DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Păcăleala numită EUROINS!, Cum îți iei țeapă de la asiguratori

pascal_ovidiu
post 27 Mar 2012, 16:34
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 23 March 12




Salut

Eu, in general CSA il folosesti doar pentru a intimida casa de asigurari, poate poate smile.gif, eu am avut destul de furca cu cei din asigurari, oricum cel mai bine e atunci cand vezi RCA carpatica si euroins sa te duci la politie pentru acel proces verbal, numai sa citesti cu atentie sa vezi ce iti scrie acolo.



--------------------
Renault Clio Estate 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 27 Mar 2012, 22:56
Post #62


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Aveti dreptate, acum stiu cum merge treaba, nu mai sunt "virgin" in domeniul asta tongue.gif am aflat cu ce se mananca si Politia frate indiferent de ce asigurator are...

This post has been edited by Cosmin1183: 28 Mar 2012, 00:42


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 28 Mar 2012, 03:34
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(Cosmin1183 @ 27 Mar 2012, 14:52)
1- sa merg la Politia Rutiera cu masina si declaratiile martorilor si sa spun ca agresorul a dat in fata inspectorului de daune de la Euroins o declaratie falsa, asta reiesind din confruntarea cu declaratiile martorilor. Atunci politistul ar trebui sa faca demersurile necesare ca si cum constatarea amiabila nu exista, de fapt ea fiind nula de drept;
*



Daca asta ai conceput-o tu, nu e grav, dar daca ti-a zis-o avocatul, spune-i sa se duca pe la alt barou, ca la Bucuresti nu are ce cauta. Dpdv juridic e pe langa rau ideea.

Tu poti sa abordezi situatia asa:
- actiune in instanta pe raspundere civila delictuala, cu asiguratorul chemat in garantie. Sarcina ta e sa dovedesti evenimentul, vinovatia vecinului si intinderea pagubei. Iti trebuie martori, deviz si facturi de la reparatii. Si bani, multi, ca se taxeaza dupa cum ai aflat si tu.
- privesti stiuatia altfel: cineva (din Euroins) a apreciat gresit ca evenimentul invocat de tine nu s-a produs, sau nu s-a produs din vina aluia, sau nu sunt alea daunele; bun, din moment ce tu ai procedat corect, inseamna ca cinevaul ala a procedat gresit, nu a aplicat corect ceva. Deci se face vinovat de abuz in serviciu contra intereselor tale, private. Mergi pe varianta plangerii penale, si te constitui parte civila. Pentru cineva (probabil inspectorul) o sa raspunda tot asiguratorul. Tie iti ramane sa dovedesti ca ala a gresit (practic tot ca tu ai dreptate), si la fel, intinderea pagubei, tot cu facturi. Aici vecinul scapa de stres, dar si tu scapi de taxa de timbru. Dezavantajele sunt timpul indelungat, faptul ca ai de a face cu Politia, si ca e posibil sa nu se trimita dosarul in judecata.



--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 28 Mar 2012, 19:06
Post #64


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Solutiile daca citeai atent mi-au fost trasate de reprezentantul asiguratorului meu, nu de avocat, desi acesta a zis ca merita sa incerc si variantele propuse de cei de la Asirom, unde am eu RCA-ul.
Sper ca am fost mai explicit desi scria si deasupra solutiilor smile.gif))))


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 28 Mar 2012, 19:11
Post #65


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(Cosmin1183 @ 27 Mar 2012, 14:23)
Mai Ovidius, daca analizez faptele la rece, inspectorul, chiar daca nu si-a dat interesul, nu-i pot reprosa prea multe! Poate nu ai inteles, dar agresorul ne-a pus si pe mine si pe inspector sa cautam urme ale impactului pe masina lui. Ba chiar de oglinda nu a spus ca a lovit-o, ca a intrat de mai multe ori in masina mea, ca a facut zece mii de manevre ....
*



Inspectorul e pus acolo sa afle adevarul, nu sa i se "sugereze" ce trebuie sa scrie in procesul verbal. Daca e astfel influentabil inseamna ca nu e bun in ceea ce face. Poate reusesti tu sa-l inveti minte sa nu mai faca si la altii...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 28 Mar 2012, 19:37
Post #66


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Ai dreptate Ovidius, dar eu incerc sa recuperez ceva din paguba, fara razboi. Si asa cum am spus, vina, cred eu, e la cel care m-a lovit, mai ales ca ne-a luat efectiv peste picior si pe mine si pe inspector.

