DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> merita sau nu?, dsn

mickysiatat
post 7 May 2009, 18:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 April 09
From: Constanta




o mica intrebare... care sper sa nu dauneze nimanui: merita o dsn? Respectiva, e o dsn de 7 anisori am inteles de la proprietar (o doamna la vreo 35 de ani), are in bord 42000 km, revizii la zi, 4 cauciucuri noi cumparate in urma cu o luna, baterie noua (garantie 2 ani). Echiparea masinii este Confort, singurul plus adus de proprietar fiin un mp3 player si boxe in portierele de pe fata. Rugina din ce am obs la o examinare rapida nu prezinta, iar pretul e in jurul a 2000 euro (zic 2000 pt ca e negociabil). Multumesc anticipat. Vreau sa afirm din start ca sunt de acord cu "micile" probleme intalnite deseori la dsn, zgomote la haion, apa etc.


--------------------
sper sa vina :-ss curand - ct ** ***
Faci dus,nevasta se uita ingrijorata/
La apometre,sa vada cat o sa vina apa calda/Inseamna ca traiesti in Romania,e o treaba ciudata..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 7 May 2009, 19:14
Post #2


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




eu zic ca merita daca esti sigur ca sunt km reali....si cu atat mai mult daca nu are rugina....totusi poti negocia putin tongue.gif....am facut o "simulare" de casco acum cateva zile....si la 44.000 km si anul fabricatiei 2003 (model rapsodie) valoarea masinii este estimata la 9200 lei.....fara dotari suplimentare...deci 2000 euro (8000 si ceva lei) merita wink.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mickysiatat
post 7 May 2009, 19:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 April 09
From: Constanta




QUOTE(Tince1290 @ 7 May 2009, 19:14)
eu zic ca merita daca esti sigur ca sunt km reali....si cu atat mai mult daca nu are rugina....totusi poti negocia putin tongue.gif....am facut o "simulare" de casco acum cateva zile....si la 44.000 km si anul fabricatiei 2003 (model rapsodie) valoarea masinii este estimata la 9200 lei.....fara dotari suplimentare...deci 2000 euro (8000 si ceva lei) merita wink.gif
*



mersi tince pt parere. cred ca o duc la 1800.. km sunt reali.. in plus masina nu a vazut peste 100km/h in viata ei smile.gif)


--------------------
sper sa vina :-ss curand - ct ** ***
Faci dus,nevasta se uita ingrijorata/
La apometre,sa vada cat o sa vina apa calda/Inseamna ca traiesti in Romania,e o treaba ciudata..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 May 2009, 19:51
Post #4


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




daca masina nu e loata de la unu figurant atunci ai km reali ca oamenii de rand nu se implica in tunari si modificari.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu4you2003
post 8 May 2009, 18:02
Post #5


Dacia Supernova Confort, Dacia Supernova Clima, Daewoo Cielo Exe


Group: Members
Posts: 37
Joined: 4 February 08




Sincer iti spun ca nu se marita! Am avut supernova din 2001 cu 62 mii km reali si o alta supernova cu 90 mii km! Iti spun sincer ca au foarte multe defecte din fabrica, asa ca poa sa aibe 0 km ca defectu din fabrica e tot defect din fabrica (ploua in portbagaj - desfa mocheta de la ,, oalele,, alea din interior unde sunt prinse telescoapele la spate - la amandoua supernovele era jale ce era akolo - rugina, gaura etc).
Daca esti pretentios cat de cat nuti lua!
Daca te multumesti numai sa dai cheie si sa pleci si sa schimbi doar consumabilele sau cea mai pica, atunci poti sa o iei!
Avantaje : - consum mic 5 - 6 exterior cu AC si mers repede 130 - 140 si 7 - 8 oras, dar orasul e irelevant cu aglomeratiile astea:)
- mica si usor de gasit loc de parcare in jungla de astazi din orase
- stabilitate destul de buna in curbe si frane bunicele daca ai si pneuri bune bineinteles

