DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages « < 22 23 24 25 26 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ridicari auto, abuziv,zic eu

MuciX
post 28 May 2015, 15:11
Post #691


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ok, atunci. Asta mi-a scapat mie. In cazul asta mergi si contesta si amenda (ma rog, da-i mai departe). up.gif
Nu am nicio problema sa recunosc ca ai dreptate, ceea ce aici pare sa ai, daca zici ca-i asa, dar cumva nu mi se pare ca se pupa comparatia cu depasirea vitezei. Adica poate orice estima cand e prea aproape de intersectie, mai greu cu estimat viteza ochiometric.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 15:13
Post #692


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(b34uen @ 28 May 2015, 15:39)
Cel mai probabil pe Dragos Mladinovici poti sa mergi si doua statii de troleu si nu gasesti locuri de parcare. Tot asa in poza lui digeiCristi vreo 5 masini ar trebui sa se plimbe prin cartier sa isi caute loc de parcare legal cu toate ca nu incurca deloc circulatia asa cum sunt.
Iar sa ridici masini pe Dragos Mladinovici unde nu incurca circulatia dar pe cele de la terasele de pe Obregia sa te faci ca nu le vezi (si din cauza lor chiar sta troleul si 30 min.)...
Iar cu lipsa infrastructurii mai lasati-ma cu daca nu ai unde parca sa nu iti iei masina - atunci daciaclub ar avea probabil 1000-1500 de membrii deoarece restul nu au prins loc de parcare.
*



buna observatie , asta incercam si eu sa explic initial, sunt masini chiar parcate aiurea , unele stanjenind si functionarea normala a mijloacelor de transport in comun si acolo politia nu face nimic, dar vine sa-mi ridice mie ilegal o masina care nu incurca cu nimic circulatia. Asta eu il consider abuz si deasta am decis sa-mi fac dreptate.

Problema e alta, noi ne stresam, pierdem timpul prin instante, mai cheltuim si bani, si lor li se permite in continuare sa faca abuzuri... Normal ar fi ca la fiecare proces castigat militianul care a savarsit abuzul respectiv sa fie sanctionat astfel ca data viitoare sa nu se mai intample. Pt ca lor e usor sa scrie un PV, chiar si daca nu are baza legala, se bazeaza pe faptul ca multi zic, las-o asa, nu mai fac contestatie etc, ca nu se merita , si la amenzile mici chiar nu se merita , avand in vedere ca multi tb sa apeleze si la un avocat etc. Plus ca e foame si in militie, cel putin din ce am auzit la circulatie primesc norme, gen tb sa dai 50 amenzi / zi... si uite asa apar abuzurile!


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 May 2015, 16:07
Post #693


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(djcristi @ 28 May 2015, 14:58)
@vallixx , las-o balta, cu parerea stim toti sa ne dam, dar cand vine vorba de baza legala...
*


Tocmai am spus mai sus ca nu discut aspectele legale, nu ca nu m-ar interesa (ok Klaus?) ci pentru ca nu ma pricep la ele atat de bine. Si ar fi aiurea sa ma apuc sa discut de lege, daca nu stapanesc bine domeniul.

Tu ii tot dai cu baza legala.....cum s-ar spue ca râma in stanca.....

Nu cu ridicarea am eu obiectii, exact din motivul pe care l-ai expus tu, acela ca se ridica optional....pe baza marcii masini, numarului...etc si mai putin pentru cat de mult incurci traficul. Obiectiile mele au fost amenda. De ce incerci sa scapi pe vicii de procedura...sau de forma....sau cum dracu' le zice, daca stii ca deliberat ai comis-o/
Nu-mi raspunde, era retorica.....

