DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alegeri parlamentare 6 decembrie 2020?, rezultate fara surprize, pe un site de intelectuali

cu cine votati pe 6 decembrie 2020?
 
PNL [ 1 ] ** [2.70%]
USR-PLUS [ 15 ] ** [40.54%]
PSD [ 0 ] ** [0.00%]
PMP [ 1 ] ** [2.70%]
PRO ROMANIA [ 2 ] ** [5.41%]
UDMR [ 5 ] ** [13.51%]
AUR [ 2 ] ** [5.41%]
altii, ca mai sunt vreo 20 [ 6 ] ** [16.22%]
nu votez, ca e toti la fel [ 5 ] ** [13.51%]
Total Votes: 37
Guests cannot vote 
einstein1984
post 9 Dec 2020, 09:39
Post #151


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.973
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




PLm, treaba lui de ce nu a mers, dar macar sa nu se planga de astia care au iesit. Sau alternativ, daca zici ca nu ai cu cine vota, de ce nu te-ai bagat in politica? Mereu e cineva de vina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Dec 2020, 10:00
Post #152


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Da' de ce nici să nu se plângă, dacă viața lui ar fi influențată într-un mod care-l deranjează?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 9 Dec 2020, 10:24
Post #153


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




Te poti plange in momentul in care ai o optiune si iti faci datoria civica (aka te duci si dai cu batul/stampila, nu conteaza pentru cine, poti chiar sa anulezi votul). Dar mergi, dai dovada minima de bun simt.
Altfel nu ai caderea morala sa fi nemultimit pentru alegerile altora.

Nu-ti convine, implica-te si fa diferenta (in ceea ce te priveste, evident). As simple as that.
Cel putin, ulterior esti indreptatit sa critici in stanga/dreapta, daca nu esti multumit de rezultat.

This post has been edited by Habba: 9 Dec 2020, 10:24


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Dec 2020, 10:47
Post #154


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(Lord Hades @ 9 Dec 2020, 06:50)
[...]

<span class='edit'>9 Dec 2020, 07:50:</span>

Matale de ce nu ai mers la vot?
*



Pentru ca e democratie.
Pentru ca am votat sa am 300 parlamentari unicamerali impreuna cu majoritatea tarii si s-au pisat pe votul nostru.
Astept raspuns la intrebarea mea

QUOTE(Habba @ 9 Dec 2020, 10:24)
Te poti plange in momentul in care ai o optiune si iti faci datoria civica (aka te duci si dai cu batul/stampila, nu conteaza pentru cine, poti chiar sa anulezi votul). Dar mergi, dai dovada minima de bun simt.
Altfel nu ai caderea morala sa fi nemultimit pentru alegerile altora.

Nu-ti convine, implica-te si fa diferenta (in ceea ce te priveste, evident). As simple as that.
Cel putin, ulterior esti indreptatit sa critici in stanga/dreapta, daca nu esti multumit de rezultat.
*


Pana acum nu am absentat la nici o sesiune de votare si nu vad ce anume am contribuit si nu sunt multumit. Nici ca sunt traseisti, nici ca se aliaza ulterior, nici ca isi arata coltii dupa ce sunt la ciolan.
Deci m-am implicat si...pauza
Acum sa ma duc iar ca sa le fac jocurile? Cand ascund numarul de cazuri ca sa te indemne sa iesi? Ca sa ma pun pe mine si familia mea in pericol luand virusul pacii din jegurile lor de sali unde respira zeci de oameni si nu se aeriseste? NU MERCI!

DREPTUL sa te plangi e fix al tau indiferent daca ai votat sau nu. Si pentru acest drept au murit unii prin 89...

Dar problema nu e doar in clica politica. Ia mergi tu in ore ed varf prin trafic sau prin tara si zi-mi, iti place calitatea soferilor? Respectul fata de reguli? Respectul fata de prostii care stau in coloana?
Datoria civica mi-o fac unde am puterea de a modifica ceva. Cand o sa imi ajunga jegul din tara asta o sa imi fac bagajul si nu ma uit inapoi.

