DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Astra refuza daune pe Casco

Nelly
post 10 Nov 2011, 15:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




Buna ziua si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. sa povestesc de la inceput.
In august am avut nenorocul sa ma loveasca din spate unu' ( m-a proiectat in cel din fata, dar acesta a plecat, si-a ridicat numarul si dus a fost; nu ma intrebati de ce n-a stat, nu mi-a stat capul la asta).
Mi-a dat omul RCA-ul fara discutii. Nu aici e problema. A doua zi, ghinionul s-a tinut scai si mi s-a crapat parbrizul de la o piatra. Am Casco la Astra. Intamplator, si cel care m-a lovit avea RCA tot la Astra. Am mers sa deschid dosarul de dauna pe RCA pe 24 ( mi-am zis ca dc tot amandoua politele sunt la Astra, poate vrea inspectorul de daune sa puna si parbrizul pe RCA; nu a fost posibil. A doua zi am deschis dosar de daune pt parbriz, pe polita mea Casco. Dupa ce am asteptat o groaza pana au venit piesele , ma suna azi de la service ca factura pt parbriz a fost refuzata la plata si ca eu stiu. Reiese ca ei mi-au trimis o notificare ( pe care n-am vazut-o decat azi) prin care eram anuntata ca nu vor plati parbrizul, pe motiv ca i-am mintit si dau articolele

6.5.c) simulare a producerii riscului/evenimentului asigurat, rea-credință în
formularea cererii de despăgubire, exagerare cu intenție a gravității
evenimentului asigurat, folosire spre justificare a unor mijloace sau
documente mincinoase sau frauduloase, modificare sau alterare cu
intenție a urmelor și rămășițelor producerii evenimentului asigurat., coroborat cu inca un articol

16.2. In situația în care, Asiguratul a furnizat declarații/informații false
și/sau incomplete, în măsura în care acestea sunt esențiale pentru
încheierea/derularea contractului de asigurare, Societatea are dreptul
de a rezilia unilateral contractul, printr-o scrisoare recomandată, fără
îndeplinirea vreunei alte formalități.

Si inca nu am primit raspuns la factura pe RCA, abia maine o trimite service-ul pe aceea.

Deci, ce fac?


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 10 Nov 2011, 16:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai in august ai avut evenimentele, da? si pe 24 august ai deschis dosar? si ai stat cu masina in service dupa piese 2 luni jumate? nu inteleg exact situatia, mai vino cu detalii ca sa pot sa inteleg inlantuirea asta de eveniment
mie mi se pare foarte ciudat ca ti-au refuzat parbrizul pe casco, unde orice mod prin care se sparge e asigurat (cad pietre, copaci, pasari, accident, etc.).

oricum, tu ai o MARE parte de vina ca nu ai facut constatarea la Politie, pentru ca erati 3 masini implicate


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 10 Nov 2011, 18:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




Constatarea s-a facut imediat la politie pentru dauna spate-fata ( numai ca a treia masina, cea din fata mea, a sters-o rapid, ma gandesc ca poate avea vreo prob soferul, baut, ITP expirat, samd), s-au trecut avariile in procesul verbal ( evident, fara parbriz, ca inca nu se intamplase asta). Asta se intampla pe 19 august, eram in concediu. Pe care ni l-am continuat, si am deschis dosarul de dauna la intoarcere, pe 24 august. Daca inspectorul de daune nu a fost de acord sa treaca parbrizul pe RCA, a doua zi sotul meu, a mers la Astra sa declare si parbrizul, si a declarat ca incidentul s-a petrecut pe 25 august. Din acest motiv, ei spun ca a comis fals in declaratii si de aceea nu vor sa plateasca dauna cu parbrizul. . Am dus masina in service, pana ne-au demontat-o, au facut poze, au trimis necesarul de piese la asigurator pentru un preaccept de plata, s-a facut 5 sept. Au pus-o la loc, asa cum s-a putut si am cerut-o inapoi, pana vin piesele. Si piesele au venit abia pe 21 oct. Am dus masina iar pentru reparatii ( cand au demontat-o din nou, au descoperit ca mai tb o piesa, a mai durat 6 zile pana a venit si aia si abia azi e gata masina. Long story, stiu.
Si repet, nu stiu inca ce se va intampla cu devizul pt dauna pe RCA.



