DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rigidizare!, Rigidizarea sasiului la DSN cu strut bar sau sway!

Relu_GTT
post 29 Jan 2010, 19:40
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




cum sa indoi tu suporti aia ca sunt prinsi si jos de oala
si tabla aia de unde zici tu sa prinzi ce crezi ca se intampla daca apesi pe ea ?
doar cu o teava acolo sus nu faci mare lucru ca partea stg tot se misca independent fata de dreapta cu tot cu teava aia care ar fata ca o balanta
asa in X ele fiind prinse una de alta la mijloc unde se suprapun nu ar mai avea cum sa se miste


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 29 Jan 2010, 20:04
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(djasu82 @ 29 Jan 2010, 19:32)
ce naiba prindeti voi in X tabla care sustine suporti la difuzoare ca asa am vazut la mai multi , eu o indoi cu o singura mana daca imi pun mintea cu ea . Si totusi tot baraie . Pana cand nu filmeaza cineva zgomotul pe denivelare fara daus si cu adaus nu imi creeaza nimeni acea impresie de a diminua zgomotul pe care unii colegi il sustin si alti nu printre care si eu.
*




Nu trebuie sa iti demonstreze tie nimeni nimic, tu oricum nu ai sa faci in veci modificari substantiale la masina ta! In plus, si tu dai unele (majoritatea) sfaturilor fara sa le fi testat in prealabil pe pielea ta, sau a unui "cobai". Nu trebuie neaparat sa iti sustii parerile, eu am bara pe spate prinsa direct de oale si sunt f multimit de ea. Parerea mea, nu faci altceva decat sa iti schimbi contorul la posturi, daca ai un contraargument solid, vreau si eu sa il vad. Si app, suportii aia nu sunt suporti pt boxe, sunt pt bancheta, si printre altele sunt foarte bine (destul) "ancorati" in oala si laterale. Astept un filmulet cu tine indoind tabla aia cu o mana!

This post has been edited by Bogyciu: 29 Jan 2010, 20:05


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jan 2010, 20:36
Post #183


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Nu ti se pare ca esti penibil aici Bogyciu suferi de posturile mele daca as avea o posibilitate ti le-as dona nu am nevoie sa fiu contorizat imi e egal cu 0 plus filme si alte chesti au fost expuse la alte capitole.
Daca indoi tabla aceea o trageti voi la unghi 0 la fel ca in fabrica nu cred ... a fost o gluma la care te-ai inflamat cu Relu degeaba.
Nu vreau sa ma cert cu tin sau cu altii fiindca nu am de ce si nu castigam absolut nimic fiecare face cum il taie capu .

This post has been edited by djasu82: 29 Jan 2010, 20:41


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 29 Jan 2010, 20:54
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Parerea mea, nu mai posta aiurea, daca ai ceva de zis zi, daca nu, nu! Daca tineam neaparat sa am mii de posturi procedam exact ca tine, adica ma bagam in seama pe orice topic, dadeam sfaturi tuturor ca mai stiu si eu cate ceva, faceam "o tona" de off-topic... dar la ce bun? Arunca un ochi pe posturile tale din ultima saptamana si vezi cate dintre ele au fost intradevar constructive, si cate au fost la obiect... tind sa cred ca nu mai mult de 10%... Tocmai de aceea nu se poate urmari un topic de la un capat la celalalt... Rog un moderator sa sterga ultimele doua postari ale mele, incep sa ma molipsesc...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 29 Jan 2010, 22:37
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(djasu82 @ 29 Jan 2010, 20:36)
Nu ti se pare ca esti penibil aici Bogyciu suferi de posturile mele daca as avea o posibilitate ti le-as dona nu am nevoie sa fiu contorizat imi e egal cu 0 plus filme si alte chesti au fost expuse la alte capitole.
Daca indoi tabla aceea o trageti voi la unghi 0 la fel ca in fabrica nu cred ... a fost o gluma la care te-ai inflamat cu Relu degeaba.
Nu vreau sa ma cert cu tin sau cu altii fiindca nu am de ce si nu castigam absolut nimic fiecare face cum il taie capu .
*


suportii aia in lateral sunt prinsi in acelasi loc in care zici tu sa pui , ba chiar mai bine fiind prinsi si jos, deci ideea ta e foarte prost gandita, numa vorbesti aiurea nu stai sa analizezi putin , Bogyciu are dreptate in tot ceea ce a spus in cele 2 posturi


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Calin_UKU
post 5 Mar 2010, 19:36
Post #186


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 May 08
From: Bistrita-Cluj




zilele astea cand mi-a fost masina la tinichigiu mi-am montat si o bara de rigidizare reglabila intre oalele de al telescoape pe spate

Attached thumbnail(s)
Fotografie068.jpg ( Size: 730.91k ) Number of downloads: 1437
Fotografie069.jpg ( Size: 633.49k ) Number of downloads: 1632
Fotografie070.jpg ( Size: 870.95k ) Number of downloads: 1610