Oricum, azi am fost personal si cu masina si toate actele le Politie - Daune sector 4 si le-am spus despre ce este vorba, dar nenea de acolo mi-a zis ca desi teoretic nu pot declara inca o data evenimentul, tinand cont de circumstante pot face asta doar daca ma prezint cu agresorul, si cu masina lui, si recunoaste ca a mintit. Posibilitatea ca sa fac o plangere, iar Politia sa-l cheme pentru a lamuri situatia este exclusa mi-au mai explicat. asa ca le-am sunat pe agresor si i-am zis sa mearga sa declaram evenimentul din nou, le-am luat si putin la rost si i-am zis ca martorul a declarat explicit cum s-a produs evenimentul, ca el a omis si i-a indus in eroare pe cei de la Euroins. si ce credeti ca-mi zice?

"Nu ma intereseaza ma si nu mai merg nicaieri. Nici la Politie si nici la Euroins, ce p... mea ma tot freci la melodie! Ma doare in p... de masina ta si vezi cum o parchezi ca tot langa a mea este!"


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 28 Mar 2012, 19:57
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




O observatie am de facut:
In situatia de fata, Euroins a putut sa stabileasca faptul ca daunele nu sunt rezultate din evenimentul invocat pentru ca nu s-a mers la Politie, altfel nu mai aveau acest drept (lucru acceptat unanim de toti colegii, daca se mergea la Politie nu se mai intampla asta, nu o lungim). Acum, desi se stie ca Euroins plateste greu, si mai umbla la deviz, cerand reparatii pentru repere care clar trebuiesc inlocuite, refuz total de despagubire dau foarte rar si greu. Observatia mea este ca daca vinovatul nu ar fi fost asa de cocalar, si nu s-ar fi purtat cum s-a purtat la constatare, si ar fi luat concret vina asupra lui, nu se ajungea in situatia asta.

Later edit: adica, ca sa fie si mai clar: poate sa aiba RCA si la Tiriac, daca cand vine cu tine zice "nu ti am lovit nimic, ia cauta tu pe masina daca sunt lovituri", nu o sa vezi niciodata love-le

This post has been edited by Marian66: 28 Mar 2012, 23:23


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 28 Mar 2012, 20:54
Post #68


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Asa este Marian66, ma bucur ca ai inteles si ai tras concluzia corecta!
Cat despre lungire, nu vreau sa fac asta, dar macar sa stie si altii ca indiferent de evenimentul rutier in care sunt implicati trebuie sa anunte Politia Rutiera si sa nu accepte constatrea amiabila ca pot pati ca mine. Pe mine nu m-a sfatuit nimeni la inceput, ca fraierul am pus botul la vrajeala vecinului si iata rezultatul....


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu1971
post 30 Mar 2012, 10:35
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 10 July 10




"Asa ca, Euroins, Carpatica sau Uniqa... Nuuuuuuuuuuuuuu!"


si Uniqa sunt tepari?


--------------------
Dacia Logan 1.2 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 30 Mar 2012, 10:51
Post #70


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




uniqa stiu ca e destul de serioasa- doar de euroins si carpatica trebuie sa te feresti


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman
post 1 Apr 2012, 07:18
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 4 February 07
From: Bucuresti




subscriu si eu, carpatica si euroins: NU!


