DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Am pus-o cu mosul, accident

Maskatu
post 29 Dec 2012, 18:02
Post #91


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(argon @ 29 Dec 2012, 10:36)
Exista persoane de legatura in filiale.

Apropos, din nefericire am cunoscut si eu un inspector de daune de la Astra, sunt ca manelistii..numai ca nu-i lipesti banii pe frunte..cu dedicatie..si pentru aripa, dedicatie speciala si pentru usa dreapta..de la nasu mare si pentru bara spate..fara numar !
*


De parca daca erai tu nu luai spaga. Mie imi "plac" oamenii care arunca cu materii fecale si bucale in cei ce PRIMESC spaga. Dar ei nu vad ca omul ala le face lor un oarecare beneficiu, si daca ala nu lua spaga de la inceput, poate ca lucrurile nu se mai rezolvau asa de repede. Sa nu mai zic ca ala te poate denunta si s-ar putea sa scapi sapunu'pe jos prin niste camere care au tevi in loc de usi...

Asa ca iti doresc ca de acum inainte sa ai parte doar de oameni onesti si cinstiti care sa nu iti primeasca spaga, sa vedem cum te mai descurci prin frumoasa societate.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 30 Dec 2012, 06:38
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@argon. Cred ca o cam dai in SF-uri. Persoane de legatura? radmasa.gif
Daca avariile rezulta din accidentul respectiv nu ai de ce sa bagi bani asa cum zici.
Daca avariile sunt din alt eveniment = FRAUDA => DOSAR PENAL.

Prietene, fraudele se fac cu daune totale pe masini scumpe, de zeci de mii de euro. Nimeni nu se risca pentru o bara de doi lei.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 30 Dec 2012, 07:56
Post #93


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ok! V-ati balacarit destul offtopic pe tema spagii abominabile dar utile si productive!

Daca aveti de sesizat ceva, faceti-o acolo unde sunt oameni indreptatiti sa investigheze frauda (recte ASTRA sau alta firma). Odata sesizata o frauda, sunt convins ca vor lua cele mai drastice masuri sa faca economie. Daca nu, tineti-o pentru voi!

In concluzie: reveniti strict la subiect!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 5 Jan 2013, 06:39
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Shit ! Am verificat ieri contul, tot Yamata... . Ma pregatesc de judecata. Stie cineva dupa cat timp de la termenul de plata se poate cere insolventa firmei debitoare ? Sau vreun avocat mai cu bun simt... .


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 5 Jan 2013, 09:36
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Nu te gandi asa departe ca nu are rost. Pentru a da in judecata firma de asigurari trebuie sa treci de primul pas, chemarea la conciliere. Scopul tau este sa recuperezi mai repede banii asa ca mai intai ar trebui sa faci o reclamatie online la CSA cu Astra in CC . Ti-am mai spus, de ce nu vrei sa intelegi ?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 5 Jan 2013, 21:32
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Am inteles din prima, bre. Dar dupa fiecare incercare imi aparea mesajul "Operatia de introducere a datelor a esuat" . Probabil nu vor sa fie deranjati. Te asigur ca toate campurile erau completate corect.

Am incercat acum cateva minute, cu gandul sa fac un print-screen ca sa ti-l arat. Culmea, reclamatia a fost inregistrata. Acu' tre' sa astept 30 de zile sa-mi raspunda CSA-ul, nu ?

This post has been edited by betamax: 5 Jan 2013, 23:31


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 6 Jan 2013, 11:22
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Daca ai bagata si Astra in cc s-ar putea sa iti vireze banii mult mai repede. Cred ca nu a mers mailul deoarece CSA-ul e in proces de mutare la noul sediu . Oricum CSA-ul va fi absorbit de noul ASF !

This post has been edited by kosfunny: 6 Jan 2013, 11:23


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 6 Jan 2013, 23:12
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Nu stiu la ce "cc" te referi. Nu e un mail, e o petitie on-line care nu are asemenea atribute, pur si simplu o completezi si o trimiti.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 7 Jan 2013, 17:36
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Adresa oficiala a CSA-ului e office@csa-isc.ro . A Astrei este office@astrasig.ro . Trimite mailul la ambele adrese !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 7 Jan 2013, 19:28
Post #100


٩(×̯×)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Maine ma duc si eu la Astra sa vad ce se mai aude. La mine deja a trecut termenul maxim de 3 luni ...


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 12 Jan 2013, 10:50
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Ieri fusei din nou la Astra, pe Slatineanu. Am nimerit intr-un moment inspirat, in pauza de masa. Bon, dupa ce am asteptat juma' de ora o intreb pe fata de acolo in ce stadiu mai e dosarul meu. Verifica ea in calculator si zice: "E pe borderou" - Si ce inseamna asta? - "Ca urmeaza sa va primiti banii" - Bine, asta mi s-a mai spus, dar cand se va petrece marele eveniment ? - " Nu stiu, noi am trimis actele la centru, puteti sa va interesati acolo. Nerva Traian nr.3, etaj 11". OK, sar in masina, mai iau cu mine un necajit care era in aceeasi situatie ca a mea si merem pe Nerva Traian. N-o mai lungesc, acolo nu ne-a lasat sa intram, am vorbit, la telefon si in final rezultatul: plata se va face pe data de 18. Peste o saptamana, cum ar veni (sper ca era vorba de 18 ianuarie). Hai s-o vad si pe asta !