This post has been edited by psychoo: 9 Dec 2020, 10:47


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Dec 2020, 10:50
Post #155


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(psychoo @ 9 Dec 2020, 10:47)
Pentru ca e democratie.
E un vis încă.
QUOTE
DREPTUL sa te plangi e fix al tau indiferent daca ai votat sau nu. Si pentru acest drept au murit unii prin 89...
*

up.gif

This post has been edited by DragosP: 9 Dec 2020, 10:50


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 9 Dec 2020, 10:51
Post #156


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




O chestiune simpla.
Schimbarea incepe cu FIECARE dintre noi. Atata vreme cat asteptam ca schimabrea sa se faca de altundeva, din cer daca se poate, sa vina cineva sa ne face bine, nu vom progresa.

Da, e datoria ta sa oferi si sa ceri respect in orice conditii. Altfel daca oferim respect (mersul la vot e si depsre a oferi respect societatii) doar cand avem noi chef si cand ne convine conjunctura, nu se va schimba nimic, niciodata.

This post has been edited by Habba: 9 Dec 2020, 10:52


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Dec 2020, 11:02
Post #157


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Esti prea axat pe o idee ca sa vezi ipocrizia din cele spuse de tine.
"Schimbarea incepe cu FIECARE dintre noi" - nimic mai corect. Nu are nici o legatura cu clasa politica. Ce ai facut astazi ca sa fii mai bun decat ieri? Cum ai pus umarul la imbunatatirea societatii?

Uite un exemplu prin care EU sunt o persoana mai buna decat TINE si contribui mai mult la societatea in care traim: nu ii judec pe cei care au votat cu PSD, PNL, etc desi NU sunt de acord cu opinia lor, consider ca isi pierd vremea contribuind la raspandirea virusului si chiar distrug tara(fas) prin exprimarea optiunii, dar e fix treaba lor ce fac.

Acum, ca ti-am raspuns la mai multe intrebari, imi raspunzi si tu?
De ce avem 600 de parlamentari cand populatia a votat la referendum sa se reduca la 300?


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Dec 2020, 11:10
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Habba e marxistul nostru. radmasa.gif Omul de tip nou


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 9 Dec 2020, 11:14
Post #159


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




@psychoo
Nu stiu de unde ai dedus ca eu ii judec pe cei care au votat cu PSD sau PNL sau AUR. E democratie si fiecare e liber sa voteze cu cine doreste. Dar SA VOTEZE.

Punctual, avem 600 de parlametari in loc de 300, deoarece inca nu s-a realizat modificarea constitutionala, deoarece in parlament nu a exista to majoritate calificata de doua treimi care sa propuna si sa voteze proiectul de modificare. Din pacate sau din fericire, astea sunt legile tarii

De ce nu a existat aceasta majoritate? Din cauza oamenilor de slaba probitate morala care au ajuns acolo,si pentru ca societatea (si FIECARE dintre noi implicit), nu a facut apropae nimic in sensul asta.

Da, parlametarii in marea lor majoritate sunt ticalosi, dar nici societatea si nici FIECARE dintre noi nu ne dam interesul sa schimbam ceva.


QUOTE(bion @ 9 Dec 2020, 10:10)
Habba e marxistul nostru. radmasa.gif Omul de tip nou
*


Dezvolta. Ultima data cand am verificat optiunile mele erau de dreapta. Nici macar de centru dreapta. Asa, UFD like pe cand exista el inainte de a disparea, pentru cine isi aminteste. wink.gif

This post has been edited by Habba: 9 Dec 2020, 11:18


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Dec 2020, 11:31
Post #160


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(Habba @ 9 Dec 2020, 11:14)
@psychoo
Nu stiu de unde ai dedus ca eu ii judec pe cei care au votat cu PSD sau PNL sau AUR. E democratie si fiecare e liber sa voteze cu cine doreste. Dar SA VOTEZE.
*



Pai daca ii judeci pe cei care NU voteaza desi e dreptul lor sa stea acasa? Ce treaba ai tu cu capra vecinului?
Si nu e relevant ce consideri tu ca te impacteaza, libertatea ta se opreste acolo unde incepe a mea.