--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 10 Nov 2011, 18:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Nelly @ 10 Nov 2011, 16:51)
.........Deci, ce fac?
*



din ce inteleg eu, pe 19 ati avut un accident, pe 20 s-a crapat parbrizul de la o piatra, pe 24 v-ati dus la asigurator si ati deschis dosar de dauna pt primul accident iar pe 25 ati declarat ca parbrizul a fost spart in aceeasi zi.
pe 24 asiguratorul mai mult ca sigur ca a facut si poze masinii, asa ca sfatul meu ar fi sa va interesati daca ei doar v-au respins cererea de despagubire pe casco sau au si facut plangere la politie pentru tentativa de frauda. in functie de asta e posibil sa aveti sau nu nevoie de un avocat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 10 Nov 2011, 19:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




nu se complica cu tentativa de frauda si alte nebunii. ei au actionat doar contractual


problema e in felul urmator:
- ati fost la politie;
- la politie s-au trecut orientativ zonele si piesele avariate pe procesul-verbal. parbrizul nu apare acolo;
- dupa ce ati fost la politie v-a crapat parbrizul;
- v-ati dus la asiguratorul celui vinovat de producerea accidentului, cu masina lovita din accident si parbrizul spart; desi in procesul-verbal facut la politie (autorizatia de reparatie) nu aparea si parbrizul, v-ati gadit sa spuneti ca si parbrizul s-a spart tot in accident, ca sa se despagubeasca tot pe RCA si eventual sa nu mai platiti voi majorare/franciza la CASCO - acum, din moment ce pe autorizatia de reparatie nu aparea si parbrizul, nu stiu ce a fost in mintea voastra.
- asiguratorul a vazut ca in autorizatia de reparatie nu apare si parbrizul si v-a trimis la plimbare cu el. asta se intampla pe 24 august.
- pe 25 august v-ati dus la asigurator si ati spus ca s-a spart parbrizul, in aceeasi zi (!!!) desi cu o zi inainte, pe 24, era la fel de spart, si asiguratorul a vazut asta cand a facut poze. DECI, pentru ca ati mintit aici, nu vi-l despagubeste. De ce nu ati putut sa fiti sinceri si cand v-ati dus pe 25 la Astra pentru parbriz n-ati spus ca s-a spart pe 19 sau 20, cand s-a intamplat in realitate?!

ca pana acum Astra are dreptate, ati mintit.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2011, 19:19
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci:
pe 24 s-a dus cu RCA-ul si i-a spus inspectorului de parbriz, pe care l-a constatat atunci (pe 24) ca fiind spart si i-o fi facut si o poza...
Pe 25 s-a dus din nou si a declarat ca parbrizul care era spart pe 24 (si constatat de asigurator ca era spart pe 24) s-a spart pe 25!

Foarte, foarte tare!

Cum ar veni fals in declaratii si tentativa de uz de fals (ca sa zic asa)!
Si a dracu asigurator invoca niste mizilicuri gen furnizarea de informatii false in cererea, si din cauza asta e un bulangiu si refuza despagubirea.

As putea sa imi permit sa intreb daca "sotul" dvs a implinit 18 ani? Sau daca a mai iesit din casa din cand in cand, macar sa ia o paine, sa se mai loveasca si el de niste treburi prin viata?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 10 Nov 2011, 19:34
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




Ok, m-am lamurit cu asta. Doar au refuzat plata pe casco, n-au facut plangere. Si da, parbrizul era spart cand s-au facut pozele. Nu stiu exact ce a discutat sotul meu cu inspectorul de daune cand a deschis dosarul, deocamadata nu reusesc sa iau legatura cu el. Nu spun ca asiguratorul e bulangiu, coincidenta a facut ca a doua zi sa mi se sparga parbrizul. Nu e ca si cum mi-am facut casco pe 24 si pe 25 m-am dus sa deschid dosar de daune.

