DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> volanul nu mai revine la pozitia normala

doru_bbb
post 27 Jun 2005, 08:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 29 July 04




Salut.
Am o mica problema...cind iei curba si iesi din curba volanul nu mai revine la pozitia normala(adica drept) trebuie sa-l dau eu...si merge foarte greu...parca in hopuri...
Sfaturi?
cam de la ce ar putea fi...chestia e ca mi sa intimplat foarte brusc..adica fara sa faca in timp...
nu trancane sau alte chesti...
doar ca merge parca in hopuri..si mai greu..
multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 27 Jun 2005, 08:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Coloana de directie trebuie schimbata.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Jun 2005, 09:19
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu as zice de caseta de directie + facut geometrie + verificat ax volan inferior + verificat capete de bara (verificarile pentru ca daca a ajuns in stadiu asta ar putea fi bolnave mai multe piese...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 27 Jun 2005, 12:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Eu inclin sa cred ca e numai coloana volan (ax volan cum ii zice?) pentru ca asa am patit eu la dsn cand m-a lasat axul volan, volanul nu mai revenea si mergea in hopuri.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausu25
post 27 Jun 2005, 14:06
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 May 05
From: BRAILA




Am avut si eu aceeasi problema. I-am uns crucile cardanice de la axul volanului si i-am bagat vaselina la bucsa aia de teflon de la podul pedalier. Acum merge mai bine. Mai opune ceva rezistenta, dar cred ca este de la rulmentii telescoapelor.


--------------------
Dacia Supernova - BR-01-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 27 Jun 2005, 14:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Trebuie schimbat axul volanului, dar nu strica sa arunci un ochi si la celelalte elemente de directie , asa preventiv.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiV
post 27 Jun 2005, 15:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 26 November 02
From: Bucuresti




aceeasi problema am avut si eu, s-a rezolvat doar cu vaselina(mecanicu a pus), nu am schimbat nimic si acum merge la fel ca inainte. mi-a luat 150k


--------------------
RENAULT Laguna III GT 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 27 Jun 2005, 15:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(cristiV @ 27 Jun 2005, 16:08)
aceeasi problema am avut si eu, s-a rezolvat doar cu vaselina(mecanicu a pus), nu am schimbat nimic si acum merge la fel ca inainte. mi-a luat 150k
*



a pus vaselina UNDE ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 27 Jun 2005, 15:26
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




ceva de genul asta am si eu...
nu revine volanul de loc in pozitia de mers drept.
am schimbat ax inferior in acest sens, dar nu s-a rezolvat.
sa fie oare o piesa de origine proasta calitativ?
sau sa fie din caseta de directie.
eu zic ca este caseta.
capetele de bara sunt bune.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 27 Jun 2005, 15:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




nu-i chiar asa de simplu; vedeti raspunsul lui klaus, mai sus;


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiV
post 27 Jun 2005, 17:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 26 November 02
From: Bucuresti




QUOTE(doru_bbb @ 27 Jun 2005, 10:08)
Salut.
Am o mica problema...cind iei curba si iesi din curba volanul nu mai revine la pozitia normala(adica drept) trebuie sa-l dau eu...si merge foarte greu...parca in hopuri...
Sfaturi?
cam de la ce ar putea fi...chestia e ca mi sa intimplat foarte brusc..adica fara sa faca in timp...
nu trancane sau alte chesti...
doar ca merge parca in hopuri..si mai greu..
multumesc
*



exact aceeasi problema am avut si eu, volanul mergea fff greu, trageam de el sa-l aduc inapoi dupa curba. vaselina a bagat "parca" in caseta de directie, sper sa nu zic tampenii dar asa am inteles. a durat o zi pana a ajuns vaselina unde trebuia, si nu am schimbat nici o piesa, acum merge perfect

This post has been edited by cristiV: 27 Jun 2005, 17:45


--------------------
RENAULT Laguna III GT 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bc_17_ral
post 30 Jun 2005, 22:14
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 19 January 05




Eu as merge pe coloana de directie adik pe articulatia de afara de la caseta pt acolo se blocheaza din cauza prafului.La mine a mers debloacata articulatia si de atunci ii pun mereu vaselina sa nu am iar surprize.


--------------------
dacia supernova - bc 17 ral
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 1 Jul 2005, 07:44
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Vin si eu cu o intrebare... Daca tragi de axul volan cu mana, in apropierea crucii cardanice, trebuie sa fie teapan sau cu putin joc... Intreb ptr. ca de regula imi revine volanu la pozitie, doar la maxim de cursa sta blocat acolo (cam cu aprox 20-30* inainte de maxim) iar ieri am auzit asa din senin o trosnitura provenita in jurul rotii stanga... Iar cand trag de ax are un pic de joc... Multam...

This post has been edited by dantes: 1 Jul 2005, 07:45


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 1 Jul 2005, 08:16
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




dantes, putin joc trebuie sa aiba, pt ca la DSN axul e telescopic; acum nu stiu cit joc e "normal";
trosnitura insa e semn de ax volan/caseta directie cu problem !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 1 Jul 2005, 08:48
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Aha...banuiam dar nu eram sigur, ptr. ca sunt mai multe semne se pare... Are un pic de joc, si la fel m-am gandit ca e telescopic si trebuie sa aiba un joc ceva...