Dezavantaje: - incheieturi proaste, chedere si mai proaste, mie in una din ele imi si ploua(si nu ma refer la portbagaj)
- ploua in portbagaj
- pretul la piese e relativ mare pentru ce ofera, ai dacie si platesti piese de renault
- fara servo si multe alte chestii care nu mai merita mentionate.
Vezi ca chiar daca are 40 mii km depinde cum a fost intretinuta, ca masina statuta nu e nici aia chiar asa buna. A doua sepernova (aia cu 62 mii km) statuse un an in garaj si tot am avut probleme, se blocau etrierele ca erau oxidate, inchilate, lipite akolo cum a stat .. etc





--------------------
Daewoo Cielo 2004 Executive
Supernova clima 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 May 2009, 18:04
Post #6


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Bun, și dacă nu merită, care ar fi alternativa în viziunea ta?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 8 May 2009, 18:12
Post #7


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




tocmai...masina aia la cat costa este foarte buna....chiar daca are multe defecte....la ce te poti astepta de la o masina care costa 1800 euro si are doar 43.000 km.....cauta tu un logan cu numarul ala de km si o sa vezi ca diferenta de pret e mare....mult prea mare pentru dotarile in plus pe care le are....si si aia e tot dacie wink.gif....deci are si ea minusurile ei....sa nu mai zic de o masina straina....la numarul ala de km nu gasesti sub 3000 euro sigur 100%....deci pentru ce ofera masina in discutie pretul este foarte bun (cu atat mai mult ca nu are rugina tongue.gif)....eu zic in continuare ca e o afacere buna....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 8 May 2009, 21:22
Post #8


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Daca ai cateva cunostinte de mecanica si eletrica o pui la punct plus ceva timp liber si banuti.... Multi care au dacii 1300-1310 si-ar dori o super nova cu siguranta fiindca s-au scarbit sa tot umble ici pe colo ces de ceas. Azi la servici am facut o comparatie la tabla de logan dci1.5-85cp si super nova mea ... la logan tabla asa de usor se infunda de a m ramas masca il intreb pe cologu daca nu caroseria e din carton... Si am mai comparat si un megan 1.4 era langa noi apasam pe tabla cu toata forta si nici o modificare.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 8 May 2009, 21:23
Post #9


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Da' imbunatatirea, unde-i? wacko.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 May 2009, 21:24
Post #10


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Asta e mentalitate obosită!

Păi dacă vrei tablă, cumpără un Moskvich de 3 tone!

Cu ce te ajută tabla aia? Unde mai pui că la Megane multe componente ale caroseriei sunt de plastic - avantaj că nu ruginesc, și sunt mai ușoare, deci consum mai mic, accelerare mai bună, comportament mai bun la impact...




--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 8 May 2009, 21:28
Post #11


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




evident comportament mai bun la impact biggrin.gif se observa pe ulitele tari !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 May 2009, 21:31
Post #12


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Într-un accident nu te avantajează un tanc, ci o mașină care absoarbe energia acelui impact... Tancul poate fi intact, și ciumpalacul de la comenzi să moară datorită forței impactului ce îi este transferată în întregime...

O mașină care se tuflește mai tare și mai calculat e mai bună în acest caz!


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 May 2009, 21:37
Post #13


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(mickysiatat @ 7 May 2009, 18:21)
................. Rugina din ce am obs la o examinare rapida nu prezinta, iar pretul e in jurul a 2000 euro (zic 2000 pt ca e negociabil). Multumesc anticipat. Vreau sa afirm din start ca sunt de acord cu "micile" probleme intalnite deseori la dsn, zgomote la haion, apa etc...........
*


1. verifica OALELE (alea din portbagaj), da mocheta intr-o parte si casca ochii ca s-ar putea sa ai surprize surprize....
2. esti de acord cu "micile" probleme? Micile astea probleme ne-au mancat multora dintre noi, foarte multi bani , nervi si timp. Asa ca gandeste-te bine inainte sa te arunci la a o cumpara.

