DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Supraevaluare preturi Dacia Solenza, care e cauza?

i96nds
post 10 Dec 2006, 18:57
Post #61


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




E clar ca SLZ e scumpa pentru ca nu ai ce sa iti iei altceva la banii astia. Orice alta masina la aceleasi dotari e mult mai scumpa.
SLZ cheala era 4400 euro, LGN chior e 6500=4400*1.5. Deci e cu aproape inca 50% mai mare pretul la LGN...
SLZ Scala - 6500 euro, LGN = 8800 euro - mai mare cu aprox. 30%.

SLZ s-a dovedit fiabila si cu intretinere ieftina fata de "piesele de origine" la LGN. Asa ca procentul de devalorizare la SLZ e mult mai mic decat la LGN sau alte masini. Asta e, cererea e mare pentru masini cat de cat noi si cat de cat fiabile la 4000-5000 euro si nu ai ce sa cumperi la banii astia. Loganul e scump, cele SH din strainatate inca au preturi mari. Multi prefera sa ia o masina romaneasca gen SLZ in ideea ca dau pe ea 4000 euro si au bani sa o intretina decat sa dea 6000 pe un Opel SH de 5 ani si sa il rupa pretul la piese.

Sa ne aducem aminte ca RENAULT a uitat sa mai scoata masina populara ce costa 5000 euro, nu? Parca asa tin minte, era proiectul LOGAN sa fie masina de 5000 euro. Insa nu a mai aparut niciodata....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 10 Dec 2006, 20:36
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(Adrian_Solenza @ 8 Dec 2006, 22:38)
Omule, un Logan nou, la care sa tragi la volan ca la Aro, sa nu ai tetiere spate, sa nu ai jante, sa nu ai proiectoare, geamuri el, aer, CD ... Si sa dai 6500 pe el - fara vopsea.. Sau sa dai 5000 si sa iei o Scala la 30k, cu de toate pe ea, si in plus mai economica... Iti raman 1500, cu care faci 2 concedii...

Decat Loganu ala chel, mai bine merg cu metroul!
*



Trecand peste faptul ca Logan, in toate echiparile, ARE vopsea, chiar ai prefera sa mergi cu metro-ul decat cu masina doar pentru ca jentile sunt din tabla? Din masina nici nu le vezi...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dic
post 10 Dec 2006, 22:02
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 4 January 04
From: Bucuresti




Sunt de aceeasi parere cu Adrian_Solenza. Cea mai importanta dotare este A/C. Decat sa stai vara pe arsita in coloana si sa mergi cu a I-a sau a II-a si sa te coci la "foc mocnit", este mai bun metroul. Iar Logan cu A/C a fost mult mai scump decat Solenza cu A/C (in perioada cand se vindeau ambele).
Intre timp au mai suit preturile la Logan, deci automat se pastreaza in sus pretul Solenzei. Dacia a produs niste modele (DSN, Solenza, acum Logan) la care a crescut pretul constant. Acest lucru a dus pe piata SH a "conservarii" pretului: pur si simplu nu se devalorizeaza asa de mult DSN sau Solenze.


--------------------
Dacia DSN Rapsodie x 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 10 Dec 2006, 22:32
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Foarte multi cumpara in rate sau lesing masini noi dar si mai multi se dau in vant dupa masini SH dupa principii numai de ei stiute si astfel SH-ul se mentine la pret.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_pirtea
post 11 Dec 2006, 00:18
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 24 October 06




Eu cred ca Solenza e o masina bunicica (tinand seama ca e fabricata in Romania). Si mie mi se pare ca pretul Solenzelor e putin cam mare, dar as prefera o Solenza decat Loganul.

Apropo, am avut o discutie cu un prieten:cat de mare e spatiul din interiorul Solenzei comparativ cu vechea Berlina, ma refer mai ales la bancheta din spate? El sustinea ca e putin mai mare, mie nu mi se pare.


--------------------
Logan Laureate 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 11 Dec 2006, 10:39
Post #66


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




Trei oameni normali(nu jucatori de baschet )stau bine in spate la o Solenza...Ce-i drept nu e limuzina dar nici nu are locurile de forma...Eu zic ca fata de berlina tot cam pe acolo e spatiul...dar depinde si de cat de date in spate sunt scaunele din fata.


