DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kia Pro Cee'd, The Black Pearl

AmunDei
post 8 Jun 2011, 21:55
Post #211


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Asa radea lumea de mine ca mi-am facut casco la matiz, dar dauna e dauna pe orice masina, o suma mare dintr-o data nu pica nicicand bine, nu e ca si cum banii cu care ai fi platit casco ii pui deoparte, tot se cheltuie eventual.

E bine ca i-ai facut acum, spor la kilometri si sa nu mai 'noroc' de alte incidente.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 20 Aug 2011, 12:47
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Ungaria - Croatia
28 iulie - 6 august 2011

Habar nu aveam tocmai unde o sa ajungem. Era probabil ca dupa cateva zile in Ungaria sa reveni undeva la Marea Neagra. Numai ca lucrurile aveau sa stea cu totul altfel...

Dupa o zi de lucur am plecat seara spre Zalau. Am ajuns dupa un drum specific romanesc spre dimineata. A doua zi dupa pranz am plecat catre Budapesta si am inceput sa ne bucuram de sosele. Am iesit din Romania prin vama Urziceni situata undeva la nord-est de Carei si apoi am intrat in Ungaria pe M3 care ne-a dus confortabil pana la Budapesta, in ciuda unei ploi care ne-a chinuit mai bine de o jumatate de ora.

La dus ne-am oprit la circuitul de la Hungaroring. Duminica avea sa fie cursa si vroiam sa mergem insa nu aveam bilete. La ora la care am ajuns casa de bilete era deja inchisa.

Vineri seara si mai ales in ziua de sambata ne-am plimbat prin Budapesta iar seara am mers pe un drum la nord de Budapesta care se pierde in zona deluroasa ce uneste Slovacia de Ungaria.

Duminica cu putin timp inainte de pranz eram la Formula 1, la Hungaroring. Spre norocul nostru am gasit pe loc bilete in sectiunea pe care ne-o doream. Organizarea mi-a placut, inca de pe autostrada erau semne spre circuit si desi coada de masini se intindea pe cativa km totusi ne miscam cursiv.

Cursa a fost fantastica, mai ales pentru pasionati este ceva deosebit. Deja ma gandesc la anul la cursa F1 de la Istanbul...

Intantati de ce am vazut ne-am retrsa inapoi in Budapesta. Si seara am stat de vorba, ce facem, mergem inapoi in tara...? Dar nu mai bine vedem adriatica si coasta dalmata??? Ba da! Atunci hai in Croata! Si luni dimineata am plecat la drum, am pierdut destul timp pe telefoane incercand sa gasim o cazare, ne-am oprit si pe la un outlet langa Budapesta si abia pe la ora 4 am plecat efectiv, stiind unde ne vom caza.

Am mers pe ruta Budapesta - Balaton - Letenye (M7) - Zagreb (A4) - Zadar - Sestanovac (A1) - Brela - Baska Voda. 800 km facuti in mai putin de 7 ore! Si cu o vama non UE (unde am trebut insa doar cu C.I.), opriri de dezmorteala si de alimentat. Asa da! Nu eram catusi de putin obosit, ba dupa ce ne-am cazat si am fost asteptati cu mancare de catre hotel - lucru obisnuit pentru turisitii care ajung tarziu - am avut puterea de a mai bea o bere intr-un beach bar!

Urmatoarele zile le-am petrecut la plaja, parasailing, snorkeling ba chiar in ultima zi am facut si scuba diving. O adevarata vacanta presarata cu de toate!

O singura iesire interesanta am avut cu masina spre Makarska - Sv. Jure. Am urcat pe un drum nu mai lat decat o masina, aglomerat, si superb pana la 1762m. Adriatica de acolo se vede superb, a facut cei 80 de kuna taxa de acces pe drum. Cel mai indepartat punct atins a fost Tucepi.

Ne gandeam sa ne intoarcem prin Bosnia - Serbia catre Romania insa dupa o mai buna analiza a hartii si conditiilor de drum am hotarat sa mergem tot pe autostrazile croate si maghiare.

In ultima zi am preferat sa stam in Croatia cat de mult putem si abia dupa amiaza am plecat spre Ungaria. Drumul impecabil, pana in miezul noptii eram la Budapesta. Bucata 450 de km intre Brela si Zagreb am facut-o in 3,5 ore. Cam atat ar trebui sa facem si noi din Bucuresti pana la Cluj de exemplu...

Odata intrati in Ungaria - surpriza! "Italieni" peste tot! Unde pana atunci nu vazusem picior de romana deodata au aparut de peste tot. Dupa aceea am vazut un drum pe harta care leaga Italia - Slovenia de Ungaria.

Am vazut pentru un minut si Balatonul de aproape, la intaorcere facand o mica iesire de pe autostrada. Dupa o noapte petrecuta in Budapesta ne-am luptata cu aglomeratia tipic romaneasca, la Arad totul fiind blocat. Cu ajutorul tehnicii am descoperit un drum care face legatura intre Arad si Lipova - Savarsin pe partea dreapta a Muresului. Acceptabil calitativ, pitoresc si pustiu.

De la Arad la Bucuresti am scos totusi un timp rezonabil pentru ce am avut de infruntat dar am ajuns acasa obosit cat dupa 1.500 km in vest si cu un gust amar despre tara asta fara drumuri...

In total am facut 3.500 km. Mai jos cateva dintre cele mai interesante poze.





Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 198.18k ) Number of downloads: 82
2.JPG ( Size: 174.26k ) Number of downloads: 81
3.JPG ( Size: 197.9k ) Number of downloads: 84
4.JPG ( Size: 154.18k ) Number of downloads: 83
5.JPG ( Size: 254.72k ) Number of downloads: 73
6.jpg ( Size: 302.26k ) Number of downloads: 49
7.jpg ( Size: 218.21k ) Number of downloads: 50
8.jpg ( Size: 242.11k ) Number of downloads: 59
9.jpg ( Size: 206.73k ) Number of downloads: 58
10.jpg ( Size: 201.43k ) Number of downloads: 134
11.JPG ( Size: 199.84k ) Number of downloads: 139
12.JPG ( Size: 262.72k ) Number of downloads: 134
13.JPG ( Size: 130.23k ) Number of downloads: 126
14.JPG ( Size: 177.35k ) Number of downloads: 137
15.JPG ( Size: 159.31k ) Number of downloads: 59
16.JPG ( Size: 106.67k ) Number of downloads: 49


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:04
Forum Renault