Eu ti-am explicat niste aspecte de ordin moral. Probabil nu te intereseaza aspectele de ordin moral.....e alegerea ta.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 16:31
Post #694


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




pai de ordin moral am explicat si eu mai sus, locul acela esti zilnic ocupat pentru ca nu sunt locuri, asta ar inseamna ca vina politia si sa amendeze zilnic pe acel soferi, dealtfel pe alti multi soferi din Bucuresti, ceea ce ar duce la un haos ! Tu nu intelegi ca nu poti aplica abuziv o amenda pentru o situatie care nu poate fi evitata (pentru ca nu exista locuri suficiente de parcare).

Dovada ca acum cand nu se mai ridica, nu mai dau nici o amenda de stationare interzisa , neavand interese !

This post has been edited by djcristi: 28 May 2015, 16:33


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 May 2015, 16:36
Post #695


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Nu poate fi evitata? Da' cine zice ca trebuie sa parchezi in botul blocului? Poti parca si-n Fetești ori Filiasi sau prin Egipt, daca n-ai loc sa parchezi legal in fata blocului. Ce gandire de meltean "nu poti aplica abuziv o amenda pentru o situatie care nu poate fi evitata", adica nu poate evita sa parcheze ilegal. wacko.gif

This post has been edited by AR-18-MOS: 28 May 2015, 16:37


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 16:39
Post #696


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




cu gandirea asta incuiata a ta nu cred ca are rost sa-i jignesti pe altii. Se vede ca nu ai treaba cu realitatea din Bucuresti.

Apropo, te intrebasem intr-un post anterior dar ai evitat raspunsul, tu nu ai depasit niciodata viteza legala?

Tu iti lasi masina in China ca sa parchezi legal nu? smile.gif))

This post has been edited by djcristi: 28 May 2015, 16:40


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 May 2015, 16:43
Post #697


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(djcristi @ 28 May 2015, 17:39)
Apropo, te intrebasem intr-un post anterior dar ai evitat raspunsul, tu nu ai depasit niciodata viteza legala?
*


Ba da, si mi-am asumat de fiecare data, ca nu politistul mi-a apasat pe pedala, ci eu. wink.gif
QUOTE
Tu iti lasi masina in China ca sa parchezi legal nu?

Nu, o las 2-300m mai incolo, unde gasesc un loc legal. Era o exgerare precum gandirea de doi lei, in care sustineai ca n-ai cum sa parchezi legal, de parca s-au terminat toate locurile de parcare din Bucuresti.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 May 2015, 16:47
Post #698


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Aici e discutabil. Imi amintesc o noapte de iarna, cand stateam in drumul taberei si am cautat mai bine de o ora loc de parcare, timp in care am ars un sfert de rezervor. Nu numai ca e un cosmar cartierul ala, dar mai erau si troiene de zapada. Am lasat-o pe un trotuar, la fel ca mai multi, fara sa ramana loc pietonilor, dupa care am batut un drum de mai bine de 10 minute pana acasa.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 16:51
Post #699


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




@AR-18-MOS

si de fiecare data cand ai incalcat viteza legala ai fost sanctionat , nu?

nu s-au terminat locurile, doar ca soferii parcheaza ilegal asa sunt ei lenesi smile.gif) Ti-am zis, daca nu cunosti strada / zona de care vorbim, las-o balta.

Pe topicul asta ai facut doar spam si contrazicere, ti s-a demonstrat de nenumarate ori ca nu ai dreptate. Iti recomand sa mai studiezi chestii si sa aducii o contributie forumului , ca de habarnisti nu duce lipsa.

28 May 2015, 17:54:
QUOTE(MuciX @ 28 May 2015, 17:47)
Aici e discutabil. Imi amintesc o noapte de iarna, cand stateam in drumul taberei si am cautat mai bine de o ora loc de parcare, timp in care am ars un sfert de rezervor. Nu numai ca e un cosmar cartierul ala, dar mai erau si troiene de zapada. Am lasat-o pe un trotuar, la fel ca mai multi, fara sa ramana loc pietonilor, dupa care am batut un drum de mai bine de 10 minute pana acasa.
*



iarna e haos in Bucuresti, cel putin pe strada unde locuiesc mai trec si aia cu lamele si iti ingroapa masina in zapada, deabia o mai scoti. Cu locurile de parcare nu mai zic, ce ar mai fi sa iasa atunci politia sa dea amenzi tuturor smile.gif)