--------------------
Dacia SuperNova 2002 - bn01uku
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 6 Mar 2010, 00:43
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




nu stiu cum reactioneaza bara pusa intre oale cum are UKU pentru ca nu am testat. Las sa-si spuna parerea cei care au facut-o. Legat de bara in X prinsa de suporii banchetelor pot sa spun multe. Eu am asa ceva pe masina din vara anului trecut si spre uimirea multora nu s-au indoit sau rupt suportii aia, masina este muuuuuuult mai rigida de spate, acum nu-mi mai dau seama chiar asa ca m-am obisnuit, dar in prima zi s-a simtit enorm. Asa ca rog pe cei care care nu au facut asa ceva, sau care nici macar nu au vazut, sa nu mai vorbeasca aiurea, pentru ca multi intra pe forum sa caute o solutie cat mai buna pentru problemele lor si datorita unora care vorbesc de drag omu nu mai stie dupa cine sa se ia.


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_86_TUN
post 6 Mar 2010, 16:53
Post #188


bea, fute si fumeaza


Group: Members
Posts: 36
Joined: 31 December 08




foarte corect ce a spus melomanu, se simte schimbare la conserva, caroseria se torsioneaza mai putin si nu se mai "muleaza" pe gropile noastre


--------------------
Dacia SuperNova 2001 - B 86 TUN
My first car: Opel Kadett E 1.3 1987
2nd car: Dacia Supernova 2001 :X:X:X
My new love: Opel Astra G 1.8 16v 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Mar 2010, 17:21
Post #189


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Adevarul este ca este cam enervant cand rulezi pe un teren denivelat si se freaca usile pe chedere. Iti cam face in creieri... vara mai poti sa fentezi cu niste silicon pe chedere, dar iarna nu prea ai cum....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 6 Mar 2010, 18:09
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




incearca barile in X si nu o sa-ti mai scartaie nimic. Recomand cu incredere biggrin.gif


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pulbur
post 6 Mar 2010, 20:17
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 270
Joined: 23 June 09
From: SM




Foarte adevarat "melomanuu"
Mi-am pus si eu o bara intre suportii banchetelor,si chiar s-a simtit enorm diferenta !+ am mai scapat de scartaieli .

Tot de ce ai nevoie e : o bara,4 surube si o masina de gaurit.In max 1-2 ore se rezolva.


--------------------
Dacia/Fiat DSN 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 6 Mar 2010, 20:19
Post #192


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Vre-unu din voi si-a pus vre-o bara pe fata? Sa vedeti voi acolo diferenta.... Eu mi-am pus mai intai pe spate apoi pe fata, si diferentele le-am simtit binisor.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 6 Mar 2010, 21:03
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




ne pui o poza cu cea pe fata?


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 6 Mar 2010, 22:45
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Eu am avut bara pe fata, dar imi batea motoru in ea si am dat-o jos. Se simtea si acolo diferenta la viraje. Acuma am in proiect o alta bara dar vremea de afara si timpul liber nu ma prea lasa


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzSN
post 9 Mar 2010, 00:52
Post #195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 21 February 09




Deci(vorbeste si nea ion ca e si el om),daca facem crucea aia in spate,se rezolva cu scartaiala...dar cum la orice actiunea e si reactiune:),ii e bine caroseriei si sasiului sa nu se mai muleze si sa stea teapana asa:-?,adica ma gandesc ca aceasta cruce ar fi buna dar nu pe drumurile noastre...daca am bari de rigidizare si dau in abisurile mele de aici...cred ca o sa ramana pe 3 sau 2 roti:O...vreau si eu niste raspunsuri mai clare.,...ca daca tot e la mecanic....poate fac si treaba asta...cu conditia sa nu mi se rupa ceva in vreun hop radmasa.gif


--------------------
dacia SUPERNOVA 2002 europa
Radem Glumim F.T.M PLATIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 9 Mar 2010, 12:07
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




nu sunt pro nici contra

poate ai dreptate si crapa ceva, dar cel mai probabil se poate deteriora un element de care se prinde strut-barul (sunt partile cele mai slabe din acest sistem din ce am vazut pe caroserie), dar reversul medaliei e mentinerea caroseriei sanatoasa nu sa miste din incheieturi continuu ducand la slabirea integritatii ei (ma gandesc la caroserie ca fiind echivalentul unei cuti de lemn sau dulap iar incheieturile sunt muchiile de imbinare care cedeaza ireversibil la miscare - si iata un motiv posibil pentru care masinile leagana mai tare pe spate), deja apare idea de prevenire a slabirii caroseriei contracararea efectului fiind mai ineficienta

dar pana la urma cum poti afla adevarul absolut? doar daca distrugi cateva caroserii in stil ingineresc gen ncap


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 9 Mar 2010, 21:54
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




poi fiecare-si face cum stie el mai bine. Mie sistemu asta mi sa parut cel mai practic si eficient. Nu spun ca nu e posibil sa se rupa undeva caroseria, inca nu sa intamplat asa ceva. Ce pot sa spun momentan e ca intradevar se simte.

