DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ulei negru la 200 km dupa revizie pe dCi?

nicul
post 11 Sep 2007, 14:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 February 07




Acum cateva zile am facut revizia de 10.000 km la Auto Cobalcescu in Buc. I-au schimbat uleiul, filtrul de ulei si de aer. Ulei au zis ca pun Elf de-al lor si nu ma lasa sa aduc uleiul meu. In fine, ma grabeam si am acceptat. Cand am ajuns acasa am scos joja si uleiul arata cam gri inchis la culoare. A trebuit sa plec din Buc insa, si dupa un drum de 200 km am scos iar joja si acum uleiur parea si mai negru. I-am facut si o poza, atasata mai jos.

E normal sa arate asa uleiul la 200 km dupa revizie? Problema la motor? Sau am luat teapa?

Cand am luat masina noua uleiul era transparent si nu s-a inegrit in asa hal decat dupa vreo 5000 km cred. Este vorba de un Logan Ambition dCi.

joja.jpg



--------------------
Dacia Logan Ambition dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Sep 2007, 15:03
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu prea este normal sa arate asa. Eu as zice spre teapa


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 11 Sep 2007, 15:05
Post #3


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




E perfect normal sa arate asa. Era interesant sa te uiti dupa ce ai facut schimbul de ulei si ai dat "prima cheie". Dupa "prima cheie" la diesel asa arata uleiul.


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicul
post 11 Sep 2007, 15:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 February 07




Hmm, de ce se intampla asta la diesel? Eu am schimbat uleiul personal de multe ori la VW-uri mai vechi pe benzina, si uleiul ramanea transparent multa vreme.



--------------------
Dacia Logan Ambition dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 11 Sep 2007, 15:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




In general uleiul de diesel este (mult) mai negru decat cel de la motoarele pe benzina. Eu as zice ca nu ai luat teapa in service. Ba mai mult, ca dovada, dupa cei 200 de km ai tai el a devenit si mai negru. Cum a spus un coleg mai sus, trebuia sa il verifici imediat dupa schimb.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Sep 2007, 15:14
Post #6


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este mai negru, dar nu in halul ala. Ala este un ulei ars!

This post has been edited by IRONICK: 11 Sep 2007, 15:14


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vadim_braia
post 11 Sep 2007, 15:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 February 07
From: Bucuresti




asa arata si la mine smile.gif nu este nicio problema


--------------------
DACIA LOGAN 2007 1.5 DCI VAN & MCV LAUREATE
Volvo 850 2500cmc , Rover 600 1800cmc 16 V , Toyota Previa 2.2D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 11 Sep 2007, 16:09
Post #8


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




la diesel e normal sa se inegreasca asa repede.verifica daca ti-a papat ceva de cand ai facut revizia..


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 11 Sep 2007, 17:29
Post #9


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




nicul zice ca s-a uitat cand a ajuns acasa de la revizie si uleiul era gri inchis iar dupa 200 km arata ca in poza.
e normal sa se innegreasca repede uleiul la diesel.

si acelasi lucru l-am observat si eu. am fost la revizie si cand am ajuns acasa (cam 6 km distanta de service) am scos joja imediat dupa ce am oprit motorul. Uleiul era deja colorat spre negru pentru ca sunt sigur ca mai ramasese ceva prin motor din uleiul vechi care era negru taciune si uleiul nou isi facea treaba curatand din depuneri. Dupa vreo 3-400 km m-am uitat din nou la ulei si era negru.
Mentionez ca la revizie am stat langa masina si am vazut cu ochii mei cand a turnat mesterul ulei nou in motor (ulei adus de mine).


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dRg
post 11 Sep 2007, 20:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 September 04
From: Galati




La diesel uleiul se inegreste imediat. Poate sa fie el si cel mai meserias. Asa ca stai fara grija. In 5-20 km ( e mult 20) devine negru. La benzina e alta mancare de peste.


--------------------
VW Bora 1.9 TDI 115CP 2000 Highline - XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 11 Sep 2007, 20:26
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Nu prea se inegreste asa iute. Daca mai si miroase a motorina atunci chiar nu e bine. Mai probabil ca il ai tot pe cel vechi.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius.v
post 11 Sep 2007, 21:08
Post #12


2 fast 4 u


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 October 06




Se innegreste dupa primii 10 km de la schimb!
Nu-ti fa nici o problema.
Eu am probat pe 1.6 hdi si la 5 km de la schimbul tuturor filtrelor si a uleiului, era negru.
Ulei Total full sintetic 5W40.


--------------------
Dacia /Peugeot 1300/307 Hdi, 54 CP/110 CP 1981, 1289 cmc/2006, 1560cmc
Drive safe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 11 Sep 2007, 21:53
Post #13


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Este perfect normal la Diesel sa se innegreasca dupa 10-20 km uleiul.

