DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> dci 1.5 ambiance sau mpi 1.6 preference, Care motorizare ati alege-o?

dawn
post 9 Nov 2005, 13:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9 November 05




salut,

am si eu o dilema legata de achizitionarea unui model Logan. Avand in vedere ca dispun de aprox 7500€ trebuie sa aleg o varianta care sa se incadreze in acesti bani.

necesitatile mele ar fii urmatoarele:
- parcurg zilnic 60 km. 45 extra urban si 15 urban.
- viteza medie de rulare in regim extraurban este de 90 km/h.

Avantajele pe care mi le-ar oferi motorizarea diesel ar fii consumul redus de combustibil.
Pe de alta parte varianta pe benzina imi ofera niste dotari in plus si un motor mai puternic.

Cum se comporta Logan dci 1.5 in depasiri la viteze cuprinse intre 80-120 km/h?
Pe drumul pe care il am de facut sunt destul de multe tiruri, autobuze si nu vreau sa am emotii la fiecare depasire.

Voi ce ati alege?

Thanks


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI - BV -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Nov 2005, 13:38
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa recomand cumva topicul despre impresii logan si alte topicuri despre motorizari?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dawn
post 9 Nov 2005, 13:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9 November 05




am citit si recitit topicurile legate de logan. Impresii. pareri, motorizari, probleme, imbunatatiri etc...

Informatii care sa ma ajute in alegerea mea n-am prea gasit. Pareri prea putine legate de versiunea diesel. E motorul prea mic ptr greutatea masinii? Nu e? s-au facut schimbari caroseriei ptr a suporta mai bine vibratiile generate de motor? Nu s-au facut?
Are cuplu mai mare. Ok, asta am inteles. E bun in depasiri la viteze mai mici. Dar cum se descurca la 90-100 km/h?

Si recunosc, n-am cunostinte tehnice legate de masini. Nu m-au pasionat niciodata. Imi trebuie o masina ca sa ajung la servici mai usor. Si cateodata prin alte judete ale tarii.

Asa ca am deschis topicul asta pentru a putea aduna informatii mai usor intr-un timp cat mai scurt.

---
Moderator edit: MIRC! mad.gif

This post has been edited by MoneyTalks: 9 Nov 2005, 16:48


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI - BV -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catb
post 9 Nov 2005, 14:03
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Parerea mea e sa iti iei cu dotari mai multe. In speta un Laureate. Eu asa am, cu motor de 1.4. Nu as putea sa zic ca imi pare rau ca nu mi-am luat 1.6 sau ca nu am asteptat diesel-ul, insa de elementele de confort care le are in plus fata de celelalte modele mi-ar fi parut rau sa nu le am.


--------------------
_ _ _
If oranges smell like chicken, why are tomatoes blue? Think about it!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 9 Nov 2005, 14:28
Post #5


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(dawn @ 9 Nov 2005, 14:20)
Cum se comporta Logan dci 1.5 in depasiri la viteze cuprinse intre 80-120 km/h?
Pe drumul pe care il am de facut sunt destul de multe tiruri, autobuze si nu vreau sa am emotzii la fiecare depasire.
*



dCi-ul este foarte sprinten cam până la 110-120Km/h. În jurul acestor viteze cuplul scade și răspunde mai lent la accelerație, deci ca să faci depășiri când treci de 100Km/h trebuie să te asiguri de distanță mai bine decât cu o variantă pe benzină, la care cuplul crește și peste această viteză.

Dacă crezi că o să fii nevoit să faci multe depășiri în scurt la viteze de peste 100Km/h atunci dCi-ul s-ar putea să nu fie motorizarea ideală. Un benzinar s-ar potrivi mai bine în acest caz, dar trebuie să fii conștient și de costurile cu benzina pe care le aduce.

Având în vedere că vei face aprox. 20.000Km pe an poți lua liniștit dCi-ul, vei ieși mai ieftin per Km parcurs decât cu o benzinară.

Cu un dCi poți parcurge aprox 1.000Km cu un plin de rezervor, chiar și mai mult dacă mergi liniștit. De altfel, dCi-ul este foarte potrivit oamenilor care merg liniștiți, nu simt totdeauna să depășească, să ajungă ei cu 5 minute mai devreme. Dacă mergi liniștit vei fi uimit de cât de mic va fi consumul (și la benzinare e consumul mic dacă mergi liniștit), dar la diesel vei fi și mai încântat!

Zgomotul motorului nu e deloc exagerat, e cât se poate de normal pentru un diesel cu Common Rail.

