DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> parbriz incalzit electric, exista pe logan? merita pus?

gallax
post 27 Nov 2005, 20:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 April 05




Salut,
Tocmai imi spunea cineva ca AMBITION-ul ar avea parbrizul incalzit. Din ce am vazut la dacia pe site, NU ARE, dar pana sa ma cert cu respectivul am zis sa va intreb si pe voi: stiti ceva de prezenta parbrizului incalzit sau a duzelor incalzite pe logan?

A doua problema: credeti ca se poate monta asa ceva si, din experienta voastra cu alte masini cu aceasta dotare - merita efortul?

Multumesc mult!


--------------------
Opel Corsa 1.5DTI - :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Nov 2005, 20:53
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Ce intelegi prin "parbriz incalzit"? Daca te referi la parbriz cum e la Laguna 2 (ca optiune excl.gif), atunci Logan NU are asa ceva si nici nu va avea vreodata. La Laguna 2 un asemenea parbriz costa cam 900-1000 euro pus ulterior (de exemplu daca se sparge si trebuie inlocuit).

Ti-ai pus problema cine ar face asa ceva pentru Logan? Sint alte dimensiuni pentru parbriz... In al doilea rind, te-ai intrebat CE legaturi electrice ar trebui facute suplimentar pentru a avea asa ceva?

Esti dispus sa dai cel putin 1,000 euro pentru un asemenea moft? Daca DA, mai bine iti luai Laguna 2 cu un asemenea parbriz... tongue.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Nov 2005, 20:58
Post #3


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Eu am ambition si iti spun sigur ca nu are parbriz incalzit.

Eventual se incalzeste daca dirijez jetul de aer cald spre el...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Nov 2005, 21:02
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Poate schimba cineva titlul topicului in "parbriz incalzit electric". E mai sanatos zic eu!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gallax
post 27 Nov 2005, 21:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 April 05




Salut,
Corect, ma refeream la cel incalzit ELECTRIC (adica o retea de sarmulite foarte subtiri in interiorul parbrizului). Ca de dirijat aerul cald in parbriz (adica incalzit cu aer cald) mergea si la vechea berlina.
Ma mira insa pretul! Ma asteptam sa fie diferenta de cateva sute de euro (2-3) nu de 1000.
De lamurit, m-am lamurit. Nu exista.
Acum intrebarea este: ar merita investitia pentru unul?


--------------------
Opel Corsa 1.5DTI - :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Nov 2005, 21:51
Post #6


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Eu in afara de Laguna 2 nu am vazut la alte masini asa ceva. Adica nici la Audi A6 si A8, nici la BMW seria 5 si 7, nici la Mercedes E Klasse si S Klasse si nici la alte masini "cu pretentii"... Oare de ce ar trebui la Logan? unsure.gif

Daca cineva doreste sa puna asa ceva pe Logan, cheltuiala se poate ridica la 25% din valoarea masinii... Oare merita efortul? Ca daca stai sa pui tot felul de mofturi pe masina, ajungi la concluzia ca era MULT MAI IEFTIN sa cumperi direct o Laguna 2 cu toate aceste lucruri...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 27 Nov 2005, 21:54
Post #7


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




mi se pare nefolositor. blush.gif
daca ai masina cu clima, o programezi sa se incalzeasca cu 5 minute inainte de a te duce la servici, si totul e cald si uscat.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gallax
post 27 Nov 2005, 22:07
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 April 05




QUOTE(MoneyTalks @ 27 Nov 2005, 22:51)
Eu in afara de Laguna 2 nu am vazut la alte masini asa ceva. Adica nici la Audi A6 si A8, nici la BMW seria 5 si 7, nici la Mercedes E Klasse si S Klasse si nici la alte masini "cu pretentii"... Oare de ce ar trebui la Logan?  unsure.gif