@Ironick. Nu stiu ce ti se pare asa extraordinar. Uleiul la diesel se innegreste imediat. Tare faza cu ulei ars laugh.gif

This post has been edited by Executron: 11 Sep 2007, 21:53


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 11 Sep 2007, 22:11
Post #14


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Fratele meu si-a luat recent din germania un vw golf 2004 si in tara a schimbat uleiul si dupa 100 km era negru ca pacura. Motorul lui are 200.000km dar, totusi, cred ca e un fenomen normal.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicul
post 11 Sep 2007, 23:04
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 February 07




Ok, multumesc pentru informatii. Nu-mi mai fac griji atunci.

Sunt curios totusi care sunt motivele tehnice pentru care la diesel se innegreste asa repede pe cand la benzina sta curat mult mai multa vreme dupa schimb (chiar si la motoare vechi pe benzina).


--------------------
Dacia Logan Ambition dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bloodem
post 12 Sep 2007, 06:58
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




Stai linistit, si la mine este la fel. Dupa revizie, tot la vreo maxim 500 km l-am verificat si era negru precum carbunele. Este perfect normal. Ba mai mult, este TOTAL anormal sa nu devina negru. Atunci sa iti faci griji ! wink.gif


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 12 Sep 2007, 06:59
Post #17


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Arderea motorinei provoacă mai mult negru de fum. Nu prea vezi motor pe benzină cu fum negru, dar la diesel ăsta e aproape omniprezent.
Cenușa asta se mai depune prin camera de ardere, pe tijele de supape, etc. Pentru a nu rămâne acolo, în uleiurile specifice dieselului se introduc mai mulți aditivi cu proprietăți de spălare. Ăștia nu dau voie negrului de fum să se depună, în schimb culoarea uleiului se schimbă rapid. Nu culoarea face un ulei bun sau prost, ars sau nears. Data viitoare să te uiți cum pleci, eu cred că e normal cum arată acum. La vechea mașină,R9 1.6diesel, în 20km era înegrit binișor, la 200 deja era negru de tot, ca cel vechi.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Sep 2007, 07:18
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(nicul @ 11 Sep 2007, 14:59)
Cand am luat masina noua uleiul era transparent si nu s-a inegrit in asa hal decat dupa vreo 5000 km cred.
*




cum se explica ca primul ulei nu arata asa? sau depinde de marca inegrirea? ma indoiesc. Au desigilat bidonul in fata ta? la termen te-ai uitat?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 12 Sep 2007, 07:41
Post #19


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




La primul ulei și motorul era nou. Nu existau depuneri.
La primul schimb, chiar dacă scurgi uleiul vechi, tot mai rămâne ceva mizerie. Aia nu e multă, dar e ca pigmentul la vopsea, imediat schimbă culoarea uleiului.

12 Sep 2007, 07:42:
PS: nu pot elimina posibilitatea de țeapă!

This post has been edited by lulu_tanase: 12 Sep 2007, 07:42


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bloodem
post 12 Sep 2007, 10:13
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




Omul a spus ca acasa a verificat si uleiul era gri inchis. Daca ar fi fost teapa ar fi fost tot negru inchis.

@ nicu, nu asculta ce spun benzinarii tongue.gif, e perfect normal sa se inchida la culoare uleiul dupa schimb.

PS: si la mine primul ulei s-a inegrit dupa mai mult de 5000 km.

Repet, sa va faceti griji daca uleiul nu se va inegri.

This post has been edited by bloodem: 12 Sep 2007, 10:16


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Sep 2007, 19:00
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Exact asa a arata uleiul meu dupa cele 3 revizii si tot atatea schimburi de ulei facute la dci pana acum...si asta dupa cam...30 km sa zicem...

Uleiul a fost schimbat in fata mea deci nu se poate pune problema de teapa...pur si simplu asa arata el dupa cateva zeci de km facuti (ulei elf) si din cate am inteles si de la altii toate dieselurile sunt la fel..inegresc uleiul imediat...cica ar avea ungerea mai buna...

Nu mi-a scazut niciodata nivelul la joja si cu atat mai putin sa miroasa a motorina sau a mai stiu eu ce...

Stai linistit...nu are nimic...isi face treaba asa cum trebuie uleiul ala...daca nu ai mai avut diesel pana acum e normal sa iti pui asemenea intrebari...

enjoy your car & don`t worry....


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TIulian
post 13 Sep 2007, 07:29
Post #22


Metode de seducție cu cărămida..


Group: Members
Posts: 197
Joined: 27 March 07




Bai, da ce se mai grabesc unii sa strige "teapa !".. man, stai linistit, e absolut normal sa se innegreasca, pentru ca la diesel asa se innegreste; fa si tu o comparatie intre cata negreala e pe un esapament de diesel si cat e pe unu de benzina, si ai sa ramai uimit; explicatia : motorina contine parafina care dupa ardere se transforma miraculos intr-o pulbere neagra - aprinde si tu o lumanare, si pune un geam la 5cm deasupra flacarii, o sa observi ca se intampla acelasi lucru ca si cu uleiu tau, se innegreste biggrin.gif concluzie : bucura-te de masina, ca nu are nimic, si nu mai asculta pareri si sfaturi de la oricine, ca multi vorbesc ca sa se afle in treaba. Probleme sunt numai atunci cand uleiul devine "apos" la atingere (il freci un pic pe degete), probleme sunt atunci cand se aprinde martorul de presiune la ulei in mers, etc.