Am fost la astra si am vazut declaratia sotului. Daca nu i-au acceptat parbrizul ( ca nu era trecut in PV de constatare a accidentului) de ce l-au mai lasat sa-l mentioneze in declaratie? Ca le spusese ca are si casco. sau puteau sa-i spuna sa deschida mai intai dauna pe casco, si apoi pe rca si n-as mai fi avut problema asta.

Acum mai am o nelamurire. M-am uitat pe date.
Sotul meu a deschis dosarul pt parbriz pe data de 5 sept, declarand ca evenimentul s-a petrecut pe 25 august. Ei spun ca mi-au trimis notificarea pe 22 sept, ( notificare pe care n-am primit-o) Nu stiu exact ce termene exista pentru declararea incidentului, pt refuzul la plata. Daca au observat neconcordanta, de ce au mai dat acordul pentru comandarea parbrizului? Daca as fi primit notificarea respectiva la momentul cand ei zic ca au trimis-o, sa zicem ca as fi abordat altfel problema. imi inlocuiam parbrizul in regie proprie si nu ajungea la 19 mil.

Multumesc pentru informatii.


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2011, 19:38
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




A, treaba e si mai tare, a si scris in prima declaratie ca e spart parbrizul, nu a zis-o doar pe gura. Din ce in ce mai bine!

Legat de notificare: sa va arate o dovada a faptului ca ati primit-o...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 10 Nov 2011, 19:44
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




Mie mi s-a aratat doar o copie xerox a declaratiei, in care e subliniat "parbriz" cu markerul ( oare ce de nu mi-a aratat originalul). Da, asta am cerut si eu, o confirmare de primire, ca cica ei au trimis notificarea prin urgent curier. Eu, de fiecare data cand am primit ceva prin urgent curier, am semnat de primire. Lucru care acum nu s-a intamplat.


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2011, 19:48
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai poate fac si ei un fals in declaratii (ca au trimis si de fapt nu au trimis, dar spun asa sa se incadreze intr-un termen contractual care daca e depasit sunt buni de plata). Eu le-as bate un pic obrazul...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 10 Nov 2011, 20:16
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




Oricum, situatia e nasoala. O sa buchisesc termenii aia contractuali, sa vad dc gasesc ceva. Bineinteles ca o sa insist sa vad confirmarea de primire a notificarii si originalul declaratiei ( dupa ce aflu si cum anume a formulat sotul meu exact). Acu ma gandesc sa nu apara probleme si cu acceptul de plata pentru reparatia pe RCA.


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 10 Nov 2011, 20:43
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




nu vor sa despagubeasca parbrizu pt ca vreti sa il puneti pe rca. si e normal sa refuze pt ca nu s-a spart in accident. ai incercat sa deschizi dosar de dauna pe casco si nu l-au schiombat? m-as mira


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 10 Nov 2011, 20:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




la RCA nu au cum sa existe probleme pentru ca sunt reglementate prin lege termenele de plata; din momentul in care dosarul de dauna este complet (declaratii+deviz), in 14 zile trebuie facuta plata. si au trecut 14 zile de ceva vreme.
la CASCO problemele stau altfel pentru ca fiecare firma are alte reguli, care sunt specificate prin contract.

problema este ca dvs. (de fapt sotul, dar asta e, acum se sparg oalele in capul dvs.) ati incercat cu adevarat sa fraudati asiguratorul: ati vrut sa reparati o dauna dintr-un eveniment acoperit de casco (piatra sau ce o fi fost) ca provenind dintr-un eveniment acoperit de RCA-ul altei persoane. nici nu mai conteaza faptul ca asiguratorul dvs. casco si cel rca (impotriva caruia casco urma sa se indrepte prin regres) sunt unul si acelasi, dar nici nu avea ce sa mai caute parbrizul in prima declaratie, din moment ce nu era in autorizatia de reparatie de la Politie.