--------------------
Audi A4 Avant 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 1 Apr 2012, 17:18
Post #72


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




QUOTE(aleksanders @ 30 Mar 2012, 10:51)
uniqa stiu ca e destul de serioasa- doar de euroins si carpatica trebuie sa te feresti
*



Off: In 2010 si 2011 au avut pierderi mari, fapt ce le poate afecta "seriozitatea"...
http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/austri...trecut-8497052/
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...011-160678.html
Ce-are una cu alta!?
QUOTE
"Rezultatele pentru 2011- așa cum s-a anunțat în septembrie - includ costuri de reorganizare de aproximativ 190 milioane de euro și o pierdere netă de 346 milioane de euro din cauza deprecierii obligațiunilor guvernamentale elene. Din acest motiv înregistrăm pierderi de 330 milioane de euro în 2011 și nu vom plăti dividende"


This post has been edited by adi_ar: 2 Apr 2012, 09:15


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Apr 2012, 09:08
Post #73


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Mi se rupe de pierderea sau profitul lor; dac-o iei asa, si Rompetrol (primul exemplu care-mi vine in minte) merge pe "pierdere" de multi ani, dar nu plange nimeni de grija lor. Important e daca pot fi (sau nu) bagati in aceeasi oala a neseriozitatii fata de clienti ca si ceilalti, asta vrem sa aflam, daca e cazul, si sa "popularizam". Eu sunt de 3 ani la uniqa, dar n-am avut nici un eveniment, ca sa pot afirma daca sunt cu probleme sau nu, si nici n-am vazut pe cineva p-aici sa se planga, cum se-ntampla cu o gramada de cazuri euroins si carpatica.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Apr 2012, 09:17
Post #74


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
QUOTE(aleksanders @ 30 Mar 2012, 10:51)
uniqa stiu ca e destul de serioasa- doar de euroins si carpatica trebuie sa te feresti
*



Off: In 2010 si 2011 au avut pierderi mari, fapt ce le poate afecta "seriozitatea"...
http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/austri...trecut-8497052/
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...011-160678.html

Ce-are una cu alta!?
QUOTE
"Rezultatele pentru 2011- așa cum s-a anunțat în septembrie - includ costuri de reorganizare de aproximativ 190 milioane de euro și o pierdere netă de 346 milioane de euro din cauza deprecierii obligațiunilor guvernamentale elene. Din acest motiv înregistrăm pierderi de 330 milioane de euro în 2011 și nu vom plăti dividende"


This post has been edited by adi_ar: 2 Apr 2012, 09:18


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 3 Apr 2012, 22:33
Post #75


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Dragi prieteni iata, asa cum am promis, ca revin cu amanunte, cred eu interesante!

Maine ma duc la sediul central al Euroins cu martorul si un teanc de declaratii. Am reusit prin "ungere" sa obtin posibilitatea de a redeschide dosarul, chiar daca mi-au dat rezolutia aia de kko. Altfel spus, am luat declaratii de la cei doi martori, cu ele in brate le-am contactat pe agresor si i-am pus in fata o declaratie conform careia le-am tinut l-a curent cu parcursul dosarului si a demersurilor mele in tot acest timp, ba chiar i-am dat copii xerox dupa fiecare act. Le-am pus sa semneze, nu inainte de-a o citi! A semnat-o, surprinzator smile.gif, si s-a mai inmuiat omul. Adica a vazut ca treaba e serioasa, i-am spus ca e ultima incercare pe care o mai putem face si sa aiba grije ce spune daca este chemat la audiere. Ba chiar m-a chemat sa-mi dea o declaratie amanuntita cu privire la eveniment, in care spune spre final ca a considerat ca e suficient sa relateze pe scurt la constatarea initiala cum s-au petrecut faptele, si ca el nu a vrut sa omita sau sa dea declaratie in fals - pt curiosi am atasat si declaratia luata in seara asta de la agresor.

Sper sa reusesc maine sa depun toate declaratiile astea, plus un cd cu poze facut atunci, mai ales ca i-am spus inspectorului ca masina mea este teoretic functionala, dar practic din 500 in 500 de metrii imi tot pica din ea piese. Adica le-am solicitat platforma si au refuzat, spunandu-mi ca e suficient daca depun CD-ul cu foto.

