum e mai bine asa decat sa te alegi cu cratere in ea , ca mai rau plangi atunci .....asta-i Dacia.... wacko.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 20 May 2005, 11:09
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Zgomotul facut de capota la Solenza e curata muzica fata de acelasi zgomot dar la DSN. Capota DSN are mai putine ranforsari si e mult mai "elastica". Cind ii dai drumul face ca tabla goala scapata pe jos smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianH
post 20 May 2005, 12:12
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 10 August 04
From: Sighisoara




Am "indulcit" oarecum zgomotul facut la inchiderea capotei prin lipirea a doua rondele de pluta ( cca. 1 mm grosime), una pe caroserie in jurul gaurii de fixare a cuiului si una pe inelul de tabla care tine arcul cuiului la capota.
Acum la inchidere nu se mai loveste tabla pe tabla.


--------------------
Ex DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 mpi / Skoda Octavia Tour 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 20 May 2005, 21:49
Post #9


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Deci mi se rupe sufletul cand vad ca nimeni nu imi acorda nici un strop de speranta. Deci eu mor cand o spal boboc si imi fac freza in capota dar vad ca-mi fuge un ochi pe la infundaturile alea. Trebuie sa existe o solutie. Fac eu rost de un desfundator de WC-uri si daca o comit.. asta e, daca reusesc.. ma fac unic distribuitor de astfel de desfunzatoare biggrin.gif
Mai bine arunci o caramida pe capota si zici ca asa ai gasit-o in parcare.. blink.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 21 May 2005, 19:37
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Un tinichigiu bun o scoate. Fie o ciocane pe dedesubt, dupa ce casca dublura, fie ii sudeaza o mustata de fundul craterului, o incalzeste cu aparatul si o trage. Dupa aia o indreapta sa cada la linie. Daca te streseaza asa de tare strange mangotii necesari si bag-o in service. Fii atent sa nu o umple cu chit ca dai un ban da-l dai degeaba.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KpK1
post 21 May 2005, 21:28
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 22 April 03
From: Galati




faza dura e ca 4/5 masini au aceeasi problema, chiar si a mea, si sunt la a 2-a capota 022.gif .Daca va mai urma si a 3-a ,sigur nu voi mai repeta greseala, tot ce imi lipseste acum e o caramida pe capota wacko.gif ...

LE: mi-am adus aminte ca si la Renault Clio e aceeasi problema, cand iti preda masina iti spune(trebuie sa scrie si in manual) cum sa inchizi capota ca sa nu apara surprize "adanci",deci nu-i problema numai la dacia; normal ca la dacie,omu e obisnuit sa apese cu manuta lui pana face click(sau clack tongue.gif )... laugh.gif

This post has been edited by KpK1: 21 May 2005, 21:33


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 23 May 2005, 14:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Mie mi-au spus cei de la Simpo Trans, cand am luat masina, cum s-o inchid. Mi-au si aratat, ( si e vorba de 10-15 cm, nu de 30 , deci zgomot nu foarte mare ) cum, si mi-au si exemplificat ce se intampla daca nu procedez asa, ca aveau in hala o solenza la revizia de 10 000, care avea pe capota dovada procedurii defectuase.
Vazand ce urat arata, am tinut bine minte, si o inchid cum trebuie de 17 luni.
De cate ori am fost acolo, ( la revizii ) TOTI mecanicii inchideau capota "ca la carte". Nota 10 de la mine pt. asta, si pentru faptul ca spuneau la cumparare.

P.s. De altfel baietii de la pregatirea pt. vanzare, spuneau cam tot ce este cu semnul de atentionare excl.gif in cartea tehnica.

This post has been edited by GABY IS BACK !: 23 May 2005, 15:57


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 May 2005, 15:49
Post #13


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu conosc o persoana (ruda apropiata) care are 3 (trei) astfel de indoituri in capota. Cand l-am intrebat de ce, a zis ca el asa o inchide, ca nu-i place s-o tranteasca. Acum eu inteleg. Prima data nu stii sau nu crezi. A doua oara e ghinion. dar si a treia oara. Las-n-colo de viata.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 23 May 2005, 16:31
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ceva e totusi in neregula cu zona aia. Chiar nu puteau gasi un mod de ranforsare cumsecade ? Prea se indoaie usor iar in cartea tehnica trebuiau sa scrie "lasati-o sa cada de la 15 cm CA ALTFEL SE INDOAIE".
Asa, daca esti mai milos, o constati pe propria piele.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 24 May 2005, 07:54
Post #15


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Cu inchisul capotei asta e. Scrie in manual, mi-au spus la dealer cand am cumparat-o. In plus mie imi place sunetul cand o las sa cada.
Intrebarea mea e alta. Ce se intampla daca cineva se aseaza cu fundul pe capota?


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosBabacu
post 24 May 2005, 08:03
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 12 April 05
From: Sibiu




Cele spuse de Gaby sunt valabile si pt dealer-ul de la SB (sau oi fi fost eu norocos sa nimeresc un om ca lumea la pregatirea pt vanzare???): mi-a explicat omul care e treaba cu capota si mi-a aratat si exemple din genul "asa nu" si am bagat la cap: 10-15 cm! Se pare totusi ca e firea omului sa stie el mai bine cum se face - am constatat astain special la SLZ de pe taxi: din 5 masini aflate in statie, TOATE aveau respectiva adancitura pe capota...