Super nova e masina de care niciodata nu te plictisesti, asta pentru ca mereu, mereu ai ceva de facut la ea... mai pica un cheder, se mai arde un bec, mai cade o planetara, mai bate un amortizor, mai rugineste o oala, mai ploua pe undeva (unde ai uitat sa siliconezi), mai pica o bucsa, etccccccccc.......... dar in banii astia nu prea ai ce sa iti iei..... acum ai 2 variante (parerea mea):
1. iti iei super nova, si dupa aceea te apuci sa bagi bani in ea ( asa cum am facut toti) si consideri ca ai plati rate pentru alta.. cu toate ca nu platesti decat piese sau
2. iti tii banii la saltea, si banii care i-ai fi bagat in super nova ii pui langa ceilalti bani la saltea ca sa iti iei ceva mai bun.
QUOTE(MAERSK @ 8 May 2009, 18:04)
Bun, și dacă nu merită, care ar fi alternativa în viziunea ta?
*


un bmw ca cel al lui tazzSN radmasa.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 8 May 2009, 21:44
Post #14


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(MAERSK @ 8 May 2009, 22:31)
Într-un accident nu te avantajează un tanc, ci o mașină care absoarbe energia acelui impact... Tancul poate fi intact, și ciumpalacul de la comenzi să moară datorită forței impactului ce îi este transferată în întregime...

O mașină care se tuflește mai tare și mai calculat e mai bună în acest caz!
*


ai dreptate cu tancul parca imi aduc aminte de un volvo si un smart s-au pupat amandoo frontal. Smartul nu a patit cine stie ce volvo era distrus - motor si lucurile din fata....


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mickysiatat
post 8 May 2009, 23:44
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 April 09
From: Constanta




Am cazut intr-un hal pe ganduri.. Hmm.. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Pe primul loc ar fi dorinta de a numai depinde de un sofer de maxi-taxi care doarme pe el, sa numai depind de miresmele imbietoare din regia autonoma de transport in comun...a (RATC :-w). Dar totusi vine puternic din spate dorinta de a avea increderea ca nu irosesc niste bani. Sa vedem... poate reusesc zilele ce urmeaza sa fac un drive test mai prelungit de macar o zi,doua in care sa supun masina unor incercari (spalatorie cu jetul prin toate partile neatinse nici macar de soare, verificat mochete, fete de usi, parte electrica, parte mecanica) si eu stiu??? sad.gif( daca iese bine.. poate ma incumet.. (dar,deja e un poate care atarna greu in balanta). Oricum multumesc pt. sfaturile voastre


--------------------
sper sa vina :-ss curand - ct ** ***
Faci dus,nevasta se uita ingrijorata/
La apometre,sa vada cat o sa vina apa calda/Inseamna ca traiesti in Romania,e o treaba ciudata..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 9 May 2009, 02:43
Post #16


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




prietene
o iei pana in 1800
ii faci casco
o ti 10-11 luni
o distrugi si iti iei banii pe casco inapoi
trece criza intre timp
mai pui niste bani la ciorap
cumperi ceva strain


DOAR CA INTRETINEREA LA O MASINA STRAINA COSTA ENORM DE MULT FATA DE O SUPERNOVA!


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 9 May 2009, 06:47
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




mi se pare ca treaba cu casci pica....are mai mult de 6 ani...
singuri care mai faceau acu cateva luni bune erau aia de la otp garancia dar era o caruta de bani!


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 May 2009, 08:06
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




si daca are 6 ani ce? Pe internet la calculatoarele de casco poti sa alegi de la 1 pana la 10 ani vechime. Si sunt multi pe forum care au casco la super nova!


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 9 May 2009, 18:39
Post #19


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Reckno @ 9 May 2009, 02:43)
DOAR CA INTRETINEREA LA O MASINA STRAINA COSTA ENORM DE MULT FATA DE O SUPERNOVA!
*



cat de siguri esti?? piesele intr-adevar costa mai mult, dar pica mult mai rar decat la o supernova...
mai aduceti si voi niste dovezi pentru afirmatiile voastre sleep.gif