QUOTE(Habba @ 9 Dec 2020, 11:14)
Punctual, avem 600 de parlametari in loc de 300, deoarece inca nu s-a realizat modificarea constitutionala, deoarece in parlament nu a exista to majoritate calificata de doua treimi care sa propuna si sa voteze proiectul de modificare. Din pacate sau din fericire, astea sunt legile tarii

De ce nu a existat aceasta majoritate? Din cauza oamenilor de slaba probitate morala care au ajuns acolo,si pentru ca societatea (si FIECARE dintre noi implicit), nu a facut apropae nimic in sensul asta.

Da, parlametarii in marea lor majoritate sunt ticalosi, dar nici societatea si nici FIECARE dintre noi nu ne dam interesul sa schimbam ceva.
Dezvolta. Ultima data cand am verificat optiunile mele erau de dreapta. Nici macar de centru dreapta. Asa, UFD like pe cand exista el inainte de a disparea, pentru cine isi aminteste. wink.gif
*



Deci ca sa inteleg si eu: votul populatiei nu conteaza atata timp cat nu e in interesul clasei politice?


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Dec 2020, 11:34
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




UFD Varujan biggrin.gif biggrin.gif Lipit de PNL. biggrin.gif Ce ai postat denota banuiesc gandirea lui matale si aia e una din clasicele lozinci rosii. Sau corpo ti-a facut ablatie de gandire individuala. Ca esti conectat la nivel inalt se cunoaste"Iar cu Austria, sunt ferm convins ca valul 2 va fi mult mai lejer decât valul 1. Nu de alta, dar am contact direct și știu exact cum s-a comportat populația și cum s-au pregătit autoritățile."
Democratic e ca cetateanul sa aiba dreptul nu obligatia de a vota.
Case closed


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Dec 2020, 11:38
Post #162


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.973
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(DragosP @ 9 Dec 2020, 11:00)
Da' de ce nici să nu se plângă, dacă viața lui ar fi influențată într-un mod care-l deranjează?
*


daca ti se pare normal sa te plangi de frig daca tie iti e lene sa te duci dupa lemne.....
Aia de la 89 au murit ca sa ai tu ce alege, ca atunci aveai doar unul. Daca tu nu alegi...

This post has been edited by einstein1984: 9 Dec 2020, 11:40


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 9 Dec 2020, 11:39
Post #163


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




@Nea dublu ION

QUOTE(Habba @ 9 Dec 2020, 10:14)
Asa, UFD like pe cand exista el inainte de a disparea, pentru cine isi aminteste. wink.gif
*


NIX PNL cum ziceam inainte. Varujan s-a dovedit a fi in final un gunoi. Ma rog, semne existau inca de pe atunci. Depsre Iorgulescu insa numai de bine. Cel putin la vremea aia.

Iar comentariul ala despre valul 2, da, s-a dovedit gresit. Mai da rateuri si globul meu de cristal, ce sa-i faci? tongue.gif

Perfect de acord, fiecare ar trebui sa aiba OBLIGATIA de a vota.

This post has been edited by Habba: 9 Dec 2020, 11:39


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Dec 2020, 11:41
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Veru io am scris dreptul nu obligatia. laugh.gif
Haidi , pa. salut.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Dec 2020, 11:42
Post #165


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.973
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(psychoo @ 9 Dec 2020, 12:31)
Pai daca ii judeci pe cei care NU voteaza desi e dreptul lor sa stea acasa? Ce treaba ai tu cu capra vecinului?
Si nu e relevant ce consideri tu ca te impacteaza, libertatea ta se opreste acolo unde incepe a mea.
Deci ca sa inteleg si eu: votul populatiei nu conteaza atata timp cat nu e in interesul clasei politice?
*