Eu am ales dCi pentru că voi parcurge 80% din timp în oraș.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 9 Nov 2005, 14:30
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ia vedeti voi un scurt calcul in figura de mai jos.... toate datele sunt de pe dacia.ro si daciaclub.ro... se pare ca dieselul este mai atractiv pentru domnul care a intrebat, cu conditia sa renunte de buna voie la dotari, cu exceptia directiei asistate... INSA.. daca judecam pentru mai multi ani, se mai amortizeaza si eventualele dotari suplimentare (inchidere centralizata, casetofon, airbagul pasager etc.) cam in 3 ani... Dupa cum se observa, cuplul si puterea in plaja de 90-120 km/h sunt favorabile dieselului.... insa uterea e catre valoarea maxima, indicand faptul ca peste 120 km/h motorul nu va mai avea rezerva de putere

recomand si citirea acestui studiu (v.2): http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=27509

Attached thumbnail(s)
comparatie.JPG ( Size: 65.69k ) Number of downloads: 419


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 9 Nov 2005, 14:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




@dawn : Eu , spre deosebire de catb , pot spune ca-mi pare rau ca nu am luat 1.6 MPi sau ca nu am asteptat dCi-ul . Insa n-am avut de ales .. 1.4 Laureate mi-am permis , si asta a fost.

Sfatul meu este ca 1.6 MPi Preferance te va satisface mai mult decat un 1.5 dCi Ambiance. Masina aia este mult prea cheala! Cum te vei simtii dand la manivela sa deschizi geamul si facandu-ti nervi la cat de tare tragi de volan pentru o parcare. Din punctul meu de vedere , servodirectia nu este un moft ci o necesitate. In SUA , si masinile din anii 60 ..nu stiu daca aveau directie asistata , insa aveau un mecanism anume .. si roteai volanul pe loc mai usor decat la un Logan cu servo. Geamuri electrice si Radiocasetofon .. un airbag in plus etc.. cred ca inclina balanta in favoarea preferance-ului. Daca mergi mai mult in afara orasului , nu te va deranja deloc consumul 1.6 mpi ..asa ca eu zic sa lasi dCi-ul pentru cei care merg 75% urban si 25% extra-urban , si nu invers ca tine happy.gif

Bafta


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 9 Nov 2005, 14:51
Post #8


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Uite și un altfel de calcul, legat de consum și costul per km parcurs - vezi imaginea atașată.

Ceea ce vreau eu să subliniez este că, din cauza consumului mai mic al motorului diesel, care este în medie cam cu 35-40% mai mic decât al unui motor cu benzină, faptul că unele piese de schimb pentru motoarele diesel sunt mai scumpe, și le vei înlocui pe unele mai des decât la o benzinară nu poate aduce nivelul de cheltuieli cu un diesel în același plan cu o benzinară.

Oricât te-ai chinui, un motor diesel este mai economic decât unul cu benzină, și la sfârșitul lunii, anului sau la câți Km vrei tu de mulți tot vei avea mai mulți bani în buzunar având un diesel decât cu un benzinar.

Ca să ieși la fel de scump ca un benzinar, costurile de revizie trebuie să fie fantastice de mari și foarte dese ca să anuleze economia de carburant! Și ar trebui să ai și un mare ghinion, să ți se defecteze motorul tot timpul! Greu de crezut, pentru că motoarele diesel sunt făcute în special pentru anduranța și economia lor, nu pentru viteză și performanță.

Vă rog să faceți un tabel comparativ unde să treceți prețurile pieselor de schimb esențiale pentru motoarele MPI și respectiv pentru dCi și atunci veți vedea că diferențe apar în foarte puține cazuri, în rest prețurile sunt apropiate.

Este un mit faptul că reviziile și piesele de schimb pentru un diesel vor face ca mașina să "iasă" mai scumpă decât una similară pe benzină. Cine vă spune astfel de gogoși nu a pus niciodată mâna pe creion să treacă pe hârtie costurile comparative ale celor 2 tipuri de motorizare! Dacă motorizarea diesel era așa de catastrofal de "proastă" fiți sigur că nu se importau mașini diesel mai multe decât pe benzină în România - conform APIA, pe 2005.
Trebuie să o folosești foarte puțin, astfel încât consumul mic să nu intre în acțiune pentru compensarea diferențelor de revizii, dar la puțini Km și una pe benzină nu se justifică și devine scumpă!