<span class='edit'>4 Apr 2012, 19:46:</span>
Dragi prieteni am reusit!

Astazi am fost la sediul central Euroins si am depus declaratiile si CD-ul cu poze. Am obtinut astfel o reanalizare a dosarului. Potrivit inspectorului maine vor depune dosarul la Comisia lor si voi fi contactat telefonic pana la finele acestei saptamani sau, cel tarziu, inceputul celei viitoare.

Am fost si cu martorul la evenimentul rutier, dar nu au vrut sa-l audieze spunand ca este suficienta declaratia pe care i-am luat-o!

Sper sa obtin macar ceva din paguba, tineti-mi pumnii!

This post has been edited by Cosmin1183: 4 Apr 2012, 19:46

Attached thumbnail(s)
declaratie_TUTU_pag_1.JPG ( Size: 232.91k ) Number of downloads: 1717
declaratie_TUTU_pag_2.jpg ( Size: 762.07k ) Number of downloads: 1765
declaratie_TUTU_pag_3.jpg ( Size: 203.12k ) Number of downloads: 1694
declaratie_TUTU_pag_4.jpg ( Size: 424.83k ) Number of downloads: 1712


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 6 Apr 2012, 22:06
Post #76


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Inca nu m-a sunat nimeni de la Euroins dry.gif


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 9 Apr 2012, 16:53
Post #77


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Nici azi nu au sunat, asa ca o sa-i sun eu maine sau poimaine !


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 9 Apr 2012, 20:29
Post #78


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Nu vreau sa fiu carcotas, dar cine ziceai ca scris paginile alea 3 de mai sus?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 10 Apr 2012, 00:03
Post #79


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Vecinul care a produs accidentul! Si de ce ai fi carcotas?

This post has been edited by Cosmin1183: 10 Apr 2012, 00:04


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 10 Apr 2012, 10:50
Post #80


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




La cat de agramat sunt scrise, chiar nu are colegul de ce sa fie carcotas...daca bizonul cu Opelul conduce precum scrie, nu ma mir ca ti-a lasat masina in batista...nasol oricum ce se intampla cu tarabele astea...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 10 Apr 2012, 21:13
Post #81


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Eu zic merci ca am reusit sa iau declaratia aia, ca am stat vreo 40 de minute sa-i explic ca trebuie sa-si scrie datele de identificare si cat mai exact si detaliat cum s-a intamplat evenimentul. Dupa vreo, cred ca pana in trei ore am iesit de la el din casa cu ciorna aia pe care am postat-o. Oricum, fata de declaratia initiala de la constatarea amiabila, asta e parfum!

<span class='edit'>11 Apr 2012, 18:02:</span>
Fratilor INNEBUNESC !

Azi au trimis aia de la Euroins noua rezolutie, care e... tot negativa!
Nu pot sa cred cata nesimtire si bataie de joc!
Am sunat la ei, i-am luat la rost, dar am vb cu peretii, oricum, joia viitoare am programare in audienta la seful lor de daune, Dan Bordeanu, dar nu stiu de ce tongue.gif am sentimentul ca o sa fie tot un drum facut degeaba.
Cum puii mei o scot la capat cu astia, declaratii de toate felurile le-am dat, poze cu locatia si daunele masinilor le-am facut, solicitarii... ce sa mai fac?!?!?!?!?

Aveti mai jos si noua rezolutie!

This post has been edited by Cosmin1183: 11 Apr 2012, 18:18

Attached thumbnail(s)
lastscan.jpg ( Size: 360.08k ) Number of downloads: 1404


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 Apr 2012, 19:14
Post #82


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Trist moment!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 11 Apr 2012, 23:16
Post #83


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Trist e draga prietene de vreo luna si jumatate de cand nu mai pot sa umblu cu "blonda" mea sad.gif((((


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dante66
post 12 Apr 2012, 06:27
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6 June 08




Eu am avut anul trecut un eveniment, cu dauna totala. Asigurare full CASCO la UNIQA - suma asigurata 12700 euro.