PS : si eu am dci, si am facut revizia lunea trecuta, si deja uleiu meu e chiar mai negru decat ala din poza ta, si am facut doar vreo 180km - si sunt perfect multumit...


--------------------
Dacia 1300 1816 SLR
Cum să îți recucerești prietena, după ce i-ai pronunțat din greșeală numele pe râgâitură..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 14 Sep 2007, 12:28
Post #23


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




QUOTE(TIulian @ 13 Sep 2007, 07:29)
concluzie : bucura-te de masina, ca nu are nimic, si nu mai asculta pareri si sfaturi de la oricine, ca multi vorbesc ca sa se afle in treaba.



Concluzie: dacă ai făcut, cumva, vreo aluzie la post-urile lui IRONICK, nu te văd bine. Da' nu te văd bine deloc !

P.S. De altfel, nici pe mine (din cauza acestui post) ... blush.gif


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Sep 2007, 16:04
Post #24


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




De ce am zis ca nu trebuie sa fie chiar asa de negru uleiul ... am prieteni cu dCi. Din aceeasi curiozitate, am scos joja si m-am uitat la ulei. Cand am verificat eu, amandoi aveau aproape de 10k (urmau sa faca schimbul ...). Era mai deschis la culoare decat cel de la postul 1. Poate uleiurile puse din fabrica sunt altfel ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bloodem
post 15 Sep 2007, 17:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




QUOTE(IRONICK @ 15 Sep 2007, 16:04)
De ce am zis ca nu trebuie sa fie chiar asa de negru uleiul ... am prieteni cu dCi. Din aceeasi curiozitate, am scos joja si m-am uitat la ulei. Cand am verificat eu, amandoi aveau aproape de 10k (urmau sa faca schimbul ...). Era mai deschis la culoare decat  cel de la postul 1. Poate uleiurile puse din fabrica sunt altfel ...
*



Fals. La mine uleiul din fabrica a fost foarte deschis la culoare pana pe la 5000 km. Cand am verificat pe la 7000 km era exact ca cel din imagine. Apoi la 10 000 km am facut revizia. Ulei verificat dupa revizie - deschis la culoare. Cand l-am verificat iar dupa vreo 500 km era iar negru taciune. Voi care parte din "asa e normal la diesel" nu o intelegeti? Imi pare rau pentru amicii tai cu DCi, dar daca uleiul lor si la 10 000 km era deschis la culoare inseamna ca toata funinginea a ramas prin motor in loc sa isi faca treaba uleiul si sa o absoarba. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TIulian
post 17 Sep 2007, 10:35
Post #26


Metode de seducție cu cărămida..


Group: Members
Posts: 197
Joined: 27 March 07




QUOTE(IRONICK @ 15 Sep 2007, 17:04)
De ce am zis ca nu trebuie sa fie chiar asa de negru uleiul ... am prieteni cu dCi. Din aceeasi curiozitate, am scos joja si m-am uitat la ulei. Cand am verificat eu, amandoi aveau aproape de 10k (urmau sa faca schimbul ...). Era mai deschis la culoare decat  cel de la postul 1. Poate uleiurile puse din fabrica sunt altfel ...
*


mda, cred ca asta e cosmarul oricarui mecanic, clientul care vine in service si spune ca "a lu vecinu / prietenu nu face asa", sau ca "mi-a zis mie un preten inginer ca nu e bine", situatie in care orice i s-ar explica respectivului vine replica cu vecinu / prietenu / ingineru, si brusc mecanicu devine un paduche care habar nu are nimic de mecanica in fata lu nea gheorghita docentu.. biggrin.gif

PS : nu vreau sa jignesc pe nimeni, da cam asa se imtampla biggrin.gif

This post has been edited by TIulian: 17 Sep 2007, 10:46


--------------------
Dacia 1300 1816 SLR
Cum să îți recucerești prietena, după ce i-ai pronunțat din greșeală numele pe râgâitură..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Sep 2007, 10:53
Post #27


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Mai, eu v-am zis ce am constatat eu. Daca nu vedeam cu ochii mei, nu ziceam.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 18 Sep 2007, 13:19
Post #28


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.513
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Problema a mai fost discutată și DA, este normală închiderea foarte rapidă a culorii uleiului la motoarele Diesel, la care procesul de ardere produce reziduuri mult mai multe și de o natură diferită față de un benzinar, reziduuri pe care uleiul îi încorporează datorită unor aditivi speciali.
Și DA, este iarăși normal ca primul ulei pus în motor să se închidă mai lent la culoare decât al 2-lea sau restul, pentru simplul motiv că în motor se va acumula progresiv o cantitate din ce în ce mai mare de astfel de reziduuri, pe măsură ce motorul funcționează.

Ca atare, subiectul se închide.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 14:02
Forum Renault