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 12 Jan 2013, 22:18
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@betamax.
Chestia cu va baga banii pe data X se practica cu succes peste tot. De ce pe 18 si nu ACUM?
30 de zile e termenul maxim, AU VOIE SA PLATEASCA PE LOC dupa solutionarea dosarului. Daca inspectorul vrea, iti pot solutiona dosarul in aceeasi zi, aprobarea de la Bucuresti, daca esti din provincie poate veni in max. 3 zile. De ce taraganeaza? Pentru ca se poate, pentru ca daca nu te duci cu scandal ca altii nu te baga nimeni in seama.
Parerea mea, nu vreau sa starnesc un flame. Daca nu te rezolva asa cum au promis, hartuieste-i, cere IN SCRIS promisiune de plata, nu pe vorbe, ameninta-i cu Politia, reclamatii la CSA, presa, te orientezi tu. Principiul este urmatorul: Fa orice ca sa ii determini sa scape de nebun. Nebunul esti tu, desigur. smile.gif
Cu vorba buna nu rezolvi la Romania. Doar cu scandal si amenintari.
P.S. Daca CSA isi facea treaba nu mai erau pe piata demult alde ASTRA si Carpatica.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 13 Jan 2013, 01:54
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Sunt bune si sfaturile tale, dar nu toate si nu de la un anumit moment. Trebuie sa intelegeti ca banii nu stau in buzunarul niciunui angajat al asiguratorului si nici la cheremul pagubitului. In momentul in are incepi sa iriti un angajat care nu face altceva decat sa respecte niste proceduri impuse de firma care il plateste nu faci altceva decat sa ii devii antipatic. Ca urmare, nu va ezita sa puna bete in roate ori de cate ori va ava ocazia mai ales daca este acoperit de angajator sau de lege.
Cine a spus ca "vorba dulce mult aduce" mare dreptate a avut ! In momentul in care aceasta vorba dulce nu da rezultate fiti siguri ca problema nu poate fi rezolvata pe cale amiabila. Si cum nu mai suntem in era primitiva, avem la dispozitie calea judecatoreasca . Ca ne convine sau nu, trebuie sa o respectam.


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 13 Jan 2013, 10:54
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Cu cine sa ma cert ? Cu portarul ? Oricum, in ziua aia n-aveam chef de scandal inutil iar raspunsul a fost oarecum pozitiv. Pana la actionarea in judecata trebuie parcursi niste pasi, asta a fost unul. Reclamatie la CSA am facut (incercand sa-i demonstrez lui kosfunny ca nu merge, a mers).


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Jan 2013, 21:39
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Fiecare procedeaza cum vrea, e vorba de timpul si banii fiecaruia.
La noi in sucursala era simplu: care venea si il batea la cap pe director in fiecare zi, primea banii relativ repede, care era "baiat bun" astepta. Cu amenintarile se rezolva cel mai repede, era vorba si de cine le facea.
Banii sunt in orice moment in conturile asiguratorului, de aia se face "REZERVA DE DAUNA". Ordinea in care se/nu se primesc de catre pagubit, este pur si simplu subiectiva.
Chestia cu: "Dosarul e la plata domnu`!" era la ordinea zilei. Un dosar dat la plata nu intarzie mai mult de o zi.
Acceptul de plata se da in max. 3 zile, am mai spus asta.
Imi era si rusine de oamenii care stateau cu zilele cu masina in service pentru ca se taragana acceptul de plata pe "motive diverse".
Calea judecatorueasca e la dispozitia oricui. Oricui vrea sa se imprumute de bani sa scoata masina din service, sau sa stea cu ea acolo pana se solutioneaza dosarul.

P.S. Cine are CASCO la o firma serioasa, poate sa isi faca masina la ei, urmand ca prin regres sa se recupereze banii de la alde ASTRA&Co. Te scuteste de foarte multa bataie de cap.

This post has been edited by D-Ice: 13 Jan 2013, 21:44


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 14 Jan 2013, 14:40
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Acu', o saptamana n-o fi un capat de tara. Daca nu se rezolva vineri, o sa incep cu mailuri pana se fac 30 de zile de la depunerea reclamatiei la CSA. Pe urma, la judecata.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 17 Jan 2013, 15:58
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




party.gif party.gif party.gif party.gif party.gif

End of story: azi am fost la banca sa scot niste bani iar functionarul de acolo m-a anuntat vesel ca mi-au intrat banii. Stiu, zic eu, m-au sunat de la contabilitate, 1500 lei. Nu in contul ala, zice baiatul, ci in contul in care asteptati banii de la asigurari. Hait ! Ce suma ? 8 552 lei. Da, astia sunt. In concluzie, Astra plateste, chiar daca mai tarziu. Case closed. Multumesc pentru sfaturi si incurajari.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 17 Jan 2013, 19:25
Post #108


٩(×̯×)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Felicitari !

Deci ai primit banii cu o luna intarziere si la ~2 saptamani dupa ce ai depus plangere la CSA. Saptamana viitoare dau si eu inca o tura la Astra care probabil va fi urmata de plangere la CSA.


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 17 Jan 2013, 21:26
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Multumesc. Ma gandeam acum, dupa ce mi-a mai trecut euforia, ca am ajuns sa ne bucuram pentru ca din cand in cand se mai petrec si lucruri normale ... aiurite vremuri traim.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:13
Forum Renault