cel mai probabil sotul dvs. s-a dus la Astra, ca si pagubit pe RCA, si a spus (si a declarat) ca in urma accidentului i s-a spart si parbrizul. inspectorul i-a spus ca nu ii despagubeste parbrizul pt. ca nu e trecut in autorizatia de reparatie. dupa vreo 2 saptamani, sotul s-a dus la Astra, ca si asigurat CASCO, si a declarat ca si-a spart parbrizul in urma unui alt eveniment decat cel declarat anterior. acum, evident ca nu e acolo un big brother care sa vada si sa auda tot, dar dupa ceva timp, cand masina era deja prin service (deci se si facuse un dosar de dauna), cineva de la Astra s-a prins de cele 2 declaratii care se bat cap in cap.

Acum, parerea mea este ca acel cineva s-a prins prea tarziu. Adica deja se daduse acceptul de plata pt. parbriz. Buba e ca nu prea aveti ce sa faceti, pt. ca daca faceti gura prea mult, se vor duce la Politie.
Contractual aveti dreptate si nu prea, ar fi o sansa in instanta, dar nu stiu daca v-ar placea sa aveti sotul urmarit penal (si cred ca nici lui). Singura sansa ramane sa vorbiti cu inspectorul de la Astra si sa ii explicati situatia, ca dvs. ati ”gresit” cand i-ati mintit, si ca ei au ”gresit” cand v-au notificat prea tarziu. Repret, contractual cam aveti dreptate, pentru ca probabil ca ei au un termen in care pot refuza plata, si desi articolul mentionat de ei se aplica, termenul trecuse.

In fine, eu asta as face in locul dvs., as incerca o negociere cu Astra, bazandu-ma pe faptul ca si ei si-au incalcat niste obligatii din contract, si eventual m-as folosi de situatia asta pentru a-i scoate ochii sotului vreo 20 de ani de acum incolo smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2011, 20:51
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si daca sotul spune ca a fost o eroare materiala de redactare si de fapt a vrut sa scrie 23 in loc de 25? Sau 15 in loc de 25. Sau ceva care sa semene cu ce a scris el acolo.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 10 Nov 2011, 21:06
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




@vad_sunete Chiar asa am si facut, am deschis dosar separat pt parbriz si ei asta refuza. ( cu mentiunile aferente)

@Marian66 din cate m-am documentat eu, pt RCA ei trebuie sa faca plata in 14 zile de la data finalizarii dosarului, adica inclusiv factura proforma de la service ( care abia azi a fost transmisa), deci timp mai este. Nu conteaza cine este de vina, eu sau sotul, urmarirea penala iese din discutie, astept sa pot vorbi cu el si sa decidem cum facem.

@klaus Nu stiu ce sa zic, odata ce a semnat ca s-a intamplat pe 25.08....si-a asumat responsabilitatea, nu? Legal, asa se argumenteaza, nu? N-am cunostinte juridice, atat ma duce logica. Probabil ca putea spune ca avaria parbrizului a avut loc chiar in timp ce mergea spre asigurator sa deschida dosarul de dauna pe RCA, nu? Adica pe 24.

Polita a fost incheiata prin intermediul unui broker, maine va discuta cu inspectorul, banuiesc ca stie sa puna altfel problema. Intentia nu a fost de a frauda asiguratorul ( voiam sa scutim niste hartogaraie), gandindu-ne ca banii vor veni din acelasi loc.

This post has been edited by Nelly: 10 Nov 2011, 21:09


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2011, 21:11
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Reparatia pe RCA presupunea pe viitor malus mai mic la CASCO.
Orice reparatie pe casco duce la prime mai mari anul urmator. Ori sotul a incercat un tertip in acest sens (din punctul lor de vedere). Plus ca la casco poate exista si o fransiza, care nu exista la rca.
E o tentativa de inselaciune, indiferent ca banii vin si de la casco si de la rca de la acelasi asigurator.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 10 Nov 2011, 21:23
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




QUOTE(klaus @ 10 Nov 2011, 21:11)
Reparatia pe RCA presupunea pe viitor malus mai mic la CASCO.
Orice reparatie pe casco duce la prime mai mari anul urmator. Ori sotul a incercat un tertip in acest sens (din punctul lor de vedere). Plus ca la casco poate exista si o fransiza, care nu exista la rca.
E o tentativa de inselaciune, indiferent ca banii vin si de la casco si de la rca de la acelasi asigurator.
*