Dacă economia de bani e importantă mergi pe diesel.
Dacă ai nevoie de viteză și accelerație în orice situație, și nu te deranjează cât dai pe combustibil, alege o mașină pe benzină. Eventual o poți converti la LPG, unde, dacă costul pe litru de LPG se păstrează la 30-35% mai ieftin decât litrul de benzină ajungi la aceiași economie ca și cum ai avea diesel. Dar tare mă tem că LPG-ul se va scumpi și diferența față de benzină se va micșora, micșorând astfel avantajul LPG-ului.

This post has been edited by DFA: 10 Nov 2005, 11:37

Attached thumbnail(s)
Comparatie_masini.gif ( Size: 13.07k ) Number of downloads: 388


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 9 Nov 2005, 16:28
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




va rog sa raspundeti la obiect, in limitele ipotezelor amintite de initiatorul topicului...alte divagatii, comentarii sau offtopicuri vor fi sterse!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutg
post 9 Nov 2005, 19:41
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 October 05




Cam aceeasi problema mi-am pus-o si eu aproximativ acum o luna de zile. Doream sa imi achizitionez un Logan ... si aveam de ales intre Varianta Laureate.. sau una pe benzina. Judecand dupa dotari .. clar as fi ales Laureate.

Precizez ca am folosit (aproape zilnic) cu un Logan Ambiance 1.4 MPI timp de mai mult de un an de zile (cel al tatalui meu). Era destul de incomod sa conduc fara servodirectie. Nu consider ca servodirectia e un moft. Lipsa de dotari de la Ambiance ... m-a pus mult pe ganduri in momentul in care am ales ce varianta sa achizitionez.

Cand am fost la revizie cu Loganu' lu tata ... i-am intrebat pe cei de la Service .. ce parere au despre noul logan DCI. Mi-au raspuns este destul de costisitor de intretinut. Intr-adevar... chiar daca consumul e mai mic ... in momentul reviziei se pare vei plati mai mult. Tot ei mi-au spus ca ar fi o investitie buna un DCI .. daca as parcurge peste 30.000Km pe an.

In legatura cu performantele motorului DCI ... mie mi se pare cam lenes. Sincer... comparativ cu cel de 1.4 MPI (e o parere personala) mi s-a parut mai lenes la viteze mai mari (100Km/h). Am condus si DCI ... un prieten de-al meu are un logan diesel.

Per total .. eu as alege varianta pe benzina (Laureate) pentru faptul ca are dotari mai bune. Are aer conditionat... care nici asta nu mi se pare un moft. Asta vara ... in Ambiance 1.4MPI pe drum intre Constanta si Costinesti ... muream de cald in masina .. cu tot cu geamurile deschise... pentru ca se circula greu (aproximativ 30-50Km/h). Tare mi-ar fi convenit atunci un aer conditionat.

Un alt dezavantaj pe care l-am observat eu la modelele Ambiance e faptul ca nu are oglinzi laterale degivrante. De cateva ori .. pe ploaie (sau asta iarna) am avut probleme de vizibilitate cu oglinzile laterale .. din cauza ca se abureau.

Nu pot sa fac o comparatie mai detaliata in privinta performantelor tehnice, dar alegerea mea a fost Laureate... tocmai pentru dotarile in plus. Mentionez inca o data... ca acum mai mult de o luna de zile am ales intre un model pe benzina si unul pe motorina... si am ales Laureate 1.4MPI. Nu regret decizia facuta. biggrin.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI - PH 12 JAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STI
post 9 Nov 2005, 22:10
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 25 May 05




Salut , am condus toate tipurile de Logan si parerea mea este ca dci-ul renteaza mai mult. Ca demaraj cu plecare de pe loc cel de 1.4 e inainte cu o masina, in schimb la plecare din mers in treapta a doua la 800r/min.....pana la 140 benzinarul ramane in urma cu o o lungime de masina.Cred ca cea mai buna alegere ar fi un dci cu aer conditionat, e putin mai scump dar dac platesti 50% pe o perioada mai mare, mai ramai si cu bani in buzunar si nici nu il simti ca si cheltuieli.Iar intretinerea nu este chiar asa de costisitoare. Consumul nu mi-a sarit de 5,9 % cu toate ca l-am chinuit ( 160-170 pe toata autostrada Drajna-Bucuresti 109km)


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 9 Nov 2005, 22:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




din cate stiu, chiar cei de la Dacia sustin ca dci-ul e mai bun (later edit: mai rentabil) doar daca mergi peste 40,000 km pe an. Am vazut asta in top gear.

http://www.topgear.ro/?section=features&id=171&pagina=2

This post has been edited by AL: 10 Nov 2005, 11:10


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovidutz
post 10 Nov 2005, 10:28
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 October 05
From: Iasi




exact aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu.am optat pt dci.am vrut un consum redus.era un tip pe aici care a facut o comparatie vizavi de banii cheltuiti pe carburant intre cele 3 tipuri de motorizari.la 20.000 de km dci-ul ia cu vreo 20 de milioane mai putin fata de 1.4.chiar si in conditiilea in care reviziile sunt la 10.000 de km si sunt mai costisitoare tot iesi mai ieftin per total.Iti recomand dci.


