DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Merita o supernova sau nu?, ...din nou....

slider2
post 31 Jan 2009, 18:57
Post #31


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(djasu82 @ 31 Jan 2009, 17:21)
cu 3000 de euro iei din germania un w. golf 4 asa usor model 2004-2005 biggrin.gif si pe motorina.
*


offtopic. am un var care acum vreo 6 luni a luat din hermania un golf 4 in 3 usi. motor petarda 1.9 62cp, cam cheala, 160.000km reali cica, masina din 2000. a dat pe ea acolo 4500 iepuroi, plus costurile drumului dus-intors, cazare, mancare.
a asteptat vreo 5 luni s-o inscrie ca poate scot astia taxa, dar cand a vazut ca vor s-o mareasca, s-a grabit si a apucat cu taxa netriplata. a dat 8000ron, adica vreo 2200 iepuroi la vremea aceea. deci pe masina a dat pana la urma 6700, plus cel putin 300 de euro costurile aferente drumului pana in hermania, deci 7000 iepuroi pret final.
cu masina merge sotia lui, preponderent in oras. pai cu banii astia isi lua din tara masina mult mai noua, cu mult mai putini km, chiar si mai micutza ca dimensiuni, ca doar ii trebuia pt oras, si bineinteles diesel, daca vroia asa mult motorina, desi trebuie sa precizez ca masina nu va face mai mult de 15.000km/an avand in vedere ca el are masina de serviciu.
deci fazele cu ia-ti masina de afara se merita numai daca dai cel putin vreo 7000 pe masina acolo, pret in care iei o masina mai noua ca norma de poluare, si vei plati o taxa mai mica.

ontopic. supernova e o alegere buna pentru o masina ieftina si ca pret achizitie si intretinere, desi eu as opta pentru solenza, datorita unor dotari in plus (servodirectie in principal). ca si pret trebuie sa cunosti valoare masinii in sine, pentru a nu lua vreo teapa. cum de exemplu a patit colegul care a dat 3200 de euro pe o supernova. mie mi se pare foarte mult chiar si pentru piata auto de acum 6 luni, mai ales in conditiile in care masina nu era intr-o stare foarte buna.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 Jan 2009, 21:01
Post #32


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu a stiut unde sa caute biggrin.gif , trebuie sa cautinu te duci intr-un loc si gata cum ai veni in autovit vazut placut si ridicat. Mai sunt tepe dar totusi sa nu generalizam ca altfel nu-si mai cumpara romanul masina ... Eu unu barim stiu ca am loat opelu cu 0 km facut pentru vest ceace cele pentru est sunt chele... spu asa fiindca a cumparat seful meu un opel astra twingport 1.4 pe benzina turbo 98 cp si e cam cheala... in afara de aer conditionat, servo ,inchidere centralizat ,geamuri eletrice, abs si oglinzi comandate eletronic nu mai are nimic. Plus ca demarajul .... te rogi sa se infiga am condus-o si stiu ce spun super nova e drac se infige nu gluma.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 31 Jan 2009, 21:07
Post #33


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




masina n-a ales-o el asa gata asta e. s-a dus cu un samsar, ruda cu el. deci a stiut unde sa caute. a dat ceva mai mult pe ea pentru ca e diesel, chiar daca are o petarda de motor. eu ma refeream ca teapa la taxa de inmatriculare, nu la pretul masinii in sine. degeaba in vest poti gasi masini mai bune in aceeasi bani ca o supernova/solenza, taxa de prima inmatriculare aproape ca va dubla costul masinii.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 31 Jan 2009, 21:54
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(ALY89STAR @ 31 Jan 2009, 09:21)
Nu e ieftina intretinerea....
Si de data asta ma contrazic cu orice de aici!
Pot sa zic ca eu miam luat teapa cu masina asta...

"Las' ca-mi iau Dacie ca sa o pot intretine la inceput!"

Asa ziceam...dar....nu e asa!
Platesti preturi RENAULT!

Uite...cad foarte des planetarele care sunt enorm de scumpe pentru tehnologia folosite...sunt 3bucati de metal da-le naiba...astia nu mai stiu cum sa ne fure!