Ca votul populatiei sa fie pus in practica trebuie ca alesii populatiei sa faca ceva . Daca tu votezi doar la referendum si nu la parlamentare...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 9 Dec 2020, 11:45
Post #166


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




QUOTE(psychoo @ 9 Dec 2020, 10:31)
Pai daca ii judeci pe cei care NU voteaza desi e dreptul lor sa stea acasa? Ce treaba ai tu cu capra vecinului?
Si nu e relevant ce consideri tu ca te impacteaza, libertatea ta se opreste acolo unde incepe a mea.
Deci ca sa inteleg si eu: votul populatiei nu conteaza atata timp cat nu e in interesul clasei politice?
*


Ai libertatea proprilor alegeri evident. Dar permite-mi sa nu te consider un partener valid de dialog in momentul cand alegi sa nu mergi la vot dar te declari dezamagit de rezultate si conductaori. Intri la categoria "si altii".

Votul popultaiei e singurul care ar trebui sa conteaze. Din pacate e (inca) intr-un sistem care nu e imperativ 100%. De aia trebuie insistat, insistat, insistat (de 3 ori, ca sa-i dau apa la moara lui @bion). radmasa.gif

This post has been edited by Habba: 9 Dec 2020, 11:45


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Dec 2020, 11:51
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Țări cu vot obligatoriu
Argentina
Australia
Belgia
Bolivia
Brazilia
Bulgaria
Costa Rica
Republica Democratică Congo
Republica Dominicana
Ecuador
Egipt
Gabon
Grecia
Guatemala
Honduras
Liban
Libia
Lichtenstein
Luxemburg
Mexic
Nauru
Coreea de Nord
Panama
Paraguay
Peru
Singapur
Tailanda
Curcan
Uruguay
Cu 4 exceptii dintre care doua sunt nesemnificative, intr-adevar niste democratii. Lichtenstein a dat femilor drept de vot dupa 1980. Curat democratie radmasa.gif Am de lucru dar am vrut sa precizez.

This post has been edited by bion: 9 Dec 2020, 12:02


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Dec 2020, 11:53
Post #168


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Mi-am reamintit de ce nu intru pe topicurile politice...

1. In 89 s-a murit ca sa te poti plange, ca sa poti vota, ca sa nu te puna partidul sa faci ceea ce vrea partidul.

2. Am votat si la parlamentare, si la prezidentiale si la locale si la referendum.

06.12.2020 a fost prima absenta dintr-un sir foarte lung de absente ce vor mai urma. Cum mi-am exercitat drepturile din 2001 de cand sunt major (ma rog nu mai retin care a fost prima data exacta) si cum alegerile din 6 decembrie inca nu au produs modficari in parlament, am (conform definitiei voastre a democratiei) dreptul sa ma plang.
Am contribuit, mi-am facut "datoria", am avut "bun simt" si alte spalaturi de creier.
Am exact aceleasi drepturi ca si voi in acest moment, dar, ceea ce voi refuzati sa intelegeti, aceste drepturi nu dispar daca NU VREI sa votezi.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 9 Dec 2020, 11:58
Post #169


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Recunosc, sunt dezamagit. Aveam asteptari mari. Reiterez, se calca poporul la mare, la cumparaturi, prin parcuri in picioare, in autobze, la metrou. Acolo nu mai au frica de virusi. Dar la vot ne imbolnavim. Las-o jos ca macane, asta nu e un argument.

O fi folclor sau nu, dar in avionul prabusit la 9/11 se vehiculeaza ideea ca pasagerii au votat daca sa atace sau nu pe aia de preluasera comanda avionului.
http://edition.cnn.com/2001/US/09/12/plane.phone.call/
In SUA alegerile nu se suspenda nici in stare de razboi, voteaza inclusiv soldatii de pe linia frontului. Pentru ca o democratie se contruieste greu, si se pierde usor.

Referitor la cuvantul prost: 2. Adj., s. m. și f. (Înv. și pop.) (Persoană) fără știință de carte; (om) neînvățat, ignorant. (a se vedea DEX).