This post has been edited by djcristi: 28 May 2015, 16:54


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 28 May 2015, 16:55
Post #700


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Chiar nu stiu cum e la Timisoara dar uite situatie in Bucuresti: Blocul meu are 130 apartamente si 40 locuri de parcare. Restul parcheaza pe marginea trotuarului. Pe 25+25 de metri in stanga si dreapta unde sunt intersectii mai stationeaza cam 15- 16 masini; aia ar trebuii sa umble sa caute locuri de parcare unde - la marginea Bucurestiului? Cam acelasi lucru se intampla la toate blocurile.
Alta situatie: Vii in vizita la cineva si evident nu exista un loc de parcare pt. vizitatori. La bulevard nu poti sa o lasi ca ai parca ilegal si ti se ridica masina. unde o lasi?
PS Am loc de parcare de la ADP si nu am nici o amenda de stationare in 10 ani, dar tot mi se pare un abuz ridicatul masinilor cand nu incurca circulatia.

This post has been edited by b34uen: 28 May 2015, 16:55


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 17:00
Post #701


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




mie in Bucuresti mi se pare un abuz si AMENDATUL soferilor care au stationat nelegal dar nu incurca circulatia.

Situatia e si mai trista, dupa ce ca e foarte aglomerat acest oras, in loc sa se contruiaca parcari subterate/supra-etajate se construiesc Mall-uri la greu.

This post has been edited by djcristi: 28 May 2015, 17:02


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 May 2015, 17:04
Post #702


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(b34uen @ 28 May 2015, 17:55)
Chiar nu stiu cum e la Timisoara dar uite situatie in Bucuresti: Blocul meu are 130 apartamente si 40 locuri de parcare. Restul parcheaza pe marginea trotuarului. Pe 25+25 de metri in stanga si dreapta unde sunt intersectii mai stationeaza cam 15- 16 masini; aia ar trebuii sa umble sa caute locuri de parcare unde - la marginea Bucurestiului?
*


Unde cred ei ca gasesc. Sau pot s-o lase unde doresc, dar sa-si asume consecintele.
Daca un nevoias n-are mancare, sa-ti dea in cap ca sa-ti fure frigiderul?
QUOTE
Vii in vizita la cineva si evident nu exista un loc de parcare pt. vizitatori. La bulevard nu poti sa o lasi ca ai parca ilegal si ti se ridica masina. unde o lasi?

Esti muritor de foame. Ce faci? Ii calci pe cap pe b34uen sa-i iei banii ca sa iti cumperi mancare?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 17:08
Post #703


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




ok, nu ajungem nicaieri asa, fiecare cu parerea lui smile.gif

hai sa lasam topicul pt ridicari, dupa cum spune titlul.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 28 May 2015, 17:10
Post #704


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




compari contraventii cu infractiuni.
Esti cetatean roman si iti platesti taxele si impozitele, iar pe statul roman il doare in dos de tine - atunci nu merita sa te doara si pe tine?

nu mai normal daca nu poti asigura cetateanului ce ai promis in campanii electorale si pentru ce le iei bani, macar sa nu te sui cu picioarele pe gatul lor.

This post has been edited by b34uen: 28 May 2015, 17:18


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 May 2015, 18:59
Post #705


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




S-a mai zis dar ma vad nevoit sa repet. Poti parca legal si cand nu sunt locuri de parcare.
Exista locuri unde poti stationa legal, fara sa fie parcare amenajata.