Daca e sa-ti dau un sfat....ti-l dau cu cea mai mare caldura
I-ati DACIA Zambetul Lui Iliescu CN5!

Aia e usoara la intretinere...nu supernova!
Ai atatea sa schimbi la ea...pana sa nu te mai frece cate ceva pe icre!
Gen....luneta..debea se dezabureste
oglinzile de ploua...sunt pline de apa..nu mai vezi nic
iarna ai de suferit cu dezaburirea..in special mentinuta...la drum lung
se murdareste cel mai haotic....toata partea inferioara pana la bandou siun pic peste
La consum ma abtin...ca e supus unor variabile(sofer,vreme...etc)
Si ar mai fi!

La banii aia...ia-ti o CN5 si nu ai probleme(injectie monopunct)

Salut!
*


Referitor la faptul ca se murdaresc portierele aruncand rotile din fata e din cauza ca rotile sunt mai scoase inafara fata de berline care le au mai inauntru din aceasta cauza dsn-u se murdareste mai tare ca berlina, dar asta se poate rezolva cu niste aparatori de noroi
Chiar si cu problemele care le are tot e o masina mai buna ca dacia 1310

This post has been edited by Relu_GT: 31 Jan 2009, 21:55


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hordeagabriel
post 1 Feb 2009, 09:49
Post #35


membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 16 April 08
From: Deva




Chiar nu ma asteptam la atatea raspunsuri si va multumesc.
Deci pana acum am inteles ca e greu sa gasesc o Super Nova in stare buna cu 2000 de euro...Si am inteles ca una peste alta Super Nova e o masina buna dar ca orice masina are problemele ei.
Concluzia mea este sa mai astept pana cand voi avea banii suficienti (2500-3000) pt o SN in stare buna. Pana atunci va salut, va multumesc si va doresc sanatate voua si masinilor voastre biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 1995 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Feb 2009, 10:21
Post #36


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Poti sa gasesti in stare buna si cu 2000 de euro, depinde de ce propietar ai parte. Sunt unii care vor sa stoarca mai multi bani de pe urma masinii... altii care cu toate ca masina arata ok, le dau pe preturi de nimic, ca sa fie siguri ca scapa de ele. Ideal e sa prinzi una cu 40-60 mii km, si eventual cu maxim 2 propietari, daca e unic propietar atunci e ok. Trebuie sa analizezi piata de super nove din deva biggrin.gif sau din orasele invecinate. A si daca tot vrei super nova cred ca ar trebui sa iti facem o lista cu ce sa VERIFICI neaparat cand cumperi una, pentru ca multi dintre noi nu au stiut "bubele" lor si nu le-am verificat.
1. verifica oalele spate portbagaj, MAI ALES sub mocheta care le acopera ( de preferat scoaterea mochetei pentru o mai buna vizualizare)
2. de verificat chederul parbrizului spate , mai ales partea de jos, pentru urme de rugina provenite de la eventualele scurgeri de apa, de care au avut parte multe dintre ele.
3. de verificat partea drepta fata (pasager), pentru eventualele urme de antigel provenite de la calorifer spart + lichidul de racire daca se afla la nivelul corespunzator, multi care au caloriferul spart uita sa complecteze inainte de a aduce clientii sa vada masina.
4.de verificat lufturile de la usi, mai ales partea dreapta care e predispusa infiltrarii apei.
5. de verificat usile cum se inchid si daca colturile usilor (toate 4) lovesc partea de sus a aripii (valabil pentru usile spate) si coltul fata al usilor din spate (valabil pentru usile din fata)
6.de verificat cum se inchide hayonul, daca are joc sau nu.
7. de verificat daca masina a fost implicata in accidente.
8. de verificat proiectoarele, la multe a intrat apa in ele.
9. de verificat toate becurile de pe masina... avarii, ceata, marsalier, proiectoare, in special stopul de pe eleron (daca are)
10. se verifica de rugina capetele amortizoarelor, in special cele spate, predispuse la rugina.
11. se verifica macaralele geamurilor prin actionarea lor
O sa ma mai gandesc, acum nu imi vin decat astea prin minte blush.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hordeagabriel
post 1 Feb 2009, 12:17
Post #37


membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 16 April 08
From: Deva




Deci Multumesc...