N-am fransiza la CASCO. Sincer ( nu asta conteaza acum, nu doresc sa va conving), nu a avut in minte niciunul din motivele mai sus enumerate, dar imi dau seama ca asa se vede de pe partea cealalta a baricadei. O sa va spun cum se va finaliza toata treaba. Si spuneti ca nici in instanta nu sunt sanse mari de castig? ( mai ales cu posibila acuzatie de tentativa de inselaciune)


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 10 Nov 2011, 21:27
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(Nelly @ 10 Nov 2011, 22:06)
din cate m-am documentat eu, pt RCA ei trebuie sa faca plata in 14 zile de la data finalizarii dosarului, adica inclusiv factura proforma de la service ( care abia azi a fost transmisa), deci timp mai este.
*



legea si normele ei de aplicare spun ”Asiguratorul RCA are obligația de a efectua plata dosarelor de dauna, în maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei.” Am ramas eu in minte cu 14 pt. ca eu numar de obicei 14 ca sa ma pun la adapost si de explicatia ”10 zile lucratoare”. Nu deschid si discutia asta. Dupa parerea mea, din momentul in care la dosar s-a depus si devizul, se poate cuantifica dauna. Dupa parerea altora, e nevoie si de factura. N-am ajuns pana acum cu ideea asta si in instanta ca sa aud si jurisprudenta. smile.gif

Klaus a punctat foarte bine, din punctul de vedere al Astra, cu asta ati incercat voi sa ii prejudiciati: fransiza si majorarea de anul viitor.

Referitor la faptul ca a semnat, tocmai la asta se refera eroarea materiala, ca a iesit 9 in loc de 7 cand ai scris. Dar depinde ce a declarat, daca parbrizul s-a spart sau nu in accident.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 10 Nov 2011, 23:19
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




QUOTE(klaus @ 10 Nov 2011, 20:51)
Si daca sotul spune ca a fost o eroare materiala de redactare si de fapt a vrut sa scrie 23 in loc de 25? Sau 15 in loc de 25. Sau ceva care sa semene cu ce a scris el acolo.
*




Ok, si care ar fi procedura de indreptare a acestei erori materiale? O declaratie pe proprie raspundere?

LE: Am vorbit cu sotul si le-a spus inspectorilor de la daune care au instrumentat cele doua dosare exact adevarul, exact cum s-au intamplat lucrurile. Si a fost consiliat de unul din consultantii de acolo sa declare pe 25 august evenimentul cu parbrizul.

This post has been edited by Nelly: 11 Nov 2011, 00:22


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 11 Nov 2011, 07:40
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




eu vad doar 2 iesiri din situatia asta:
-o negociere cu asiguratorul, eventual sa acoperiti voi o parte din paguba. brokerul ar ajuta destul d emult la asta. avantajul principal e ca se evita problemele de natura penala
-instanta. neaparat avocat bun, care sa fie constient de posibilitatea depunerii unei plangeri penale si de modurile in care ea poate fi evitata.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 11 Nov 2011, 15:26
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




Multumesc de sfaturi si pareri, o sa va zic cum se termina telenovela.


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 17 Nov 2011, 14:09
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




cum s-a terminat?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelly
post 22 Nov 2011, 20:34
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 November 11




Deci, am mers si am declarat eroare materiala. la inceput mi s-a spus ca nu pot face eu asta, sa vina sotul, ca da mai bine, ca dosarul e deja inchis, etc, etc. Am fost atat de convinsa de ceea ce sustineam ( cerusem si sfatul unui avocat) incat directorul centrului de daune a sunat si el un avocat si i s-a confirmat ca am acest drept, sa fac cerere de indreptare a erorii materiale in absenta sotului. Cererea s-a aprobat si a mai durat cateva zile pana au autorizat cei de la Bucuresti redeschiderea dosarului. Asa ca pana la urma s-a rezolvat, parbrizul a fost platit, dauna pe RCA a fost si ea platita si eu am luat azi masina.

