DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Romani cu care sa ne mandrim !, Imbecili avem destui

nasty
post 2 Feb 2022, 20:02
Post #331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Angajează personal !

“Mai mult, aceasta și-ar dori să investească și în România, unde să înființeze firme asemănătoare cu cele pe care le are în SUA. Principalele orașe pe care le vizează sunt Cluj, Sibiu și București.”


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 2 Feb 2022, 20:15
Post #332


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Păi bine boss de 7 ani plătește interviuri prin toată presa (cred că Formula As a scapat) și tot nu e hotărâtă să înființeze o filială aici?


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Feb 2022, 21:16
Post #333


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Birocratia.

Formula As... radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 2 Feb 2022, 21:21
Post #334


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




"Desi fetele de varsta ei isi petrec timpul liber distrandu-se prin cluburi, Raluca face calcule de matematica si proiecteaza sisteme informatine nedescifrate pana acum de nimeni."

Cancan, mai 2015


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Feb 2022, 21:24
Post #335


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




O fi nasoala. sad.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 2 Feb 2022, 21:31
Post #336


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București






--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 15 Feb 2022, 18:25
Post #337


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




https://neamt24.ro/personalitati-ale-tinutu...soare-spatiale/

George-Cristian Potrivitu Bocăneț

“ S-a născut în Humulești, în 1991. A absolvit Colegiului Național ”Ștefan cel Mare” din Târgu-Neamț, urmând cursurile Academiei Tehnice Militare din București ca șef de promoție, fiind acceptat în 2014 la un program internațional de dublu masterat în știinte și tehnologii spațiale, ”Space Master”, coordonat de Universitatea Tehnică Lulea din Suedia. Programul i-a oferit șansa să studiez în Germania și în Suedia, dincolo de Cercul Polar de Nord, în lumea aurorelor boreale și a taigalei europene. A urmat apoi programul de masterat, obținând a doua diplomă în tehnici spațiale și instrumentație satelitară, la Universitatea Paul Sabatier din Toulouse, Franța. Din martie 2016 lucrează la Agenția Spațială Japoneză JAXA, unde desfășoară cercetarea pentru teza de masterat în domeniul propulsoarelor magnetoplasmadinamice.[1] În prezent își face doctoratul la Nanyang Technological University din Singapore (NTU), ca bursier al Institutului Național al Educației de acolo, și face cercetări despre propulsoarele electrice cu plasmă de mică putere, folosite în domeniul spațial. [2]Sunt aproape 100% un produs al școlii românești și al societății românești, traversând împreună anii tranziției (’90) și ai redresării (primul deceniu al noului mileniu), terminându-mi studiile de licență în inginerie aerospațială la București, în 2014. Am reușit ca până la vârsta de 26 de ani să studiez, locuiesc și să muncesc în șapte țări din Europa și Asia, urmărind cu ardoare visurile copilariei. Ultima escală, care va fi și cea mai lungă de până acum, este în Singapore unde mi-am început de curând doctoratul în fizica plasmei și propulsie electrică spațială, domenii în care am activat în ultimii 4 ani, la Nanyang Technological University.”


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 15 Feb 2022, 18:48
Post #338


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Lucrează în Singapore, nu în Japonia, acolo a fost ca student:
"Am fost acceptat ca Technical Trainee la Agenția Spațială Japoneză (JAXA), pentru șase luni. A fost o perioada fabuloasă, atât din punct de vedere profesional, cât și pe plan personal. M-am îndrăgostit de Japonia și sper să mă întorc acolo cât se poate de des."
Libertatea.ro


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 16 Feb 2022, 11:14
Post #339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radi...i-simfonice.htm

Sebastian Androne Nakanishi

“ Compozitorul anului 2022, la International Classical Music Awards 2022

”A fost o surpriză foarte mare când am aflat că am fost desemnat compozitorul anului, la International Classical Music Awards 2022. Încă nu am primit premiul, în aprilie se va întâmpla acest lucru. Eu sunt un perfectionist și lucrez cu machete audio pe care le fac să sune exact așa cum vreau.
...

Cum a introdus drujba electrică în concerte

”Am introdus drujba electrică printre instrumentele orchestrei simfonice. Întotdeauna mi-a fost teamă ca în muzica mea să recurg la o soluție care să fie în mod artificial aleasă, doar de dragul de a fi original.

Piesa respectivă se numește ”Tektonum”, inițial s-a numit ”Cosmogenia” și reflectă, cumvam nașterea Universului. Din dorința de a sugera sfârșitul umanității, am adus anumite elemente cum ar fi sunetul de radio, și drujba s-a numărat printre soluțiile pe care le-am găsit”, a adăugat compozitorul.”

Tektonum:
https://youtu.be/pJIE5x_TZT4


This post has been edited by nasty: 16 Feb 2022, 11:15


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Sep 2022, 13:06
Post #340


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Azi am aflat, ca ROdica Baranescu, absolventa UPB a fost presedinte Society of Autmotive engineers si e membra US National Academy of Engineering si profesor la university of Illinois pe cursul de motoare cu combustie interna. Cool!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 10 11 12
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:18
Forum Renault