--------------------
Dacia 1310 1995 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 1 Feb 2009, 13:02
Post #38


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(Maskatu @ 1 Feb 2009, 10:21)
Poti sa gasesti in stare buna si cu 2000 de euro, depinde de ce propietar ai parte. Sunt unii care vor sa stoarca mai multi bani de pe urma masinii... altii care cu toate ca masina arata ok, le dau pe preturi de nimic, ca sa fie siguri ca scapa de ele. Ideal e sa prinzi una cu 40-60 mii km, si eventual cu maxim 2 propietari, daca e unic propietar atunci e ok. Trebuie sa analizezi piata de super nove din deva  biggrin.gif  sau din orasele invecinate. A si daca tot vrei super nova cred ca ar trebui sa iti facem o lista cu ce sa VERIFICI neaparat cand cumperi una, pentru ca multi dintre noi nu au stiut "bubele" lor si nu le-am verificat.
1. verifica oalele spate portbagaj, MAI ALES sub mocheta care le acopera ( de preferat scoaterea mochetei pentru o mai buna vizualizare)
2. de verificat chederul parbrizului spate , mai ales partea de jos, pentru urme de rugina provenite de la eventualele scurgeri de apa, de care au avut parte multe dintre ele.
3. de verificat partea drepta fata (pasager), pentru eventualele urme de antigel provenite de la calorifer spart + lichidul de racire daca se afla la nivelul corespunzator, multi care au caloriferul spart uita sa complecteze inainte de a aduce clientii sa vada masina.
4.de verificat lufturile de la usi, mai ales partea dreapta care e predispusa infiltrarii apei.
5. de verificat usile cum se inchid si daca colturile usilor (toate 4) lovesc partea de sus a aripii (valabil pentru usile spate) si coltul fata al usilor din spate (valabil pentru usile din fata)
6.de verificat cum se inchide hayonul, daca are joc sau nu.
7. de verificat daca masina a fost implicata in accidente.
8. de verificat proiectoarele, la multe a intrat apa in ele.
9. de verificat toate becurile de pe masina... avarii, ceata, marsalier, proiectoare, in special stopul de pe eleron (daca are)
10. se verifica de rugina capetele amortizoarelor, in special cele spate, predispuse la rugina.
11. se verifica macaralele geamurilor prin actionarea lor
O sa ma mai gandesc, acum nu imi vin decat astea prin minte  blush.gif
*



In completare la ce a spus Maskatu...nu uita sa o conduci pe un drum tipic romanesc(cu gropi).In felul asta ii dai seama daca poti sa suporti toate trancaniturile din habitaclu provenite in mare parte de la plasticurile care nu sunt imbinate bine.Poti sa verifici si evacuarea astupand cu mana capatul tevii de la toba finala.Nu este mare keltuiala dar eu am cumparat toba intermediara de la o reprezentanta dacia si ma costat 2.2 mil(nu este un pret de neglijat).Poti sa te uiti si sub huse(daca are).Multi dintre cei care vand masini le pun huse noi exact cand se hotarasc sa vanda masina(iar pe sub huse....pete de mancare...bankete taiate....sau murdare de rugina...nu mai vorbesc despre arsuri de tigara)
Daca are mai mult de 60.000km asigurate ca macar cureaua de transmisie a fost skimbata(daca nu a skimbat cureaua este un zgarcit care a tras de ea cat de mult a putut.....) wink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Feb 2009, 13:23
Post #39


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Adica distributia... rola intinzatoare, curea si pinion. Nu prea ai cum sa verifici chestia asta decat daca o iei de la cineva de incredere sau daca iti dovedeste cu acte o interventia la service in acest caz. Sunt multe chestii pe care nu ai cum sa le verifici... de exemplu daca a schimbat uleiul la timp, asta iti dai seama doar daca desfaci capacul de sus de la motor. In fine, mare grija la rugina si componentele de la roti, bucsi, rulmenti, capete de bara, pivoti, planetare... troncanelile pot proveni din multe zone, s-a mai discutat despre asta pe forum. Nu are rost sa le luam iar la mana. Daca ai timp, atunca un ochi peste topicul "probleme tehnice dacia super nova". O sa te mai lamuresti si cu ce e pe acolo.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 1 Feb 2009, 15:21
Post #40


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(ALY89STAR @ 31 Jan 2009, 09:21)
Nu e ieftina intretinerea....
Si de data asta ma contrazic cu orice de aici!
Pot sa zic ca eu miam luat teapa cu masina asta...