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 Dec 2006, 12:19
Post #67


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Daca in fata stau 2 oameni de 1.80 in spate nu mai e loc cam deloc. Eu stau cu scaunul tras la maxim in spate si nu il misc sub nici o forma. In felul acesta cine sta in spate nu prea sta bine.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 11 Dec 2006, 12:37
Post #68


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




QUOTE(cristi_pirtea @ 11 Dec 2006, 00:18)
... dar as prefera o Solenza decat Loganul.
*


Spune-ne si noua, te rog, cam care sunt motivele tale. Pe mine, daca ma convingi, sunt dispus sa fac un schimb cu cineva care are Solenza (sigur, cu diferenta de rigoare pe care va trebui sa o platesc!).


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Dec 2006, 12:40
Post #69


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(i96nds @ 10 Dec 2006, 19:57)
Sa ne aducem aminte ca RENAULT a uitat sa mai scoata masina populara ce costa 5000 euro, nu? Parca asa tin minte, era proiectul LOGAN sa fie masina de 5000 euro. Insa nu a mai aparut niciodata....
*



In schimb, atunci cand a aparut Logan, cei de la Dacia-Renault au avut surpriza sa nu existe cerere pentru o varianta cheala, lumea dorind 2 airbaguri, geamuri electrice si A/C. Din cate imi aduc eu aminte, Laureate era cea mai bine vanduta versiune.
Si cum cererea era mai mare decat oferta (sa ne amintim de termenele de livrare ce ajungeau la 1-2 luni, poate mai mult), preturile au crescut. Vanzarile n-au scazut insa. E vorba aia cu "nu-i prost cine cere, ci ala care da". Ei bine, se aplica si pentru Solenza SH si pentru Logan nou.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 Dec 2006, 15:52
Post #70


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Uite ca raspund eu de ce as prefera Solenza fata de Logan. In primul rand pretul unei Solenze e mai mic decat al unui Logan. E adevarat Solenza e second, dar se poate lua una cu putini km care e ca noua, a mea de exemplu. Piesele sunt mai ieftine putin. Ca avantaj la Logan din punctul meu de vedere este spatiul doar. De scartait scartaie si una si alta, plasticul tot ala e, poate mai frumos bordul la Logan. Tabla si vopseaua nu le punem la socoteala ca nu am vazut inca garantie la tabla 12 ani, ca la masinile straine.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 11 Dec 2006, 19:13
Post #71


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




Cam putine motive ca sa-mi dau Loganul pe o Solenza SH. Dar mai astept si alte argumente, poate ma convingeti.

PS Cati ani are garantie tabla la Solenza? La Logan parca are sase. Si inca ceva: pretul unei berline este si mai mic, iar piesele sunt si mai ieftine. N-ar fi mai bine sa fac schimb cu o berlina?

This post has been edited by bae: 11 Dec 2006, 19:16


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robimk
post 11 Dec 2006, 19:59
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 8 February 06
From: arad




QUOTE(Oltcit Special @ 6 Dec 2006, 12:45)
Revizia la 60000 km. costa 20000000 rol!
*


Revizie 60000 km facuta acum o luna a costat 890 ron pentru ca au mai gasit mici probleme.De unde diferenta pana la 2000 ron ? blink.gif


--------------------
dacia solenza 2004 scala - ar07xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 Dec 2006, 21:16
Post #73


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Eu nu am spus sa iti dai Loganul pe Solenza. Daca vrei sa iei o masina ai de ales. Garantia de 6 ani e de forma. Eu ma refer la tabla galvanizata si cu garantie reala.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 11 Dec 2006, 21:24
Post #74


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




Pai de ce ar fi de forma garantia de sase ani, ca nu inteleg? Crezi ca daca rugineste nu mi-o vopseste pe garantie?
Si-apoi cred ca a venit timpul ca si noi sa schimbam masinile ceva mai des, nu trebuie neaparat sa asteptam 12 ani sa vedem ce se intampla cu tabla, sa-i lasam pa amatorii de SH-uri sa testeze, nu-i asa?