Locuiesc si muncesc in Bucuresti, folosesc masina zilnic.
N-am nicio amenda de parcare si nici nu mi-au ridicat-o de nicaieri.
Locuiesc in Drumul Taberei, unde se stie ca e o problema mare cu locurile de parcare si unde baetii de la ridicari luau dupa cum li se scula lor maciuca. Uite ca mie nu mi-au luat-o, deci am gasit loc de stationat unde sa fie ok. Daca se vrea, se poate. Daca ne doare la mandarina, venim sa ne plangem pe forum si sa cautam vicii in PV.

Nu mai zic ca iarna, la vestita piata Moghioros din Drumul Taberei sunt 2 parcari mari cu plata.
2RON ora. Evident ca majoritatea timpului stau goale, sau pline 50%, iar masinile se inghesuie pe trotuare....dar "bulangii" aia de la ridicari le iau.
Bah, si eu am un cui impotriva lor, dar hai sa nu fim nici ipocriti.

Sunt de acord ca nu e ok sa ridice o masina care nu incurca, insa nu mi se pare ok sa nu amendezi o masina parcata nelegal.
Hai sa nu mai amendam pt. radar ca ....n-avem autostrazi.
Sa nu mai amendam pt trecut pe rosu ca.....ma grabeam la munca.
Sa nu mai luam permisul pt ca nu am acordat prioritate pietonilor, dar eu ma duceam la munca, el la piata, era mai important unde ma duceam eu...
Sa nu mai amendam pt linia continua ca.....era pusa aiurea, aveam vizibilitate.

Motive se gasesc intotdeauna, si de multe ori sunt intemeiate, dar nu putem sa le respectam toti dupa bunul plac. As fi primul care nu le-as respecta, mai ales regulile cretine si negandite, dar prefer sa dau banii pe altceva decat pe amenzi.

This post has been edited by vallixx: 28 May 2015, 19:20


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 19:39
Post #706


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




cu restul sanctiunilor mentionate de tine sunt de acord , mai putin cu parcarea.

Nu mai generaliza, daca la tine in zona se gasesc locuri, la mine nu, deal with it!

In plus de asta, de ce sa trebuiasca sa-mi parchez masina la 2KM daca gasesc loc , sa mi-o zgarie vreun dobitoc pe acolo , pentru ca statul nu e in stare sa asigure/construiasca locuri suficiente?
Dovada ca nu am vazut militia sa dea amenzi de parcare cand nu este interes de ridicare in Bucuresti unei masini care nu incurca traficul, iti dai seama ce scandal ar iesi. Ar fi ceva de genul din partea statului: "iti dam amenda ca noi suntem incompenti !"

Scopul legilor tb sa fie spre bunastarea natiunii , atata timp cat majoritatea masinilor din Bucuresti sunt parcate nelegal dar nu deranjeaza / incurca pe nimeni => toata lumea fericita . Sa te trezesti tu (politia) maine sa-i amendezi pe toti ca asa ai tu chef, nu ai face nimic benefic , doar ai infuria si mai mult soferii si ai dovedi inca o data ca statul face abuzuri decat sa traga in aceeasi directie cu cetateanul.

Sa mai spun de alte abuzuri ? masini de radar ascunse la oameni in curte sau in alte locuri interzise? In UE nu o sa vezi niciodata asa ceva, aia cand pun radarul nu-l ascund, bine acolo nici nu are rost sa depasesti viteza legala la ce infrastructura au. Mai apar apoi vreo 2 dobitoci de militieni pe la televizor si spun ca amplasarea radarelor a redus nr de accidente, orice om cu 4 clase stie ca este 100% fals. Accidentele se intampla de cele mai multe ori din neatentia soferilor (multi cu permisul luat pe stiti voi unde) , din cauza drumurilor proaste, etc. Sa mai zic de damburile acelea pe stradute care ei spun ca ajuta la reducerea vitezei , in orice tara moderna nu se mai folosesc acele gunoaie care sunt ineficiente si streseaza si soferii mai mult, fiind stresante si daca treci cu 3km/h peste ele, etc.