"Las' ca-mi iau Dacie ca sa o pot intretine la inceput!"

Asa ziceam...dar....nu e asa!
Platesti preturi RENAULT!

Uite...cad foarte des planetarele care sunt enorm de scumpe pentru tehnologia folosite...sunt 3bucati de metal da-le naiba...astia nu mai stiu cum sa ne fure!

Daca e sa-ti dau un sfat....ti-l dau cu cea mai mare caldura
I-ati DACIA Zambetul Lui Iliescu CN5!

Aia e usoara la intretinere...nu supernova!
Ai atatea sa schimbi la ea...pana sa nu te mai frece cate ceva pe icre!
Gen....luneta..debea se dezabureste
oglinzile de ploua...sunt pline de apa..nu mai vezi nic
iarna ai de suferit cu dezaburirea..in special mentinuta...la drum lung
se murdareste cel mai haotic....toata partea inferioara pana la bandou siun pic peste
La consum ma abtin...ca e supus unor variabile(sofer,vreme...etc)
Si ar mai fi!

La banii aia...ia-ti o CN5 si nu ai probleme(injectie monopunct)

Salut!
*




QUOTE(ALY89STAR @ 31 Jan 2009, 10:08)
AICI CHIAR NU TE CONTRAZIC!
Ps...ianys_andrey
AICI SIMT EU CAM MULTA IRONIE....luata de la [SYL] si nu e cazul!

INTRECETI MASURA! excl.gif
*



Uite si tu ce poti sa scri, si apoi intreaba-ta de ce oare se ia ia lumea de posturile tale.
In primul rand nu exista Dacia berlina CN5 !! Cea de care pomenesti tu e CN4 !!!

Tu critici DSN si lauzi berlina la niste aspecte la care belina sta (mult) mai prost decat DSN....
-Dezaburirea lunetei e mai buna la DSN: se face mai rapid la DSN si in plus tine cont ca la berlina partea de jos a lunetei nu e dezaburita si acest lucru e cu atat mai grav cu cat in partea de jos se afla al 3-lea stop de frana.
-Climatizarea e clar mai eficenta la DSN decat la CN atat ca incalzire cat si ca ventilatie/dezaburire: la DSN poti dezaburi in mod eficent si geamurile laterale, pe cand la CN nu prea, in plus caldura baga mai repede si mai bine, una la mana pt ca motorul Renault funtioneaza la un regim termic simtitor mai ridicat si automat antigelul va avea o temperatura mai mare=>aerul bagat de climatizare va fi mai clad si a 2-a la mana la DSN poti sa bagi aer simultan si spre parbriz, areatoare din bord(toate 4) si picioare, pe cand la CN nu poti sa bagi decat parbiz+picioare su areatoare bord(doar cele centrale)+picioare.
-Faza cu oglinizile ce sa mai zic, avand in vedere ca sunt cam acelasi oglini e absurd sa spui ca cele de DSN au mai mult de suferit decat cele de berlina...
-La faza cu murdaria precum au spus si ceilati colegi de pe forum, si Mercedesul se murdareste, nu doar DSN. Faptul ca tu o ai alba, e unul din dezantajele acestei culori, dar in caz ca nu ai, te sfatuiesc sa iti pui aparatori de noroi la toate cele 4 roti, chiar ajuta !
-Consumul e clar mai mic la DSN decat la berlina, motorul Renault e tehnologic mai avansat, foloseste injectie multipunct, fata de cel de la CN care e romanesc, injectie monopunct, in conditiile in care ambele au aceeasi capacitate, 1.4 (bine au existat si CN cu motoare 1.6, la care evindent consumul e si mai mare)..


