DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> roata calda, roata calda

razvan_78
post 20 May 2013, 18:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




Buna ziua.Am urmatoarea problema: de cateva zile dupa ce ajung acasa am observat ca roata dreapta fata este mult mai calda decat roata stanga care de fapt nu se simte calda mai de loc. Ma intereseaza de ce se intampla lucrul asta si daca se poate face ceva pentru remedierea acestei situatii?


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 20 May 2013, 18:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




etrier blocat cel mai probabil.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 20 May 2013, 19:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




acum 6 luni am schimbat pistonasul si garniturile......


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catamarios
post 20 May 2013, 19:14
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 23 February 13




QUOTE(razvan_78 @ 20 May 2013, 19:04)
acum 6 luni am schimbat pistonasul si garniturile......
*


Si eu acum 6 luni am schimbat burduful planetarei stangi si tot s-a rupt iar,arla explicatie nu e decat etrier blocat sau din cate am mai auzit de la altii cica placutele de frana daca sunt uzate se mai intampla asta dar nu prea cred


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2001 Rapsodie - TL 03 HJS
[B][I]Daca am Dacia asta nu inseamna ca trebuie sa fiu umilit in trafic!Si motorul de Renaul se duce bine![B][I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 May 2013, 19:17
Post #5


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(razvan_78 @ 20 May 2013, 20:04)
acum 6 luni am schimbat pistonasul si garniturile......
*


Daca nu ai curatat pistonasul cu smilgher fin, probabil ca au ramas depuneri de rugina sau praf...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 20 May 2013, 19:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




pai daca l-am scos din tipla ce impuritati sa aiba??


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catamarios
post 20 May 2013, 19:35
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 23 February 13




QUOTE(razvan_78 @ 20 May 2013, 19:28)
pai daca l-am scos din tipla ce impuritati sa aiba??
*


depinde si de unde l-ai luat si cine l-a fabricat colegu!


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2001 Rapsodie - TL 03 HJS
[B][I]Daca am Dacia asta nu inseamna ca trebuie sa fiu umilit in trafic!Si motorul de Renaul se duce bine![B][I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 May 2013, 19:39
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Problema ta este sigur de la pistonul care apasa pe placute si iti infraneaza rotile. Ai mers cumva de curand sau mergi cu placute care nu mai au mult si trebuiesc schimbate?

Daca da, probabil ca pistonul din etrier a iesit mai mult si a ruginit pe margini asa ca nu mai culiseaza corect la loc.

Sau poate o fi de la sigurantele care tin etrierul. Sunt blocate de tot. Eu stiam ca trebuie sa culiseze.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 20 May 2013, 19:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




am gasit 2 etriere de la dezmembrari.o sa le curat bine sa le pun garnituri noi si sa le montez.cu aceasta ocazie schimbam si placutele sa vedem dupaia cum se comporta.app:cu ce se curata pistonasul cel mai bine si etrierul pe interior?


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 20 May 2013, 20:44
Post #10


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu trebuie sa schimbi nimic, trebuie sa cureti si sa ungi. Ba schimbi burtuful din capul etrierului.
De sters, se sterge tot cu cirpa, la fel ca pe topicul pe care l-ai deschis Solenza. Posibil ca la sedtiunea de Logane, daca seschizi si acolo un topic, sa ti se sugereze alte solutii. In contrazic pe Maskatu. Nu se folosesc materiale abrazive. Cel mult un burete aspru de bucatarie. Freci cu cirpa muiata in lichid de frina. Si pistonul, si etrierul. Pe dinauntru, evident! Bagi pistonul putin, pui vaselina pe el, il bagi de tot. Garnitura etrierului nu lasa sa treaca lichidul, ca sa se unga pistonul. Lucreaza metal pe metal, din cauza asta ajunge sa se blocheze. Mecanicii il minjesc cu putin lichid de frina. E bun da se usuca destul de repede.Pune corect garnitura de etansare.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 May 2013, 21:21
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




La mine mecanicul a folosit smilgherul cel mai fin. L-a bagat la loc dupa ce l-a uns cu lichid de frana. Nu ai cum sa cureti petele de rugina cu carpa pentru ca nu se ia.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 20 May 2013, 22:32
Post #12


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti






--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 May 2013, 01:28
Post #13


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ei na, unde scrie treaba asta? Cand patisem problema cu pistonul gripat, nici macar vanzatorul de la piese auto nu mi-a zis sa cumpar altul. Mi-a recomandat acelasi lucru, curatarea cu smilgher fin. In orice caz nu arata ca cele din poza de sus.

