DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zdranganit in usi

bogdan_2004
post 3 Feb 2005, 09:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 13 December 04




Salutare!
Am o solenza noua, are 400 Km si deja am o problema: atunci cand merg pe piatra cubica sau cand trec peste anumite denivelaturi in usile din fata se aude un zbarnait. Daca inchid toate usile ( de la butonul din bord care comanda inchiderea centralizata) zgomotul se aude mult mai incet. Ce pot face ca zgomotul din usi sa inceteze complet fara sa inchid usile de cate ori merg cu masina?
Multumesc
unsure.gif .


--------------------
dacia solenza - b07bnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 3 Feb 2005, 10:11
Post #2


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Verifica intii presiunea in pneuri......


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 3 Feb 2005, 10:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




In usa este o tija metalica de la maner pana la incuietoare si atinge undeva de tabla usii si zdrangane mai ales la denivelari: piatra cubica, drum de munte, etc. Este posibil cand incui usile sa se modifice putin pozitia tijei si nu mi loveste la fel. Ca solutie se demonteaza panoul de usii, se dezlipeste frumos folia de protectie, se studiaza unde poate atinge si se poate imbraca tija cu ceva care sa atenueze zgomotu. Ai grija sa lipesti folia de protectie la loc, cat mai bine ca altfel iti intra praf in masina.
Sau, din moment ce masina probabil este in garantie poti sa dai o fuga la service, pana la urma ai platit odata cu masina si rezolvarea problemelor de genul asta.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip_01
post 3 Feb 2005, 10:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 14 December 04




activeaza functia de inchidere centralizata din alarma,usile se vor inchide dupa 30 sec.
sau obisnuieste-te cu ideea
da drumul la muzica


--------------------
dacia solenza scala - b34yhz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 3 Feb 2005, 10:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




probabil de la tijele de care a spus si thunder... problema asta se mai iveste si la cei care isi pun alarme cu inchidere... inseamna ca ori tija nu e indoita corespunzator si freaca pe undeva cand e libera(usa neisgurantata) ori e mai mica in diametru si gaura de la motoras mai mare si incepe sa joace la socuri... dar ca sa verifici asta trebuie sa scoti fetele de usi si nu stiu cat merita mai ales ca e noua...


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 3 Feb 2005, 10:39
Post #6


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(cip_01 @ 3 Feb 2005, 10:33)
sau obisnuieste-te cu ideea
da drumul la muzica
*


Nu e chiar asa. Si la mine facea la fel pe piatra cubica si asta dupa ce fusesem la o vulcanizare sa-mi faca presiunea la roti. De unde dracu sa stiu ca la aia, ceasurile merg dupa ora Japoniei. Si intr-o zi neavind ce face, m-am dus la alta vulcanizare. Surpriza, aveam 2.7 la toate rotile. biggrin.gif
Bogdan, avind masina noua este posibil sa fie la fel. Dealerii nu prea au chef sa verifice cu ce presiune vin rotile din fabrica.
So, fiin rotile prea umflate, totul vibreaza si intra in rezonanta, inclusiv tijele alea de care se face referire.

This post has been edited by bomicabomic: 3 Feb 2005, 10:40


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 3 Feb 2005, 12:08
Post #7


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(bomicabomic @ 3 Feb 2005, 10:39)
Nu e chiar asa. Si la mine facea la fel pe piatra cubica si asta dupa ce fusesem la o vulcanizare sa-mi faca presiunea la roti. De unde dracu sa stiu ca la aia, ceasurile merg dupa ora Japoniei. Si intr-o zi neavind ce face, m-am dus la alta vulcanizare. Surpriza, aveam 2.7 la toate rotile. biggrin.gif
Bogdan, avind masina noua este posibil sa fie la fel. Dealerii nu prea au chef sa verifice cu ce presiune vin rotile din fabrica.
So, fiin rotile prea umflate, totul vibreaza si intra in rezonanta, inclusiv tijele alea de care se face referire.
*