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 9 May 2009, 19:21
Post #20


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




intradevar e mai ieftin un golf 4 la intretinere sau un opel astra/vectra..daca sunt dieseluri si lea picat turbina, injectoare si pompa injectie..ma rog nu toate odata..dar macar una din cele de mai sus..iti vinzi organele pe loc sau mai faci 1-2 carduri de credit.
daca masina straina e pe benzina..e mai pe aproape..dar se sparge un far..se arde ceva prin bord..mai pica un senzor pe la motor..nu...sunt mai ieftine cele straine.
piesele dupa dsn pica pt ca de obicei masinile sunt alergate de le ies ochii..si pica piesele care nu sunt de origine..gen asam sau turcesti. ca daca sunt de origine sunt ceva mai bune. ma rog..aici mai intra si prosta proiectare a unora dintre ele.
eu nu inteleg cum vedeti voi o masina de 2000 de euro..dai cheie si pleci..si 5 ani bagi numai benzina si ulei in ea...alea straine nu pica? alea ce au? le e rusine sau cum? diferenta dintre ale noastre si cele straine..este ca la ale noastra gaseti piese de schimb si magazine deschise si duminica iar la alea straine trebuie sa faci comanda...oricum tot turcism iti aduce sau chinazarii..indiferent de piesa..cadaca comanzi de origine iti pica chilotii in magazin. majoritatea strainelor folosesc piese bosch..care de cele mai multe ori nu sunt chiar originale...indiferent daca masinile sunt nemtesti, frantuzesti, etc.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 9 May 2009, 19:30
Post #21


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




După această ilustră logică, la cât de puține Dacii au rămas pe șosele, e aglomerație mare la donat organe...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2009, 20:07
Post #22


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(titiDSN @ 9 May 2009, 20:21)
intradevar e mai ieftin un golf 4 la intretinere sau un opel astra/vectra..daca sunt dieseluri si lea picat turbina, injectoare si pompa injectie..ma rog nu toate odata..dar macar una din cele de mai sus..iti vinzi organele pe loc sau mai faci 1-2 carduri de credit.
daca masina straina e pe benzina..e mai pe aproape..dar se sparge un far..se arde ceva prin bord..mai pica un senzor pe la motor..nu...sunt mai ieftine cele straine.
piesele dupa dsn pica pt ca de obicei masinile sunt alergate de le ies ochii..si pica piesele care nu sunt de origine..gen asam sau turcesti. ca daca sunt de origine sunt ceva mai bune. ma rog..aici mai intra si prosta proiectare a unora dintre ele.
eu nu inteleg cum vedeti voi o masina de 2000 de euro..dai cheie si pleci..si 5 ani bagi numai benzina si ulei in ea...alea straine nu pica? alea ce au? le e rusine sau cum? diferenta dintre ale noastre si cele straine..este ca la ale noastra gaseti piese de schimb si magazine deschise si duminica iar la alea straine trebuie sa faci comanda...oricum tot turcism iti aduce sau chinazarii..indiferent de piesa..cadaca comanzi de origine iti pica chilotii in magazin. majoritatea strainelor folosesc piese bosch..care de cele mai multe ori nu sunt chiar originale...indiferent daca masinile sunt nemtesti, frantuzesti, etc.
*


La un astra nu pica asa de repede turbina precum la un dci1.5 si totusi nu se mere subturat.
In schimb la super nova eu pot spune ca a vazut doar ulei si benzina in afar ca a fost data cu rotiile in sus pentru a fi imbaiata cu ulei pentru protectia tablei. Anu trecut a vazut primul schimb al filtrului de aer care era din 2003 cel vechi anul asta a vazut primul schimb al filtrului de benzina care si ala era original . In rest facut schimbul normal de ulei filtru de ulei benzen si alergata.
Peste doua zile o sa merg sa-i schimb si distributia fiindca am vizualizat azi dand jos capacul de la distributie . Mai duce 10.000 de km dar mai bine sunt precaut ... oricum am cumparat o noua curea sper sa nu-mi ia mai mult de 70 de lei nea viorel ca o schimb eu in 2 ore.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 9 May 2009, 21:18
Post #23


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




da mai sef..alea straine sunt straine..dar nu poti compara pretul..la 1800 euro..in afara de o dsn sau berlina boboc..nu iei altceva..sau iei da de vreo 15-18 ani..astre sau bmw sau vw..dar cati km au alea? la dci-urile dupa dacia vad ca e buba serioasa cu partea de injectie..imi plac dar mie frica de hibele lor.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2009, 21:37
Post #24