--------------------
Logan Ambiance 1.5 dci - is -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dawn
post 10 Nov 2005, 11:59
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9 November 05




In momentul de fata inclin spre Logan Preference 1.6 MPI si nu cred ca pana luni, cand voi merge sa comand masina, ma voi razgandi. Preference-ul are niste dotari in plus care, intr-adevar, nu mi se par mofturi si care mi-ar parea rau sa nu le am. Avand in vedere ca voi merge destul de mult in regim extraurban consumul de benzina va fii ceva mai mic.

Multumesc tuturor pentru pareri.

This post has been edited by dawn: 10 Nov 2005, 12:00


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI - BV -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Nov 2005, 12:29
Post #15


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




vezi ca echipamentele supliementare, cu exceoptia directiei asistate, se pot monta si ulterior!... acestea sunt (in special): inchiderea centralizata cu telecomanda, airbag si geamurile electrice... iar directia asistata se poate lua ca optiune cand comanzi masina.... ce-i drept, vei depasi 7500 euro, investitia initiala... daca vei vedea calculul meu, vei observa insa ca esti in avantaj financiar net cu dieselul cam 500 euro in primul an din combustibil... deci diferenta initiala se amortizeaza... iar eventualele imbunatatiri se amortizeaza in al doilea an... eu zic sa te mai gandesti!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 10 Nov 2005, 17:31
Post #16


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(dawn @ 10 Nov 2005, 12:59)
Avand in vedere ca voi merge destul de mult in regim extraurban consumul de benzina va fii ceva mai mic.
*



Uite și un calcul comparativ de consum per nr. tău de Km parcurși pe an (aprox), funcție de motorizare și de faptul că vei rula 75% din timp extraurban.

După cum se poate observa 1.4MPI devine destul de atractiv.

Attached thumbnail(s)
Comparatie_masini_2.gif ( Size: 12.75k ) Number of downloads: 216


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciprian I
post 10 Nov 2005, 19:38
Post #17


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 12
Joined: 20 September 05
From: adss




eu mi-as lua preference 1.6 MPI chiar daca consuma cam multicel prin oras


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - BZ 78 CIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 11 Nov 2005, 08:46
Post #18


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




am sters toate mesajele care nu se refera la ce a cerut initiatorul, adica comparatie 1,5 dCi Ambiance vs. 1,6 MPI Preference...

dupa ce dawn isi va comanda masina (adica luni 14.11.2005) acest topic se va inchide!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dawn
post 11 Nov 2005, 10:56
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9 November 05




Daca as fii avut mai multi bani poate ca mi-as fii luat altceva, dar pentru ca vreau sa cumpar masina cu numerar nu pot sari de 7500 euro. Oricum imi vor mai trebui bani si pentru o asigurare CASCO, inmatriculare, poate si alte gume (daca tot n-am ABS atunci macar cauciucuri bune sa am).
Raman la Preference 1.6 MPI pentru ca ma incadrez in banii pe care sunt dispus sa-i dau pe o masina, are ceva optiuni in plus fata de Ambiance, motor mai puternic care m-ar ajuta in depasiri pe la 80-90 km/h.
Si nu ma deranjeaza sa dau 3-3.5 mil/luna pentru benzina.

Multumesc inca o data tuturor pentru pareri.


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI - BV -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Winy
post 11 Nov 2005, 11:23
Post #20


my Silver Bullet


Group: Members
Posts: 90
Joined: 17 October 05
From: Kronstadt




Privind oferta ca familist dci-ul ar fi ideal chiar si ca pret/technologie,drive by wire(acceleratie),common rail de generatia 2a,raport greutate/cuplu ar fi un concurent chiar si ptr. 1.6mpi,restulsunt gageturi(preferance1.4mpi) blush.gif


--------------------
Captur Life 90 Tce - 2016 - KAP
Doua lucruri sunt infinite, Spatiul si Prostia ~ Albert E.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:16
Forum Renault