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 11 Dec 2006, 21:51
Post #75


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Oameni buni, aici se compara Solenza si Logan la aceleasi dotari... Adica o Scala cu Laureate! Diferenta de pret 2000 si ceva... Reprize, consum, viteza net in favoarea Solenzei! Ce are Loganul in plus fata de SLZ? Metri cubi de spatiu, care nu il folosesti decat foarte rar!

In afara de senzatia de MULT, Loganul nu are nimic in plus, decat pretul exagerat de mare si costul reviziilor mare!

D'aia eu as prefera Solenza!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 11 Dec 2006, 22:09
Post #76


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Cred ca s-a deviat prea mult de la subiect, adevarul este ca Soleza este o masina bunicica si destul de supraevoluata la pret pentru o masina second hand.

Supraevoluarea aceasta a aparut din cauza ca este o masina care umple un gol la masinile second hand intre 4000-6000 de euro in Romania.
Tinand cont ca la aceiasi bani (4000-6000 de euro) afara iti poti cumpara o masina mult mai buna ca Solenza inseamna ca este un paradox aceasta supraevaluare care se petrece numai pe piata noastra.

Cat despre comparatia Logan nou - Solenza second sunt foarte multi forumisti care daca ei au Solenza considera ca trebuie sa denigreze Loganul. As dori sa le reamintesc ca in afara de motor cutie si cateva alte componente Solenza se bazeza pe o tehnologie mult mai veche decat Loganul care este o masima mult mai moderna decat Solenza.

O alta comparatie ciudata este Logan chel-solenza scala amblele se vand in jur de 6000 de euro. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Degeaba ai optiuni daca tot "trabant" esti sau daca calitatea acestor optiuni este foarte slaba.

P.S: Desi nu am Logan observ ca in Romania este un sport national sa denigrezi Loganul.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 11 Dec 2006, 22:12
Post #77


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Cat despre costum reviziilor foarte mari la Logan vreau sa va spun ca am 2 prieteni care au Logan:
-primul il are de un an si ceva iar revizia la un an l-a costat 2.7 mil
-iar al doilea il are de cava mai mult timp si in cei 80.000 de km nu a schimbat decat un pivot


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 11 Dec 2006, 22:38
Post #78


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(router @ 11 Dec 2006, 22:09)

Tinand cont ca la aceiasi bani (4000-6000 de euro) afara  iti poti cumpara o masina mult mai buna ca Solenza inseamna ca este un paradox aceasta supraevaluare care se petrece numai pe piata noastra.

*



Pe bune? Zi si mie una bucata masina din 2003-2004 care o aduci in tara si te duce cu totul 6000? Acte, vama, pret masina...

Afara gasesti super masini la pret de nimic... Dar cat te costa sa le inscrii aici?


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Dec 2006, 22:41
Post #79


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Deci va rog eu mult: INCHIDETI AICI!!!
Router are dreptate, suntem al dracului de frustrati astia cu Solenze, avem boala pe Logan, care e mult mai evoluat, bla bla, bullshit, bullshit...
Iar o dam in diverse, ca de obicei. Omule, ia-ti Logan, e mai bun. Ia-ti Subar ala din poza (sau ce naiba de masina o fi), e si mai bun. Ia-ti orice mai bun ca ce ai acum sau ca Nasolenza, dar stii ce? Am obosit... Ok?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 11 Dec 2006, 22:56
Post #80


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Daca ai obosit oprestete si nu mai citi sau posta, nu te obliga nimeni sau poate esti frustrat de ceea ce se discuta.