(ca o paranteza, chiar sunt ghinionista, ma duc rapid sa schimb cauciucurile si descopar la vulcanizare ca imi lipsea antifurtul; desfa prezoane daca ai cu ce) Sun la service, cica nu-i la ei, vorbesc cu sotul ( cica era in trusa de scule cand a plecat el), sun iar la service, cauta printre piesele schimbate si ghici ce, era acolo.


--------------------
VW Passat 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Nov 2011, 13:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




asa e cu antifurturile astea, le cresc picioare si umbla si ele prin servie smile.gif)
bine ca ati rezolvat!
astept si eu totusi ziua cand panarame de oameni gen inspectori de daune/directori de agentii/etc. nu o sa-si mai dea cu parerea cand nu stiu, si o sa intrebe. daca ala nu stia ce inseamna indreptarea erorii materiale, nu avea voie sa-ti zica ”nu se poate”, trebuia sa intrebe din prima; ca sa nu mai zic ca si inspectorul de la primul dosar daca gandea un pic nu-l mai imbarliga pe sot sa scrie ce a scris..

This post has been edited by Marian66: 24 Nov 2011, 13:59


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 24 Nov 2011, 15:08
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




"Fecilitari" si atentie la declaratii pe viitor.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Nov 2011, 15:19
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 24 Nov 2011, 13:57)
daca ala nu stia ce inseamna indreptarea erorii materiale, nu avea voie sa-ti zica ”nu se poate”,
*

Pai de ce sa stie? Ca lumea nu e informata asupra unor "fineturi legale" de genul asta, si nu le foloseste nimeni decat cei informati.
Pana si statul pe toate declaratiile pe care le dai la el scrie doar de "falsul in declaratii", nu concepe si "eroarea materiala" ca fiind posibila.
Daca statul isi permite, astia de la privati de ce nu si-ar permite si ei?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Nov 2011, 17:46
Post #27


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(klaus @ 24 Nov 2011, 15:19)
Pana si statul pe toate declaratiile pe care le dai la el scrie doar de "falsul in declaratii", nu concepe si "eroarea materiala" ca fiind posibila.
Daca statul isi permite, astia de la privati de ce nu si-ar permite si ei?
*


Buna idee, de retinut.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 24 Nov 2011, 23:21
Post #28


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 24 Nov 2011, 15:19)
Pana si statul pe toate declaratiile pe care le dai la el scrie doar de "falsul in declaratii", nu concepe si "eroarea materiala" ca fiind posibila.
*



Si ce rost ar avea sa se faca mentiune pe inscrisurile pe care le semnezi eventualitate unei erori materiale?

Fiind eroare, deci fara vinovatie, nu se poate prevede. Si in plus nu atrage consecinte pe plan penal.

In schimb statul vrea ca tu sa stii sigur ca daca CU INTENTIE "declari stramb" atunci va veni impotriva ta sa stinga.. raportul juridic penal nascut cand ai declarat stramb. biggrin.gif... Si in plus scapa si de act si de efectele sale.

Eroarea materiala... e o complicatie. laugh.gif

This post has been edited by Executron: 24 Nov 2011, 23:23


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 12 Dec 2011, 16:45
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Un service cere insolventa Astra Asigurari:
http://www.cotidianul.ro/un-service-auto-c...igurari-166753/


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 14 Dec 2011, 17:18
Post #30


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




doh, pai nu stii povestea cu csa si astra? ar fi chiar culmea sa isi taie craca. pe money channel s-a facut un reportaj foarte frumos si detaliat pe tema asiguratorilor, a mafiei, si a fluxului de bani, cu toata coruptia, si cazurile de frauda.
putin sa te documentezi sa ai tarie in tine la misculatiuni si scapi basma curata cu orice frauda contra firmelor de asigurari, caci de fapt ei singuri se faulteaza pt a trage niste bani de la stat...
anyway...randurile mici si esentiale care fac diferenta


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:57
Forum Renault