--------------------
DACIA SOLENZA 1.4 MPI - SB-00-XXX
Razvan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 24 May 2005, 11:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(b64chr @ 24 May 2005, 07:54)
Intrebarea mea e alta. Ce se intampla daca cineva se aseaza cu fundul pe capota?
*



Chiar vrei sa sti?!?!? sleep.gif Pai, e simplu: ai SLZ, ai fund, deci... la treaba! biggrin.gif
P.S. Sa ne ti si pe noi la curent... eventual cu ceva poze! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif (No offence!)


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 24 May 2005, 11:04
Post #18


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Depinde de formatul posteriorului : unul mai osos indoaie capota garantat biggrin.gif


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 May 2005, 17:52
Post #19


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Iti spun eu. Nimic. Pe a mea au mai stat persoane si nu a patit nimic. M-am mai asezat si eu si tot nimic. Bine, acum nu a stat nimeni cu fundul fix pe mijlocul capotei (mai mult in zona farurilor) si nu au stat ca pe scaun pe ea. Adica a fost vorba mai mult de o sprijinire. In plus depinde si de constituia persoanei respective. Una e sa se aseze cineva de 60-70-80 kg si alta e sa se "sprijine" cineva de 110-120.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 24 May 2005, 21:15
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Deci pentru omul cu problema, sa stii ca la service-uri se pricep astia sa le desfunde gigea fara sa-ti sudeze cine stie ce acolo sau sa revopseasca capota. Cel putin la masinile straine la care gaurile din ranforsari o permit, se face cu coada ciocanului. Ideea e ca tabla sa fie buna si sa revina la loc fara sa faca valuri sau inele concentrice sau mai stiu eu ce.
Daca vrei sa incerci chestia cu desfundatorul de ghiuvete... mai degraba cauta de imprumutat o ventuza profesionala (pe la indivizii care fac alpinism industrial ar trebui gasesti tot felul) care sa aiba un miner foarte virtos de care sa tragi. BTW, vezi ca iti trebuie cel mai mic model posibil... degeaba tragi de ventuza daca se prinde de partea dreapta a capotei si infundatura intra cuminte complet ascunsa de ventuza.

Uite aici se vede ca nu sint proprietar de Dacia - nu am avut niciodata nici cel mai mic reflex sa o apas cu mina. Ii dau drumul fara mila, ca la orice alta masina pe care am pus mina. E doar mai zgomotoasa decit alte masini, dar principiul e destul de comun (exceptind masinile de talie foarte mica si cele cu fitze).

This post has been edited by Bihomoldoveanul: 24 May 2005, 21:16


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 24 Nov 2005, 23:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Salut!Si eu am facut o obsesie din a vedea indoituri pe capotele altor slz-uri..e dureros.Daca o aveti intreaga puteti incerca sa preveniti viitoarele indoituri.Eu am gaurit ranfortarea in zona aia umflata de langa cuiul capotei si am "injectat" spuma poliuretanica (expandabila).Astfel locul acela nu va mai fi gol si nu se va mai deforma sub apasarea accidentala.Se va schimba si sunetul la trantirea ei, va deveni mai rigida daca faceti treaba asta la toata capota. Cu grija la gaurire sa nu va scape spiralul dupa perforarea ranfortarii si sa loviti partea de la exterior.Este risc sa sara vopseaua si se va face o indoitura in exterior de data asta.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giu
post 1 Dec 2005, 16:26
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 10 March 04
From: Suceava




Cu ventuza ar fi bine dar risti sa ramai fara vopsea in zona respectiva si cu indoitura tot acolo. Mie mi-a indoit-o un idiot in service dupa ce 6 luni am avut grija sa-i dau drumul de sus ca sa nu o indoi. Cretinul a rezolvat-o la prima atingere!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 2 Dec 2005, 11:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Celor care nu le place zgomotul rezultat din trantirea capotei le recomand montarea unui cheder de porbagaj de berlina in jurul compartimentului motor, cei cu logan au facut-o, este un subiect dedicat.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Dec 2005, 13:25
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Salut ! Am vazut la muuuulte masini mai mult sau mai putin autohtone capota indoita la acea zona despre care se vorbeste . Initial si eu am avut intentia sa o apas cu mana dar mi-am dat seama ca e mai bine cu ambele maini de frica sa nu o patsc si eu , iar apoi mi-am dat seama ca e mult mai bine daca se lasa libera ( in cadere ) de la aprox 20 cm . In ultima vreme e mai bine ca mi-am pus si eu un fel de blana ( impropriu spus ) si se aude putin mai altfel . Ma gandeam daca nu se poate cumva adapta doua amortizoare de hayon si in fata pentru a usura pozitionarea si inchiderea capotei . Idei ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 10 Dec 2005, 22:40
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(Tudor B @ 2 Dec 2005, 11:14)
Celor care nu le place zgomotul rezultat din trantirea capotei le recomand montarea unui cheder de porbagaj de berlina in jurul compartimentului motor, cei cu logan au facut-o, este un subiect dedicat.
*



Problema mai mare decat zgomotul este prevenirea indoiturii dar interesanta si solutia cu chederul.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:26
Forum Renault