Oricum ar fi eu ma duc in service, ptr. ca la directie si frane eu nu ma joc...Merci ptr. info.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertt
post 1 Jul 2005, 09:46
Post #16


bilutze


Group: Members
Posts: 62
Joined: 19 March 05
From: lat44° 26' lon26° 6'




QUOTE(doru_bbb @ 27 Jun 2005, 08:08)
Salut.
Am o mica problema...cind iei curba si iesi din curba volanul nu mai revine la pozitia normala(adica drept) trebuie sa-l dau eu...si merge foarte greu...parca in hopuri...
Sfaturi?
cam de la ce ar putea fi...chestia e ca mi sa intimplat foarte brusc..adica fara sa faca in timp...
nu trancane sau alte chesti...
doar ca merge parca in hopuri..si mai greu..
multumesc
*



asa am cumparat masina, cu problema de mai sus. am fost in service si fara sa schimb nici o piesa dar cu multa vaselina, s-a rezolvat problema. se pare ca dupa 10.000 km si dupa ce am folosit clima problema a revenit......


--------------------
Opel Vectra 1800 16v 2001 - b xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 1 Jul 2005, 22:55
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




Aceeasi problema o am si eu. Am si deschis un topic vara trecuta. Toti de pe forum sustin ca e vorba de axul volan inferior, eu nu stiu ce sa zic, cert e ca la mine depinde de vreme: dupa ce a trecut vara a mers perfect pana cand au inceput caldurile de acum si ma gandesc ca tre sa fac totusi ceva. Acum, doar n-oi ramane numai eu pe aici cu axul volan neschimbat la 40 si ceva de mii...


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 1 Jul 2005, 23:50
Post #18


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am facut saptamana trecuta reglarea unghiurilor la roti - service FALCO in Craiova. Acum volanul revine mai usor la pozitia normala si parca masina nu mai simte asa de rau gropile.
O concluzie personala: directia la DSN face mai multe probleme decat la berlina (dar se accepta, avand in vedere celelalte plusuri).


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doru_bbb
post 4 Jul 2005, 13:11
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 29 July 04




masina mea are 75000 si nu a fost niciodata schimbat axul. cel de la care am cumparat masina o ingrijea foarte bine si mi-a spus ca primul lucru care l-a facut a fost sa infasoare in vaselina nuca de la axul volanului(cea expusa). chestia e ca atunci cind mi-a facut problema era foarte cald si am mers si cu clima destul de mult, pe drumuri de tzara. Acum vad ca nu mai face( sau cel putin nu asha rau). O sa merg la un service sa incerc cu vaselina prima oara. o sa va anunt de rezultate.
Oricum axul ala are zilele numarate...cred...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doru_bbb
post 27 Jul 2005, 07:29
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 29 July 04




a fost un capat de bara.....si putin unse niste treburi....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 27 Jul 2005, 08:40
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




QUOTE(TibiCraciun @ 1 Jul 2005, 23:55)
Aceeasi problema o am si eu. Am si deschis un topic vara trecuta. Toti de pe forum sustin ca e vorba de axul volan inferior, eu nu stiu ce sa zic, cert e ca la mine depinde de vreme: dupa ce a trecut vara a mers perfect pana cand au inceput caldurile de acum si ma gandesc ca tre sa fac totusi ceva. Acum, doar n-oi ramane numai eu pe aici cu axul volan neschimbat la 40 si ceva de mii...
*



La mine a fost chiar axul volan. L-am demontat si am constatat ca una din articulatiile crucii cardanice inferioare era blocata. Impreuna cu un prieten am demontat crucea, am curatat acele si caile de rulare, le-am uns si am montat-o la loc. Am pus si protectie cu burduf de cremaliera. Acum merge perfect.
Multam celor care mi-au spus de la bun inceput ca la ax ii hiba desi eu am fost cam sceptic.

Pentru cei care doresc mai multe detalii: crucea nu era uzata, nu troncanea, era doar blocata, a.i. atunci cand roteai volanul axul se tensiona (prin incovoiere) si dadea frecari suplimentare si scartaituri in lagarele consolei care duceau la acele hopuri. Demontarea se face prin indepartarea sertizului din capul fiecarui pahar si depresarea acestora cu atentie sa nu se piarda acele (cu accent pe a smile.gif ) din interior. Mare atentie la remontare sa se refaca sertizul corect.

edit: am mai pus un 'c'

This post has been edited by TibiCraciun: 28 Jul 2005, 07:34


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreD
post 28 Jul 2005, 00:17
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(doru_bbb @ 27 Jun 2005, 09:08)
Salut.
Am o mica problema...cind iei curba si iesi din curba volanul nu mai revine la pozitia normala(adica drept) trebuie sa-l dau eu...si merge foarte greu...parca in hopuri...
Sfaturi?
cam de la ce ar putea fi...chestia e ca mi sa intimplat foarte brusc..adica fara sa faca in timp...
nu trancane sau alte chesti...
doar ca merge parca in hopuri..si mai greu..
multumesc
*



Am avut problema asta, la service mi-a pus ulei in caseta de directie si totul a revenit la normal!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 10 Mar 2006, 11:17
Post #23


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




La denivelari, relativ mici, auzeam un troncanit usor; apoi a inceput sa se auda troncanitul la orice denivelare; dupa cateva zile, _troncanitul a disparut_, insa a intrat volanul "pe scena": nu mai revine singur la pozitia normala (doar partial), se roteste mai greu, si parca si cu niste hopuri. Maine ajung in service ptr. revizia de 60k.