P.S: poza din avatarul meu e de o mie de ori mai frumoasa ca a ta, sper sa nu te streseze afirmatia mea. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by router: 11 Dec 2006, 22:58


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Dec 2006, 23:02
Post #81


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Deloc. Ai dreptate. Dar recunosc, sunt frustrat. Ma simt asa de aiurea ca imi vand dracia cu 5.500 euro, simt ca il jefuiesc pe cumparator. Si totusi, mai trebuie sa pun 4.500 sa imi iau Logan, si nu ii am, ma imprumut... vad eu... Offf, gademit!!! Dar daca imi iau cu 12.000 un Polo? Decizii, decizii...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 11 Dec 2006, 23:07
Post #82


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Viata e complexa iar Solenza e prea scumpa radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Acum am inceput eu sa am o fixatie cu pretul la Solnitze radmasa.gif


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Dec 2006, 23:14
Post #83


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Io tare am impresia ca tu vrei sa iti iei Solenza. Dar ce te faci acuma ca o SRN din 2003 abia a vandut-o un prieten (e drept, 20.000 km, ca era student) cu numai 3.900 de euro, era Clima. Iti dai seama ca trebuie sa adaugi inca 1000 de euro pentru niste nimicuri in plus la Solenza: servo, airbag, un alt interior (clar mai lucrat), suspensii ceva mai moi si cam atat. Plus ca pierzi la demaraj...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 11 Dec 2006, 23:18
Post #84


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Acum sincer vorbind am un DSN Clima din 2001, e ok masina albastru catifea, aer conditionat, jenti aliaj, i-am pus eu geamuri electrice si sunet misto sunt chiar multumit, urmatoarea masina nu stiu ce va fi.
Oricum o voi vinde in februarie si voi vedea ce voi lua nu ma grabesc ca mai am si masina de la munca si nu sunt chiar pieton fara DSN.

This post has been edited by router: 11 Dec 2006, 23:19


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Dec 2006, 23:36
Post #85


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai sa nu o sa dai cu 3.500 sau mai mult, cat e pe piata. Ca e supraevoluata. Maxim 2.000 sa ceri. Si sa iti iei Logan, clar! smile.gif


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 11 Dec 2006, 23:42
Post #86


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Ca fost conducator de DSN Clima timp de 1 an, pot spune cu mana pe inima si cu maxima raspundere ca ceea ce se numeste AC pe DSN e o gluma proasta a constructorului Pitestean, by Reanult! Adica daca Ac-ul, numai AC nu e... Da oleaca de briza si .. cam atat... Opa, da stai, ca se punea nu stiu ce izolatie, si baga mai bine frig vara! biggrin.gif

Cu Solenza cum ramane la 5000 de coco? Se merita? Merge Ac-ul?

Later edit: Astept cu nerabdare relansarea vanzarilor Logan, odata cu montarea climei Bi-zona, ca la Symbol!
Ideea e ca : SE POATE, dar NU se vrea... Momentan...

La pariu ca in 2 ani Loganu va avea clima dubla, jante pe 16 aliaj, discuri pe spate, motor Dci de 100 de cai si garda la sol coborata?
Si un pret de 'numai' 13000euro!? La pariu?

This post has been edited by Adrian_Solenza: 11 Dec 2006, 23:45


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 12 Dec 2006, 09:26
Post #87


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




QUOTE(mars @ 11 Dec 2006, 23:36)
Pai sa nu o sa dai cu 3.500 sau mai mult, cat e pe piata. Ca e supraevoluata. Maxim 2.000 sa ceri. Si sa iti iei Logan, clar! smile.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Cred ca o dau cu 1000 tocmai sa sprijin scaderea preturilor la DNS si Solenza.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 12 Dec 2006, 09:38
Post #88


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




1000 euroi pe Supernova ta e un pret bun. Cine o ia poate sa o dea la remat sa isi ia LOGAN.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 12 Dec 2006, 09:44
Post #89


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Asta chiar ca e tare: Soleza sau Supernova duse la remat pentru achizitionare de Logan. biggrin.gif


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 12 Dec 2006, 10:57
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(Adrian_Solenza @ 11 Dec 2006, 21:51)
In afara de senzatia de MULT, Loganul nu are nimic in  plus, decat pretul exagerat de mare si costul reviziilor mare!
*


Ascultati o parere nepartinitoare: De cand ma stiu am fost antiDacia, adica nu mi-a placut.
De ce mi-am cumparat Logan? Este o masina frumoasa. Ca esti afara si te uiti la ea, ca esti inauntru, este o masina frumoasa. Ceea ce nu se poate spune despre Solenza. Punct.

Acum pretul mi se pare exagerat si la Solenta SH si la Logan SH.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 06:36
Forum Renault