Civilizatia se impune cu forta si se mentine prin educatie si cultura. Votul face parte din civilizatie. Nu ne nastem prosti, ci devenim. Putem alege sa fim ignoranti sau nu. Bunicul meu (zmeul satului pt cine a citit povestea), era un om simplu, dar nu era prost. Stia ce inseamna puterea votului, si a trait aproape toata viata fara acest drept. Bunica mea, cat timp s-a putut deplasa a mers la toate sesiunile de vot, si a decis pe cine sa aleaga, din putinele informatii care le avea la dispozitie.

Noi avem corporatisti, plini de eu si de lehamite, care nu merg la vot pt ca x, y, z, dar injura ca la usa cortului cand stau pe DN1 in drum spre munte, mare sau unde mai au ei treaba. Cand ii intrebi cine e de vina, dau vina pe politicieni. Cand in intrebi cu cine au votat, rad plini se sine, ca ei nu voteaza ca nu au cu cine. Cerc vicios, propagat de oameni prosti (a se vedea dex).

Da, majoritatea politicienilor sunt niste scursuri umane. Dar exista mici exceptii. Acestia trebuiesc identificati, si incurajati prin votul nostru. Altfel, ne trezim cu deviatii gen AUR, care daca devin majoritari ne ia dracu pe toti.

Putem avea opinii diferite, si asta e OK, dar trebuie sa ne atragem atentia unii altora cand gresim. Eu consider ca, lipsa de la vot e o greseala majora in democratie.

Noi si nenumarate succesuri.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 9 Dec 2020, 12:01
Post #170


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




'Mneajuta!


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Dec 2020, 12:06
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Nu ne nastem prosti Ba te nasti prost. Restul tine de conjunctura in care te dezvolti. Scrie in carti wink.gif
Avionul ala se vehiculeaza ideea ca a fost doborat sa nu rada inca cotetul alb sau capitoliul.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Dec 2020, 12:16
Post #172


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Daca ne luam ad-literam dupa dex hai sa combatem punct cu punct.
Vorbesc strict in cazul meu: carte am, studii superioare chiar, ba mai am carti si pe langa facultate.
Invatat sunt, mai multe meserii, am invatat si pe altii, sa zicem ca am anulat si acest punct.
Ignorant nu sunt, este o decizie luata in baza unor argumente personale. Faptul ca tu esti mai prost(vezi dex) decat mine si nu le intelegi e strict problema ta.

Cu alte cuvinte, sa ma faci pe mine prost pentru ca nu am votat nu poate fi incadrat in definitia din dex si o interpretez ca pe o jignire/atac la persoana. Ca sunt destul de educat sa nu fac spume la gura tine strict de abilitatile mele cognitive si decizia mea personala.

Acum daca vrei sa argumentez si resul: sunt corporatist, nu ai sa ma prinzi vreodata in coloana pe dn1 sau pe autostrada soarelui. Nici daca eram din bucuresti nu ma duceam.
Cand am fost intrebat daca am votat am spus ca da. Am spus cand mi-am anulat votul, am spus cand am votat impotriva(99%) si cand am votat pentru(mi-e si azi rusine ca am picat in plasa).

Dar eu sunt exceptia care confirma regula nu? Toti sunt prosti eu sunt cel mai destept. Toti gresesc, doar eu stiu calea cea dreapta.
Daca mai pupam si niste moaste se contureaza foarte bine gandirea medievala din cauza careia inca suntem in coada europei.

Succese!