This post has been edited by djcristi: 28 May 2015, 19:48


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 28 May 2015, 20:08
Post #707


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Bloc meu are 66 de apt si niciun loc de parcare. Administratorul parcheaza pe trotuar.
Blocul de langa la fel...are 170 de garsoniere si niciun loc de parcare.

Sa mai continui asa pe strada mea...?!

@valixx: exista o diferenta intre stationare si parcare.

This post has been edited by Sudsemnatu: 28 May 2015, 20:09


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 28 May 2015, 21:31
Post #708


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Eu chiar nu ma plang de ideea de amenda pentru atunci cand savarsesti o contraventie. Am mai spus nu am nici o amenda pt stationare sau parcare in 10 ani.(De fapt am o singura amenda pt. viteza in acest timp pe care am platit-o fara sa o contest).
Pe mine ma deranjeaza modul discretionar de acordare a amenzilor. Exemplu petrecut in fata mea: pe Calea Victoriei filtru de politie opreste o jumatate de ora masinile care nu opresc la trecerea de pietoni. Toti mai slabi de inger raman fara carnet iar cativa smecheri dupa cateva telefoane date pleaca cu avertisment pt nu purtau centura.Mai au scapat taximetristii care se milogeau ca raman fara paine (de parca nu trebuiau sa fie constienti de asta si inainte).
In cazul asta nu trebuie aplicata legea pentru toti la fel.
Pe Dragos Mladinovici se ridicau masini non-stop. Pe bulevardul paralel, Obregia se inchideau ochii la masinile din dreptul teraselor parcate pe doua randuri, si dupa care stateau troleele. Te pomenesti ca proprietarii lor nu puteau sa mearga sa caute loc de parcare ca se ducea tot ce au cosumat.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 May 2015, 22:26
Post #709


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(djcristi @ 28 May 2015, 19:39)
Scopul legilor tb sa fie spre bunastarea natiunii , atata timp cat majoritatea masinilor din Bucuresti sunt parcate nelegal dar nu deranjeaza / incurca pe nimeni => toata lumea fericita .
*


Sper ca iti dai seama ca ai spus o prostie.
Din momentul in care ai zis "nelegal", inseamna incalcarea legii.
Orice incalcare a legii inseamna o contraventie sau o infractiune, lucruri pentru care exista o pedeapsa. Nu trebuie sa fii jurist sau avocat, ori orice alta specializare care sa includa notiuni de drept, ca sa iti dai seama ca in mod legal, nu ai cum sa nu sanctionezi o incalcare a legii.

Cum poti sa ai o lege pentru parcarea ilegala, care sa nu aiba o sanctiune?
Care mai e diferenta dintre legal si nelegal, daca in ambele cazuri nu exista nicio consecinta a actiunii tale? Ce rost are sa declari ilegala o chestie, daca o tratezi la fel ca pe una legala?
Ce m-ar face sa respect legea? Bunul simt? Pai nu se respecta legea acum, cand exista sanctiuni, iti dai seama daca nu ar exista?

Si sa zicem ca absurditatea asta ar fi, prin absurd biggrin.gif , adoptata si de maine nu s-ar mai da sanctiuni pentru parcarea ilegala. Iti dai seama ce precedent s-ar crea? Pai atunci si eu as vrea sa ramana ilegala depasirea vitezei, dar sa nu fie sanctionata. Ar trebui tolerata pentru ca avand infrastuctura varza, fara sa depasesc viteza legala nu am cum sa ajung la Arad sa-l vizitez pe MOS biggrin.gif in mai putin de o zi. Ori se stie ca 10-12 ore la volan nu sunt chiar ok.

Bine, daca esti un pic ghinionist, poti face 10 ore pana la Arad chiar si depasind viteza legala, daca ar fi sa o si repecti.....poti sa ajungi a doua zi ....pe imensa distanta de mai putin de 600 km.

This post has been edited by vallixx: 28 May 2015, 22:33


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 28 May 2015, 22:29
Post #710


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




ai inteles gresit, las-o asa. Eu am incheiat discutia asta.