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 1 Feb 2009, 19:36
Post #41


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




pt Aly:
Sa stii ca in cadrul acestui forum activeaza oameni care au o varsta dubla decat a noastra..ma indoiesc ca ai mai mult de 24 -25 de ani..suntem deoseama. Nu iti spun cu rau dar arata si tu un pic de respect..pai tu teai uitat din curioziotate cate posturi are Syl(macar jumate daca sunt bune..spun prin absurd..si tot stie ce vb)..sau data de cand e pe forum..probabil are masina de pe vremea cand copii ca noi se jucau cu cucu-n praf.
Ideea e alta..daca tu ai nimerit o supernoava cu bube..nu e vina nimanui..puteai sa nimeresti si o berlina injectata cu bube si tot nu puteai cataloga ca sunt toate cu probleme. Fiecare masina romaneasca are hibele ei..findca de aia sunt romanesti..sa fie deosebite intre ele. Si eu am avut de ales intre dsn si berlina pe injectie si am ales dsn..si stii de ce..pt ca are 8 bucse pe fata..pe langa cele "n" ale berlinei. Pt ca are un design mai modern si un motor si o cutie minunate. Nu e Raiul pe pamant ca mai chitaie un plastic-doua..dar si berlina are bubele ei. Sper sa nu se supere pe mine proprietarii de astfel de berline ca spun treaba asta. Eu le consider pe ambele ca fiind masini bune pt drumurile noastre..dar dsn are mai multe + -uri...la aceeasi bani.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Feb 2009, 20:04
Post #42


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




la berlina daca avea un alt control al injectiei altfel ar fi mers si acel motor ...
Alin are 18 ani ...cred .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 11 Feb 2009, 22:52
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




QUOTE(ALY89STAR @ 31 Jan 2009, 09:21)

Uite...cad foarte des planetarele care sunt enorm de scumpe pentru tehnologia folosite...sunt 3bucati de metal da-le naiba...astia nu mai stiu cum sa ne fure!

*



Faci cumva drifturi ? dai burnouturi? eu din 2004 de cand am loat-o n-am schimbat planetarele, si nu bat, nu au patit mai nimic.
Cum ai grija de ea asa o ai, si catre fondatorul topicului: la 2500-3000 iti iei ceva bun si nu e chiar asa de scumpa intretinerea.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 12 Feb 2009, 17:36
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Tince1290 @ 31 Jan 2009, 14:16)
deacord cu vladutz....mai bine mai pui putini bani si cumperi una in stare foarte buna...la 2000 nu cred ca o sa gasesti ceva prea bun....si eu am dat pe a mea 2800 euro.....si sunt foarte mutumit...inafara de calorifer nu am schimbat nimic....daca vrei o afacere buna si o masina care isi merita banii...uite aici....

http://www.daciaclub.ro/-VAND-Dacia-SuperN...03-t134689.html

e 3000 euro dar e foarte bine intretinuta...se vede pe ea....e clima 2003 cu totul original pe ea si fara rugina...poate daca negociezi putin o scoti mai ieftin...chiar daca multi zic ca la 3000 gasesti solenza....eu zic ca mai bine iti iei o supernova intr-o stare foarte buna cum e asta si cu putini km...(asta sigur nu a fost taxi) biggrin.gif...decat o solentza mai "uzata"...numai bine....si inspiratie in alegeri wink.gif
*




QUOTE(Tince1290 @ 31 Jan 2009, 14:25)
pai nu?.....ai vazut cum arata aia??? e super intretinuta...nu-l cunosc pe tip....si nu vreau sa-i fac reclama...dar asa e....arata ca noua!!!....si are toate dotarile posibile din fabrica pentru o supernova....daca nu mi-as fi cumparat supernova mea in toamna....pffff.......acum o cumparam pe asta de pe bursa....serios...(eu am dat peste anunt abia ieri)

Acuma si omu....depinde ce vrea tongue.gif....gusturile nu se discuta.....eu i-am facut propunerea....biggrin.gif
*