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Dec 2020, 12:25
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Cine citeaza dex sa citeze tot, nu trunchiat. In evolutia limbii romane prost e un om fara judecata ,lipsit de inteligenta. fara minte.
In SUA votul nu e obligator.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 9 Dec 2020, 14:29
Post #174


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




psychoo, ma dezamagesti. atat. cu tot ce ai insirat acolo, daca ai ajuns sa renunti la singurul drept prin care poti influenta democratia in tara in care traiesti, si mai mult o tii sus si tare pe a ta, ma lasi fara cuvinte.

departe de mine ideea de a face morala pe forumuri, aici schimbam idei. ai dreptul sa nu fii de acord cu mine, si aici ne oprim.

bion, nu ma refer la vot obligatoriu. ba din contra, votul are mai multa valoare cand e liber exprimat. si ca sa mai dau din casa: am votat copil find, cu vadim si PRM. astazi recunosc ca am gresit. Astazi, cu toata sila fata de PSD, as vota PSD vs. AUR. Dar nu as ramane indiferent, ca nu am cu cine vota. Intotdeauna exista raul cel mai mic, si atata timp cat pot face diferenta, voi alege sa o fac.

Pentru a mai calma spiritele, as dori sa inlocuiesc cuvantul "prost" cu "ignorant" sau "miserupist". Las la latitudinea dvs. aprecierile viitoare.

Respectele mele celor care au votat si vor vota, rugaminti fierbinti celor care au renuntat, sa isi reconsidere optiunea.

Over and out pe acest topic.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Dec 2020, 14:50
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Urmarea alegerilor democrate din 2020:
PNL-ul invata comenzile esentiale din armata:
-IN LINIE ADUNAREA!
-DREPTI !
-LA DREAPTA! (la stinga era rezervata pentru PSD tongue.gif )
-PE USA, IN PAS ALERGATOR, AFARA MARS!
radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by Agrig: 9 Dec 2020, 16:25


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Dec 2020, 16:12
Post #176


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.094
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




<span class='edit'>9 Dec 2020, 16:13:</span>
O posibila explicatie pt. absenteism (al tinerilor, cel putin).

Nea Agrig, se pare ca n-ai facut armata: ori e "pas alergator", ori "mars".

This post has been edited by maho: 9 Dec 2020, 16:14


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Dec 2020, 16:22
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Domnule, poate asa o fi, de eu am facut`o demult, insa comanda de executare neintirziata este mars!
Ca la : pluton in pas alergator, mars! sau inainte mars!
Ma rog, poate gresesc da oricum imi place ce le executa PNL-ul, riscul meseriei, daca au stat capra prea mult o iau si fara NGLI 2 radmasa.gif

Hmmm, parca aveti dreptate, gealu` cred ca foloseste doar ce spuneti dumneavoastra, mars!
radmasa.gif

Si mai au o problema, daca pina acuma ascultau o dulce doinire cintata dupa ureche la mandolina acuma trebuie sa stea drepti cind asculta fanfara!
biggrin.gif

This post has been edited by Agrig: 9 Dec 2020, 17:05


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Dec 2020, 16:40
Post #178


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.973
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(psychoo @ 9 Dec 2020, 12:53)

Am exact aceleasi drepturi ca si voi in acest moment, dar, ceea ce voi refuzati sa intelegeti, aceste drepturi nu dispar daca NU VREI sa votezi.
*


Pai asta ziceam si noi, ca nu dispar, dar ar trebui! tongue.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Dec 2020, 16:56
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu cred ca nu prea intelegi(intelegeti) ce este democratia si cu ce se mananca...

Hai sa vin cu o idee nebuna: de ce sa ma obligi sa ies la vot cand poti sa ma atragi la vot prin ceva idei coerente? A avut vreun partid ceva cu care sa atraga inafara de "ceilalti sunt câh!"?

Hai macar una, mai ales in contextul carantinelor recente: votul online.
Pe langa faptul ca scad costurile, scad si fraudele si nici nu implica riscuri de imbolnavire.

Eu unul as fi votat PENTRU chiar daca mi-am luat teapa la cei 300 parlamentari.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Dec 2020, 17:04
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Nu sinteti singurul cu aia 300 de parlamentari.
S`a facut referendum, obiectivul de
"300 de parlamentari" a fost "ceata" in ochi si bineintels ca a trecut, urmarea...s`au pisat cu bolta peste alegatori si nici macar n`au avut atita bun simt sa spuna ca`i ploaie!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 08:34
Forum Renault