In fine, daca aveti bani de aruncat, schimbati-le. Eu unul l-am curatat si functioneaza foarte bine de aproape 2-3 luni incoace.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 21 May 2013, 02:26
Post #14


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




La cat esti de Gica Contra, ma rezum doar la a citi pe-aici, fiindca vad ca puneti la indoiala ce spun.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 May 2013, 07:47
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu mi se pare normal sa sfatuiesti lumea sa arunce pistonul daca rugina nu l-a luat mult atata vreme cat eu am confirmat ca se poate curata si functioneaza 100%.

Tu ai idee cum functioneaza pistonul din etrier? Nu am zis sa il iei la strung. Daca ai face asta evident ca i-ai strica cotele.

In fine, voi aruncati-le si umpleti-le burta alora de la piese, eu le repar.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumi81
post 21 May 2013, 08:09
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 14 May 09




Are dreptate MyKe89 , atunci cand pistonasul este atacat de rugina trebuie inlocuit. Pistonasul este acoperit pe exterior cu un strat de material anticoroziv (poate fi cementat, dar nu sunt sigur si nu vreau sa spun tampenii), acel strat odata "atacat de rugina" oricat il vei curata va oxida iar intr-un timp foarte scurt. Problema la curatarea cu smilgher nu este ca pierzi din etanseitate, pana la urma pistonasul apasa o garnitura de cauciuc, aceea etanseaza, dar prin aparitia oxidului pe suprafata pistonasului, acesta nu mai culiseaza in interirul etrierului. Forta hidraulica a sistemului de franare va invinge intotdeauna forta opusa de pistonasul oxidat si roata va frana oarecum normal, dar la inlaturearea fortei hidaulice pistonasul nu va mai reveni in etrier si placutele de frana raman in contact cu discul de frana.Ceea ce duce la supraincalzirea rotii, de aici rezulta rulmenti distrusi si in cel mai rau caz in daca se utilizeaza frana excesiv ex: pe drumuri de munte se poate ajunge la temp. de fierbere a lichidului de frana si de aici la o eficienta foarte scazuta a sistemului de franare.


--------------------
Ford / Volvo Focus / S40 2010 / 2006 - CT 52 MAI
Membru si atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 21 May 2013, 08:22
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Daca voi curatati si nu gresati dupa, e absolut normal sa oxideze iar intr-un timp foarte scurt...

Ia aruncati voi privirea cateva topicuri mai jos pe forum, unde a bagat nenea @Dsign niste poze cu niste etrieri/discuri ruginite maxim, dar curatati foarte bine si gresati, apoi functionali... si daca nici Dsign nu stie de frane..

p.s.: oare de ce exista vaseline rezistente la temperaturi mari si grunduri cu aceleasi proprietati?....

p.s.2: parca cineva promisese ca nu mai calca prin ograda asta... smile.gif))

This post has been edited by fuzzzy: 21 May 2013, 08:25


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 May 2013, 08:58
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ok perfect de acord. Insist insa ca mie nu mi s-au mai infranat rotile de cand am curatat cu SMILGHERUL piatonasele dar nu erau ruginite ca cele din linkul de mai sus.

Si pistonasele nu se greseaza cu vaselina. se introduc in etrier dupa ce sunt "unse" cu lichid de frana. Pistonasul trebuie sa intre in etrier usor, nu fortat. Daca este centrat bine cade singur.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 21 May 2013, 13:47
Post #19


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Daca nu puteti face diferenta dintre pistonase si etrieri/discuri (sau ce vreti voi sa gresati), nu vad de ce mi-as bate capul sa va explic.

In pozele lui Dsign nu vad pistonasele din etrieri, de unde stiti ca nu erau in stare buna (caz in care au putut fi refolosite dupa curatare, nu frecare cu SMIRGHEL) sau a pus altele noi?