Pasul 1 - La prima "strigare" au oferit 30.000 lei dauna totala + epava - pe motiv ca atat valorea masina la data daunei, am refuzat politicos si am inaintat o nota de recalculare a daunei.

Pasul 2 - La a doua oferta de despagubire au inaintat aceeasi suma - pe care, evident, am refuzat-o.

Pasul 3 - Am fost la un avocat si impreuna am solicitat, in scris, o intalnire intre parti pentru a rezolava situatia, la aceasta solicitare cei de la UNIQA nu au dat nici un semn.

Pasul 4 - Am facut reclamatie la CSA, la care am atasat copii dupa toate hartiile (dosar dauna, oferte de despagubire, cererile mele de restabilire a daunei, hartie de la avocat ca am incercat solutionarea amiabila).

Pasul 5 - Dupa aprox. 25 zile de la depunerea reclamatiei la CSA am fost sunat de catre UNIQA cu propunerea de stingere a conflictului, suma propusa fiind de 40.000 lei + epava. Am acceptat suma pentru ca daca mergeam in instanta as fi castigat o suma putin mai mare, dar cu tot stresul si timpul pierdut de rigoare.

In concluzie, cred ca asiguratorii au POLITICA de a oferi despagubiri mult sub cele asigurate, pe principiul ca fraierii nu isi cunosc drepturile si nu se lupta pentru a fi respectate clauzele contractuale.

This post has been edited by Dante66: 12 Apr 2012, 06:29


--------------------
DACIA LOGAN 2006-PREFERANCE - B-54-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 12 Apr 2012, 09:08
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




Dacie dauna totala, dupa calcul mi-a iesit 15 milioane, omniasig a oferit 9. Nu am acceptat, pana la urma am acceptat 13 si banii sa-i dea in 2 ore. Nu am mai plusat, ca ma luau cu termene de virare a banilor si atunci trebua sa astept minim 30 de zile. Un termen sa inchida dosarul, alt termen sa dea banii. Nici la piata la patrunjel nu e atata de negociabil. Oricum, e aceeasi politica si la firmele cat de cat mari.

Cosmin, astia momentan au toate atuurile la ei, nu cedeaza fara tribunal.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 Apr 2012, 14:56
Post #86


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cosmin, chiar daca nu este cea mai cusera solutie si nu e conform cu principiul legii, da-l in judecata pe Codul Civil pe bizonul care te-a lovit, mai ales ca ai si declaratia prin care isi recunoaste vina (ca din cate vad, e plin de judecatori care nu stiu de Legea asigurarii si condamna la despagubiri pe dreptul comun). Dupa care sa se lupte el cu Euroins sa-si recupereze banii. In paralel, faci plangere si la CSA ipotriva Euroins, unde specifici ca il dai pe ala in judecata si ca renunti la actiune in momentul in care Euroins te despagubeste.
Eu cu plangeri la CSA am recuperat tot prejudiciul de la Carpatica (mai putin pe cel de imagine ca a trebuit sa merg cu masina lovita vreo patru luni jumate si ma stie lumea ca om serios)...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 16 Apr 2012, 18:58
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




am avut mai multe evenimente cu uniqa, si dauna totala si regie proprie; daca stii exact ce si unde sa trimiti, si formulezi de asa natura incat sa vada ca stii legea, rezolvi repede;
de exemplu: am avut un dosar de dauna cu smartul, unde eram sigur ca dupa grilele lor ieseam in dauna totala (vechiuta, si piese originale foarte foarte scumpe). eh, agentul mi-a cerut intai deviz, ca sa vada cum face dosarul. stiind ca va iesi peste, i-am cerut direct eu e-mailul si nr de telefon, ca sa ii trimit direct devizul. dupa, am luat imediat nr de dosar , si pe baza lui am putut sa aflu din centrala cine se ocupa de el pentru ”calculatia” de la dauna totala. e, l-am contacat direct, intai pe mail, si i-am zis cat era la masina valoarea din Schwake, in ce grila cred eu ca se incadreaza, etc., totul motivat pe baza normelor de RCA. in final, s-au tiganit cu mine doar la costul devizului, pe care eu am vrut sa il plateasca separat, pt ca nu se depasise vmd-ul. nu s-au lasat nici ei, dar in 3 sapt de la accident aveam deja banii in banca


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 17 Apr 2012, 18:29
Post #88


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




Hristos a inviat dragi prieteni!