@danciusergiu84 nu poti sa compari caroseria cu o cutie de lemn. Tabla are alt coeficient de elasticitate, are tendinta sa revina la forma initiala , pe cand lemnul nu. Nu stiu daca ai avut ocazia ca vezi un stalp de mijloc taiat de la o SN si un stalp de mijloc de la un renault. Renaultu are vreo 5 straturi de tabla dintre care unul forte gros. Vorbesc de un Renault care are haion si la care caroseria nu joaca asa tare ca la o SN. In concluzie tabla daciei este de toata jena si iti ofera senzatia de conserva. Asa ca orice bara pentru rigidizarea caroseriei este bine venita.


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 9 Mar 2010, 22:45
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




ai dreptate melomanuu, legat de comparatie ma gandeam ca torsionarea caroseriei duce la slabirea (inmuierea) acelor puncte mai elastice, de ce cred asta? pai cand masina e noua se comporta probabil catre normal dar cu timpu dupa o exploatare indelungata incep sa mai scartie usile pe cheder la un teren ondulat sau nu functioneaza cu masina partial pe bordura, vezi problema frecventa a haionului chiar daca e cheder nou - faceau ale voastre asa cand erau noi? (a mea avea aproape 70 000 cand am luat-o deci nu stiu nici eu exact cum e la sn dar cunostintele care frecventeaza drumurile neasfaltate mi-au confirmat)


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank Martin
post 17 Mar 2010, 10:03
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 9 March 10
From: Targu Mures




bobomaster,daca te rog nu pui cateva poze sa vedem cum arata bara ta,sunt curios cum ai montat acolo....


--------------------
Dacia SupeRNova 2001/confort - MS 09 FHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 17 Mar 2010, 12:04
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




am montat si eu bara in x dar inca mai scirtie usile pe cheder la denivelari mai mari ,dar in afara de asta a mai redus din troncaneli


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 17 Mar 2010, 15:29
Post #201


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




poze te rog..vreau sa imi montez si eu ..si vreau sa vad mai multe idei...am resurse FOARTE limitate .


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank Martin
post 17 Mar 2010, 15:59
Post #202


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 9 March 10
From: Targu Mures




dacă un pic e mai stabil/rigid, atunci merită făcut !
Aștept poze ,sunt curios cum e prins acolo și cum arată gata făcut.


--------------------
Dacia SupeRNova 2001/confort - MS 09 FHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 27 Mar 2010, 19:06
Post #203


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




am pus azi ..si eu bara in X revin maine cu poze daca e vreme buna biggrin.gif. La primul drum ..sunetul spate s-a redus cu 90-95% ... si imi suna pe creieri ..in spate ..parca aveam 1000 de soareci biggrin.gif ..acuma e mai liniste ..la curbe nu am apucat sa imi dau seama unde ..isi are rostul ..nu m-am dat asa..dar la sunet merita pus 100%


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 27 Mar 2010, 22:13
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Bravo
ti-am dat ideea si deja ai si facut


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 31 Mar 2010, 13:58
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




pician90 inca asteptam pozele biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 1 Apr 2010, 13:12
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




QUOTE(pician90 @ 27 Mar 2010, 20:06)
am pus azi ..si eu bara in X revin maine cu poze daca e vreme buna biggrin.gif. La primul drum ..sunetul spate s-a redus cu 90-95%  ... si imi suna pe creieri ..in spate ..parca aveam 1000 de soareci biggrin.gif ..acuma  e mai liniste ..la curbe nu am apucat sa imi dau seama unde ..isi are rostul ..nu m-am dat asa..dar la sunet  merita pus 100%
*



Rapidule salut poate pui si niste poze.Imi place faza asta:''revin cu poze daca este vremea buna'' smile.gif) pozele le faci in masina nu afara in fine bafta tuturor.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 1 Apr 2010, 14:24
Post #207


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




asa cum am promis : poze :
02_04_10_1004.jpg ( Size: 309.18k ) Number of downloads: 1076
02_04_10_1003.jpg ( Size: 313.66k ) Number of downloads: 1012
02_04_10_1130.jpg ( Size: 239.78k ) Number of downloads: 551
02_04_10_1131.jpg ( Size: 270.69k ) Number of downloads: 585

efect garantat 100% . ..mai trebuie sa le sudez la mijloc..dar pana atunci am pus un surub de 6'

This post has been edited by pician90: 2 Apr 2010, 13:27


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 6 Apr 2010, 12:00
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




pician90 ms de poze, trebuie sa imi fac si eu biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 6 Apr 2010, 19:45
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




pician90 daca nu deranjez, pui te rog si o poza din interiorul masini cu scaunul lasat jos sa vad exact cum ai prinso sus.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 7 Apr 2010, 18:54
Post #210


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




o sa pun .


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 06:02
Forum Renault