Va astept cu informatii noi despre ridicari , etc.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 May 2015, 22:36
Post #711


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai cam ce am inteles gresit?

Sustii ca datorita faptului ca sunt mai putine locuri de parcare decat masini, ar trebui tolerata parcarea in locuri interzse, daca nu incurca pe nimeni. Prin tolerata, intelegand neamendarea soferului.
Asta am inteles-o bine?

Ca practic asta ai zis in prima fraza din postul 706.

This post has been edited by vallixx: 28 May 2015, 22:41


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 May 2015, 23:46
Post #712


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(vallixx @ 28 May 2015, 23:36)
Pai cam ce am inteles gresit?
*


Asta e replica lui cand ramane fara argumente. Si eu "am inteles gresit" de fiecare data cand nu mai avea cum sa ma contrazica.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 29 May 2015, 00:52
Post #713


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




@AR-18-MOS si @vallixx, v-am explicat si eu si altii de ne-am plictisit, acum daca nu aveti puterea de a intelege , nu va putem ajuta.

incheiem aici aceasta discutie, cred ca este a nu stiu cata oara cand continuati aiurea cu un off-topic.

This post has been edited by djcristi: 29 May 2015, 00:52


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 May 2015, 07:36
Post #714


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Mda, practic nu ne-ai explicat nimic.
Doar ca te-ai ofticat ca ti-au ridicat masina parcata nelegal.
Daca era ceva de discutat ar fi fost necesitatea ridicarii (unde sunt de acord cu tine si am fost de la inceput, NU cred ca se impunea ridicarea) , in rest dpdv amenda nu exista nicio alta discutie.

Si eu m-am ofitcat cand m-au luat cu 64 in localitate, sau cu 67.....normal ca m-am ofticat. Dar asta e, am dat cu banul la Directia de Impozite si Taxe si gata.
Sigur ca aveam motive, ca drumuri nu sunt dar amenzi se dau pt. viteza..... de catre agenti ascunsi in boscheti mai ceva ca soldatii in transee.

Dar....cand mi-am luat masina si permisul am luat la cunostinta regulile de viteza....ca si cele de parcare. Nu-mi conveneau, le consideram si inca le consider aberante.....dar daca am vrut masina a trebuit sa le respect. Daca nu...dau cu banu' .

E atat de simplu.

This post has been edited by vallixx: 29 May 2015, 07:39


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 29 May 2015, 08:35
Post #715


Modelator


Group: Members
Posts: 6.733
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 28 May 2015, 23:26)

Din momentul in care ai zis "nelegal", inseamna incalcarea legii.

*



blink.gif



Eu stiam ca ilegal si nelegal au sensuri diferite:

Ilegal - incalca legea
Nelegal - nu este prevazut de lege



--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 May 2015, 08:38
Post #716


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 28 May 2015, 17:07)
De ce incerci sa scapi pe vicii de procedura...sau de forma....sau cum dracu' le zice, daca stii ca deliberat ai comis-o/
*

Eu aici am alta opinie.
Politistul e un profesionist. Daca el intocmeste PV-urile cu vicii de procedura e un incompetent. Pe banii publici. Sau este un penal, in sensul ca, incalcand legea cu buna stiinta, intocmeste un PV neconform cu realitatea, si atunci e un abuz in serviciu.
In orice situatie cetateanul ARE DREPTUL de a se adresa justitiei si a anula actul intocmit prost fie de un incompetent, fie de un abuziv

Si in al doilea rand, ca parere personala, in speta lui djcristi, lasand la o parte ca aia au intocmit un PV spuanand ca nu sunt niste metri fara sa-i masoare, mie mi se pare ca nici nu se incadra la sanctiunea cu metrajul ci la sanctiunea cu "in dreptul liniei continue de preselectie inaitne de intersectie", care asa cum am subliniat pe text, prevaleaza in fata asteia cu 25 metri.
Daca linia are 10 metri fata de coltul intersectiei, pe textul de lege poti parca fix dupa 10 metri cand se termina linia continua. Numai daca nu exista aceasta linie se aplica aia 25 metri.
Cum mie mi se pare ca acolo e o linie continua, abuzul politistilor e dublu: 1. spun ceva neadevarat in PV (masuratoarea, atata timp cat in fapt nu au efectuat-o) si 2. aplica un text de lege neincident cauzei.
Asta e definitia abuzului in serviciu...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 29 May 2015, 08:46
Post #717