QUOTE(Maskatu @ 31 Jan 2009, 15:17)
WOW ! recunosc ca am ramas uimit de cum poate arata masinuta din linkul postat de tince... este absolut uimitoare ! Aia da ! Merita 3000 de euro. O masina ca asta, daca ar pune mana pe ea bisnitari, gen AAA , va zic eu ca ar vinde-o cu 3500. Asa exemplare mai rar. Felicitari propietarului. Si sa speram ca ajunge pe maini bune !
Pentru aly89star: ai vazut aly? cu 3000 ce se poate cumpara... ca sa nu mai zici ca iti sarim in cap ca ti-ai luat teapa  tongue.gif
*



masina asta am luat-o eu sambata pe 7 feb. Arata impecabil. Omul a avut grija de ea ca de un copil. Am facut testele inainte de a o cumpara la autotest in vitan. Are vopseaua originala, sasiul neatins. A luat 90 de puncte din 100. Tre sa schimb la ea discurile de frana (unul e mancat.probabil placute proaste sau mers fier pe fier) si tobele. As vrea sa stiu daca ati tratat vreunul dintre voi SRN voastre cu ceara impotriva ruginii prin vreun service autorizat. Si daca ati gasit pe undeva aparatori din alea de platic pt oalele din spate.

This post has been edited by mitzone: 12 Feb 2009, 17:40


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 12 Feb 2009, 22:57
Post #45


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(mitzone @ 12 Feb 2009, 17:36)
masina asta am luat-o eu sambata pe 7 feb. Arata impecabil. Omul a avut grija de ea ca de un copil. Am facut testele inainte de a o cumpara la autotest in vitan. Are vopseaua originala, sasiul neatins. A luat 90 de puncte din 100. Tre sa schimb la ea discurile de frana (unul e mancat.probabil placute proaste sau mers fier pe fier) si tobele. As vrea sa stiu daca ati tratat vreunul dintre voi SRN voastre cu ceara impotriva ruginii prin vreun service autorizat. Si daca ati gasit pe undeva aparatori din alea de platic pt oalele din spate.
*



Vezi ca subiectul aparatorilor de pe spate se dezbate intr-un topic..."rugina praguri si aripi spate"(sper sa nu gresesc).Intra acolo si o sa vezi ce spun baietii.

Eu am luat sn-ul meu in dec 2006.Cand am cumparat masina am dat pe ea 105 mil si avea 76mii km.Nu mi-a fost teama de km pentru ca fostul proprietar ii facuse toate reviziile la timp(unde mai pui ca avea in jur de 60 ani si nu o forja).De atunci am facut 4 drumuri romania-italia si mai am de facut multe cu masinuta mea.Nu arata excelent dar nici nu imi este teama ca raman cu ea in drum.Rugina....are sub kederul de la haion(pe oale nu).
Am skimbat telescoapele pe fata...fisele de la bujii....si cam atat(nu vorbesc de consumabile).Cineva spunea ca a skimbat 3 planetare(sau pereki de planetare) intr-un an......Nu stiu ce face el cu masina aia...ca normal oricum nu merge cu ea.Eu nu am skimbat pana acum nici o planetara si nici nu are breo bataie.
Eu spun ca isi merita toti banii...mai ales ca acum este mult mai ieftina.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 13 Feb 2009, 20:15
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




cu sarma imi aduci aminte de un coleg care cand pleca cu taicasu cu masina ( aveau o duba ) plecau cu acceleratia in maina adica avea aceleratia legata cu sarma si accelera omu ca la masinile pentru handicapati unsure.gif a mers ceva cu ea asa ohmy.gif


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 14 Feb 2009, 00:23
Post #47


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




in fc de banii de care dispui ai in ordine crescatoare urmatoarele variante:
berlina pe injectie,nova gti,supernova,solenza.
presupunand ca ai in jur de 2000 de euro,ramai la supernova
daca ai condus o dacie pe carburatie inainte
o sa zici ca e super masina:viteza,demaraj,stabilitate,caldura,porneste iarna..
daca ai avut de-a face (nu cred) si cu alte tipuri de masini
o sa-i vezi imediat hibele:rugina in oale,troncanit,bord care scartaie
scaune incomode,ventilator zgomotos,polita cu scartait,ploua in ea