Din cand in cand zbarnaie si la mine ceva prin usile fata, dar nu am curaj sa dau jos fetele de usi. Oricum pe frigurile astea, plasticurile e normal sa intre in vibratii. Sunt si alte masini cu pretentii la care chiar trosnesc plasticurile. Hai in Franta, Italia, Germania, Elvetia....etc....sa vedem mai zornaie. ??? Daca te duci in service sa-ti dea jos fetele de usi ai MARE grija sa nu-ti rupa prinderile de plastic, ca nici nu se gasesc si ramane si panoul "cracanat". Eu m-am chinuit mult pana am gasit in Vitan niste prinderi asemanatoare dar nu mai fac interventii de astea decat daca se strica ceva la usa. (a trebuit sa mi-o demonteze pe dreapta pentru ca mi-a striicat fetita mea un actuator )


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 Feb 2005, 12:21
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Prinderile alea de plastic de care zici tu Pedro sunt de fapt niste cleme. Alea se gasesc in targ la 3500, varianta imbunatatita si care tine mult mai bine panoul. La ce trebuie avuta grija e la manerele macaralelor geamurilor, ca alea au 4 gheare si in sevice au prostul obicei sa le mai rupa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 3 Feb 2005, 12:26
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




mai bine mai mergi asa pana se incalzeste afara ca multe elemente sunt predispuse la crapat cand incerci sa desfaci fata de usa! pe frigul asta si nu stiu daca ai chef de cheltuieli suplimentare smile.gif

This post has been edited by SOR: 3 Feb 2005, 12:27


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 Feb 2005, 12:35
Post #10


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ca o completare. Atentie mare la folia aia alba sa fie lipita bine. Aia impiedica apa scursa in usa sa ajunga in masina.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_2004
post 3 Feb 2005, 13:41
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 13 December 04




Multumesc pentru raspunsuri. Mai am o singura intrebare: Manerul de la macaraua geamului se scoate prin tragere pur si simplu? Am incercat sa o trag, in eventualitatea in care voi incerca sa remediez chiar eu zdranganitul, dar pare destul de teapana si mi-e teama sa nu rup ceva...
Multumesc!


--------------------
dacia solenza - b07bnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 3 Feb 2005, 13:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Da manerul se scoate prin tragere fara nici o problema. Eventual mai cu forat, nu se rupe nimic. Incearca totusi sa-l tragi de-alungul axului pe care este bagat, ca totusi este plastic si daca il tragi stramb poate se rupe o clema.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 Feb 2005, 14:11
Post #13


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Sistemul de fixare al manerului e de forma urmatoare: din usa iese axul macaralei care are niste caneluri dispuse lngitudinal pe respectivul ax. La cativa centimetri de varful axului exista un sant transversal. manerul macaralei are niste striatii tot transversale) care intra in respective caneluri si apuca axul in asa fel incat sa il poti invarti. Pe interiorul manarului de plastic sunt niste protuberante care intra in acele canelui si care il fixeaza. Tu trebuie sa tragi atat de tare incat sa scoti aceste gheare din santul de pe sx. Trebuie sa tragi destul de serios. Si recomandarea sa apuci de la baza e mai mult decat binevenita. Oricum, eu am facut treaba asta de cateva ori si prima data a fost mai greu. Dupa aia merge mai usor. Dar m-am cam zgariat la degete in plasticul ala de rahat.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 16 Sep 2005, 08:16
Post #14


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04





Care e cea mai buna solutie pentru eliminarea zbarnaiturilor din usi? Cu ce e bine de izolat si pe unde? Se poate ca si boxele (din fabrica) sa vibreze?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Sep 2005, 09:49
Post #15


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu nu m-am apucat sa bag folie PEE pe acolo. Insa daca ai geamuri electrice atunci trebuie sa prinzi mai bine firele alea cu ceva ca sa nu mai bata in tabla.
la fel, firele care duc la actuator au o mufa. Ei, aia se mai misca pe acolo si face scandal. Si pe ala trebuie sa il prinzi de tabla.

Mai e si gaura aia in care bagi mana sa deschizi usa. Ala se mai misca putin pe piatra cubica si face galagie. Un pic de buretel dedesupt nu strica.

Alta sursa de scandal e tija aia lunga orizontala care duce la broasca ca sa se deschida usa. In jurul ei tot asa sa incerci sa o dirijezi cu ceva. Ea are o piesa de plastic pe la mijloc care o dirijeaza insa nu e suficient.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 21:24
Forum Renault