DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme in mers, se ridica greu in trepte

ct18ela
post 23 Jul 2010, 10:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 6 December 08




sal. baieti. am si eu o mare pb cu solenza mea.nu se accelereaza cum trebuie nici pe liber nici in sarcina.am pus-o pe tester am verificat pompa de bezina am schimbat bujiile si tot asa merge.cand vreau sa ma dau si eu mai tare la ea merge pana in 2800 de ture dupa care incepe sa horcaie zici ca-si da duhul. pe liber cand o turez se duce pana in 4000 si incepe sa trepideze si face ca toti dracii.pompa baga 3,5 bari totul e bun dar nu merge nu are nicio eroare.am spart catalizatorul dar nu am reusit sa scot totul din el. care poate sa ma ajute va rog ca nu mai pot nu stiu ce sa mai fac.cam atat am avut de zis.


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - ct-18-ela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 23 Jul 2010, 12:49
Post #2


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




ce bujii ai pus...de ce ai spart catalizatorul...sonda lambda cum se prezinta...ai curatat cu spray de contacte releele din cutia neagra de linga motor???


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
besche
post 23 Jul 2010, 14:24
Post #3


Besche


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 March 10
From: Constanta




Parca ar fi infundat sorbul pompei si nu-i ajunge destula benzina pt turatii mari


--------------------
Renault Clio 2005 Authentique - CT - 31-AIS
Tunez tunuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 23 Jul 2010, 14:36
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




sau vreo bucata de ceramica s a blocat pe evacuare.Cum ai spart catalizatorul?ai taiat capac pe el si ai scos afara ceramica sau cum?Verifica intai daca nu cumva ai infundat esapamentul:D


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct18ela
post 23 Jul 2010, 17:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 6 December 08




am spart catalizatorul ca nu mai tragea. l-am spart ca nu am avut bani s-al schimb si mecanicul a zis sa-l sparg ca nu are nimica si cand am bani e bine sa-l pun la loc, bujii ngk,la relee nu m-am uitat.dupa ce am spart catal. a mers perfect si are 3 luni sidecand l-am spart.face figuri de cateva zilesa zic o saptamana.


23 Jul 2010, 17:30:
pompa de benzina e curata lacrima sonda lambda e ok pe tester nu a aparut nici o eroare si am duso la baiat care cunoaste foarte bine care sunt treburile cu testerul cu parametri cu tot


23 Jul 2010, 17:31:
catalizatorul l-am spart cu un fier beton ca nu am avut unde s-al sudez ca eram la batrani la tara si c-am greu cu autogen pe acolo

This post has been edited by ct18ela: 23 Jul 2010, 17:31


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - ct-18-ela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 23 Jul 2010, 18:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




eu totusi cred ca a ramas o bucata din el si iti obtureaza evacuarea. Eu am patit o si nu mi tragea masina deloc pt ca ceramica s a blocat in pozitia in care nu permite sa treaca aerul prin ea.am taiat cu flexul un capac pe catalizator, am scos tot afara si am sudat la loc capacul.
Bineinteles nu este in regula cu poluarea , dar din lipsa de bani , functioneaza pe moment si masina trage mult mai bine ca una cu catalizator biggrin.gif
Insista sa verifici evacuarea, pt ca o bucata de ceramica oricand poate infunda , daca au ramas resturi in interiorul catalizatorului , nu azi nu maine, ci peste 3 luni cum e in cazu tau.
Zdranganea prin el dupa ce l ai spart?


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 23 Jul 2010, 22:08
Post #7


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




la ce spune colegul de mai sus eu te sfatuiesc sa scoti bujiile si sa le verifici daca sint negre pe electrod...daca da atunci ai infundat esapamentul daca nu este OK...deci daca ai bucata din catalizator si infunda esapamentul atunci si bujiile sint negre...
vorba tot colegului de mai sus daca zdrangane prin el te sfatuiesc sa il schimbi...nu merge fara el ca este rau...trage bine motorul dar daca ai norocul sa te opresca aia cu poluarea ai pus-o de un talon ridicat...masina este fabricata cu catalizator asa ca si tu ai obligatia sa lasi catalizatorul pe masina sa isi faca treaba lui...BAFTA


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct18ela
post 27 Jul 2010, 08:27
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 6 December 08




gata baieti am rezolvato . multumesc pt ajutor . o bucata de ceramica a fost .obtura evacuarea gazelor si mai era si o chestie de sarma gen burete de bucatarie am golit tot si merge acum ca si unsa. multumesc mult pt ajutor baieti sunteti tari.

27 Jul 2010, 08:31:
catalizatorul cu siguranta o sa-l cumpar sa-l pun la locul lui dar o sa mai dureze ca am alte cheltuieli mai importante : pampersi, lapte praf si multe altele biggrin.gif

This post has been edited by ct18ela: 27 Jul 2010, 08:31


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - ct-18-ela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 04:54
Forum Renault