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rhunder
post 16 Feb 2009, 12:09
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 15 August 06
From: Bucuresti




Am avut si am condus supernova.
am luat-o pe la 130.000 km reali, am vandut-o pe la 176.000 km acum am inteles ca are undeva pe la 220.000 km.
Ce am facut eu la ea (masina veche de 5 ani, folosita preponderent in bucuresti si parcata in fata blocului/firmei)
1. Schimbat amortizoare (era si cazul - dar ar mai fi mers)
2. Schimbat discuri de frana
3. Schimbat caseta de directie si ceva bucsaraie. (la caseta de directia la sfaturile celor de pe forum am dat jos colierul ala si am bagat vaselina siliconica, ca urmare mergea de ziceai ca ai servo).
4. Cauciucuri noi, unghi etc
5. Uleiuri, filtre, maruntisuri
6. Inainte sa primesc masina de la serviciu am vopsit-o integral, apoi a stat cateva luni pe dreapta in ploaie, zapada, vant si multumita celor de la vopsitorie, mi-a intrat apa si a curs pe oale ruginind destul de rapid. aici a fost si vina mea ca nu am verificat, stiind ca nu intra picatura de apa in ea.
Pot sa spun ca e ieftin de intretinut, daca faci totul ca la carte. Adica ulei bun, filtre bune si totul facut la timp.
A fost masina de incepator (adica cu ea mi-am facut mana cum se zice) si nu am avut ce sa-i reprosez. Pornea la cheie te ducea unde aveai nevoie, nu se speria nici de drumuri mai proaste (dar inca avea scartaieli si ceva troncaneli cu toti bureteii bagati sub mochete, in fetele de usi etc).
Nu am reusit sa-i termin ambreiaj, motor, cutie.. cu toate incercarile mele. Masina acum la peste 200.000 km are motorul original neumblat la el, ambraiaj si cutie.
De fapt acestea sunt si punctele forte ale masinii. In parcul auto al firmei au fost multe supernove, dar de 4 stiu ca le-am cumparat eu si inca 3 colegi. Toate sunt acum la peste 200k km.
dupa ea am condus un an un symbon 1.5 dci. si singurele diferente erau:
-aerul conditinonat mai bun ca la supernova,
- fara greieri si alte insecte la bord -clio
-supernova mai fasneata si mai placut de condus.
-la viteze putin mai mari ambele consuma mai mult, dar supernova e mai costisitoare. ca exemplu drumul Bucuresti buzau facut respectand vitezele legale si avea un consum de 5-6%, daca o alergam la 160 km/h in afara localitatior supernova reusea 12%.
acum daca as ramane insa fara masina si as avea totusi putini mai multi banuti mi-as lua symbolul 1.5 dci macar pentru tabla, abs si aerul conditinonat mai puternic, daca nu mi-as lua o tot o supernova.



--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - b25wzj
Clio II 2005 1.5 DCI 65
Megane Prima 1.6 16V - temporar! :)
VW Golf V 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 21 Feb 2009, 14:56
Post #49


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




solenza a scapat de cele mai multe hibe ale supernovei
si ai mai multe optionale:servodirectie,geamuri elec fata,
dara sta se reflecta in pretul superior al solenzei...


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 16 Jul 2009, 20:58
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




adevarat daca tea lasat ceva de pe la motor nu prea a ice sai faci ..tractata sau inpinsa biggrin.gif ce sa zic ca posesor de sn ...sunt multumit de ea eu zic ca este o masina buna la acest pret daca prinzi si una cu aer conditionat e parfum smile.gif eu am dat pe amea in aprilie 2009 suma de 2200 de euro adika 92 de milioane model clima cu 43.000 de km (zic eu ca reali) deci acum cam pe la vreo 2.000 de euro gasesti una bunicica si dotata smile.gif oricum fata de dacia berlina este alta viata atat la stabilitate ,tinuta de drum etc ,aproape la fiecare inparte sa avansat ceva fata de berlina smile.gif