Idee pe ce sa ma concentrez? Schimbat ax volan? Gresat caseta de directie? Schimbat caseta de directie? Schimbat ax volan + caseta de directie (ouch) ?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacuBurebista
post 10 Mar 2006, 17:27
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 16 November 04




Schimbat ax volan + Gresat caseta de directie (vezi, sa nu bage ulei, ci vaselina - cauta daca ai timp, o seringa cit mai mare de plastic, ca nu toti mecanicii au scule)


--------------------
supernova clima - b25ymt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 11 Mar 2006, 16:41
Post #25


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Pana la urma a fost - ouch - ambele; castea de directie cu rugina, etc, axul se mai putea misca cu mana doar intr-o parte..


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabimaxim
post 11 Mar 2006, 18:53
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 February 06
From: Iasi




Pe unde se baga veselina in caseta de directie?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 - IS-03-VLV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 11 Mar 2006, 18:55
Post #27


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Cauta la Tutoriale, vezi ca s-a prezentat detaliat aceasta operatiune.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 15 Mar 2006, 11:10
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




Competez pentru cei mai neinitiati sau care au avut norocul sa nu se loveasca de problema "directiei grele" si le-a venit rindul:

Virare grea, cu scirtiieli sau care nu revine- cai de atac:
1. se unge folosind o seringa cu ulei - rulmentul de sub volan - prin picurare pe ax
2. se unge folosind o seringa cu ulei - crucea cardanica de sub bord
3. se unge folosind o seringa cu ulei - bucsa teflonata din pedalier
4. se unge folosind o seringa cu ulei - crucea cardanica din compartimentul motor (datorita faptului ca nu este protejata - in procesul muncii este stropita cu apa, noroi, praf;
5. ideal ar fi sa puneti un burduf de la o bieleta pe crucea cardanica inferioara care sta fara prindere suplimentara intre bucsa pedalier si intrarea in caseta;
6. se unge folosind o seringa cu ulei - intrarea axului in caseta de directie - stiut fiind ca acolo sunt 2 rulmenti);
7. se unge folosind o siringa de mari dimensiuni (de pe la kiturile de cerneala ale imprimantelor) plina cu vaselina caseta de directie, prin orificiul de ungere = un dop de cauciuc prins cu un colier in dreapta casetei; practic se impinge vaselina cite putin in timp ce se roteste de la un capat la altul) - se necesita ridicarea ambelor roti de pe sol;
8. se schimba rulmentii dintre amortizor si arc (150k) - in timp intra apa si noroi in ei (vezi postul schimbare amortizor fata);
[identificare rulmenti cu problema: cu roata ridicata, ansamblu arc-amortizor se roteste in socuri,cu un zgomot sau neliniar]


Pentru punctele 5 si 8 trebuiesc ceva indeminari mecanice, restul la indemina oricui, rezultate garantate.


Jocuri in directie:

1. cruce cardanica superioara a axului volan inferior - cel mai putin probabil;
2. cruce cardanica inferioara a axului volan inferior - cel mai probabil (la mine jocul se evidentia la 90-100 km/h printr-un joc in volan cu clinket metalic) ;
3. bucse teflon caseta decalibrate (bucsele care ghideaza axul de directie la iesirile din caseta - se vad doar daca dai burdufele bieletelor jos)
4. bieletele de directie cu 2 articulatii nuca care pot capata joc:
a- nuca dinspre caseta -se afla sub burduf
b- capatul de bara dinspre fuzeta

Observatie: cu toate ca sunt ieftine (600k) unii mecanici schimba numai partea care are joc - aici e o problema cu unghiurile de fuga - trebuie vazut exact cite ture s-a infiletat capatul de bara in corpul bieletei sau trebuie refacute unghiurile de fuga pe stand) ;

Succes biggrin.gif

This post has been edited by spiridon: 15 Mar 2006, 11:15


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 16 Mar 2006, 12:33
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




Observatie: metoda numararii turelor de desfiletare-infiletare este cam aproximativa din cauza ca lungimea tijei capului de bara (filetata) are toleranta destul de mare, ceea ce influenteaza pozitia rotulei in raport cu restul ansamblului. Dupa mine ramane sfanta refacerea geometriei. Mai exista si varianta masurarii inainte si dupa reparatie a distantei dintre rotule, varianta oricum mai precisa decat numararea gangurilor.


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 16:57
Forum Renault