Mai e putin si ma duc in audienta la seful Serviciului de Daune al Euroins, mai exact, joi. Intre timp am fost amenintat de agresor. si anume, miercuri dupa ce am primit noua rezolutie, cel de-al doilea raspuns negativ i-am dat si lui un SMS in care i-am spus..."A venit noua rezolutie si e tot negativa!". Am asteptat asa cum era normal sa de-a un semn de viata si sa zica, eventual, lasa ca mergem impreuna la ei si ma iau de aia, dar nimica! Nici miercuri dupa-amiaza, nici seara, nimic nici joi dimineatza si nici la pranz. Abia atunci am pus mana pe telefon si i-am trimis un SMS... "Ba dar chiar esti nesimtit? Coboara la masina sa vorbim!".
Stiti vorba aceea, agresorul de etnie rroma nu a avut sange in instalatie, si-mi trimite un alt vecin, care e prieten cu el, chipurile, sa medieze neintelegerea. I-am explicat binevoitorului ca agresorul da dovada de o nesimtire crunta, iar cu el nu am ce sa vorbesc, intrucat el nu are nici o legatura cu accidentul. Si ce credeti?!?!?! Nici nu ajung in casa ca ma suna agresorul si incepe sa ma ameninte si sa ma agreseze verbal. Am crezut ca innebunesc! Tot el e cu gura mare dupa ce a facut ce a facut. Mi-am luat toate actele legate de accident si am dat fuguta la Sectia 16 de Politie, unde am depus, in prima instanta, o plangere pentru amenintare si agresiune. Am incercat sa depun si una pentru distrugere, acest lucru si la Sectie, dar si la Politia Rutiera - Accidente Usoare Sector 4. Desi le-am explicat ambilor ca, potrivit declaratiei martorului au avut loc doua accidente, iar agresorul nu si-a aratat intentia de-a ma anunta sau de-a cobora sa vada ce daune a pricinuit, nici nu a declarat al doilea eveniment. Dar nu am reusit!
Asa ca tot la cei de la Euroins revin!

PS: Mi-am luat aripa - am si vopsit-o la 500 lei total, farul - 300 si oglinda 100, dar lista e mare, iar banii putzini smile.gif

This post has been edited by Cosmin1183: 17 Apr 2012, 18:32


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 Apr 2012, 18:48
Post #89


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In primul rand, cred ca ar trebui sa te consolezi cu faptul ca "agresorul", desi vinovat de producerea daunei, nu a dovedit, dupa mine, rea-credinta!
A dat declaratii, a scris, etc.! Nu este el vinovat ca cei de la Euroins te poarta pe drumuri.
Inarmat cu refuzul scris al Euroins (desi al doilea raspuns este ambiguu di punct de vedere juridic - nu face nici o referire la ce "raspuns anterior" face trimitere, deci este nul!
Sfatul meu este sa mergi la intalnire impreuna cu cineva care este initiat in probleme de asigurari si are ceva cunostinte juridice. Chiar fara sa intervina, in calitate de martor, va fi de folos.
Desigur, la intalnire va rebui sa fi calm si ferm! Daca te enervezi cat de putin, ai pierdut!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 17 Apr 2012, 19:33
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(adi_ar @ 17 Apr 2012, 19:48)
  Nu este el vinovat ca cei de la Euroins te poarta pe drumuri.
*


up.gif
Cunoasteti vre-un caz in care unul cu asigurare la euroins , sau alta firma , sa fi despagubit pe cineva in urma unui proces?


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:30
Forum Renault