This post has been edited by dan supernova: 16 Jul 2009, 21:07


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jul 2009, 06:35
Post #51


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(dan supernova @ 16 Jul 2009, 20:58)
aproape la fiecare inparte sa avansat ceva  fata de berlina  smile.gif
*




a avansat doar la motor si cutie, tabla e la fel de infecta, chiar cu mai multe bube, berline cu oale spate atasate optional la masina nu am vazut.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 17 Jul 2009, 16:51
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




da a idreptate tabla nu e asa de starlucita biggrin.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 17 Jul 2009, 19:14
Post #53


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




nici tinuta de drum..nici motorul..nici consumul. sunt mai bune la alte masini.
nu vreau sa dau exemple..probabil uni cred ca 2000 de euro sunt de fapt 20 000 euro si isi pot alege masini dupa 2-3 pagini de vanzari auto.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 18 Jul 2009, 13:31
Post #54


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Cu scartaieli sau fara...cu tabla infecta sau fara...la banii astia cred ca este cea mai buna alegere.In urma cu un an un amic a cumparat un Bmw seria3 de prin 94' cred.Oricum omul sustine ca a luat masina cu 3000 euro keala.I-am demonstrat ca am gasit masina ca a lui cu 1500€ motor mai mare si optiuni mai multe.Ideea este ca el considera ca a facut cea mai buna afacere si ma priveste de sus.Sa vezi cum o sa il privesc eu pe el cand se va strica ceva la benzinara lui cu 200k km in bord.
Decat o rabla de firma(audi bmw vw sau altele) de 20 ani mai bine o dacie de 6-7 ani.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabilungu
post 22 Jun 2010, 17:30
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 12 January 10




Ca sa dau un raspuns la intrebarea din titlu: NU

Imi argumentez raspunsul numai si numai pt calitatea foarte proasta tablei din caroserie. Intra rugina in ea si dupa ce intra nu mai ramane decat sa astepti asa cum un bolnav de cancer isi asteapta moartea inevitabila.

In rest e o masina super (nu degeaba vanzatorii din magazinele de piese auto ii spun supermasina), sincera cu soferul. Eu o alint pe a mea spunandu-i cart. Motorul trage impecabil, dat fiind ca e jaosa e si foarte stabila, e o placere sa o conduci chair daca nu are servo directie, destul de rapida dat fiind greutatea caroseriei. Pt un incepator iti mai permiti sa mai "dai prin gropi" cu ea dat fiind pretul pieselor predispuse la uzura in astfel de cazuri. La economia consumului cred ca doar un diesel o poate intrece.
Pacat de tabla.


Am dsn de 8 luni, e o experienta interesanta, dar daca ar fi sa cumpar din nou ceva as lua o masina mai putin predispusa la rugina. Se pare ca tabla asta e facuta sa tina 8 ani... si atat!


--------------------
dacia / nissan supernova / qashqai 2002 Confort /2010 Acenta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 22 Jun 2010, 17:46
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




radmasa.gif dupa un an si ceva ... te-ai gandit si tu sa-i dai un sfat?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Jun 2010, 19:33
Post #57


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ce are, inca sunt destui care-si pun intrebarea daca merita o SUpernova, raspunsul este nu daca costa peste 1000 euro, varianta Clima binenteles.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gan2ryu
post 26 Jun 2010, 17:39
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 4 September 07




si acum mai am cosmaruri cand aud numele asta: Supernova...


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4,2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 30 Jun 2010, 07:15
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




In afara de motor si cutie este cea mai execrabila masina excl.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 23 Sep 2012, 19:57
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Salut.
Vin si eu iar cu cateva intrebari la topic. Ce ziceti se mai merita o supernova din 2002 la pretul de 1350 e?Sau sa ma feresc si sa caut alt ceva gen straina la 1400e.


23 Sep 2012, 19:57:
Salut.
Vin si eu iar cu cateva intrebari la topic. Ce ziceti se mai merita o supernova din 2002 la pretul de 1350 e?Sau sa ma feresc si sa caut alt ceva gen straina la 1400e.


This post has been edited by donlucyan: 23 Sep 2012, 19:57


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 11:50
Forum Renault