Daca cineva doreste sa puna asa ceva pe Logan, cheltuiala se poate ridica la 25% din valoarea masinii... Oare merita efortul? Ca daca stai sa pui tot felul de mofturi pe masina, ajungi la concluzia ca era MULT MAI IEFTIN sa cumperi direct o Laguna 2 cu toate aceste lucruri...
*


Salut,
Mi-am amintit si de unde mi-a venit ideea: de exemplu la Ford Mondeo, optionala "Parbriz cu sistem de degivrare electric si spalator de parbriz cu jet de apa incalzita" costa 151E fara tva. Iar un coleg care are respectiva masina, chiar si-a pus problema daca merita investitia dupa ce a luat o piatra in parbrizul vechi (fara incalzire).
Chestia cu duzele incalzite este destul de comuna si mi se pare ca se poate monta chiar si la dacie (e vorba doar de trecut furtunul de spalator de parbriz printr-o spirala prin care trece antigel... ma rog, am vazut chestia asta pe un forum englezesc de opel corsa).
Toate cele bune!


--------------------
Opel Corsa 1.5DTI - :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Nov 2005, 23:31
Post #9


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(gallax @ 27 Nov 2005, 22:07)
de exemplu la Ford Mondeo, optionala "Parbriz cu sistem de degivrare electric si spalator de parbriz cu jet de apa incalzita" costa 151E fara tva.

Pai parbriz cu degivrare electrica e ceva, iar parbriz incalzit e altceva... Ca si luneta e cu degivrare electrica si NU e incalzita...

Si nici parbriz cu degivrare electrica NU exista pe Logan si probabil ca nu va fi niciodata introdus din fabrica. Daca mai creste pretul la Logan (macar dublu fata de cit e acum) s-ar putea sa introduca drept optionala. Iar ca cineva sa faca special un asemenea parbriz pentru Logan... ti-am mai spus, mai bine iei Laguna 2 sau Mondeo care au asa ceva din fabrica puse... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bunicu
post 28 Nov 2005, 11:15
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 12 September 04




si eu as fi dat banii pe un parbriz cu degivrare. e disponibil si pe ford fiesta, asa ca nu e un ozn care se monteaza doar la audi si bmw.

cum la logan nu exista asa ceva, ca sa scapi de parbrizul inghetat solutiile sint
- garaj
- spary de dezghetat parbrizul
- folie de naylon pusa pe parbriz seara (mai lunga decit parbrizul si prinsa in usi)

nu e vorba de lene, ca nu e mare lucru sa razuiesti parbrizul dar au fost dimineti cind am gasit pe parbriz gheata de un deget.


--------------------
Renault Megane 2.1 Estate 1,5 dci 101 CP comfort expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 30 Nov 2005, 10:44
Post #11


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(gallax @ 27 Nov 2005, 21:41)

Acum intrebarea este: ar merita investitia pentru unul?
*


eu zic ca nu. acum ma si indoiesc ca vei putea sa procuri de undeva asemenea parbriz. si trebuie sa te gandesti cam ce reprezinta suma de vreo doua mii de euro la tine si daca merita sa o dai pe avantajele care ti le ofera. problema e personalizata, Becali sunt sigur ca ar sti raspunsul wink.gif .


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JAC
post 30 Nov 2005, 12:12
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 16 June 05
From: sibiu




dar nu exista ceva de genul dezaburirii spate?? bineinteles ca cu fire mai subtiri care sa nu deranjeze vizibilitatea... ceva ca o folie autocolanta...nu stiu....
ceva acolo mai ieftin!! smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 82CP aprilie 2005 - JAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 1 Dec 2005, 14:34
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Ford-ul K (buburuza de oras) are asa ceva la dotarea de top.


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Dec 2005, 21:13
Post #14


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Luati-va, fratilor, Ford daca vreti asa ceva. Momentan pe Logan NU exista asa ceva si NU va exista in viitorull apropiat (urmatorii ani).


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 20:19
Forum Renault