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 21 May 2013, 16:42
Post #20


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Un pistonas uns si protejat de un burduf etans, nu va rugini in veci. Rugina este un proces de oxidare, care nu se poate petrece in absenta oxigenului. Mecanica de atelier se bazeaza pe cunostinte de fizica si chimie. Cind nu stii de ce se petrece un fenomen, nu poti da un sfat bun decit din intimplare. Te poti ajuta de un smirghel foarte fin la curatare, problema e sa stii sa-l folosesti. De aceea am zis ca nu e recomandat. De obicei rugina aparuta pe piston e extrem de superficiala, indepartarea ei nu compromite pistonul.
Personal am uns pistonul cu vaselina. Burduful poate ajunge sa nu mai etanseze perfect. Lichidul de frina se va usca, vaselina nu. Vaselina rezistenta la temperatura te scuteste mult timp de o alta interventie la etrier.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 May 2013, 18:22
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mie mi-a ruginit superficial din doua motive:
-placutele ajunsesera aproape de uzura maxima.
-garnitura de protectie se crapase.

Din aceste doua motive pistonasul a iesit mai mult din etrier si l-a luat rugina. Am cautat garnituri mai bune dar nu am gasit.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 21 May 2013, 18:25
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




Cred ca si la mine asta este problema, s-au uzat plcutele si a iesti pistonasul prea mult. Am cumparat placute o sa desfac sa curat pistonasul daca este iesit fara sal dau afara de tot dupa care inlocuiesc placutele.


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 21 May 2013, 18:47
Post #23


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 21 May 2013, 17:42)
Un pistonas uns si protejat de un burduf etans, nu va rugini in veci. Rugina este un proces de oxidare, care nu se poate petrece in absenta oxigenului. Mecanica de atelier se bazeaza pe cunostinte de fizica si chimie. Cind nu stii de ce se petrece un fenomen, nu poti da un sfat bun decit din intimplare. Te poti ajuta de un smirghel foarte fin la curatare, problema e sa stii sa-l folosesti. De aceea am zis ca nu e recomandat. De obicei rugina aparuta pe piston e extrem de superficiala, indepartarea ei nu compromite pistonul.
Personal am uns pistonul cu vaselina. Burduful poate ajunge sa nu mai etanseze perfect. Lichidul de frina se va usca, vaselina nu. Vaselina rezistenta la temperatura te scuteste mult timp de o alta interventie la etrier.
*


1. Ai uns pistonasul cu vaselina degeaba, lichidul de frana spala tot pe-acolo.
2. Si apa are oxigen in ea, nu? Lichidul de frana e higroscopic, prezenta apei dauneaza pistonasului, iar acesta corodeaza.

La cat de rar (spre deloc) schimba oamenii lichidul de frana, nu e de mirare ca li se blocheaza pistonasele.

P.S. In multe cazuri, rugina nu e deloc superficiala. Am dat exemple mai sus, prin imagini. Cu putin efort, gasesc si imagini reale, din service. Nu am spus ca pistonasele nu se pot curata, am spus doar ca, odata atacate de rugina, trebuie inlocuite.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 May 2013, 19:21
Post #24


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Hmm. Lichidul l-am inlocuit complet acum 2 ani cu ferodo dot 4. Si am schimbat si garniturile rezervorului de2 ori pentru ca sunt foarte proaste.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 21 May 2013, 19:31
Post #25


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(MyKe89 @ 21 May 2013, 18:47)
1. Ai uns pistonasul cu vaselina degeaba, lichidul de frana spala tot pe-acolo.
2. Si apa are oxigen in ea, nu? Lichidul de frana e higroscopic, prezenta apei dauneaza pistonasului, iar acesta corodeaza.

La cat de rar (spre deloc) schimba oamenii lichidul de frana, nu e de mirare ca li se blocheaza pistonasele.