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




bmw e exclus doar daca ai bani sa-i dai pentru ca iti papa gaz motor mare masina grea stie doar sa pape . Astrele sunt reusite la consum mai ales cele cu motor isuzu 1.7 e perfect urban-extraurban. Cele pe motorina rebuie sa le schimbi mai des consumabilele fata de cele pe benzina.
Khilometri nu prea conteaza asa de mult fiindca sunt motoare proiectate sa dureze peste 700 de mii de km poate si mai bine asta evident cum a fost exploatat.
Oricum si rablele din autovit astia le vand de doua ori mai scump decat daca te-ai duce in germania si ti-ai loa tu una-doua ... si iti permiti una de 6-8 ani.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 9 May 2009, 21:41
Post #25


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(titiDSN @ 9 May 2009, 19:21)
intradevar e mai ieftin un golf 4 la intretinere sau un opel astra/vectra..daca sunt dieseluri si lea picat turbina, injectoare si pompa injectie..ma rog nu toate odata..dar macar una din cele de mai sus..iti vinzi organele pe loc sau mai faci 1-2 carduri de credit.
daca masina straina e pe benzina..e mai pe aproape..dar se sparge un far..se arde ceva prin bord..mai pica un senzor pe la motor..nu...sunt mai ieftine cele straine.
piesele dupa dsn pica pt ca de obicei masinile sunt alergate de le ies ochii..si pica piesele care nu sunt de origine..gen asam sau turcesti. ca daca sunt de origine sunt ceva mai bune. ma rog..aici mai intra si prosta proiectare a unora dintre ele.
eu nu inteleg cum vedeti voi o masina de 2000 de euro..dai cheie si pleci..si 5 ani bagi numai benzina si ulei in ea...alea straine nu pica? alea ce au? le e rusine sau cum? diferenta dintre ale noastre si cele straine..este ca la ale noastra gaseti piese de schimb si magazine deschise si duminica iar la alea straine trebuie sa faci comanda...oricum tot turcism iti aduce sau chinazarii..indiferent de piesa..cadaca comanzi de origine iti pica chilotii in magazin. majoritatea strainelor folosesc piese bosch..care de cele mai multe ori nu sunt chiar originale...indiferent daca masinile sunt nemtesti, frantuzesti, etc.
*



nu stiu de ce esti tu asa de ultragiat, ca eu nu am zis ca intretinerea unei supernova este mai ieftina decat al unei masini straine de aceeasi valoare. logic ca la 2000euro nu prea ai ce sa iei masina straina second hand care sa nu aibe bube. eu am zis comparat cu o masina straina in general, pentru ca nici reckno, cel care a afirmat ca intretinerea supernovei este cea mai ieftina, n-a spus comparat cu o masina straina de aceeasi valoare.

si ca sa dau un exemplu, desi m-am cam plictisit de el ca l-am dat de multe ori pana acum: masina din semnatura mea. nu e o masina perfecta, are destule bube, dar din punct de vedere tehnic nu prea. are 9 ani masina, 150.000km, este destul de muncita, in afara de consumabile si benzina, s-au investit urmatoarele:
- o luneta noua, in cea originala a sarit o piatra si s-a crapat serios - cost 0 lei, s-a facut pe casco
- 2 amortizoare spate. cel drept s-a rupt pe un drum care putea fi considerat pista de incercari pentru suv-uri (momentan a fost asfaltat), in conditiile in care erau cam vreo 350-400kg pe masina. cost nu mai tin minte, parca 500ron amandoua, originale cu gaz.
- un arc care tine schimbatorul de viteze care s-a rupt. cost 40ron.

intr-adevar multa investitie, chiar ma gandeam ca m-a supt de bani masina asta, cred c-o vand si-mi iau o supernova.

vezi ca dci-urile euro4 nu prea mai au probleme, atata timp cat sti sa mergi cu masina, si nu schimbi sub 2000rpm sa consume putin, si nu pui motorina de la dorel paznic la parcul auto.

a si era sa uit astea straine mananca mult, uite de exemplu a mea a avut toata iarna 7.3l/100km, la o viteza medie de vreo 28km/h. acum pe timp de vara fara ac ajunge pe la 6.7, iar cu ac pe la 7.1. mult intr-adevar...