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




conform colegilor de mai sus, tu cetatean de buna credinta trebuie sa te duci sa platesti ca fraierul, ca doar stii ca ai avut si tu o parte din vina, chiar daca politistul te-a incadrat la o fapta diferita. E ca si cum te opreste ca nu porti centura si iti da amenda ca aveai viteza, eventual iti ridica si masina. Si tu stiind ca ai gresit, semnezi si platesti...ca doar suntem cetateni responsabili, nu?


This post has been edited by Sudsemnatu: 29 May 2015, 08:47


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 29 May 2015, 08:56
Post #718


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(klaus @ 29 May 2015, 09:38)

Politistul e un profesionist.

*



Problema este ca pana nu o sa-i separe, comunitarii nu prea au treaba cu profesionalismul.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 May 2015, 09:13
Post #719


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Sudsemnatu @ 29 May 2015, 08:46)
conform colegilor de mai sus, tu cetatean de buna credinta trebuie sa te duci sa platesti ca fraierul, ca doar stii ca ai avut si tu o parte din vina, chiar daca politistul te-a incadrat la o fapta diferita. E ca si cum te opreste ca nu porti centura si iti da amenda ca aveai viteza, eventual iti ridica si masina. Si tu stiind ca ai gresit, semnezi si platesti...ca doar suntem cetateni responsabili, nu?
*


Nu colegule, nu spun sa platesti orice si sa accepti orice, indiferent ce incadrare e.

Zic doar ca daca ai parcat neregulamentar, (cu atat mai mult daca e si cu buna stiinta) si ai primit amenda pentru pentru parcare neregulamentara, e frumos sa ti-o asumi.

Idem cu radarul, daca am 67 in localitate .....si mai ia radrul cu 67.....si stiu ca am avut 67 in localitate......si imi iau amenda pt 67....si PV-ul e intocmit cu sanctiune pt depasirea vitezei....ma duc frumos si o platesc. NU mai caut portite de genul: era ceata si radarul nu m-a vazut bine sau poate a prins si pe altul in cadru....sau poate politistul a scris fara cratima in PV.....sau poate un meteorit a produs un puls electromagnetic si i-a belit radarul......

Evident ca daca ma opreste pt centura si imi da amenda pt viteza....e alta situatie.

Klaus are pe de alta parte dreptate.
Politistul trebuie sa stie ce face, daca nu stie atunci DA, un PV cu "probleme" trebuie contestat.

Eu insa ma refer la situatiile cand aparent totul e ok, dar ca sa scapi de o treaba te apuci sa cauti chichite legale sau portite de orice fel. Nu ne place cand un termen de judecata dureaza peste un an, dar pe de alta parte se si aglomereaza judecatorii prin contestatii facute aiurea, chestii despre care se stie ca nu au castig de cauza.....dar le facem numai asa pe principiul "poate merge".

In fine.....hai sa trecem peste.....fiecare are parerea lui si lungind discutia oricum nu vom ajunge nicaieri.

This post has been edited by vallixx: 29 May 2015, 09:22


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 29 May 2015, 09:44
Post #720


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(vallixx @ 29 May 2015, 10:13)
Politistul trebuie sa stie ce face, daca nu stie atunci DA, un PV cu "probleme" trebuie contestat.
*



a, deci ti-a luat mult timp sa intelegi esentialul si despre ce vorbim aici smile.gif)


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
27 Pages « < 22 23 24 25 26 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 09:14
Forum Renault