P.S. In multe cazuri, rugina nu e deloc superficiala. Am dat exemple mai sus, prin imagini. Cu putin efort, gasesc si imagini reale, din service. Nu am spus ca pistonasele nu se pot curata, am spus doar ca, odata atacate de rugina, trebuie inlocuite.
*


1. Daca-mi poti explica, eventual cu desene, cum ajunge lichidul de frina dincolo de garnitura, te cred si-ti dau si un uischi. Vorbesc de un etrier in stare normala de functionare.
2. Lichidul de frina e higrofil, nu hidroscopic.
3. Cind ajunge apa in lichid, nu te vor mai tine frinele. Nu-ti spun si de ce, sint sigur ca stii.
4. Cit de superficiala e rugina, vede fiecare cind demonteaza etrierul. Un etrier inceteaza sa functioneze cu mult timp inainte ca rugina sa devina profunda.

This post has been edited by corbex: 21 May 2013, 19:31


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 21 May 2013, 22:21
Post #26


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Vad ca insisti.
1. Lichidul de frana impinge pistonasul si intra in contact cu acesta pana la o-ring-ul de etansare, dincolo de burduful pe care il vedem noi la exterior. Sper sa te ajute imaginea asta:

desen_pt_nea_corbex.JPG ( Size: 31.17k ) Number of downloads: 244


Un Jack Daniels Silver Select ar fi de ajuns, multumesc!

2. Nu e higrofil, precum muschii ce cresc sub pietre. smile.gif
3. De acord, nu iti baga nimeni apa pe instalatie cum crezi tu. Dar se formeaza apa in urma franarilor excesive, cand la etrier ajungi sa ai peste 150-200*C. Tocmai de aceea exista unelte pentru masurarea cantitatii de apa din lichidul de frana:

http://www.autoscan.ro/Tester_lichid_de_frana_ADD7705.htm

4. De acord.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 22 May 2013, 08:15
Post #27


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(corbex @ 21 May 2013, 19:31)
1. Daca-mi poti explica, eventual cu desene, cum ajunge lichidul de frina dincolo de garnitura, te cred si-ti dau si un uischi.
*


Vezi, n-ai fost atent. Nu meriti nici o apa plata.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 May 2013, 08:46
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mama ei de garnitura si mama lui de etrier. Parca am avea discuri ceramice cu abs.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumi81
post 22 May 2013, 10:16
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 14 May 09




He, he ce polemica s-a iscat. @corbex fi sigur ca apa si mizeria vor trece dincolo de garnitura accea anipraf si va reaparea fenomenul de oxidare, mai ales daca placutele sunt ceva mai uzate si pistonasul iese mai mult din etrier, dar fiecare face cum crede, insa imi place de Maskatu, pentru ca este lupul moralist. Dupa ce in nenumarate topicuri va scris se nu va jucati cu sistemul de franare si directie,acum propune o metoda "neortodoxa" de remediere a pistonasului de la etrier.

PS. Nici un service auto care se respecta nu va va repara pistonasul etrierului prin smirgheluire si apoi acoperire cu fel de fel de lubrefianti sau cum spune colegul mai sus grund si alte solutii.

O zi buna


--------------------
Ford / Volvo Focus / S40 2010 / 2006 - CT 52 MAI
Membru si atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 22 May 2013, 10:45
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




QUOTE(MyKe89 @ 21 May 2013, 14:47)
Daca nu puteti face diferenta dintre pistonase si etrieri/discuri (sau ce vreti voi sa gresati), nu vad de ce mi-as bate capul sa va explic.

In pozele lui Dsign nu vad pistonasele din etrieri, de unde stiti ca nu erau in stare buna (caz in care au putut fi refolosite dupa curatare, nu frecare cu SMIRGHEL) sau a pus altele noi?
*




Cred ca ar trebui sa ii studiezi ceva mai bine topicul lui dsign si abia apoi sa vii sa "iti bati capul". Cat inca sunt fair-play te rog sa mai cobori din corcodus cu unele afirmatii pe care le faci..

@dumi82: corect, insa exista kit de reparatie pentru etrieri, asa ca in loc de inlocuirea completa a sistemului de etrieri se inlocuiesc doar garniturile, iar restul de componente din metal trebuiesc si ele "smirgheluite" pana nu mai au nici urma de rugina.

This post has been edited by fuzzzy: 22 May 2013, 10:48


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 00:02
Forum Renault