This post has been edited by slider2: 9 May 2009, 21:47


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 9 May 2009, 21:50
Post #26


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




da nu sunt agitat deloc..chiar foarte foarte obosit..sincer iti spun...eu am vrut sa evidentiez ca la 1800 de uroi..sau 2000 de euroi..nu prea ai ce cumpara ca sa fie bun si ieftin si chiar fiabil.
aporpos..masina din semnatura ta e o masina foarte buna..fiabila..o consider mai reusita decat megane 2...chiar daca are cativa anisori.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 9 May 2009, 21:59
Post #27


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




si eu in postul de deasupra am spus ca la 2000euroi masina straina sh care sa nu aiba bube, foarte rar. abia pe la o suma aproape dubla te lipesti de ceva masini bune, gen: focus1, astra g, golf4, megane1, chiar si logan etc. pe la 2000 se gaseste golf3, ford escort, vectra b, astra f, dar e loterie cu ele.

legat de megane1 la vremea cand am cumparat-o (toamna 2004) nu stiam asta, dar pe urma am aflat ca din punct de vedere al fiabilitatii este considerata a fi peste megane2. ce ti-e si cu evolutia asta tongue.gif


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 9 May 2009, 22:03
Post #28


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




@ Slider,cu 1800-2000 de euro iei o masina identica cu a ta?
Banuiesc ca o ai de noua si ai avut grija de ea......daca nu ai avut noroc de un om care nu a vrut sa tepuiasca pe cineva la vanzarea masinii.
Nu toti au norocul asta.....
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 9 May 2009, 22:10
Post #29


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Cu banii astia nu iti cumperi masina straina buna.Poti opta pentru un golf 3(care nu este cine stie ce de capul lui) sau poti cumpara un bmw din 94 care te lasa fara bani de paine in casa in caz ca se strica ceva.Mai este ford galaxi modelul vechi....sunt mai multe.Dar intretinerea este mai scumpa decat la supernova.
Daca masina aia este asa cum spui tu(kilometrii putini si fara rugina) eu spun ca merita 1800€.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twinky
post 9 May 2009, 23:08
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(mickysiatat @ 7 May 2009, 18:21)
o mica intrebare... care sper sa nu dauneze nimanui: merita o dsn? Respectiva, e o dsn de 7 anisori am inteles de la proprietar (o doamna la vreo 35 de ani), are in bord 42000 km, revizii la zi, 4 cauciucuri noi cumparate in urma cu o luna, baterie noua (garantie 2 ani). Echiparea masinii este Confort, singurul plus adus de proprietar fiin un mp3 player si boxe in portierele de pe fata. Rugina din ce am obs la o examinare rapida nu prezinta, iar pretul e in jurul a 2000 euro (zic 2000 pt ca e negociabil). Multumesc anticipat. Vreau sa afirm din start ca sunt de acord cu "micile" probleme intalnite deseori la dsn, zgomote la haion, apa etc.
*



Eu am deja 100k km si am scris deja pe forum ce am schimbat pe la masina daca vei cauta. Nu foarte multe.
Asa este ploua dar daca dai putina atentie masini si citesti un pic pe forum le cam rezolvi pe toate.
La banii astia ceva comparabil nu vei gasi. Sunt deacord ca o masina straina face diferenta dar eu unul nu as lua o masina deja rulata peste 150k km ca sa fim seriosi la 2000 eur (o scoti usor la 1800 eur).
Am lucrat o buna perioada in domeniul auto si sunt multe masini straine aduse de afara si arata traznet dar cu multe probleme ascunse pe care le vezi din mers.
Macar la masina asta cauti aici pe forum si le cam vezi pe toate. Stii de unde sa o apuci.
Partea nasoala este ca nu prea mai gasesti piese de schimb si ma refer la tablarie ca nu se mai produc (nu mai sunt prioritare) decat pe la dezmembrari.
Acum depinde de tine, colegii si-au expus parerire tu esti cel mai in masura sa decizi.
Stii ce bani ai, oarecum stii cat te tine cureaua si probabil stii deja la ce te bagi.
Eu mizez pe SN inca 50k km.
Bafta!


--------------------
NISSAN Primera 2000/1.8 Confort - B 44 NIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:29
Forum Renault